Рішення № 78073533, 13.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
808/555/18
Номер документу
78073533
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13 листопада 2018 року Справа № 808/555/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Садового І.В.,

за участю секретаря судового засідання - Вельможко К.С.,

прокурорів: Харченка В.В., Бондар В.О., Стешенка В.Є.,

представника позивача-1: Тарасенко В.Ю.,

представника позивача-2: Кузьменка О.О.,

представника відповідача: не з'явився,

представника третьої особи: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовом: керівника Запорізької місцевої прокуратури №1 (69002, м.Запоріжжя, вул.Залізнична, буд.17), що діє в інтересах держави в особі

Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м.Запоріжжя, вул. Перемоги, буд.50, код ЄДРПОУ 20495280)

Головного управління статистики у Запорізькій області (69002, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.75, код ЄДРПОУ 02360576)

до: Комунального підприємства "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради (70435, Запорізька область, Запорізький район, сел.Балабине, вул.Миру, буд.2, фактична адреса: 69063, м.Запоріжжя, вул.Сергія Серікова, буд.30, код ЄДРПОУ 40917807)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Строймаркет" (70231, Запорізька область, Гуляйпільський район, смт.Залізничне, вул.Матросова, буд.1, код ЄДРПОУ 25222180)

про: визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію прав

ВСТАНОВИВ:

13.02.2018 керівник Запорізької місцевої прокуратури №1 (далі - прокурор), що діє в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (далі - позивач-1, РВ ФДМУ по Запорізькій області), Головного управління статистики у Запорізькій області (далі - позивач-2) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради (далі - відповідач, КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Строймаркет" (далі - третя особа, ТОВ "Строймаркет"), в якому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення №37682112 державного реєстратора Комунального підприємства "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради Чайки М.О., прийнятого 20.10.2017 про проведення державної реєстрації права власності на приміщення, салон краси, загальною площею 380,62 кв.м. за адресою: м.Запоріжжя, пр. Соборний, 75 за ТОВ "Строймаркет" (код ЄДРПОУ 25222180).

Ухвалою суду від 19.02.2018 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 12.03.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, в процесі підготовчого провадження у справі призначено підготовче судове засідання по справі на 19.04.2018.

Ухвалою суду від 19.04.2018 відкладено підготовче судове засідання по справі до 03.05.2018.

Ухвалою суду від 03.05.2018 закрито підготовче провадження у справі №808/555/18 та справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 14.05.2018.

Розгляд справи відкладався до 05.06.2018.

Ухвалою суду від 05.06.2018 провадження у справі №808/555/18 зупинено до розгляду Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Строймаркет" на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 про відкриття провадження по справі №808/555/18.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2018 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Строймаркет" на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 у справі № 808/555/18 повернуто заявнику.

Судом з'ясовано з системи "Діловодство спеціалізованого суду", що відокремлені матеріали по адміністративній справі №808/555/18 щодо розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Строймаркет" на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 повернулись до Запорізького окружного адміністративного суду 10.10.2018.

Згідно наказу №244 від 27.09.2018 у період з 16.10.2018 по 04.11.2018 суддя перебував у відпустці.

Ухвалою суд від 05.11.2018 провадження у справі поновлено.

Розгляд справи відкладався до 13.11.2018.

У судовому засіданні 13.11.2018, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою "Акорд".

