
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №813/1676/18
19 листопада 2018 року
зал судових засідань №9
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.
секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів Жук М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Дрогобицької міської ради Львівської області, Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльність, визнання протиправним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 (місце проживання:82100, АДРЕСА_1) звернулася до суду з позовом до Дрогобицької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, пл.Ринок, 1), Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, пл.Ринок, 1), в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог з якою звернулися до суду 06.09.2018, просить суд:
-визнати протиправним та скасувати п.1.5 рішення Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області від 23.11.2017 №264, яким надано дозвіл Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради Львівської області на будівництво спортивного майданчика «Найкраще дозвілля для родини» на АДРЕСА_2.
-визнати протиправною бездіяльність Дрогобицької міської ради Львівської області щодо розгляду заяви позивача від 08.09.2017 за вх.№07/є-3829 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 840кв.м. по АДРЕСА_2, кадастровий номер:НОМЕР_2;
- зобов'язати Дрогобицьку міську раду Львівської області повторно на найближчій (наступній) сесії Дрогобицької міської ради Львівської області розглянути заяву позивача від 08.09.2017 за вх.№07/є-3829 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд площею 840кв.м. по АДРЕСА_2, кадастровий номер:НОМЕР_2.
11.06.2018 протокольною ухвалою, суд, керуючись ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України, залучив третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Департамент Міського господарства Дрогобицької міської ради Львівської області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням 17 сесії 7 скликання Дрогобицької міської ради Львівської області від 17.02.2017 № 586 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків», позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд орієнтовною площею 980кв.м. по АДРЕСА_2. Відділом містобудування та архітектури виконавчих органів Дрогобицької міської ради висновком від 26.05.2017 №255 погоджено розроблений проект землеустрою. З метою затвердження розробленого проекту землеустрою до відповідача подано заяву від 11.09.2017 за вх№07/є-3829 разом з проектом землеустрою, витягом з ДЗК, нотаріально посвідченою заявою та копіями особистих документів. Однак, всупереч приписам ч.9 ст.118 ЗК України, якою встановлено двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для прийняття рішення про його затвердження, станом на день подання позову такий не затверджено. На думку позивача, Дрогобицька міська рада Львівської області порушила порядок розгляду заяви, що передбачений Законом України «Про звернення громадян», Закон України «Про місцеве самоврядування» та Земельний кодекс України, не розглянувши у встановлений термін заяву на пленарному засіданні сесії Дрогобицької міської ради Львівської області та не прийнявши у відповідності до Закону належне, законне та обґрунтоване рішення задоволення її вимог, що були викладені в заяві чи про відмову у задоволенні такої. Крім цього, позивач зазначає, що станом на момент подання позову до суду, на земельній ділянці, на яку було надано їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою було розпочато будівництво спортивного майданчика «Найкраще дозвілля для родини» за рішенням виконавчого комітету Дрогобицької міської ради №264 від 23.11.2017 «Про надання дозволу на влаштування дитячих майданчиків у м.Дрогобичі». Заява позивачки була включена в порядок денний 32 сесії Дрогобицької міської ради 7 скликання, але 28.12.2017 її знято з розгляду.
Представник відповідачів подав суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до практики Верховного суду отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про подальшу передачу такої земельної ділянки особі. На думку відповідача, позивач отримала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що не означає позитивного рішення про передачу земельної ділянки особі у власність. Тому вважає, що в позивача права на цю земельну ділянку не виникли відповідно до ст.125 ЗК України. Крім цього, відповідач не заперечує того, що 08.09.2017 було зареєстровано заяву ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вказана заява була включена в порядок денний 32 сесії Дрогобицької міської ради 7 скликання, але 28.11.2017 її знято з розгляду з врахуванням рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 23.11.2017 №264. Тому вважає, що вказану заяву було розглянуто, включено в порядок денний сесії , а відтак пасивної поведінки у формі не вчинення дій немає, відповідно і бездіяльності також. Вважає, що оскаржене рішення прийняте відповідно до ст.ст. 31, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а отже в межах повноважень виконавчого комітету для реалізації Програми проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016-2020роки з метою забезпечення дітям та їхнім батькам можливості змістовного дозвілля.
