
Справа № 342/535/18
Провадження № 2-а/342/42/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2018 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Ничик Г.І.,
за участю: секретаря судового засідання Петруняк Н.А., позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2, відповідача ОСОБА_3, представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель, провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.м. Івано-Франківську та Тисмениці Управління контролю за використанням земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_3, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення адміністративних стягнень, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель, провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.м. Івано-Франківську та Тисмениці управління контролю за використанням земель головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_3, в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови від 15.05.2018 року про накладення на ПФГ «Геліос» в особі керівника ОСОБА_1 адміністративних стягнень за самовільне зайняття земельних ділянок, які знаходяться на території Стрільченської сільської ради за межами населеного пункту с. Стрільче Городенківського району Івано-Франківської області: кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144 площею 0,2082 га в урочищі «Кізія» (№ 354/0/92-18-ДК/83/По/08/01/-18 від 15.05.2018 р), кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054 площею 1,8266 га в урочищі «Копанки» (№ 354/0/92-18-ДК/82/По/08/01/-18 від 15.05.2018 р.). Позивач вважає вказані постанови є протиправними та такими, що підлягають скасуванню з огляду на наступне. З отриманих двох повідомлень Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 19.04.2018 року за однаковим реєстраційним № 297/0/92-18ДК/0051/04/01-18 позивач дізнався, про розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться об 11-00 год. 03.05.2018 року та об 11-00 год. 07.05.2018 року, однак, в повідомленні не зазначено, яке правопорушення було ним вчинене, протокол про адміністративне правопорушення ним не отримано.
03.05.2018 року в управлінні Держгеокадастру в Івано-Франківській області позивач отримав два акти обстеження земельних ділянок, які знаходяться на території Стрільченської сільської ради за межами с. Стрільче: кадастровий номер 262 168 5500:08:002:0144 пл.0,2082 га в урочищі «Кізія» та кадастровий номер 262 168 550005:001:0054 площею 1,8266 га в урочищі «Копанки».
Також, 03.05.2018 року в управлінні Держгеокадастру в Івано-Франківській області позивач отримав акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом - земельної ділянки від 17.04.2018 року, в якому констатовано факт самовільного зайняття ПФГ «Геліос» в особі ОСОБА_1 земельних ділянок кадастровий номер 262 168 5500:08:002:0144 площею 0,2082 га та кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054 площею 1,8266 га, в якому зазначено, що державна реєстрація права оренди вказаних земельних здійснювалась, підставою для проведення перевірки зазначено скаргу гр. ОСОБА_5 (спадкоємця спірних ділянок, який отримував орендну плату за користування зазначеними ділянками).
03.05.2018 року відповідачем було складено два протоколи про адміністративні правопорушення щодо самовільного зайняття позивачем земельних ділянок, які знаходяться на території Стрільченської сільської ради за межами с. Стрільче: № 354/0/92-18-ДК/0034П/07/01/-18 стосовно земельної ділянки кадастровий номер 2621685500:08:002:0144 пл.0,2082 га в урочищі «Кізія», № 354/0/92-18-ДК/0033П/07/01/-18 щодо земельної ділянки кадастровий номер 2621685500:05:001:0054 пл. 1,8266 га в урочищі «Копанки». Протоколи позивач отримав 07.05.2018 року.
15.05.2018 року позивач надав інспектору пояснення з приводу наведених в актах обстеження, перевірки, протоколах обставин та додав копії договорів оренди земельних ділянок і платіжних відомостей про отримання орендної плати заявником. Незважаючи на надані пояснення та докази правомірності використання позивачем земельних ділянок, інспектором було винесено оскаржувані постанови, видано приписи, якими зобов’язано позивача в 30-денний термін, до 15.05.2018р. повернути спірні ділянки в урочищах «Кізія» та «Копанки». Позивач пояснював, що земельну ділянку площею 0,2082 га на території Стрільченської сільської ради в урочищі «Кізія» за межами с. Стрільче, ПФГ «Геліос» використовує на підставі договору оренди земельної ділянки від 10.04.2007 року, укладеного між гр. ОСОБА_6 (державний акт серія ЯД 865857) та ПФГ «Геліос», зареєстрованого в Городенківському Ц ДЗК, про що свідчить запис у Державному реєстрі земель від 28.08.2008 року № 040830200125; строк дії договору - 15 років. Зазначена земельна ділянка передана відповідно до акту прийому-передачі від 10.04.2007 р. строком на 15 років. Земельну ділянку пл. 1,8266 га на території Стрільченської сільської ради в урочищі «Копанки» за межами с. Стрільче ПФГ «Геліос» використовує на підставі договору оренди земельної ділянки від 10.04.2007 року, укладеного між гр. ОСОБА_6 (державний акт серія ЯД 865503) та ПФГ «Геліос», зареєстрованого в Городенківському Ц ДЗК, про що свідчить запис у Державному реєстрі земель від 28.08.2008 року № 040830200124; строк дії договору - 15 років. Земельна ділянка в урочищі «Копанки» передана відповідно до акту прийому-передачі від 10.04.2007 року строком на 15 років.