Прокурори в судовому засіданні підтримали заявлені позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві від 09.02.2018 та поясненнях від 09.11.2018. В обґрунтування заявлених вимог зазначили, що ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено вичерпний перелік документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності та інших речових прав на нерухоме майно, однак, документи, на підставі яких державним реєстратором КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради проведено державну реєстрацію прав власності за TOB "Строймаркет" на приміщення загальною площею 380,62 кв.м. по пр. Леніна (Соборний), 75 у м. Запоріжжі не є правовстановлюючими. Державним реєстратором КП у порушення вимог ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не перевірено відповідність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно. Крім того, незважаючи на те, що з поданих державному реєстратору КП документів вбачалося, що TOB "Строймаркет" подано заяву та документи для державної реєстрації власності на об'єкт нерухомого майна державної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, державним реєстратором не витребувано документів на підтвердження факту відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності. Таким чином, у порушення вимог п. 1 ч. 3 ст. 10, п. 14 ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п.45 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державним реєстратором КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради Чайкою М.О., 20.10.2017 прийнято рішення, яке суперечить вимогам законодавства та безпідставно проведено державну реєстрацію неіснуючого права власності за TOB "Строймаркет" на приміщення, салон краси, загальною площею 380,62 кв.м. за адресою: м. Запоріжжя, пр.Соборний, 75. Суспільна значимість цього питання полягає у тому, що порушення вимог законодавства призвело до фактичного вибуття з державної власності приміщень загальною площею 380,62 кв.м., які знаходяться в центрі міста Запоріжжя. Окрім того, за рахунок оренди вказаних приміщень до бюджету щороку надходили кошти у розмірі 384 тис. грн. Зазначаючи, що державний реєстратор Комунального підприємства Балабинської селищної ради "Центр надання послуг" під час проведення державної реєстрації прав виступає як суб'єкт при здійсненні владних публічно-управлінських функцій на підставі законодавства, в результаті чого спір щодо правомірності проведення державної реєстрації прав підвідомчий адміністративному суду, просили позов задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача-1 підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі. Надав суду письмові пояснення від 19.04.2018 та від 13.11.2018, відповідно до яких зазначив, що на підставі дозволу Державного комітету статистики у Запорізькій області від 27.06.2007 №15/2-2/628 РВ ФДМУ по Запорізькій області та TOB "Строймаркет" 28.09.2007 уклали договір про зміни №4 до договору оренди від 01.07.2003 №48 (далі - Договір), який був укладений між Головним управлінням статистики у Запорізькій області та TOB "Строймаркет", згідно з яким РВ ФДМУ по Запорізькій області є Орендодавцем державного нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 75 (пр. Соборний, 75). Згідно з п. 1.1 Договору, викладеного в редакції Договору про зміни №6 від 09.10.2009, Орендарю було передано в строкове платне користування державне нерухоме майно - вбудоване в адміністративну одинадцятиповерхову будівлю нежитлове приміщення першого та другого поверхів (літера А.-11, приміщення першого поверху №26, частини приміщень з № 1 по № 7 включно, частини приміщень другого поверху з № 8 по № 29 включно) загальною площею за внутрішнім заміром 377.3 кв.м. (надалі - Майно), яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, пр.Леніна, буд.75 (пр. Соборний, 75). Орендоване майно знаходиться на балансі Головного управління статистики у Запорізькій області. Відповідно до умов Договору, його дія буда припинена з 05.12.2016, внаслідок закінчення строку, на який Договір оренди було укладено. У зв'язку з невиконанням TOB "Строймаркет" зобов'язань за Договором щодо повернення Майна, регіональне відділення звернулось з відповідним позовом до господарського суду Запорізької області. Рішенням господарського суду Запорізької області від 04.09.2017 у справі №908/1571/16 вирішено виселити TOB "Строймаркет" з державного нерухомого майна за Договором. Судове рішення набрало законної сили 22.09.2017. Майно за Договором повернуто балансоутримувачу - Головному управлінню статистики у Запорізькій області па підставі акта приймання-передавання від 22.12.2017, складеного державним виконавцем Олександрівського відділу державної виконавчої служби м. Запоріжжя ГТУЮ у Запорізькій області.

Представник позивача-1 зазначив, що перед вчиненням реєстраційної дії державний реєстратор повинен пересвідчитися в достатності, належності та правильності оформлення документів, поданих для оформлення прав та їх обтяжень, а також встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують. Отже, державним реєстратором КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради було здійснено державну реєстрацію на підставі документів, які не відповідають вимогам, встановленим Законом, та не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а також не перевірено відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах, у зв'язку з чим рішення від 20.10.2017 №37682112 про державну реєстрацію за TOB "Строймаркет" об'єкту нерухомого майна розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.75 підлягає скасуванню.