Третя особа, Департамент Міського господарства Дрогобицької міської ради Львівської області, пояснень на позовну заяву суду не надала.
Позивач подала суду відповідь на відзив, в якому зазначила, що виконавши всі вимоги земельного законодавства, зокрема ст.ст.118, 122, 186 ЗК України, 08.09.2017 нею було подану заяву до Дрогобицької міської ради про затвердження вказаного проекту. Однак, всупереч вимогам чинного законодавства, поданий нею проект на момент розгляду справи не затверджено. При тому, що з моменту звернення з такою заявою до відповідача до моменту зняття такої з розгляду (28.12.2017) минуло більше три місяці та відбулося шість пленарних засідань (15.09.2017, 28.09.2017, 03.10.2017, 20.10.2017, 30.11.2017, 21.12.2017, 28.12.2017). На думку позивача, Дрогобицька міська рада не вирішила вказане питання у двотижневий строк з моменту отримання відповідного клопотання, відтак вчинила протиправну бездіяльність. Також зазначила, що відповідно до правової позиції Верховного суду, викладеної в постанові від 17.04.2018 №826/8107/16, неприйняття міською радою жодного рішення за клопотаннями позивача у строк, відповідно до ст. 118 ЗК України, ставить його у правову невизначеність, що є недопустимим у відповідності до змісту та сутності принципів верховенства права та законності, а також порушує його конституційні права щодо розгляду його звернення органом місцевого самоврядування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 06.09.2018, просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідачів, Дрогобицької міської ради Львівської області, Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила з підстав, наведених у відзиві. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Департамент міського господарства Дрогобицької міської ради Львівської області явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча повідомлялася належним чином про час, дату і місце його проведення. Клопотання про розгляд справи без участі їхнього уповноваженого представника до суду не надходило.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3, з метою отримання земельної ділянки, звернулася до Дрогобицької міської ради Львівської області із заявою від 25.11.2016 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,0980га, яка розташована на території міської ради на вул.Бориславській у м.Дрогобичі.
Рішенням Дрогобицької міської ради Львівської області від 17.02.2017 надано дозвіл гр.ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 980кв.м. на вул.Бориславській у м.Дрогобичі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель споруд.
На підставі вказаного рішення ОСОБА_3 на замовлення ФОП ОСОБА_4 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)(код згідно КВЦПЗ 02.01) у АДРЕСА_2 (кадастровий номер НОМЕР_2).
08.09.2017 (зареєстровано 11.09.2017 вх.№07/Є-3829) позивач звернулася із заявою про затвердження Дрогобицькою міською радою проекту землеустрою.
Поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на момент звернення позивача із позовом до суду не затверджено.
Не погодившись із такими рішеннями відповідача позивач звернувся до суду із даним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належать, в т.ч. делеговані повноваження: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою (п.9).
Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін (ч.7 ст.118 цього Кодексу).
Згідно із ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
При цьому, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України).
Згідно із ч.10 цієї статті Кодексу, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Таким чином, аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); після розроблення проекту землеустрою такий погоджується з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Погоджений проект землеустрою подається громадянином до відповідного органу виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з метою отримання земельної ділянки звернулася до Дрогобицької міської ради Львівської області із заявою від 25.11.2016 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,0980га, яка розташована на території міської ради на вул.Бориславській у м.Дрогобичі.
Рішенням 17 сесії 7 скликання Дрогобицької міської ради Львівської області від 17.02.2017 № 586 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків», позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд орієнтовною площею 980кв.м. по АДРЕСА_2.
11.09.2017 позивач звернулася із заявою про затвердження проекту землеустрою. Однак, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на час прийняття рішення у справі не затверджено.
Зазначена обставина сторонами визнається.
