
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2018 року м.Київ № 810/3856/18
Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Головенко О.Д. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Баришівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Баришівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області та просить суд:
визнати протиправними дії щодо застосування при переведенні пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника вартості страхового стажу 1 %;
зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з дати звернення за таким перерахунком, а саме з 26.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась із відповідною заявою до Баришівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про перерахунок їй пенсії із застосуванням коефіцієнта оцінки трудового стажу у розмірі 1,35 %, однак відповідач повідомив, що пенсію перераховано відповідно до чинного законодавства.
На думку позивача таке рішення є неправомірним, та таким, що порушує її права та законні інтереси.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Засобами поштового зв'язку 15.08.2018 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Баришівським РВ ГУ МВС України в Київській області 14.08.2002, зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1.
Позивач має статус громадянки, яка постійно проживала у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 19.03.1993, виданим Київською обласною державною адміністрацією.
Судом встановлено, що позивач з 17.03.2004 перебуває на обліку у відповідача та до 01.10.2017 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», а з 01.10.2017 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У червні 2018 року позивач звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок їй пенсії із застосуванням коефіцієнта оцінки трудового стажу у розмірі 1, 35 %.
Відповідач листом від 13.07.2018 № 41/Г-01 повідомив, що згідно Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Відповідач зазначив, що з 01.10.2017 позивач переведений на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійної справи.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки (3 764,40 грн) становить 6 118,88 грн (коефіцієнт заробітку - 1,62546). Коефіцієнт страхового стажу, оцінка одного року страхового стажу в розмірі 1 % - 0,29500.
Відповідно до заяви від 26.10.2017 з 01.11.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії по стажу, після перерахунку страховий стаж становить 42 роки 5 місяців 17 днів (зарахований по 31.03.2017, коефіцієнт страхового стажу - 0,42417).
Розмір пенсії після перерахунку становить 3 888,57 грн, де: 6 118,88 грн - середній заробіток для обчислення пенсії; 0,42417 грн - коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.00; 2 595,45 грн - розмір пенсії за віком; 319,44 грн - доплата за понаднормативний стаж - 22 років; 2 914,89 грн - загальний розмір пенсії за віком; 170,82 грн - додаткова пенсія потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії; 113,88 грн - щомісячна компенсація за втрату годувальника; 363,00 грн - підвищення подружжю померлих інвалідів війни; 290,40 грн - підвищення за особливі заслуги перед Україною; 35,58 грн - доплата до підвищення членам сімей померлих осіб.
Проте, при перегляді пенсійної справи виявлено допущену помилку в розрахунку стажу, а з 01.08.2018 пенсійну справу приведено у відповідність.
Так, страховий стаж за даними персоніфікованого обліку становить 40 років 5 місяців 17 днів (зарахований по 31.03.2015, коефіцієнт страхового стажу - 0,40417).
Розмір пенсії після перерахунку становить 3 737,15 грн, де: 6 118,88 грн - середній заробіток для обчислення пенсії; 0,40417 грн - коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.00; 2 473,07 грн - розмір пенсії за віком; 290,40 грн - доплата за понаднормативний стаж - 20 років; 2 763,47 грн - загальний розмір пенсії за віком; 170,82 грн - додаткова пенсія потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії; 113,88 грн - щомісячна компенсація за втрату годувальника; 363,00 грн - підвищення подружжю померлих інвалідів війни; 290,40 грн - підвищення за особливі заслуги перед Україною; 35,58 грн - доплата до підвищення членам сімей померлих осіб.
Тому, враховуючи вищезазначене, відповідач вважає, що пенсія перерахована відповідно до чинного законодавства.
На думку позивача, зміни в законодавстві, які були застосовані відповідачем під час проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017, призвели до неправомірного зменшення величини оцінки страхового стажу з 1,35 % до 1% та часткового зменшення нового розміру пенсії внаслідок застосування зменшеного індивідуального коефіцієнту страхового стажу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 (в редакції, чинній на дату призначення позивачу пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 01.01.2018 по 31.12.2018, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058 визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп . Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.
Нормами ч. 1 ст. 25 Закону № 1058 передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, який застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, який набрав чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до п.п. 4-3 та 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058.
Пунктом 4-3 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Аналіз наведених норм чинного законодавства надає підстави для висновку, що під час переведення особи з одного виду пенсії на інший, розмір пенсії визначається, виходячи з середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Так, п. 4-4 Розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058, на який посилається позивач як на підставу для проведення розрахунку його пенсії з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно з положеннями п. 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Так, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії в межах одного закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Кожна наступна зміна виду пенсії в межах одного закону є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не її призначенням, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення та поняттям переведення пенсії з виду на вид, яким є всі подальші зміни виду пенсії саме в межах одного закону.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постанові від 31.03.2015, справа № 21-612а14.
Суд зазначає, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Водночас в даній адміністративній справі має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.
Позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» а з 01.10.2017 їй було нараховано пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вперше.
Аналогічна правова позиція була викладена у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі № 185/1474/17 (№ К/9901/3035/17), яка відповідно до приписів ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом при вирішенні даної справи.
З огляду на зазначене, положення абз. 1 п. 4 - 4 Прикінцевих положень ст. 45 Закону № 1058 поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком позивачу при її призначенні, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Отже, відповідачем при обчисленні розміру для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до норм Закону № 1058 було безпідставно не застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, а тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами. 1, 4 ст. 73 КАС України регламентовано, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90,139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 40383617) щодо застосування при переведенні пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника вартості страхового стажу 1 % протиправними.
Зобов'язати Баришівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 40383617) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії за віком з дати звернення за таким перерахунком, а саме з 26.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.