Представник позивача-2 надав суду письмові пояснення від 13.04.2018, від 13.11.2018 та зазначив, що відповідно до Свідоцтва про право власності на будівлю, виданого Запорізькою міською радою 12.06.2000 за №1240, адміністративна будівля літ. А-11 в цілому, розташована за адресою: 69600, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд.75, належить державі в особі Верховної Ради України (Запорізьке обласне управління статистики). Між Запорізьким обласним управлінням статистики та ТОВ "Строймаркет" був укладений договір оренди нежитлових приміщень № 48 від 01.07.2003 (зі змінами) загальною площею 380,62 кв.м., які знаходяться за адресою: м.Запоріжжя, пр.Соборний, 75. Вказані приміщення перебувають на балансі Головного управління статистики у Запорізькій області. Договір було розірвано в грудні 2016 року. На теперішній час приміщення орендарем звільнено. На запит Головного управління статистики у Запорізькій області (за №110108932 від 09.01.2018) до Департаменту надання адміністративних пocлуг та розвитку підприємництва Запорізької міської ради про надання довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, розташоване за адресою 69600, м. Запоріжжя, проспект Соборний,75, була отримана довідка 12.01.2018, з якої стало відомо про реєстрацію права власності на приміщення загальною площею 380,62 кв.м. за TOB "Строймаркет".

Представник позивача-2 зазначив, що Головне управління статистики у Запорізькій області підтримує в повному обсязі позовні вимоги керівника Запорізької місцевої прокуратури №1, зазначені в адміністративному позові від 09.02.2018 та просить задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, місце та час судового розгляду до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Заперечень проти позову не надав.

Представник третьої особи до суду не прибув, поштові відправлення з ухвалами та повістками повернулись на адресу суду з відміткою поштового відділення зв'язку "інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення".

За правилами ст.124 КАС України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про належне повідомлення третьої особи про час і дату судового засідання.

Відповідно до ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Частиною 3 ст. 205 КАС України передбачено, що у разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача та третьої особи за наявними у матеріалах справи доказами.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до Свідоцтва на право власності на будівлю літ.А-11, за адресою: 69600, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 75, виданого Запорізькою міською радою 12.06.2000 за №1240 на підставі рішення виконкому Запорізької міської ради від 25.05.2000 №194/4 (а.с.89 т.1), зазначена будівля належить Державі в особі Верховної Ради України (Запорізьке обласне управління статистики) (а.с.103,192 т.1).

01.07.2003 між Запорізьким обласним управлінням статистики (Орендодавець) та TOB "Строймаркет" (Орендар) укладено Договір № 48 оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (а.с.23-34 т.1).

За умовами Договору оренди від 01.07.2003 №48 Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме, нежитлове приміщення 54// загальною площею 50 кв.м., розміщене за адресою: м.Запоріжжя, пр.Леніна, 75, що знаходиться на балансі Орендодавця (п.1.1 Договору).

Майно передається в оренду з метою: під магазин косметики, косметологічні послуги (п.1.3 Договору).

Згідно Акту приймання-передачі від 01.07.2013 майно передано ТОВ "Строймаркет" (а.с.27 т.1).

До Договору оренди від 01.07.2003 №48 неодноразово вносились зміни.

28.09.2007 на підставі дозволу Державного комітету статистики у Запорізькій області від 27.06.2007 №15/2-2/628 РВ ФДМУ по Запорізькій області укладено із TOB "Строймаркет" Договір про зміни №4 до Договору оренди від 01.07.2003 №48, згідно з яким Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області є Орендодавцем державного нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр.Леніна, 75 (пр. Соборний, 75) (а.с.35-41 т.1).