Покликання відповідача на те, що заяву позивача від 11.09.2017 було включено до порядку денного сесії Дрогобицької міської ради, а згодом знято з розгляду, як на вчинення дій щодо розгляду такої заяви ,суд не бере до уваги, оскільки заява про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність вважатиметься розглянутою, якщо суб'єктом владних повноважень буде прийнято рішення про надання чи відмову у наданні дозволу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
З огляду на зазначене, а також на те, що відповідачем не було дотримано вимог ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, в частині строку прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність позивачу, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності Дрогобицької міської ради Львівської області щодо розгляду заяви позивача від 08.09.2017 за вх.№07/є-3829 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 840кв.м. по АДРЕСА_2, кадастровий номер:НОМЕР_2.
Отже, належним та достатнім способом відновлення порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача повторно на найближчій (наступній) сесії Дрогобицької міської ради Львівської області розглянути заяву ОСОБА_3 від 08.09.2017 за вх.№07/є-3829 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд площею 840кв.м. по АДРЕСА_2, кадастровий номер:НОМЕР_2.
При цьому відповідачу під час повторного розгляду клопотання позивача необхідно враховувати висновки суду у даній справі.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування п.1.5 рішення Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області від 23.11.2017 №264, яким надано дозвіл Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради Львівської області на будівництво спортивного майданчика «Найкраще дозвілля для родини» на АДРЕСА_2, суд зазначає таке.
Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з якою кореспондується норма статті 83 Земельного кодексу України передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на, зокрема, землю.
Відповідно до п. «б» ч.1 ст. 80 Земельного Кодексу України територіальні громади реалізують право на землі комунальної власності безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до п.п.7 п. «а» ч.1 ст.30 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Підпунктом «а» п.1 ч.1 ст. 13 Закону України «Про благоустрій» визначено, що майданчики, серед іншого, є об'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
30.08.2017 №826 «Про затвердження проектів для фінансування за рахунок коштів громадського бюджету м.Дрогобича» Дрогобицька міська рада вирішила затвердити проекти для фінансування за рахунок коштів громадського бюджету м. Дрогобича та головних розпорядників коштів за кожним із проектів згідно з додатком 1, зокрема, проект спортивного майданчика-найкраще дозвілля для родини (вул.Бориславська,8)
Таким чином, відповідач, як орган місцевого самоврядування, який реалізує право власності територіальної громади міста Дрогобича на землі комунальної власності, володіє цими землями користується та розпоряджається ними на власний розсуд.
Відтак, влаштування спортивного майданчика на земельній ділянці, щодо якої ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, жодним чином не порушує прав позивачки щодо цієї земельної ділянки.
Суд також додатково зазначає, що рішення Дрогобицької міської ради від 30.08.2017 №826 «Про затвердження проектів для фінансування за рахунок коштів громадського бюджету м.Дрогобича», яке стало підставою для прийняття рішення виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради від 23.11.2017 №264, було прийнято до 08.09.2017, тобто до дня звернення ОСОБА_3 до Дрогобицької міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Таким чином, рішення Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області від 23.11.2017 №264, яким надано дозвіл Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради Львівської області на будівництво спортивного майданчика «Найкраще дозвілля для родини» на АДРЕСА_2 в частині оскаржуваного пункту 1.5 не є протиправним.
Відтак, у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування п.1.5 рішення Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області від 23.11.2017 №264 суд відмовляє.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України, суд виходить із того, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, Дрогобицької міської ради Львівської області, на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1409,60грн.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Дрогобицької міської ради Львівської області щодо розгляду заяви ОСОБА_6 від 08.09.2017 за вх.№07/є-3829 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 840кв.м. по АДРЕСА_2, кадастровий номер:НОМЕР_2.
Зобов'язати Дрогобицьку міську раду Львівської області повторно на найближчій (наступній) сесії Дрогобицької міської ради Львівської області розглянути заяву ОСОБА_3 від 08.09.2017 за вх.№07/є-3829 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд площею 840кв.м. по АДРЕСА_2, кадастровий номер:НОМЕР_2.
В задоволенні решти позовних вимог-відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Дрогобицької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м.Дрогобич, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972) на користь ОСОБА_3 (місце проживання:82100, АДРЕСА_1, ідентифікайційний номер НОМЕР_1) судові витрати в сумі 1409(одна тисяча чотириста дев'ять) грн.60 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 23.11.2018.
Суддя Лунь З.І.