Рішення № 78072964, 21.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2018
Номер справи
200/11618/18-а
Номер документу
78072964
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2018 р. Справа№200/11618/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мозгової Н.А.,

при секретарі Синиці М.І.

за участю сторін:

позивача: не з'явився,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

30 жовтня 2018 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, місцезнаходження: 875248, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання неправомірними дії щодо проведення розрахунку пенсії з урахування індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 1,48132, зобов'язання провести перерахунок пенсії з використанням індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 1,87, зобов'язання виплатити заборгованість по пенсії з моменту призначення пенсії з урахуванням фактично отриманої пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Позивач звернувся до пенсійного фонду та за наслідком розгляду заяви пенсійним фондом надана відповідь від 01.10.2018 року №6049/34-2/03, в якій приведений спірний розрахунок пенсії. З зазначеним розрахунком позивач не згоден, оскільки пенсійним фондом занижено індивідуальний коефіцієнт страхового стажу, що призвело к заниженому розміру пенсійних виплат. Вважає, що вигіднішим для розрахунку індивідуальним коефіцієнтом середнього заробітку на момент призначення пенсії є коефіцієнт 1,87, який повинен був розрахований відповідачем по заробітним платам отриманим ним за період часу з 01.01.1987 року по 31.12.1988 року та з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року.

10 жовтня 2018 року представником відповідача, направлений відзив на позовну заяву, де зазначив, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню, оскільки розмір пенсії розраховано згідно діючого законодавства на підставі документів, наявних в пенсійній справі. Зазначає, що на відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Тобто не залежно від бажання пенсіонера, уся заробітна плата за період з 01.07.2000 року враховується при розрахунку заробітної плати. Заробітна плата за будь які 60 місяців до 01.07.2000 року може враховуватися за бажанням пенсіонера або у випадку відсутності 5 років страхового стажу після 01.07.2000 року.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Висновок позивача про наявність підстав провести перерахунок пенсії за період з 01.01.1987 року по 31.12.1988 року та з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року не ґрунтується на законі. На підставі викладеного, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Ухвалою суду від 05.11.2018 року відкрито провадження по справі та призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 21.11.2018 року.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1), є громадянкою України, перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач - Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що страховий страж позивача складає 33 років 7 місяців 24 днів.

При призначенні пенсії позивачу взята заробітна плата з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року та з 01.07.2000 року по 31.01.2013 року на підставі індивідуальних даних системи персоніфікованого обліку.

Для обчислення пенсії був взятий середній заробіток що становить 5576,28 грн. (1,48132*3764,40 грн.) де: 1,48132- індивідуальний коефіцієнт заробітку, 3764,40 - показний заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році.

До перерахунку пенсія складала 1820,95 грн., в тому числі: 1798,35 грн. - основний розмір пенсії (5576,28 грн. * 0,32250), 22,60грн. - доплата за понаднормативний стаж за 2 роки (1130,00 грн.).

Після перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія обчислена з доданням страхового стажу.

Розмір пенсії після перерахунку пенсії з 01.04.2018 року складає 1906,58 грн., де: 1872,68 грн. основний розмір пенсії (5576,28 грн. * 0,33583), 33,90грн. - доплата за понаднормативний стаж за 3 роки (1130,00 грн.).

Не погодившись із встановленням індивідуального коефіцієнту при призначенні пенсії у розмірі 1,48132, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону з якої обчислюється пенсія у гривнях, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати розраховується, як сума коефіцієнтів заробітної плати поділити на кількість місяців заробітної плати для розрахунку пенсії.

Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, при призначенні пенсії позивачу взята заробітна плата з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року та з 01.07.2000 року по 31.01.2013 року на підставі індивідуальних даних системи персоніфікованого обліку.

Після перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія обчислена з доданням страхового стажу. Розмір пенсії після перерахунку пенсії з 01.04.2018 року складає 1906,58 грн., де: 1872,68 грн. основний розмір пенсії (5576,28 грн. * 0,33583), 33,90грн. - доплата за понаднормативний стаж за 3 роки (1130,00 грн.).

Як вбачається із вищезазначеного при призначенні та проведенні перерахунку пенсії позивачу Маріупольським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області дотримано вимог вищенаведених нормативних актів та при призначенні пенсії позивачу, так і при її перерахунку розмір пенсії позивача розраховувався із заробітної плати за період з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року (5 років) та за даними персоніфікованого обліку за період починаючи з 01 липня 2000 року, що узгоджується з приписами статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV.

Враховуючи вищевикладене, суд вказує, що при призначенні позивачу пенсії, відповідач правильно визначив індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії.

При цьому суд зазначає, що чинним законодавством не встановлено право позивача самостійно визначати коефіцієнт заробітної плати для призначення/перерахунку пенсії, це є повноваженнями органу Пенсійного фонду України.

Суд також зазначає, проведення перерахунку пенсії з використанням заробітної плати з 01.01.1987 року по 31.12.1988 року та з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року законодавством не передбачено, оскільки відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року, що спростовує розрахунки позивача.

З наведеного вбачається, що відповідачем позивачу призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу перерахований з врахуванням підвищення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо визнання дій неправомірними, проведений розрахунок пенсії незаконним, який призвів до заниженого розрахунку пенсії і на підставі цього здійснити перерахунок пенсії.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволені адміністративного позову необхідно відмовити.

Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, місцезнаходження: 875248, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання неправомірними дії щодо проведення розрахунку пенсії з урахування індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 1,48132, зобов'язання провести перерахунок пенсії з використанням індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 1,87, зобов'язання виплатити заборгованість по пенсії з моменту призначення пенсії з урахуванням фактично отриманої пенсії - відмовити.

Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 21 листопада 2018 року. Повний текст судового рішення складено 23 листопада 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Мозговая Н.А.