Вказані договори від 10.04.2007 року оренди земельних ділянок є чинними. Позиція відповідача щодо нечинності вказаних правочинів та їх ігнорування спростовується презумпцією правомірності правочину, оскільки, відповідно до вимог ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом, або якщо він не визнаний судом недійсним. Оскільки позивач використовує спірні земельні ділянки на підставі чинних договорів оренди, самовільне заняття земельних ділянок відсутнє. Також в позові зазначив, що в інспектора відсутні повноваження на здійснення контролю за використанням та охороною земель у Городенківському районі, де знаходяться спірні земельні ділянки. Покликаючись на ст. 19 Конституції України ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ч.4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 7, 9, 53-1, 245,247,280,288 КУ пАП, просить задовольнити позов.
Ухвалою суду 07.06.2018 року залучено до участі в справі в якості співвідповідача Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Ухвалою суду від 12.11.2018р. відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_5 про залучення його до участі у даній справі, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В судовому засіданні 12.11.2018р. позивач та його представник позов підтримали з підстав, наведених в ньому. Позивач пояснив, що він є керівником ПФГ «Геліос», яке на підставі договорів оренди використовує дві земельні ділянки, власником яких згідно державних актів є ОСОБА_6. Термін дії договорів 15 років. Договори оренди є чинними В самому договорі не оговорено про його припинення при переході земельної ділянки до спадкоємця. В сільській раді с. Стрільче йому повідомили, що ОСОБА_5 опікується ОСОБА_6, тому орендну плату за використанням належних ОСОБА_6 земельних ділянок з 2007р. отримував ОСОБА_5, який приходив з своєю мамою ОСОБА_7. Про те, що ОСОБА_6 померла і її спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_7, - йому також стало відомо в сільській раді; а що ОСОБА_7 в 2016 р. отримав свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_6, йому не було відомо. Як правонаступник померлої, ОСОБА_7 продовжував щорічно отримувати орендну плату за користування орендованою ПФГ «Геліос» земельною ділянкою, включно за 2018 р. Останній раніше не звертався до нього з приводу розірвання чи переоформлення договорів оренди, в даний час на розгляді в суді є справа за позовом ОСОБА_7 про розірвання договору оренди.