Відповідно до п. 1.1 Договору оренди від 01.07.2003 №48, викладеного в редакції Договору про зміни №6 від 09.10.2009, Орендарю було передано в строкове платне користування державне нерухоме майно - вбудоване в адміністративну одинадцятиповерхову будівлю нежитлове приміщення першого та другого поверхів (літера А.-11. приміщення першого поверху №26, частини приміщень з № 1 по № 7 включно, частини приміщень другого поверху з № 8 по № 29 включно) загальною площею за внутрішнім заміром 377.3 кв.м. (надалі - Майно), відповідно до технічного паспорту, виготовленого Запорізьким міжміським бюро технічної інвентаризації станом на 20.01.2009. Майно розташоване за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 75 (пр. Соборний, 75) (а.с.43-44).

Договором про зміни №9 від 25.12.2013 термін дії Договору оренди №48 від 01.07.2003 продовжено до 04.12.2016, включно (а.с.47-48 т.1).

Відповідно до умов Договору оренди від 01.07.2003 №48, його дія буда припинена з 05.12.2016, внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.

05.12.2016 РВ ФДМУ по Запорізькій області надіслано на адресу TOB "Строймаркет" лист №11-13-0665 про припинення дії вказаного Договору оренди від 01.07.2003 №48 та зазначено про необхідність повернення орендованого майна балансоутримувачу за актом приймання-передавання (а.с.136 т.1). Вказаний лист TOB "Строймаркет" залишило без відповіді.

У зв'язку із невиконанням ТOB "Строймаркет" зобов'язань за договором оренди, РВ ФДМУ по Запорізькій області звернулося до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 04.09.2017 у справі №908/1571/17 задоволено позовну заяву РВ ФДМУ по Запорізькій області та стягнуто заборгованість з орендної плати у сумі 145186 грн., пеню у сумі 11148,76 грн., штраф у сумі 21407,31 грн. та виселено TOB "Строймаркет" з державного нерухомого майна - вбудоване в адміністративну одинадцятиповерхову будівлю нежитлового приміщення першого та другого поверхів (літера А.-11. приміщення першого поверху №26, частини приміщень з № 1 по № 7 включно, частини приміщень другого поверху з № 8 по № 29 включно) загальною площею за внутрішнім заміром 377.3 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 75 (пр. Соборний, 75), шляхом повернення майна Головному управлінню статистики у Запорізькій області за участю Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області по акту приймання-передавання (а.с.84-88, 176-177 т.1).

В порядку виконання зазначеного судового рішення, 22.12.2017 державним виконавцем Олександрівського ВДВС м.Запоріжжя ГТУЮ у Запорізькій області складено Акт приймання-передавання про передачу нежитлового приміщення першого та другого поверхів (літера А.-11. приміщення першого поверху №26, частини приміщень з № 1 по № 7 включно, частини приміщень другого поверху з № 8 по № 29 включно) загальною площею за внутрішнім заміром 377.3 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 75 (пр. Соборний, 75) повернуто балансоутримувачу - Головному управлінню статистики у Запорізькій області (а.с. 103 т.2).

Запорізькою місцевою прокуратурою №1 під час здійснення процесуального керівництва досудового розслідування у кримінальному провадженні №42017081020000132 на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 08.11.2017 (а.с.137, 196 т.1) 10.11.2017 проведено тимчасовий доступ до всіх документів реєстраційної справи, яка містить документи, що стосуються внесення державним реєстратором КП Балабинської селищної ради "Центр надання послуг" запису про право власності за TOB "Строймаркет" на приміщення загальною площею 380,62 кв.м. за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 75 (а.с.197-200 т.1).

За результатом проведеного 10.11.2017 тимчасового доступу до всіх документів реєстраційної справи місцевою прокуратурою встановлено, що державним реєстратором КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради 20.10.2017 прийнято рішення № 37682112 про державну реєстрацію за TOB "Строймаркет" приміщення салону краси, загальною площею 380,62 кв.м., розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 75, та до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відповідний запис.

Як зазначив представник позивача-2, на запит Головного управління статистики у Запорізькій області (за №110108932 від 09.01.2018) до Департаменту надання адміністративних пocлуг та розвитку підприємництва Запорізької міської ради про надання довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, розташоване за адресою 69600, м. Запоріжжя, проспект Соборний,75, була отримана довідка 12.01.2018, з якої стало відомо про реєстрацію права власності на приміщення загальною площею 380,62 кв.м. за TOB "Строймаркет".

Прокурор, вважаючи вказане рішення державного реєстратора КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради незаконним, звернувся до суду із даним позовом в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області та Головного управління статистики у Запорізькій області про його скасування.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).

Пунктом 1 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що адміністративна справа переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

При цьому, відповідно до п.2 ч.1 ст.4 КАС України публічно-правовий спір спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

За правилами п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Ужитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).

Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав).

Так, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1952-IV, організаційну систему державної реєстрації прав, зокрема становлять суб'єкти державної реєстрації прав, у тому числі акредитовані суб'єкти.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 1952-IV передбачено, що до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав, зокрема, входить забезпечення проведення державної реєстрації прав.

Відповідно до ч.3 ст. 6 Закону № 1952-IV акредитованим суб'єктом може бути юридична особа публічного права, у трудових відносинах з якою перебуває не менше ніж три державні реєстратори. Акредитація суб'єктів та моніторинг відповідності таких суб'єктів вимогам акредитації здійснюються Міністерством юстиції України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.1 ч.1 ст.10 Закону № 1952-IV державним реєстратором є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.

Відповідно до відомостей, розміщених на інформаційному інтернет-порталі Міністерства юстиції України (https://minjust.gov.ua/spysok-akred-sdr) КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради з 20.01.2017 є акредитованим суб'єктом у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та діє на підставі Статуту КП Балабинської селищної ради "Центр надання послуг".

Відповідно до вказаного Статуту метою діяльності КП Балабинської селищної ради "Центр надання послуг" є, у тому числі, виконання вимог законодавства України у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (а.с. 90-102, 179-191 т.1).

Таким чином, КП Балабинської селищної ради "Центр надання послуг" надано повноваження щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Згідно зі ст.11 цього Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення державної реєстрації прав забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Ураховуючи наведене, державний реєстратор є суб'єктом владних повноважень, а правовідносини, які виникають між ним та заявником прав чи їх обтяжень, - публічно-правовими. Захист прав та інтересів відповідного заявника від порушень з боку цього суб'єкта владних повноважень, якщо ці порушення полягають, наприклад, у перевищенні повноважень, недотриманні строків, процедури, умов та інших визначених законом особливостей вчинення реєстраційних дій, є завданням адміністративного судочинства та має відбуватися у відповідному порядку.

З огляду на положення ч.1 ст.1 ст.19 ЦПК України та п.13 ч.1 ст.20 ГПК України вимоги щодо реєстрації майна, інших реєстраційних дій можуть розглядатися судами в порядку цивільного чи господарського судочинства (залежно від суб'єктного складу) якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав у зв'язку з оскарженням заінтересованою особою не самої реєстраційної дії (рішення), а підстави її проведення, як-от правочину, свідоцтва тощо.

Таке розмежування обумовлене й обсягом судового контролю в адміністративному судочинстві, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, який не охоплює оцінку правомірності діянь/рішень суб'єкта владних повноважень з огляду на наслідки, які це діяння/рішення спричинили, чи правомірність юридичного факту, що став підставою реєстрації.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що предметом перевірки в цій справі є виключно дотримання державним реєстратором (як суб'єктом владних повноважень) під час виконання покладених на нього законом публічно-владних управлінських функцій встановленого законом порядку прийняття рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зокрема, правомірність здійснення повторної реєстрації речового права у разі наявного та зареєстрованого тотожного права на те саме майно за іншим користувачем. Питання правомірності/неправомірності набуття третьою особою права користування на спірне майно, як і питання, пов'язані з реалізацією права власності на нього перед судом не порушено.

