
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1916/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
за участю третьої особи - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ОСОБА_3 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування постанов про накладення штрафу, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 (77202, АДРЕСА_2) звернулася в суд з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, вул.Угорська,7-а, м.Львів) за участю третьої особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_3), у якій, згідно заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- Визнати незаконною та скасувати постанову 0006-вих-1859/84 від 12.04.2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування;
- Визнати незаконною та скасувати постанову 0006-вих-4479/163 від 10.10.2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування;
- Визнати незаконним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил від 04.04.2017 року;
- Визнати незаконним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил від 26.09.2017 року.
Ухвалою від 05 червня 2018 року відкрито загальне позовне провадження в справі.
Ухвалою від 30 серпня 2018 року в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду ОСОБА_3 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Львові про визнання незаконною і скасування постанови про накладення штрафу , - відмовлено. Поновлено ОСОБА_3 строк звернення до суду щодо оскарження постанови від 12.04.2017 року № 0066-вих-1859/84 та від 10.10.2017 року № 0006-вих-4479/163. Протокольною ухвалою від 18.09.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач зареєструвала право власності на нежитлове приміщення площею 47,1 кв.м. Згідно плану технічного паспорту у склад нерухомого майна входить балкон розміром 5,3 м х1,72 м., обмуровано газобетонними блоками по периметру монолітної плити балкону, як огороджувальна конструкція. Позивач вказує, на те, що почала здійснювати перепланування балкону. Зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України № 1024 від 28.12.2016 року була скасована необхідність отримання дозволів на перепланування та переобладнання житлових будинків і гуртожитків. Окрім того, перепланування вважається також прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхового будинку. Крім того, акти, приписи та протоколи були винесені у присутності уповноваженої особи ОСОБА_2, однак позивачем було скасовано довіреність. На думку позивача відповідачем було винесено приписи, протоколи та акти без присутності суб'єкта містобудування або його представника. Позивач у позовній заяві зазначає, що після винесення постанов не була власником даного нежитлового приміщення, що підтверджується витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.04.2017 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяв, просив позов задоволити.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки інспекція діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, що регулює порядок проведення заходів державного архітектурно - будівельного контролю, вважають позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними. Зазначають, що позивачем було проведено будівельні роботи без належної та розробленої та затвердженої в установленому порядку проектної документації, чим порушено п.2 ст. З4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 3 п.5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою у справі.
Третя особа в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Головним спеціалістом відділу інспекційної роботи Козаком А.В., було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04.04.2017 року.
У ході перевірки відповідачем встановлено, що гр. ОСОБА_3, належить нежитлове приміщення, об'єкт житлової нерухомості АДРЕСА_4, яке складається із таких приміщень: перший поверх 1-зал, площею 19,8 кв.м., 2- санвузол, площею 2,2 кв.н.; підвал 25,1 кв.м., загальна площа 47,1 кв.м. Зареєстроване право власності на вказане майно за гр. ОСОБА_3, 19.02.2016 року на підставі договору дарування від 11.12.2013 року, технічного паспорту від 17.02.2016 року та декларації про готовність об'єкта до експлуатації серія та номер НОМЕР_2 від 15.12.2015 року зареєстрованої Департаментом ДАБІ у Львівської області. На час перевірки за вказаною адресою будівельні роботи не проводилися. При огляді встановлено, що балкон збільшено на 2,35 кв.м., (розмір в плані 1,9х5,7м). Гр. ОСОБА_3, проведено наступні роботи змонтовано консольну плиту з двох сторін, обмуровано гіпсовими блоками, змонтовано накриття балкону, встановлено вікно. В акті перевірки встановлено, що ОСОБА_3, проведено добудову балкону без належної та розробленої та затвердженої в установленому порядку проектної документації, чим порушено ч.1 ст. 7 та ч. 1 ст.27 Закону України «Про архітектурну діяльність», та без належним чином оформленого дозволу, а саме декларації про початок виконання будівельних робіт, що є порушенням п.2 ст. З4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 3 п.5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466.
04.04.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові видано припис, про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконується без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
04.04.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Стосовно ОСОБА_3 Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 04.04.2017 року.
12.04.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові прийнято постанову по справі про адміністративне правопорушення № 0006-вих-1859/84, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 8 статті 96 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн.
Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові складено акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт № 1/641-ПН.
26.09.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів та правил від 26.09.2017 року.
10.10.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові прийнято постанову по справі про адміністративне правопорушення № 0006-вих-4479/163, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 188-42 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн.
Не погоджуючись із прийнятими за результатами перевірки постановами про накладення штрафу 0006-вих-1859/84 від 12.04.2017 року, 0006-вих-4479/163 від 10.10.2017 року та приписи від 04.04.2017 року, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Щодо припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04.04.2017 року та постанови по справі про адміністративне правопорушення від 12.04.2017 року № 0006-вих-1859/84, судом встановлено.
Спеціальними нормативно-правовими актами в даному випадку є Закону України «Про архітектурну діяльність» та Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Отже, правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI від 17.02.2011 року, Закон України «Про архітектурну діяльність №687-XIV.
Частиною 1 ст. 41 Закон України «Про архітектурну діяльність», встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 7 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Проведення архітектурно-будівельного контролю регулюється "Порядком здійснення архітектурно-будівельного контролю", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553 (надалі - Порядок №553).
