Рішення № 78073378, 23.11.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
0940/1247/18
Номер документу
78073378
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2018 р. справа № 0940/1247/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Панікара І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 29 768,72 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

18.07.2018 року Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 29 768,72 гривні.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 29 768,72 гривень, що виник на підставі винесених податкових повідомлень-рішень від 12.09.2017 року за №0044891307 та №0044861307 за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» та №0044871307 за платежем «військовий збір», винесених на підставі акту перевірки від 28.08.2017 року №944/09-19-13-07/НОМЕР_1. На даний час сума зобов'язання є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплачена, у зв'язку з чим позивач звернувся в суд з даною позовною заявою.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.07.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

В період з 03.09.18 року по 02.11.2018 року, головуючий по справі суддя Панікар І.В. перебував у щорічній відпустці, у зв`язку з чим, 60-денний строк розгляду справи продовжено на 60 календарних днів.

Відповідач скористалася правом подання відзиву на адміністративний позов, направивши на адресу суду заяву від 01.08.2018 року, згідно змісту, якої вказала на те, що не являється фізичною особою-підприємцем, підприємницькою діяльністю не займається, а відповідно, для неї є не зрозумілою наявність виниклого податкового боргу.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив наступне.

Долинською ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, результати якої оформлено актом від 28.08.2017 року №944/09-19-13-07/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено, що відповідно до листа Першої Івано-Франківської державної нотаріальної контори від 02.06.2017 року ОСОБА_1 отримано доходи у вигляді спадщини у сумі 364 292,00 гривень, що відображено в «Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» (форма 1ДФ) за ознакою доходу « 114», яка відповідно до підпункту 164.2.10 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України підлягає включенню до загального місячного (річного) оподаткованого доходу та відображенню платником податків в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).

ОСОБА_1 декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік до податкового органу не подавала, доходи від отриманої суми за 2016 рік не декларувала, податок на доходи фізичних особі та військовий збір від успадкованої суми за 2016 рік не сплатила.

Вказане зумовило висновки контролюючого органу про порушення ОСОБА_1:

- підпункту174.2.2 пункту 174.2 статті 174, пункту 167.2 статті 167 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2016 рік на загальну суму 18 214,60 гривень;

- пункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України в частині неподання декларації майновий стан і доходи за 2016 рік; у зв'язку з чим застосовано штрафну санкцію у розмірі 4 723,65 гривень;

- підпункту 1.2, підпункту 1.3, підпункту 1.5, підпункту 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпункту 168.1.1, підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у зв'язку з чим донараховано військовій збір за 2016 рік на загальну суму 6 830,47 гривень.

На підставі акту від 28.08.2017 року №944/09-19-13-07/НОМЕР_1 ГУ ДФС в Івано-Франківській області 12.09.2017 року прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0044891307, №0044861307 за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 22 938,25 гривень, основного зобов'язання у розмірі 18 214,60 гривень та штрафних санкцій у розмірі 4 723,65 гривні;

- №0044871307 за платежем військовий збір, який виник згідно донарахованої суми основного зобов'язання у розмірі 5 464,38 копійок та штрафних санкцій у розмірі 1 366,09 гривень.

Податковий борг ОСОБА_1 станом на 25.06.2018 року становить 29 768,72 гривні, що підтверджується довідкою ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 25.06.2018 року, та складається із:

- за податком на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (11010500) 18 214,6 гривень - основний платіж та 4 723,65 гривень - штрафні санкції;

- за платежем військовий збір (11011000) 5 464,38 гривень основний платіж та 1 366,09 гривень штрафні санкції.

ГУ ДФС в Івано-Франківській області на адресу відповідача надіслано податкову вимогу № 17137-17 від 26.09.2017 року.

Відомості про сплату ОСОБА_1 боргу у матеріалах справи відсутні.

При вирішення справи суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 15.1 статті 15 платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно до статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 41 Податкового кодексу контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи доходів і зборів.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, податковий борг ОСОБА_1 виник у зв'язку із несплатою у встановлений законом строк узгоджених податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями від 12.09.2017 року №0044871307, №0044891307, №0044861307 на загальну суму 29 768,72 гривні.

Згідно пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).

Контролюючим органом надіслано податкові повідомлення - рішення від від 12.09.2017 року №0044871307, №0044891307, №0044861307 ОСОБА_1 за адресою, що підтверджується матеріалами справи та свідчить про належне вручення цих рішень (а.с. 16).

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків (підпункт 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України).

Таким чином, грошові зобов'язання відповідача зі сплати штрафних санкцій визначених податковим повідомленням - рішенням та рішеннями про застосування фінансових санкцій, які відповідачем не оскаржувалися, у відповідності до підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України, є узгодженими з моменту закінчення процедури адміністративного оскарження.

Загальна сума заборгованості ОСОБА_1 на час звернення податкового органу до суду складає 29 768,72 гривень.

Окрім цього, позивач ствердив, що податкові повідомлення-рішення від 29.09.2017 року №0044871307, №0044891307, №0044861307 відповідачем в адміністративному та судовому порядку не оскаржено. На спростування зазначеного вище доказів відповідачем не надано.

Вказане свідчить, що сума податкового зобов'язання ОСОБА_1 є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплачена.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

В зв'язку з несплатою відповідачем грошових зобов'язань, контролюючим органом сформовано податкові вимоги форми "Ф" за № 17137-17 від 26.09.2017 року. Дана вимога направлялася відповідачу, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 9).

Зазначена у вимозі сума податкового боргу відповідачем не погашена.

Відповідно до приписів пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На підставі вищенаведеного контролюючим органом інших вимог платнику не надсилалося.

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.

Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Матеріалами справи підтверджується наявність податкового боргу у розмірі 29 768,72 гривень.

Ураховуючи викладене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

При цьому, суд зазначає, що в ході розгляду зазначеної адміністративної справи судом не досліджувалося питання обгрунтованості винесених податкових повідомлень-рішень за № 0044871307, №0044891307, №0044861307 від 29.09.2017 року, та правова оцінка їм не надавалася, в силу положень частини 2 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства, згідно вимог, якої суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтею 129-1 Конституції України, статтями 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) до бюджету 29 768,72 (двадцять дев'ять тисяч сімсот шістдесят вісім) гривень 72 копійки податкового боргу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (вул. Незалежності 20, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39394463);

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2).

Суддя Панікар І.В.

Рішення складене в повному обсязі 23 листопада 2018 р.