Рішення № 78061722, 14.11.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
14.11.2018
Номер справи
522/13795/17
Номер документу
78061722
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/522/16/18

Справа № 522/13795/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2018 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси

у складі: судді – Бондар В.Я.;

за участі секретаря судового засідання – Грищук В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, Юридичного департаменту Одеської міської ради, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог до предмету спору на стороні відповідача – Орган самоорганізації населення комітет мікрорайону «ПЕРЕСИПСЬКИЙ» про оскарження рішення суб’єкта владних повноважень, -

ВСТАНОВИВ:

26 липня 2017 року, ОСОБА_1. звернувся до суду з позовною заявою в якій зазначає, що 7 квітня 2016 року, було проведено державну реєстрацію юридичної особи - Орган самоорганізації населення комітет мікрорайону “Пересипський” в місті ОСОБА_2”. Позивач зазначає, що вказана юридична особа була створена на підставі сфальсифікованих документів, оскільки в протоколі №1 яким оформлено рішення щодо звернення мешканців мікрорайону “Пересипський” до Одеської міської ради за погодженням на створення вказаного органу самоорганізації населення, зазначено, що позивач був учасником конференції на якій приймались ці рішення, голосував схвально по всім питанням порядку денного, а також розписувався у зазначеному протоколі, але це не відповідає дійсності. Отже, на думку позивача, була допущена незаконна бездіяльність з боку відповідача, як організатора зазначеної конференції внаслідок якої частина персональних даних позивача була протиправна включена до вказаного протоколу.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечував, щодо задоволення позову, та зазначив, що відповідно діючого законодавства він не приймає участь в організації конференції на яких ініціюється питання про створення органу самоорганізації населення.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим по справі було призначено суддю Нікітіну С.Й. та ухвалою якої від 27.07.2017 року позов було залишено без руху.

21.08.2017 року позивачем в особі представника ОСОБА_3 було подано адміністративний позов після усунення недоліків.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим по справі було призначено суддю Свячену Ю.Б., ухвалою якої від 25.09.2017 року, було відкрито провадження по справі.

У зв'язку з повторним перерозподілом на підставі розпорядження керівника апарату Приморського районного суду м. Одеси від 15.01.2018 року, вказана адміністративна справа передана судді Бондар В.Я. для розгляду.

Справа надійшла до провадження судді Бондар В.Я. 16.01.2018 року.

Ухвалою Приморського районного суду міста ОСОБА_2 від 17.01.2018 року справу було прийнято суддею Бондар В.Я. до провадження.

Ухвалою суду від 18.04.2018 року витребувано від Органу самоорганізації населення комітет мікрорайону «Пересипський» оригінал протоколу №1 конференції частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2 за місцем проживання мікрорайон «Пересипський» та оригінал додатку до протоколу №1.

Протокольною ухвалою суду від 15.08.2018 року закрите підготовче провадження, справа призначена до розгляду по суті на 14.11.2018 року.

У судовому засіданні 14.11.2018 року представник позивача – ОСОБА_4 підтримав позовні вимоги та просив задовольнити.

Представник відповідача – ОСОБА_2 заперечувала проти задоволення позову, просила відмовити.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

14 лютого 2016 року, з метою обговорення ініціативи створення органу самоорганізації населення комітету мікрорайону “Пересипський” в місті ОСОБА_2, була проведена конференція частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2, за місцем проживання мікрорайон “Пересипський”, що підтверджується протоколом конференції частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2 за місцем проживання мікрорайон “Пересипський” №1 від 14.02.2016 року.

Згідно вказаного протоколу на конференції зокрема були прийняті рішення, щодо звернення до Одеської міської ради для отримання згоди на створення органу самоорганізації населення комітету мікрорайону “Пересипський” в місті ОСОБА_2; обрання ініціативної групи уповноваженої представляти інтересів частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2 за місцем проживання мікрорайон “Пересипський”. Додаток до протоколу №1 конференції частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2, за місцем проживання мікрорайон “Пересипський” містить прізвище ім'я по-батькові, рік народження, серію та номер паспорта позивача, та його підпис.

Як вбачається з інформації з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 7 квітня 2016 року, було проведено державну реєстрацію юридичної особи - Орган самоорганізації населення комітет мікрорайону “Пересипський” в місті ОСОБА_2.

Позивач по справі вважає що Виконавчий комітет одеської міської ради не здійснив необхідних організаційних заходів щодо проведення 14 лютого 2016 року, конференції частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2 внаслідок чого проведення вказаної конференції призвело до порушення прав позивача по справі, а саме було розповсюдженні його персональні данні, та порушено право на участь у виборах до органів місцевого самоврядування. Вказану вище бездіяльність Виконавчого комітету Одеської міської ради, позивач вважає протиправною, тому крім іншого також просить суд скасувати державну реєстрацію ОСОН КМ “ПЕРЕСИПСЬКИЙ” оскільки на його думку створення даної юридичної особи є наслідком зазначеної протиправної бездіяльності відповідача.

З зазначеними вище аргументами позивача, суд погодитись не може, та відповідно відмовляє у задоволені позову в цій частині з наступних підстав.

Як вбачається з протоколу конференції частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2 за місцем проживання мікрорайон “Пересипський” №1 від 14.02.2016 року, на вказаній конференції розглядалися питання визначені ст.8 Закону України “Про органи самоорганізації населення”. В свою чергу Закон України “Про органи самоорганізації населення” не покладає будь яких обов'язків на органи місцевого самоврядування з приводу організації конференцій на яких розглядаються питання визначені ст.8 вказаного вище закону.

В свою чергу позивачем не доведено, що при проведенні 14 лютого 2016 року, конференції частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2 за місцем проживання мікрорайон “Пересипський” в ній брало участь менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу, чи рішення на вказаній конференції були прийняті з недодержанням вимог ч.2 ст. 8 Закону України “Про органи самоорганізації населення”.

Крім того, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги про скасування державної реєстрації ОСОН КМ “ПЕРЕСИПСЬКИЙ” шляхом скасування запису за номер 1556102000057881 від 07.04.2016 року, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Так з ст.9, ст.10, ст.13 Закону України “Про органи самоорганізації населення” вбачається, що створення органу самоорганізації населення відбувається після: отримання на це дозволу органу місцевого самоврядування; прийняття рішення про обрання членів органу самоорганізації населення, та його персональний склад; затвердження Положення, про обрання уповноважених представників для проведення реєстрації органу самоорганізації населення.

Позивач по справі не оскаржує рішення на підставі яких був створений Орган самоорганізації населення комітет мікрорайону “Пересипський”, а саме: рішення органу місцевого самоврядування, щодо надання згоди на створення Органу самоорганізації населення комітет мікрорайону “Пересипський” в місті ОСОБА_2, та рішення Конференції стосовно обрання органу самоорганізації населення комітет мікрорайону “Пересипський” в місті ОСОБА_2. Будь яких доводів щодо наявності підстав для скасування державної реєстрації ОСОН КМ “ПЕРЕСИПСЬКИЙ” шляхом скасування запису за номер 1556102000057881 від 07.04.2016 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань позивач по справі не навів.

Відповідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч.1 ст. 8 Закону України “Про органи самоорганізації населення” з ініціативою про створення органу самоорганізації населення до сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради можуть звернутися збори (конференція) жителів за місцем проживання за умови, якщо в них брало участь (було представлено) не менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу. На зборах (конференції) жителів за місцем проживання обирається також ініціативна група, члени якої будуть представляти інтереси жителів - учасників зборів (конференції) у відповідній місцевій раді. Частина друга статті 8, вказаного вище закону передбачає що рішення зборів (конференції) приймається більшістю голосів їх учасників.

Згідно статті 9 Закону України “Про органи самоорганізації населення” дозвіл на створення органу самоорганізації населення надається сільською, селищною, міською, районною у місті (у разі її створення) радою. Питання про створення органу самоорганізації населення, внесене на розгляд сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, розглядається на найближчому засіданні відповідної ради за участю членів ініціативної групи зборів (конференції) жителів за місцем проживання. Стаття 10 Закону України “Про органи самоорганізації населення” встановлює зокрема , що Орган самоорганізації населення обирається зборами (конференцією) жителів за місцем проживання на основі загального, рівного виборчого права шляхом таємного голосування жителів, які на законних підставах проживають на відповідній території. Право голосу на виборах мають жителі, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу жителі, яких визнано судом недієздатними. Загальний склад органу самоорганізації населення визначається зборами (конференцією) жителів за місцем проживання. Організація проведення зборів (конференції) жителів за місцем проживання, як правило, покладається на виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради.

Відповідно до пункту 4 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.2, ч.3 ст. 13 Закону України “Про органи самоорганізації населення” реєстрація органу самоорганізації населення здійснюється виконавчим комітетом відповідної ради. Для реєстрації органу самоорганізації населення уповноважені зборами (конференцією) жителів за місцем проживання їх представники подають до реєструючого органу заяву. До заяви про реєстрацію органу самоорганізації населення додаються: 1) копія рішення відповідної ради про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення; 2) протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання з рішеннями про обрання членів органу самоорганізації населення та його персональний склад, про затвердження Положення, про обрання уповноважених представників для проведення реєстрації органу самоорганізації населення; 3) Положення, затверджене зборами (конференцією) жителів за місцем проживання, - у двох примірниках; 4) персональний склад членів органу самоорганізації населення із зазначенням прізвищ, імені та по батькові, року народження, місця проживання.

У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Виконавчим комітетом Одеської міської ради, не була допущена незаконна бездіяльність щодо організації проведення 14 лютого 2016 року конференції частини членів територіальної громади міста ОСОБА_2 за місцем проживання мікрорайон “Пересипський”. Юридичним департаментом Одеської міської ради було правомірно проведено державну реєстрацію ОСОН КМ “ПЕРЕСИПСЬКИЙ” від 07.04.2016 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на складність у викладені повного тексту рішення суду, пов’язаної з обґрунтуванням доводів сторін, суд вважає за можливе викласти вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-78, 229, 242, 244, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, Юридичного департаменту Одеської міської ради, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог до предмету спору на стороні відповідача – Орган самоорганізації населення комітет мікрорайону «ПЕРЕСИПСЬКИЙ» про оскарження рішення суб’єкта владних повноважень – відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення суду складено 23.11.2018 року.

Суддя В.Я.Бондар