У відповідності до пп. 1, 2, 3 п. 2 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", здійснюється такими органами державного архітектурно-будівельного контролю: виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад; структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; Держархбудінспекцією.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва. Державний архітектурно-будівельний контроль на об'єктах будівництва, що є власністю іноземних держав, міжнародних організацій, іноземних юридичних і фізичних осіб та розташовані на території України, здійснюється відповідно до цього Порядку. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень.
Пунктом 9 Порядку передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
З акту перевірки вбачається, що перевірку проведено у присутності представника позивача - ОСОБА_2
Судом встановлено, представник позивача - ОСОБА_2 приймав участь у перевірці Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові від 04.04.2017 року, при винесені протоколу про адміністративне правопорушення від 04.04.2017 року та при винесені припису від 04.04.2017 року, а тому твердження представника позивача про те, що відповідачем було винесено приписи, протоколи та акти без присутності суб'єкта містобудування або його представника, не знайшли свого підтвердження і тому відхиляються судом.
Суд вважає необґрунтованими пояснення позивача проте, що припис від 04.04.2017 та постанова 12.04.2017 р. є незаконними, так як акт про проведення перевірки та протокол про адміністративне правопорушення підписано представником після припинення дії довіреності на представництво, так як представник ОСОБА_2 не зазначав у даних документах про припинення довіреності, був повідомлений про розгляд справи о 16.00 год 12.04.2017 року.
Крім того, суд зазначає, що 04.04.2017 року припинено дію довіреності від 21.12.2016 року на представництво інтересів позивача. Таке припинення зареєстровано згідно витягу про реєстрацію в Єдиному реєстрі довіреностей 04.04.2017 р. о 16.31 год. Як встановлено у судовому засіданні перевірка проводилась до припинення дії довіреності.
Щодо виявлених порушень, які зазначені у акті перевірки судом встановлено.
12.04.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові прийнято постанову по справі про адміністративне правопорушення № 0006-вих-1859/84, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 8 статті 96 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн., за порушення п.2 ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011, № 3038, абз.3 п.5, п.26 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджених Постановою КМ України від 13.04.2011 року № 466.
Згідно ч.2 ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011, № 3038-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин» , суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011, № 3038-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин» реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.
Згідно п.5 Порядку виконання підготовчих і будівельних робіт» затвердженого Постановою КМ України від 13.04.2011, № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин», будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) та об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
Пунктом 26 Порядку виконання підготовчих і будівельних робіт» затвердженого Постановою КМ України від 13.04.2011, № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин», виконання будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорії складності, підключення об'єкта до інженерних мереж та споруд без реєстрації декларації забороняється.
Отже, підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач на момент проведення перевірки було проведено добудову балкону без належної та розробленої та затвердженої в установленому порядку проектної документації, та без належним чином оформленого дозволу, а саме декларації про початок виконання будівельних робіт.
Вищевказаними письмовими доказами повністю спростовуються пояснення представника позивача, що позивач здійснювала перепланування балкону, а не добудову балкону.
З огляду на зазначене, підстави для скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 04.04.2017 року та постанови по справі про адміністративне правопорушення від 12.04.2017 року № 0006-вих-1859/84 відсутні, а відтак у цій частині позовних вимог слід відмовити.
Щодо припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів та правил від 26.09.2017 року та постанови по справі про адміністративне правопорушення від 10.10.2017 року № 0006-вих-4479/163, судом встановлено.
Частиною 2 ст.41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011, № 3038-VI передбачено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Частиною 3 ст. 41 цього закону визначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право зокрема: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; 3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Пунктами 16-17 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011, № 553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю", визначено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис).
Судом встановлено, що 26.09.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові видано ОСОБА_3 припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів та правил.
Згідно ст.188-44 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду, щодо усунення порушень законодавства про метрологію та метрологічну діяльність або створення перешкод для їх діяльності, а також невиконання вимог приписів, пов'язаних з порушенням метрологічних вимог, -тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
10.10.2017 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м. Львові прийнято постанову по справі про адміністративне правопорушення № 0006-вих-4479/163, якою ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 188-42 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн.
При вирішенні справи суд зважає на те, що відповідно до договору дарування укладеного 07.04.2017 року між ОСОБА_3 «Дарувальник» та ОСОБА_5 «Обдарований», дарувальник передала безоплатно у власність Обдарованому нерухоме майно, а саме: - нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1.
Тобто, на час складання припису від 26.09.2017 року та постанови по справі про адміністративне правопорушення від 10.10.2017 року № 0006-вих-4479/163, нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 належало на праві власності ОСОБА_5, однак відповідачем дана обставина з'ясована не була та не була прийнята до уваги.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вказане свідчить про те, що оскаржувана постанова Інспекції ДАБК у м. Львові від 10.10.2017 року та припис від 26.09.2017 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів та правил винесені необґрунтовано, оскільки суб»єктом владних повноважень не було враховано всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, що є підставою для визнання протиправними та такими що підлягають скасування та задоволення позовних вимог в цій частині.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 72, 77, 94, 241-246 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_3 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання незаконною і скасування постанови про накладення штрафу, задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати постанову по справі про адміністративні правопорушення 0006-вих-4479/163 від 10.10.2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів та правил від 26.09.2017 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (77202, АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Інспекції державного будівельного архітектурного контролю у м. Львові (79034, м. Львів, вул. Угорська, 7а, код ЄДРПОУ 40181003) судовий збір у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять грн. 60 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено та підписано 23 листопада 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.