Таким чином, спір у цій справі не має ознак приватноправового та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Зазначена правова позиція підтверджується Постановами Верховного Суду від 12.06.2018 по справі № 823/378/16 та від 21.09.2018 по справі № 810/881/15.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.2-3 ст.3 Закону № 1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;

6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;

8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав (ч.1 ст.18 Закону).

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам (ч.4 ст.18 Закону).

Частиною 3 ст.10 Закону № 1952-IV передбачено, що державний реєстратор:

- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом, відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав, відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах, наявність обтяжень прав на нерухоме майно та наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

- перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;

- під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Із системного аналізу законодавчо закріпленої компетенції державного реєстратора вбачається, що одним із його обов'язків є встановлення відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями. І для перевірки цієї інформації з метою недопущення одночасного існування подвійної державної реєстрації прав державний реєстратор не лише вправі, а й повинен, зокрема, запитувати від відповідних органів інформацію, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, вимагати у разі потреби подання додаткових документів тощо.

Такий обов'язок узгоджується із закріпленими ч.1 ст.3 Закону № 1952-IV засадами державної реєстрації прав, зокрема гарантуванням державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження (пункт 1).

Також п. 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі-Порядок) визначено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Тобто, законом закріплено обов'язок державного реєстратора при здійсненні дій по державній реєстрації прав на нерухоме майно, перевірити чи відповідають заявлені права та документи вимогам законодавства, а також чи наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно.

Натомість, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, зокрема, відповідно до Свідоцтва про право власності на будівлю від 12.06.2000 №1240 (а.с. 103,192 т.1) та інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 80-83 т.1, 18-26 т.2), будівля літ. А-11 в цілому за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 75 належить державі в особі Верховної Ради України (Запорізьке обласне управління статистики).

Таким чином, зареєстроване державним реєстратором КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради 20.10.2017 за TOB "Строймаркет" право власності на приміщення загальною площею 380,62 кв.м. по пр. Соборний, 75 у м. Запоріжжі суперечить вже зареєстрованому праву власності на вказану будівлю за зазначеною адресою за Державою в особі Верховної Ради України (Запорізьке обласне управління статистики).

При цьому, зміна площі спірного приміщення з 377,3 кв.м. на 380,62 кв.м. відбулася у ході його реконструкції у 2009 році, за результатами якої складено акт готовності до експлуатації, виданий Головним управлінням архітектури та містобудування Запорізької міської ради (а.с. 50-53 т.1) та архітектурно-технічний паспорт об'єкта архітектури від 19.06.2009 (а.с.54-57 т.1).

Пунктом 44 та 45 Порядку визначено перелік документів, які необхідно подати для проведення державної реєстрації на об'єкт нерухомого майна державної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року та реконструйовані об'єкти.

Відповідно до п. 44 Порядку для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної власності на такий об'єкт, подаються: технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна, витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності), документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Окрім того, п. 45 Порядку передбачено, що для державної реєстрації права власності у зв'язку із зміною суб'єкта такого права в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна, у тому числі подається документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його реконструкції (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав), та документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

Частиною 2 ст.23 Закону № 1952-IV передбачено випадки зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію, зокрема у разі неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному у п.3 ч.3 ст.10 цього Закону № 1952-IV, інформації про зареєстровані до 1 січня 2013 року речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав.

Пунктом 2 ч.3 ст.10 Закону № 1952-IV передбачено, що під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Як вбачається з матеріалів справи, державному реєстратору КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради на його запит ТОВ "Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації" надано відповідь за вих. №11867 від 01.11.2017 щодо відсутності в матеріалах інвентаризаційної справи правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності фізичних та/або юридичних осіб на салон краси за адресою: м.Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 75 (а.с.63, 167 т.1).

