Рішення № 78072686, 17.10.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2018
Номер справи
0240/3123/18-а
Номер документу
78072686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

17 жовтня 2018 р. Справа № 0240/3123/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Крапівницької Н.Л.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що в травні 2018 року звернувся до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак, протоколом №586 від 08.08.2018 року Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовило ОСОБА_1, в зв'язку із тим, що відповідно до даних довідки №2010 від 22.03.2017 року, виданої виконавчий комітетом Ладижинської міської ради, про місце проживання на території м. Ладижин (зоні посиленого радіологічного контролю) ОСОБА_1 проживав в зоні посиленого радіологічного контролю з 29.01.1986 року по 04.03.2004 рік, проте, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 він працював на підприємстві в м. Кишинів Молдова.

Позивач не погоджується із вказаним рішенням відповідача, оскільки згідно відомостей, довідок та із трудової книжки ОСОБА_1, він має достатню кількість років, яка має можливість у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку. В зв'язку із чим, позивач звернувся до суду та просить:

- визнати протиправним та скасувати протокол Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №586 від 08.08.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1 згідно із ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років з 10.02.2018 року.

Ухвалою суду від 17.09.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

Сторона відповідача, скориставшись своїм правом згідно положень КАС України, подала до суду відзив за вх. №45236 з якого слідує, що Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на наступне.

08.08.2018 року протоколом Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №586 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії позивачу. Відмова в призначенні пенсії обґрунтовується відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які постійно проживали або постійно поживають чи постійно працювали або постійно працюють у зонах-радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше - 4 років мають право на зниження пенсійного, віку на 2 роки, якщо постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період та додатково на 1 рік за 3 роки проживання чи роботи, але не більше 5 років. Призначення та виплата пенсій таким категоріям осіб проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до Заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевою самоврядування.

Відповідач просить суд взяти до уваги те, що відповідно до даних довідки №2010 від 22.03.2017 року, виданої виконавчий комітетом Ладижинської міської ради, про місце проживання на території м. Ладижин (зоні посиленого радіологічного контролю) ОСОБА_1 проживав в зоні посиленого радіологічного контролю з 29.01.1986 року по 04.03.2004 рік, проте, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 він працював на підприємстві в м. Кишинів Молдова.

Отже, згідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофа", для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 немає підстав.

Дослідивши матеріали справи, докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 06.06.1996 року.

04.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області з письмовою заявою про призначення пенсії за віком згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав необхідні документи.

Протоколом №586 від 08.08.2018 року відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років, у зв'язку із тим, що відповідно до даних довідки №2010 від 22.03.2017 року, виданої виконавчий комітетом Ладижинської міської ради, про місце проживання на території м. Ладижин (зоні посиленого радіологічного контролю) ОСОБА_1 проживав в зоні посиленого радіологічного контролю з 29.01.1986 року по 04.03.2004 рік, проте, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 він працював на підприємстві в м. Кишинів Молдова.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, статтею 14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.

Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058), пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09 березня 1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Посвідченням громадянина на ім'я ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 06.06.1996 року підтверджується той факт, що позивач постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Згідно матеріалів справи встановлено, позивач зареєстрував шлюб 15.08.1987 року.

Крім того, в період з 1984 року по 1991 рік лікувався та проходив профілактичні медичні огляди у Ладижинській міській лікарні, що підтверджується випискою від 16.08.2018 з амбулаторної картки №143437, а саме: 13.05.1984 - звертався до окуліста; 29.05.1985 - звертався до окуліста; 26.12.1985 - медогляд, допуск до роботи; 26.12.1986 -медогляд, допуск до роботи; 06.07.1987 - лікування у хірурга; з 29.09.1987 по 02.10.1987 амбулаторне лікування ринофарингиту; 13.12.1987 - медогляд, допуск до роботи; 16.05.1988 - амбулаторне лікування гострого лівобічного отиту; 01.06.1988 - амбулаторне лікування лівобічного лімфоденіту; 17.06.1988 - амбулаторне лікування пренателярного бурситу; 20.06.1988 - лікування запалення рани лівого колінного суглобу; 01.09.1988 - амбулаторне лікування гострого назофарингиту; з 05.09.1988 по 14.09.1988 - стаціонарне лікування гострого бронхіту; 21.08.1988 - медогляд, допуск до роботи; 06.04.1989 - медогляд, допуск до роботи; 03.05.1989 - амбулаторне лікування забою правого плечового суглобу; 28.07.1989 - медогляд, допуск до роботи; з 01.08.1989 по 14.08.1989 - амбулаторне лікування вивиху основної фаланги п'ятого пальця лівої кісті; з 05.09.1989 по 13.09.1989 - лікування різаної рани лівої кисті; 18.01.1990 - медогляд, допуск до роботи; 1.01.1990 - амбулаторне лікування епідермофітії ступнів; 17.03.1990 - лікування забою правого плечового суглобу; з 16.05.1990 по 04.07.1990 - амбулаторне лікування закритого перелому внутрішньої щиколотки правої гомілки; з 07.08.1990 по 10.08.1990 - амбулаторне лікування фурункулу правого слухового проходу; 15.04.1991 - медогляд, допуск до роботи; 18.09.1991 - медогляд, допуск до роботи; 07.02.1992 - медогляд, допуск до роботи; 10.11.1992 - амбулаторне лікування забою лівого колінного суглобу; з 28.09.1993 по 08.10.1993- стаціонарне лікування стрептодермії; 14.06.1994 - медогляд, допуск до роботи.

Відтак, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що наявні позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які вказують на постійне місце проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю ОСОБА_1.

Суд не погоджується з позицією відповідача, який відмовляючи позивачеві в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказує про не підтвердження постійного проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

На підставі поданих доказів, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 надано відповідачу достатньо належних документів, які підтверджують факт його постійного місця проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а тому на переконання суду, позивач має право на призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто, зі зменшенням пенсійного віку.

Доводи відповідача, наведені у відзиві на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснено відповідно до правил ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати протокол Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №586 від 08.08.2018 року про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Волонтерів, 17, м. Гайсин, Вінницька область, 23700, код ЄДРПОУ 412447177) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 23744, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п'ять років з 10.02.2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 23744, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Волонтерів, 17, м. Гайсин, Вінницька область, 23700, код ЄДРПОУ 412447177) сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 23744, РНОКПП НОМЕР_1)

Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Волонтерів, 17, м. Гайсин, Вінницька область, 23700, код ЄДРПОУ 412447177)

Суддя підпис Крапівницька Н. Л.

Копія вірна Суддя:

Секретар: