
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 0740/798/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.
при секретарі Петрус К.І.,
за участю:
позивача:ТОВ "Велішан" в особі директора Гомович О. П., представники позивача - Жилкін В.В.,Гомович О.П., Нечаюк О.І.,
відповідача: Управління Держпраці у Закарпатській області, представники - Лопіт І.І., Гончарук В.В., ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Велішан" в особі директора Гомович О. П. до Управління Держпраці у Закарпатській області визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошується вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 05 листопада 2018 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Велішан" в особі директора Гомович О. П. звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Закарпатській області, яким просить суд визнати протиправною та скасувати постанову управління Держпраці в Закарпатській області №ЗК275/217/АВ-ТД-ФС-126 від 17 липня 2018 року про накладання штрафу.
Позов мотивовано тим, що 19 червня 2018 року головним інспектором Управління Держпраці у Закарпатській області за участю головних державних інспекторів на підставі заяв щодо невиплати заробітної плати та не оформлення трудових відносин громадян ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які проживають в селі Добрин, Ізяславського району Хмельницької області, була здійснена перевірка дотримання законодавства про працю на ТОВ "Велішан".
Зі змісту наведених заяв перевіряючими зроблено висновок, що вказані громадяни "знаходилися у трудових відносинах з ТОВ "Велішан" в селі Добрин, де працювали без укладення трудових договорів та вказано, що директором ТОВ "Велішан" заяв та наказів про прийом на роботу, табелів обліку робочого часу на зазначених осіб не надано. Оскільки директор підприємства пояснив, що зазначені у заявах особи з клопотаннями про працевлаштування до нього не зверталися та у трудових відносинах з ТОВ "Велішан" не перебували .
Крім того зазначено, що громадянин ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2 також виконував роботу двірника без укладеного трудового договору.
Директором ТОВ "Велішан" були надані пояснення стосовно того, що ОСОБА_9 знаходився не на території ТОВ "Велішан", а на території іншої юридичної особи - ТОВ "Гузенд", не виконував обов'язки двірника, оскільки прийшов туди в особистих справах.
В подальшому посадовими особами відповідача було складено Акт перевірки за №ЗК275/217/АВ від 22.06.2018 року, яким зафіксовано порушення вимог законодавства про працю, що тягне відповідальність, передбаченою ст.265 КЗпП України.
На підставі зазначеного Акту 17 липня 2018 року Відповідачем було проведено розгляд справи по вищевказаних питаннях та на підставі акта перевірки, керуючись пп. 54 п.4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 винесено постанову №ЗК275/217/АВ-ТД-ФС-126 про накладення на позивача штрафу в розмірі 446760,00 грн.
Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними, відповідно постанова, яка була винесена відповідачем, підлягає скасування.
У судовому засіданні представник позивача позовній вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнає та вважає, що Постанова про накладення штрафу №ЗК275/217/АВ-ТД-ФС-126 від 17.07.2018р. правомірна, законна і скасуванню не підлягає.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити у його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та свідка, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Управлінням Держпраці у Закарпатській області видано наказ від 07.06.2018 року №96 про проведення інспекційного відвідування ТОВ "Велішан".
Даний наказ було видано на підставі заяви громадян від 03.05.2018 року ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 щодо виплати заробітної плати, яку їм начебто заборгувало ТОВ "Велішан" без оформлення трудових відносин.
Дана заява адресована голові Білогірської районної державної адміністрації, згодом було направлена для розгляду до Управління Держпраці в Хмельницькій області, а в подальшому було передано Управлінню Держпраці у Закарпатській області.
На підставі наказу видано направлення на проведення інспекційного відвідування від 08.06.2018 №562.
За результатами інспекційного відвідування було складено Акт №ЗК275/217/АВ від 22 червня 2018 року у якому було зазначено наступне:
Згідно заяви громадян від 03.05.2018р., вони знаходилися у трудових відносинах з Товариством за його місцем здійснення діяльності с. Добрин Ізяславського району (с.Добрин підпорядковане М'якотінській сільській раді) у Хмельницькій області, без укладених трудових договорів, а саме: ОСОБА_6 у вересні, листопаді, грудні 2017 року, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у грудні 2017 року, січні-березні 2018 року. Заяв та наказів на прийом на роботу директором товариства надано не було. А у наданих табелях обліку робочого часу за вказані періоди, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не значаться.
За вказаним фактом, надано пояснення 21.06.2018 року менеджером ТОВ "Велішан" в Хмельницькій області Нечаюк О. І. адресоване директору Товариства Гомович О.П. в якому вказано, що з ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 трудові договори не укладалися, так як вони працювали в нього особисто по домашньому господарству і відношення до ТОВ "Велішан" не мали.
Також, в ході інспекційного відвідування на території ТОВ "Велішан", розташованого за юридичною адресою с. Серне, вул. Ш.Петефі, будинок 43, Мукачівського району, виявлено громадянина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживає в АДРЕСА_1,який виконував роботу двірника без укладеного трудового договору.
19.20.2018 року ОСОБА_9 підписав пояснення, що працює в ТОВ "Велішан" два дні без укладеного трудового договору а також без договору цивільно-правового характеру.
