Постанова № 78062056, 16.11.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
521/12979/18
Номер документу
78062056
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №521/12979/18

Номер провадження 3/521/5484/18

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.11.2018 року суддя Малиновського районного суду м. Одеси Старіков О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Одеської митниці ДФС, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1

за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України,

В С Т А Н О В И В:

15.06.2018 року до Одеської митниці ДФС була надана митна декларація №UA500090/2018/004033 від 15.06.2018 року, відповідно до якої від ПП «Діоніс» на транспортному засобі НОМЕР_1/НОМЕР_2 до ТОВ «Вина и воды Абхазии» вивезено за межі митної території України товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 11,5 об.%», вагою 20977 кг (20977 літрів). Як підстави для переміщення товарів було надано договір поставки №35; рахунок фактуру №287 від 13.06.2018 року; CMR №664198 від 13.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року; ліцензії на право здійснення експорту алкогольних напоїв №001394 від 23.10.2017 року; ліцензії на виробництво алкогольних напоїв серії НОМЕР_3.

За даним фактом співробітниками Одеської митниці ДФС відносно ОСОБА_1 було складено протокол №1623/50000/18 від 22.06.2018 року про порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України.

Також, у протоколі про порушення митних правил зазначено, що договір поставки №35; рахунок фактура №287 від 13.06.2018 року; CMR №664198 від 13.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року є підробленими, тобто одержаними незаконним шляхом, або такими, що містять неправдиві дані, так як відповідно до листа Департаменту міжнародних відносин Служби доходів Грузії №21-13/79026, отриманого 19.06.2018 року встановлено, що відповідно до баз даних Служби доходів Грузії компанія ТОВ «Вина и воды Абхазии» в податкових органах Грузії на обліку не перебуває.

Крім того, 15.06.2018 року до Одеської митниці ДФС була надана митна декларація №UA500090/2018/004031 від 15.06.2018 року, відповідно до якої від ПП «Діоніс» на транспортному засобі НОМЕР_4/НОМЕР_5 до ТОВ «Вина и воды Абхазии» вивезено за межі митної території України товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 10,8 об.%», вагою 22681 кг (22681 літрів). Як підстави для переміщення товарів було надано договір поставки №35; рахунок фактуру №300 від 14.06.2018 року; CMR №664193 від 14.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року; ліцензії на право здійснення експорту алкогольних напоїв №001394 від 23.10.2017 року; ліцензії на виробництво алкогольних напоїв серії НОМЕР_3.

За даним фактом співробітниками Одеської митниці ДФС відносно ОСОБА_1 було складено протокол №1622/50000/18 від 22.06.2018 року про порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України.

Також, у протоколі про порушення митних правил зазначено, що договір поставки №35; рахунок фактура №300 від 14.06.2018 року; CMR №664193 від 14.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року є підробленими, тобто одержаними незаконним шляхом, або такими, що містять неправдиві дані, так як відповідно до листа Департаменту міжнародних відносин Служби доходів Грузії №21-13/79026, отриманого 19.06.2018 року встановлено, що відповідно до баз даних Служби доходів Грузії компанія ТОВ «Вина и воды Абхазии» в податкових органах Грузії на обліку не перебуває.

Крім того, 15.06.2018 року до Одеської митниці ДФС була надана митна декларація №UA500090/2018/004028 від 15.06.2018 року, відповідно до якої від ПП «Діоніс» на транспортному засобі НОМЕР_6/НОМЕР_7 до ТОВ «Вина и воды Абхазии» вивезено за межі митної території України товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 10,8 об.%», вагою 20605 кг (20605 літрів). Як підстави для переміщення товарів було надано договір поставки №35; рахунок фактуру №299 від 14.06.2018 року; CMR №664195 від 14.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року; ліцензії на право здійснення експорту алкогольних напоїв №001394 від 23.10.2017 року; ліцензії на виробництво алкогольних напоїв серії НОМЕР_3.

За даним фактом співробітниками Одеської митниці ДФС відносно ОСОБА_1 було складено протокол №1620/50000/18 від 22.06.2018 року про порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України.

Також, у протоколі про порушення митних правил зазначено, що договір поставки №35; рахунок фактура №299 від 14.06.2018 року; CMR №664195 від 14.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року є підробленими, тобто одержаними незаконним шляхом, або такими, що містять неправдиві дані, так як відповідно до листа Департаменту міжнародних відносин Служби доходів Грузії №21-13/79026, отриманого 19.06.2018 року встановлено, що відповідно до баз даних Служби доходів Грузії компанія ТОВ «Вина и воды Абхазии» в податкових органах Грузії на обліку не перебуває.

Крім того, 15.06.2018 року до Одеської митниці ДФС була надана митна декларація №UA500090/2018/004028 від 15.06.2018 року, відповідно до якої від ПП «Діоніс» на транспортному засобі НОМЕР_8/НОМЕР_9 до ТОВ «Вина и воды Абхазии» вивезено за межі митної території України товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 10,8 об.%», вагою 20977 кг (20977 літрів). Як підстави для переміщення товарів було надано договір поставки №35; рахунок фактуру №286 від 13.06.2018 року; CMR №664197 від 13.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року; ліцензії на право здійснення експорту алкогольних напоїв №001394 від 23.10.2017 року; ліцензії на виробництво алкогольних напоїв серії НОМЕР_3.

За даним фактом співробітниками Одеської митниці ДФС відносно ОСОБА_1 було складено протокол №1619/50000/18 від 22.06.2018 року про порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України.

Також, у протоколі про порушення митних правил зазначено, що договір поставки №35; рахунок фактура №286 від 13.06.2018 року; CMR №664197 від 13.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року є підробленими, тобто одержаними незаконним шляхом, або такими, що містять неправдиві дані, так як відповідно до листа Департаменту міжнародних відносин Служби доходів Грузії №21-13/79026, отриманого 19.06.2018 року встановлено, що відповідно до баз даних Служби доходів Грузії компанія ТОВ «Вина и воды Абхазии» в податкових органах Грузії на обліку не перебуває.

Крім того, 15.06.2018 року до Одеської митниці ДФС була надана митна декларація №UA500090/2018/004030 від 15.06.2018 року, відповідно до якої від ПП «Діоніс» на транспортному засобі НОМЕР_10/НОМЕР_11 до ТОВ «Вина и воды Абхазии» вивезено за межі митної території України товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 11,7 об.%», вагою 19913 кг (19913 літрів). Як підстави для переміщення товарів було надано договір поставки №35; рахунок фактуру №298 від 14.06.2018 року; CMR №664196 від 14.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року; ліцензії на право здійснення експорту алкогольних напоїв №001394 від 23.10.2017 року; ліцензії на виробництво алкогольних напоїв серії НОМЕР_3.

За даним фактом співробітниками Одеської митниці ДФС відносно ОСОБА_1 було складено протокол №1621/50000/18 від 22.06.2018 року про порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України.

Також, у протоколі про порушення митних правил зазначено, що договір поставки №35; рахунок фактура №298 від 14.06.2018 року; CMR №664196 від 14.06.2018 року; специфікації №3 від 01.03.2018 року є підробленими, тобто одержаними незаконним шляхом, або такими, що містять неправдиві дані, так як відповідно до листа Департаменту міжнародних відносин Служби доходів Грузії №21-13/79026, отриманого 19.06.2018 року встановлено, що відповідно до баз даних Служби доходів Грузії компанія ТОВ «Вина и воды Абхазии» в податкових органах Грузії на обліку не перебуває.

Представник Одеської митниці ДФС у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною та притягнути її до відповідальності.

ОСОБА_1 у судове засідання, призначене на 14.11.2018 року не з'явилася, повідомлялася у встановленому законом порядку, про причини неявки не повідомила.

Представник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Надав заперечення у якому просив провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.

Розглянувши матеріали справи, суддя вважає що в діях ОСОБА_1 не вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, за кваліфікуючою ознакою переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо одержувача з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 483 МК України вбачається, що суб'єктивна сторона правопорушення передбачає прямий умисел, тобто, винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України чи вивезти з України з конкретною метою порушення встановленого порядку.

Таким чином, правопорушення, передбачене ч.1 ст. 483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару - є підробкою, чи містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перевести товар.

У абзаці 6 п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» зазначено, що не можна розглядати як контрабанду дії особи, яка, здійснюючи перевезення товарів через територію України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України.

Відповідно до ст.ст. 6, 9 ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність» вбачається, що зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України, одним з органів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності є органи доходів і зборів, які здійснюють митний контроль в Україні згідно з чинними законами України.

Відповідно до матеріалів справи вбачається, що між ПП «Діоніс» та ТОВ «Іберіс Групп» було укладено договір-доручення №1/06 на надання митно-брокерських послуг від 10.06.2018 року.

Відповідно до матеріалів справи вбачається, що Одеською митницею ДФС було оформлено митну декларацію в режимі «КЕ10АА» від 15.06.2018 року №UA500090/2018/004033 в якій одержувачем було зазначено ТОВ «Вина и воды Абхазии», а товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 11,5 об.%» пропущено з метою подальшого переміщення в митному режимі «експорт» через митний пост «Щербаківка», пункт пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» Харківської митниці ДФС.

Також, відповідно до матеріалів справи вбачається, що Одеською митницею ДФС було оформлено митну декларацію в режимі «КЕ10АА» від 15.06.2018 року №UA500090/2018/004031 в якій одержувачем було зазначено ТОВ «Вина и воды Абхазии», а товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 10,8 об.%» пропущено з метою подальшого переміщення в митному режимі «експорт» через митний пост «Щербаківка», пункт пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» Харківської митниці ДФС.

Також, відповідно до матеріалів справи вбачається, що Одеською митницею ДФС було оформлено митну декларацію в режимі «КЕ10АА» від 15.06.2018 року №UA500090/2018/004028 в якій одержувачем було зазначено ТОВ «Вина и воды Абхазии», а товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 10,8 об.%» пропущено з метою подальшого переміщення в митному режимі «експорт» через митний пост «Щербаківка», пункт пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» Харківської митниці ДФС.

Також, відповідно до матеріалів справи вбачається, що Одеською митницею ДФС було оформлено митну декларацію в режимі «КЕ10АА» від 15.06.2018 року №UA500090/2018/004028 в якій одержувачем було зазначено ТОВ «Вина и воды Абхазии», а товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 10,8 об.%» пропущено з метою подальшого переміщення в митному режимі «експорт» через митний пост «Щербаківка», пункт пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» Харківської митниці ДФС.

Також, відповідно до матеріалів справи вбачається, що Одеською митницею ДФС було оформлено митну декларацію в режимі «КЕ10АА» від 15.06.2018 року №UA500090/2018/004030 в якій одержувачем було зазначено ТОВ «Вина и воды Абхазии», а товар «Виноматеріал столовий червоний, з фактичною концентрацією спирту 11,7 об.%» пропущено з метою подальшого переміщення в митному режимі «експорт» через митний пост «Щербаківка», пункт пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» Харківської митниці ДФС.

Таким чином вбачається, що Одеська митниця ДФС, перевіривши документи, подані для митного оформлення декларантом, не виявила порушень митних правил та здійснила пропуск цих товарів для подальшого митного оформлення в Харківській митниці ДФС.

Відповідно до матеріалів справи, підставою для складення протоколу про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України став лист Департаменту міжнародних відносин Служби доходів Грузії №21-13/79026, отриманого 19.06.2018 року у якому зазначено, що відповідно до баз даних Служби доходів Грузії компанія ТОВ «Вина и воды Абхазии» в податкових органах Грузії на обліку не перебуває.

Відповідно до бухгалтерської довідки №1 від 03.08.2018 року вбачається, що відповідно до даних бухгалтерського обліку ПП «Діоніс», станом на 03.08.2018 року згідно умов контракту №35 від 24.04.2008 року, укладеного між ПП «Діоніс» та ТОВ «Вина и воды Абхазии» за період з 24.04.2008 року по 03.08.2018 року було відвантажено виноматеріалів у кількості 2574500,5 дал. на суму 17749154,90 доларів США та 4023104,25 Євро за що отримані кошти за відвантажений товар.

Таким чином, вбачається, що господарські відносини між ПП «Діоніс» та ТОВ «Вина и воды Абхазии» тривають з 2008 року, тобто з моменту укладення контракту №35 від 24.04.2008 року.

На виконання контракту №35 було проведено митне оформлення товарів, які було поміщено у митний режим «експорт» та поставлено на юридичну адресу ТОВ «Вина и воды Абхазии».

З вищевикладеного вбачається, що митним органам України було відомо про облік ТОВ «Вина и воды Абхазии» на території Республіка Абхазія ще з 2008 року.

З листа Департаменту міжнародних відносин Служби доходів Грузії №21-13/79026, отриманого 19.06.2018 року вбачається, що ТОВ «Вина и воды Абхазии» на обліку в податкових органах Грузії відсутнє, проте не міститься відомостей які б суперечили відомостям про одержувача товару, поданих до митного оформлення.

Статтею 41 Конституції України гарантовано, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України вбачається, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до ст. 9 Конституції України та ст. 17 ЗУ «Про міжнародні договори» вбачається, що міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України.

Таким чином, в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав і основоположних свобод», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Відповідно до ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини у справі «Рисовський проти України», принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Також, у рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Стіл та інші проти Сполученого Королівства» Європейський суд з прав людини вказує, що усе право, чи то писане, чи неписане, було достатньо чітким, щоб дозволити громадянинові, якщо виникне потреба з належною порадою, передбачити повною мірою за певних обставин наслідки, які може спричинити певна дія.

Принцип правової визначеності є необхідним елементом принципу верховенства права. В свою чергу, вимоги державного органу, які адресовані суб'єкту господарювання під час проходження тих чи інших адміністративних процедур, мають бути аналогічними із практикою застосування таких процедур і в інших умовах.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Таким чином, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, так як її умисні дії не доведені матеріалами справи.

Керуючись ст.ст. 9-11, 221, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 464, 465, 483, 527, 528, 529 МК України, -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження по справі відносно ОСОБА_1, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, відповідно п.1 ст. 247 КпАП України, у зв'язку з відсутністю складу правопорушення - закрити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: О.О. Старіков