Представник позивача звертає увагу суду на те, що в переліку повноважень державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель ОСОБА_3 відсутні повноваження на здійснення контролю за використанням та охороною земель у Городенківському районі, де знаходяться спірні земельні ділянки а також. В Акті перевірки від 17.04.2018 сказано, що державна реєстрація права оренди земельних ділянок площею 1,8266 га кадастровий номер 262 168 550005:001:0054 та площею 0,2082 га кадастровий номер 262 168 5500:08:002:0144 пл. в урочищі «Кізія» не здійснювалась, що не відповідає фактичним обставинам.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнав. Пояснив, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 13.03.2018р. із змінами щодо терміну державного контролю, внесеними Наказом від 03.04.2018 № 354 йому, як державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель було доручено здійснити державний контроль дотримання вимог земельного законодавства на території Стрільченської сільської ради Городенківського району щодо використання двох земельних ділянок: площею 1,8266 га, кадастровий номер закінчується на 0054 в урочищі «Копанки», та площею 0,2082 га кадастровий номер закінчується на 0144 в урочищі «Кізія». Згадані накази були видані на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру в області та звернення ОСОБА_7 від 25.01.2018 р. За участю сертифікованого інженера-землевпорядника за допомогою GPS приймача 17 квітня 2018 року було встановлене точне знаходження земельних ділянок і їх межі, проведене обстеження земельних ділянок і складено Акти обстеження. У результаті здійснення заходів державного контролю ним складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за цими земельними ділянками, який вручений керівнику ПФГ «Геліос» ОСОБА_1, якого було закликано для дачі пояснень в службовий кабінет. Від підписів в протоколі позивач відмовився, але додав свої письмові пояснення. При обстеженні земельних ділянок було встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки, виявлено, що посіяна яра пшениця. При складанні протоколу про адмінправопорушення він приймав до уваги надані ОСОБА_7 документи, які посвідчують його право на земельні ділянки - два Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, видані нотаріусом 03.08.2016 р. та два витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Зазначені земельні ділянки перебували раніше у власності ОСОБА_6, яка померла 08.06.2007р., йому був наданий витяг із спадкового реєстру від 23.11.2007р. Позивач надав йому два договори оренди земельних ділянок, що укладені між ОСОБА_6 та ПФГ «Геліос», які зареєстровані 20.08.2008р., після смерті спадкодавця. Так як згідно свідоцтв про право на спадщину ОСОБА_7 є власником земельних ділянок, тому ним було прийнято рішення, що ці дві земельні ділянки самовільно заняті ПФГ «Геліос» без відповідних документів, без інших правочинів. Інспектор Гуменний О.І. не заперечив, що договори оренди від 10.04.2007 р. успадкованих ОСОБА_7 земельних ділянок були зареєстровані в 2008 р. При прийнятті постанови в справі про адмінправопорушення, вчинене керівником ПФГ«Геліос» ОСОБА_1 про самовільне захоплення земельних ділянок він не уточнював, чи отримував ОСОБА_7 від ПФГ «Геліос» орендну плату за орендовані земельні ділянки з часу смерті спадкодавця до моменту винесення оскаржуваної постанови. Ствердив, що ним була проведена перевірка тільки щодо цих двох земельних ділянок, які успадкував ОСОБА_7, стосовно того, чи використовує ПФГ «Геліос» інші земельні ділянки, власники яких померли, перевірка не проводилась.
Представник відповідача ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнала, вважає позов безпідставним та необгрунтованим, оскільки відповідач має компетенцію і повноваження на здійснення контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій й форм власності. Фактично підтримала поданий до суду відзив на позов. Покликається на те, що при складанні протоколу про адмінправопорушення інспектор Гуменний О.І. керувався Інструкцією з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення. Посилання позивач на те, що його не було повідомлено, яке правопорушення ним вчинено і що він не отримував протокол про адміністративне правопорушення не є дійсним, оскільки в протоколах про адміністративне правопорушення, які складалися у його присутності, від 03.05.2018 ОСОБА_1 відмовився від підпису у присутності двох свідків, про що, відповідно до вимог законодавства, здійснено відповідний запис. Згідно пункту 8 Розділу II Інструкції відмова особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу та надання пояснень не припиняє провадження у справі про адміністративне правопорушення. Також звертає увагу суду на положення ч.5 ст. 1268 та ст. 1296 ЦК України щодо того, що незалежно від прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину, а також на положення ч.2 ст. 215 цього кодексу щодо недійсності правочинів. Одночасно пояснила, що їй невідомо, чи зареєстровані договори оренди земельних ділянок, які згідно постанов про накладення адміністративних стягнень від 15.05.2018р. є такими, що самовільно використовуються ПФГ «Геліос» в особі його керівника ОСОБА_1, оскільки такою інформацією ГУ Держгеокадастру не володіє.
Заслухавши учасників справи, представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов наступного.
Згідно Наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - Головне управління) від 13.03.2018 № 297-ДК державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області, провідному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.м. Івано-Франківську та Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_3 доручено у термін з 13.03.2018 року по 27.03.2018 року здійснити захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки фактів самовільного зайняття земельних ділянок, які знаходяться на території Стрільченської сільської ради Городенківського району: площею 1,8266 га (кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054), яка розташована в урочищі «Копанки», площею 0,2082 га (кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144), яка розташована в урочищі «Кізія», у зв’язку із зверненням ОСОБА_5 від 25.01.2018.