В подальшому, за фактом здійснення перевірки відповідачем 17 липня 2018 року було проведено розгляд справи по вищевказаних питаннях та на підставі акта перевірки, керуючись пп.54 п.4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, та на підставі абз.2,6 ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України, винесено постанову №ЗК275/217/АВ-ТД-ФС-126 про накладення штрафу в розмірі 446760,00.
Щодо фактів викладених в заяві громадян ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які проживають в селі Добрин, Ізяславського району Хмельницької області,від 03.05.2018, суд зазначає наступне.
Директор ТОВ "Велішан" Гомович О.П. у письмовому поясненні повідомила, що ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на роботу не приймала і ніякого відношення вказані особи до товариства не мають.
Нечаюком О.І., який працює менеджером ТОВ "Велішан" у судовому засіданні повідомлено та письмово надано пояснення щодо ситуації, яка склалася в нього з громадянами ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, згідно яких зазначив, що у 2017 році у нього виникли непередбачувані обставини та померла мати. Вказані громадяни допомагали йому в домашньому господарстві на усній домовленості за грошову винагороду, але у зв'язку із скрутним матеріальним становищем перед цими громадянами виникла заборгованість за пророблену роботу.
Однак в подальшому, Нечаюком О.І. було проведено розрахунок із вказаними громадянами, що підтверджується розписками громадян, в яких зазначено, що гроші ними отримано, як оплату праці, на підставі усних домовленостей, по домогосподарстві в інтересах Нечаюка О.І. (а.с. 17-19). Припускає, що оскільки вказані особи знали, що він працює менеджером в товаристві тому вирішили написати заяви, які б спонукнули його до певних дій.
Відповідач не проводив перевірку за місцем проживання заявників в селі Добрин, Ізяславського району, Хмельницької області, не встановив їх особу, не перевіряв об'єктивності їх доводів щодо перебування у трудових відносинах з ТОВ "Велішан", що дає підстави вважати, що відповідачем жодним чином не було досліджено та перевірено інформацію, яка була зазначена в заяві.
Стосовно гр. ОСОБА_9, який виконував роботу двірника без укладеного трудового договору та який підписав пояснення інспектору, що працює двірником на товаристві без оформлення трудових відносин судом встановлено наступні обставини.
Директор ТОВ "Велішан" Гомович О.П. у письмовому поясненні повідомила, що громадянин ОСОБА_9 допомагає їй по домашньому господарству. Саме 19.20.2018 року Гомович О.П. попросила ОСОБА_9 вдома покосити траву та прибрати. Оскільки у ОСОБА_9 зламалася коса, то він приїхав на велосипеді на товариство за стартером до бензокоси.
В судовому засіданні 24 жовтня 2018 року було допитано як свідка гр. ОСОБА_9, який повідомив суд, що ніколи не працював на ТОВ "Велішан", а заходив на територію товариства у власних справах - для того щоб забрати запчастину до мотокоси.
Також суд встановив, що свідок практично не розуміє української мови (рідна мова угорська), не вміє писати, що ставить під сумнів твердження відповідача відносно власноручно підтвердженого факту підписання та розуміння пояснень в частині роботи на товаристві.
Ст.259 Кодексу законів про працю України встановлено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
П.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до п.3 та 4 Положення на Державну інспекцію з питань праці України покладено завдання здійснювати державний нагляд та контроль за додержанням вимог законодавства про зайнятість населення з питань дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю встановлено Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року № 295 (далі Порядок № 295).
Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці, зокрема, Держпраці та її територіальних органів ( п. 2 Порядку № 295).
Відповідно до п.27 Порядок № 295, у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.
За приписами п.5 Порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року № 295, державний нагляд здійснюється шляхом витребовування, збирання та аналізу інформації, необхідної для підготовки висновків про стан додержання об'єктом нагляду законодавства про працю, або шляхом проведення перевірки об'єкта нагляду з виїздом за його місцезнаходженням.
Згідно п.22 вищезгаданого порядку, у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих висновком, після розгляду зауважень об'єкта нагляду (у разі їх надходження) уповноважена посадова особа проводить аналіз зібраних матеріалів, за результатами якого вносить вимогу та/або вживає заходів до ініціювання притягнення до відповідальності посадової особи за порушення законодавства під час здійснення контрольних повноважень.
Управління Держпраці у Закарпатській області не поставило під сумнів та не в повному обсязі перевірило (проаналізувало) обставини, які були взяті за основу при накладенні штрафу на позивача.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищеперераховане Відповідачем не доведено правомірність прийняття оскарженої постанови, в зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими, що підтверджується дослідженими судом належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Велішан" в особі директора Гомович О.П. до Управління Держпраці у Закарпатській області визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Закарпатській області №ЗК275/217/АВ-ТД-ФС-126 від 17 липня 2018 року про накладання штрафу на ТОВ "Велішан"
Стягнути на користь ТОВ "Велішан" (с. Серне, вул. Ш. Петефі, буд.43, Мукачівський р-н., Закарпатської обл., код ЄДРПОУ - 33698101) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Закарпатській області (м. Ужгород, вул. Минайська, буд. 16, Закарпатська обл., код ЄДРПОУ - 39795035) сплачений судовий збір у розмірі 6701,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяП.П. Микуляк