
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.11.2018 Справа №607/23791/18
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Вийванко О. М.
за участю секретаря судового засідання Стрілкової М. С.
заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про встановлення факту народження особи, -
В С Т А Н О В И В :
Заявник ОСОБА_1,за участю заінтересованої особи - Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, звернулася в суд із заявою про встановлення факту народження її онука - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в місті Саки Автономної Республіки Крим, батьками якого є ОСОБА_3 та ОСОБА_4. Заяву обґрунтовує тим, що Сакським районним відділом ЗАГС Департаменту записів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, видане 15.11.2016 р. свідоцтво про народження НОМЕР_2, актовий запис № 951, в якому зазначається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Саки Автономної Республіки Крим. Заявник звернулася у Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області для отримання свідоцтва про народження з метою проведення державної реєстрації народження, однак їй будо відмовлено, оскільки факт народження особи відбувся на тимчасово окупованій території України.
У судовому засіданні заявник заяву підтримала повністю та просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області у судове засідання не з'явився, однак про місце та час розгляду даної справи повідомлявся належним чином.
Заслухавши пояснення заявника, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Сакським районним відділом ЗАГС Департаменту записів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, видане 15.11.2016 р. свідоцтво про народження НОМЕР_2, актовий запис № 951, в якому зазначається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Саки Автономної Республіки Крим.
Однак, дане свідоцтво про народження видано на тимчасово окупованій території, яке, відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", не є дійсним і не створює юридичних наслідків, у зв'язку із чим заявник не може зареєструвати народження онука у встановленому законом порядку.
Надане заявником свідоцтво про народження, що підтверджує факт народження ОСОБА_2, видане органами державної влади, які створені всупереч законодавства України, а тому, не є підставою для реєстрації народження за правилами ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
31 липня 2018 року № 3181/14-08-09.7 Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області відмовлено заявнику у проведенні державної реєстрації народження, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України.
Згідно із ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
За твердженням заявника, отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану, про що свідчить письмова Відмова у проведенні державної реєстрації народження Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 31 липня 2018 року за № 3181/14-08-09.7.
Територія Автономної Республіки та м. Севастополя є тимчасово окупованими внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупованою територією визначається: сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.
При цьому, в практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані "намібійські винятки", згідно яких, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися.
У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Встановлення факту народження необхідно заявнику для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних йому прав та свобод громадянина України.
Таким чином, оскільки заявник не може отримати документ встановленої форми про народження та на його підставі зареєструвати народження онука ОСОБА_2, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви, шляхом встановлення факту народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в місті Саки Автономної Республіки Крим, батьками якого є ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Керуючись 3, 12, 258, 259, 265, 273, 315, 354, 355, 430 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Задовольнити заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про встановлення факту народження особи.
Встановити факт народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в місті Саки Автономної Республіки Крим, батьками якого є ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення суду підлягає до негайного виконання.
Копію рішення суду невідкладно направити до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області для державної реєстрації народження ОСОБА_2.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Заявник: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1
Заінтересована особа: Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Майдан Волі, 2, код ЄДРПОУ 41346948.
Повний текст рішення суду складено 23 листопада 2018 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко