
Справа № 673/188/17
Провадження № 2/673/21/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
"01" листопада 2018 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1,
з участю прокурора Делінди В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, цивільну справу за позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури Хмельницької області в інтересах держави до Деражнянської районної державної адміністрації та ОСОБА_2 про скасування розпорядження голови Деражнянської районної державної адміністрації та визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку,-
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2018 року прокурор звернувся в суд в інтересах держави із вказаним позовом до Деражняської районної державної адміністрації Хмельницької області (далі - Деражнянська РДА) та ОСОБА_2, вказавши, що розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації від 22.09.2008 №348/2008-р ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Маниковецької сільської Деражнянського району.
На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_2 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №946297 зареєстрований відділом Держкомзему у Деражнянському районі в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі 03 жовтня 2012 року за №682158701001824 з кадастровим номером 6821587000:02:017:0003. Однак, прокурор зазначив, що вказане розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 27.07.2012 №353/2012-р прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, у зв’язку з чим підлягає визнанню незаконним та скасуванню, оскільки на момент передачі у власність відповідачу земельної ділянки така ділянка знаходилась в межах малопродуктивних, деградованих земель державного фонду на території Маниковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та підлягала консервації шляхом заліснення та
подальшій передачі у постійне користування державним лісогосподарським підприємствам області, а тому прокурор просив визнати незаконним та скасувати розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 27.07.2012 №353/2012-р «Про передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства» в частині затвердження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Маниковецької сільської ради площею 2 га. Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку виданий ОСОБА_2 серія ЯМ №946297 зареєстрований відділом Держкомзему у Деражнянському районі в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі від 03 жовтня 2012 року за №682158701001824 за кадастровим номером 6821587000:02:017:0003 та стягнути понесені судові витрати.
Представник Деражнянської РДА в судове засідання не з»явився, проте подав на адресу суду відзив в якому просить суд відмовити в задоволенні позову застосувавши строк позовної давності.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, причин неявки суду не повідомив, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою у справі.
З огляду на викладене та при відсутності заперечень позивача, суд постановив ухвалу про розгляд справи на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення, оскільки згідно ст. 281 ЦПК України, якщо відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом об’єктивно встановлено, що розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації від 22.09.2008 №348/2008-р ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Маниковецької сільської ради Деражнянського району.
Надалі розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації від 27.07.2012 №353/2012-р ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Маниковецької сільської ради та передано у власність земельну ділянку площею 2 га.
На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_2 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №946297 зареєстрований відділом Держкомзему у Деражнянському районі в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі 03 жовтня 2012 року за №682158701001824 з кадастровим номером 6821587000:02:017:0003.
Водночас вказане розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 27.07.2012 №353/2012-р прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, у зв’язку з чим підлягає визнанню незаконним та скасуванню.
Згідно із ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об»єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також, п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.
Згідно вимог ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 17 ЗК України встановлено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Підстави для набуття права власності на земельну ділянку встановлені ст. 116 ЗК України, відповідно до якої громадяни та юридичні особи набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 ЗК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Статтями 2, 8 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 164 Земельного кодексу України охорона земель включає консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь.
Згідно ч. 2 ст. 171, ст. 172 Земельного кодексу України до малопродуктивних земель відносяться сільськогосподарські угіддя, ґрунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю, а їх господарське використання за призначенням є економічно неефективним.
Консервації підлягають деградовані і малопродуктивні землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Консервації підлягають також техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров»я.
Консервація земель здійснюється шляхом припинення їх господарського використання на визначений термін та залуження або заліснення.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації від 06.08.2010 №350/2010-р надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо консервації малопродуктивних, деградованих і непридатних для сільськогосподарського використання земель,розташованих на території Маниковецької сільської ради Деражнянського району.
Розробником проекту землеустрою щодо консервації шляхом заліснення малопродуктивних, деградованих земель державного фонду у т.ч. на території Маниковецької сільської ради було ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Надалі розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації від 01.04.2011 №187/2011-р затверджено проект землеустрою щодо консервації шляхом заліснення малопродуктивних, деградованих земель державного фонду у тому числі на території Маниковецької сільської ради Деражнянського району, площею 11,7109 га.
Також, розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації від 12.04.2012 №159/2012-р земельні ділянки сільськогосподарських угідь, передбачені для консервації шляхом заліснення малопродуктивних, деградованих земель державного фонду переведено в несільськогосподарські угіддя (землі тимчасової консервації) та підлягають передачі в постійне користування державним лісогосподарським підприємствам області.
Окрім цього, рішенням Деражнянської районної ради 31.05.2011 №6-7/2011 затверджено Проект заліснення земельних угідь Деражнянського району Хмельницької області на 2011-2015 роки.
Відповідно до вказаного Проекту з метою проведення ефективної і цілеспрямованої діяльності організацій і координації заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання, відтворення природних ресурсів, створення найбільш сприятливих умов для вирішення проблем використання земельних угідь, зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище і жителів району, а також удосконалення всієї сфери охорони довкілля в регіоні під заліснення передбачено земельну ділянку, яка розташована на території Маниковецької сільської ради загальною площею 11,71 га.
Встановлено, що на реалізацію вказаної Програми передбачено виділення грошових коштів в загальній сумі 645,2 тис. грн.
Відповідно до інформації відділу Держгеокадастру у Деражнянському районні від 08.12.2016 №8-28-99.3-2839/15-16 передана у власність ОСОБА_2 земельна ділянка площею 2 га за кадастровим номером 6821587000:02:017:0003 відповідно до викопіювання наявного у проекті землеустрою щодо консервації
шляхом заліснення малопродуктивних, деградованих земель державного фонду орієнтовно перебуває під консервацією шляхом заліснення.
Окрім цього, згідно інформації ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 31.12.2016 №1049 при внесені земельної ділянки, яка підлягала консервації шляхом заліснення на території Маниквецької сільської ради до Національної кадастрової системи встановлено, що вона накладається на земельну ділянку за кадастровим номером 6821587000:02:017:0003, яка перебуває у власності ОСОБА_2
Таким чином на момент прийняття Деражнянською районною державною адміністрацією розпорядження від 27.07.2012 №353/2012-р про передачу ОСОБА_2 у власність вказаної земельної ділянки площею 2 га за кадастровим номером 6821587000:02:017:0003, вона знаходилась в межах малопродуктивних, деградованих земель державного фонду на території Маниковецької сільської ради та підлягала консервації шляхом заліснення та подальшій передачі у постійне користування державним лісогосподарським підприємствам області.
Згідно ст. 393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Також, відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Згідно із ст. 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи покладено обов’язки щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладення цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.
У той же час, враховуючи те, що у вказаного державного органу відсутні повноваження щодо звернення до суду з позовом цієї категорії, та те, що оскаржувані розпорядження прийнято відповідачем по цій справі, прокурор пред’являє цей позов в інтересах держави як позивач.
Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 2 листопада 2004 року категорично ствердив, що «правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес» (п. 54 рішення).
Згідно ч. 1 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Враховуючи те, що про вказані порушення вимог земельного законодавства Хмельницькій місцевій прокуратурі стало відомо після надходження до Деражнянського відділу місцевої прокуратури листа ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 31.12.2016 №1049, а тому з урахуванням ст.ст. 261, 267 ЦКУ слід вважати, що строки звернення до суду позивачем не пропущено.
Таким чином прийняттям Деражнянською районною державною адміністрацією розпорядження, порушено вимоги законодавства щодо ефективного і раціонального використання земельних ресурсів шляхом консервації малопродуктивних та деградованих земель, грунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю, а їх господарське використання за призначенням є неефективним, і в даному випадку надання таких земель у власність суперечить принципам регулювання земельних відносин в Україні, які закріплені в ст. 14 Конституції України та ст. 5 Земельного кодексу України.
З огляду на викладене, суд вважає що позов заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури Хмельницької області в інтересах держави до Деражнянської районної державної адміністрації та ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасувати розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 27.07.2012 №353/2012-р «Про передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства» в частині затвердження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Маниковецької сільської ради площею 2 га. та визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку виданий ОСОБА_2 серія ЯМ №946297 зареєстрований відділом Держкомзему у Деражнянському районі в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі від 03 жовтня 2012 року за №682158701001824 за кадастровим номером 6821587000:02:017:0003 яка розташована на території Маниковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницйької області.
Суд також вважає за можливе стягнути з відповідачів на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в розмірі по 1600 грн. З кожного.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 280-284, 288, 289 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 27.07.2012 №353/2012-р «Про передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства» в частині затвердження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Маниковецької сільської ради площею 2 га.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку виданий ОСОБА_2 серія ЯМ №946297 зареєстрований відділом Держкомзему у Деражнянському районі в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі від 03 жовтня 2012 року за №682158701001824 за кадастровим номером 6821587000:02:017:0003.
Стягнути з Деражнянської районної державної адміністрації та ОСОБА_2 на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в сумі, що складає 2 прожиткових мінімуми для працездатних осіб та становить по 1600 грн. з кожного.
Складання повного рішення відкладено на строк десять днів з дня закінчення розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області через Деражнянський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
Позивач – Хмельницька місцева прокуратура Хмельницької області, м. Хмельницький вул. Проскурівська, 63, індекс 29001 (інші відомості відчутні);
Відповідач - Деражнянська районна державна адміністрація
32200, м. Деражня, вул. Миру, 13 (інші відомості відсутні);
Відповідач – ОСОБА_2, адреса проживання (реєстрації): 32200 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1, інші відомості суду не відомі.
Повне рішення складено 09.11.2018 року.
Суддя: ОСОБА_3