Окрім того, в матеріалах реєстраційної справи міститься копія рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №150/12 від 22.04.2004 "Про проектування та реконструкцію товариством з обмеженою відповідальністю "Строймаркет" вбудовано - прибудованого орендованого нежитлового приміщення по пр. Леніна, 75 під косметичний салон" (а.с. 62, 166 т.1), з якого вбачається, що TOB "Строймаркет", направлено звернення до виконавчого комітету Запорізької міської ради для надання дозволу на проектування та реконструкцію орендованого нежитлового приміщення за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 75 під косметичний салон.

Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (а.с. 80-83 т.1, 18-26 т.2), підставою виникнення права власності у TOB "Строймаркет" на вказане нерухоме майно є: акт готовності до експлуатації, виданий Головним управлінням архітектури та містобудування Запорізької міської ради (а.с.50-53 т.1), архітектурно-технічний паспорт об'єкта архітектури, виданий 19.06.2009 Головним управлінням архітектури та містобудування Запорізької міської ради (а.с.54-57 т.1), технічний паспорт, виданий 18.10.2017 (а.с.58-61, 159-162 т.1).

Разом з цим, згідно з вимогами ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із Закону № 1952-IV або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Так, ч.1 ст.27 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Таким чином, ч.1 ст. 27 Закону № 1952-IV передбачено вичерпний перелік документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

З матеріалів справи слідує, що документи, на підставі яких державним реєстратором КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради проведено державну реєстрацію прав власності за TOB "Строймаркет" на приміщення загальною площею 380,62 кв.м. по пр. Леніна (Соборний), 75 у м. Запоріжжі не є правовстановлюючими.

За приписами п.4 ст.24 Закону № 1952-IV державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації прав у разі, якщо подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно.

Окрім того, п. 5 вказаної статті передбачено, що державний реєстратор відмовляє у реєстрації у разі наявності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.

Разом з цим, державним реєстратором КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради незважаючи на наявність копії рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.04.2004 №150/17, інформації ТОВ "Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації", які містяться в реєстраційній справі, не витребувано документи, визначені Порядком, від TOB "Строймаркет" та уповноважених органів, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна до його реконструкції, як наслідок не прийнято рішення про відмову або зупинення проведення державної реєстрації.

З огляду на викладене, зважаючи на встановлені факти та наявні в матеріалах докази, суд дійшов висновку, що державним реєстратором КП "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради Чайкою М.О., в порушення вимог п. 1 ч. 3 ст. 10, п. 14 ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п.45 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, 20.10.2017 прийнято рішення, яке суперечить вимогам законодавства та безпідставно проведено державну реєстрацію за TOB "Строймаркет" права власності на приміщення, салон краси, загальною площею 380,62 кв.м. за адресою: м. Запоріжжя, пр.Соборний, 75.

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги керівника Запорізької місцевої прокуратури №1, що діє в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області та Головного управління статистики у Запорізькій області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Приймаючи рішення, суд також зважував на приписи ч.4 ст.159 КАС України, згідно якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин, судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов керівника Запорізької місцевої прокуратури №1 (69002, м.Запоріжжя, вул.Залізнична, буд.17), що діє в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м.Запоріжжя, вул. Перемоги, буд.50, код ЄДРПОУ 20495280), Головного управління статистики у Запорізькій області (69002, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.75, код ЄДРПОУ 02360576) до Комунального підприємства "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради (70435, Запорізька область, Запорізький район, сел.Балабине, вул.Миру, буд.2, фактична адреса: 69063, м.Запоріжжя, вул.Сергія Серікова, буд.30, код ЄДРПОУ 40917807), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Строймаркет" (70231, Запорізька область, Гуляйпільський район, смт.Залізничне, вул.Матросова, буд.1, код ЄДРПОУ 25222180) про визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію прав, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства "Центр надання послуг" Балабинської селищної ради Чайки М.О. за №37682112 від 20.10.2017 про проведення державної реєстрації права власності на приміщення, салон краси, загальною площею 380,62 кв.м. за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 75 за ТОВ "Строймаркет" (код ЄДРПОУ 25222180).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 23.11.2018.

Суддя І.В.Садовий