Відповідно до наказу Головного управління від 03.04.2018 № 354-ДК внесено зміни до наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 13.03.2018 № 297-ДК щодо термінів здійснення заходу державного контролю - з 03.04.2018 року по 17.04.2018 року.
17.04.2018 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області, провідним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.м. Івано-Франківську та Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_3 за участю сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_8, в присутності власника земельної ділянки ОСОБА_5, проведено перевірку з питання здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів при прийнятті рішень щодо передачі у власність, надання в користування, зміни цільового використання, вилучення (викупу) земельних ділянок, в процесі укладення цивільно-правових угод.
За результатами перевірки державним інспектором складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельної ділянки № 354/0/92-18-ДК/354АП/09/01/-18 від 17.04.2018р., зі змісту якого встановлено, що на земельній ділянці приватної форми власності, яка розташована на території Стрільченської сільської ради в урочищі «Копанки» за межами населеного пункту с. Стрільче, площею 1,8266 га (кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054), на момент проведення обстеження здійснено сільськогосподарський обробіток (виорано грунтовий покрив). Також встановлено, що на земельній ділянці приватної форми власності, яка розташована на території Стрільченської сільської ради в урочищі «Кізія» за межами населеного пункту с. Стрільче, площею 0,2082 га (кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144), на момент проведення обстеження здійснено сільськогосподарський обробіток (здійснено дискування грунтового покриву). В акті вказано: «Оскільки, державна реєстрація права власності на земельні ділянки, а також право оренди земельних ділянок ПФГ «Геліос» в особі ОСОБА_1 не здійснювалось, використання земельних ділянок, які належать на праві приватної власності ОСОБА_5 площею 1,8266 га (кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054), та площею 0,2082 га (кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144) носять ознаки самовільного зайняття, відповідальність за яке передбачена п. «б» ч.1 ст.211 Земельного кодексу України, ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення».
За результатами перевірки державним інспектором складено Акти обстеження земельних ділянок від 17 квітня 2018 р. Із змісту Акта № 354/0/92-ДК/148/АО/10/01/-18 встановлено, що на земельній ділянці, площею 1,8266 га (кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054) в урочищі «Копанки» на момент проведення обстеження здійснено сільськогосподарський обробіток (виорано грунтовий покрив). Із змісту Акта № 354/0/92- ДК/149/АО/10/01/-18 встановлено, що на земельній ділянці площею 0,2082 га (кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144) в урочищі «Кізія» на момент проведення обстеження здійснено сільськогосподарський обробіток (здійснено дискування грунтового покриву).
На підставі складених Актів та встановлених обставин державним інспектором 05.05.2018 року було складено Протоколи про адміністративні правопорушення про порушення п. «б» ч.1 ст.211 Земельного кодексу України та ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення»:
- № 354/0/92-18-ДК/0033П/07/01/-18 про вчинення 17 квітня 2018 р. гр. ОСОБА_1 самовільного зайняття земельної ділянки приватної форми власності площею 1,8266 га (кадастровий номер 2621685500:05:001:0054), яка розташована на території Стрільченської сільської ради в урочищі «Копанки» за межами населеного пункту с. Стрільче, шляхом здійснення сільськогосподарського обробітку ( проведено дискування грунтового покриву).
- № 354/0/92-18-ДК/0034П/07/01/-18 про вчинення 17 квітня 2018 р. гр. ОСОБА_1 самовільного зайняття земельної ділянки приватної форми власності площею 0,2082 га (кадастровий номер 2621685500:08:002:0144), яка розташована на території Стрільченської сільської ради в урочищі «Кізія», за межами населеного пункту с. Стрільче, шляхом здійснення сільськогосподарського обробітку ( здійснено посів озимої пшениці).
В обох зазначених протоколах вказане місце складання протоколу – м. Івано-Франківськ, тобто населений пункт, але не зазначене місце складання протоколу, чим порушено вимоги ст. 256 КУпАП. Також у цих протоколах вказано, що ОСОБА_1 відмовився від підпису протоколу в службовому кабінеті, однак, не вказано, в присутності яких саме осіб він відмовився від підписання протоколу. В той час як в судовому засіданні представник також зазначала, що ОСОБА_1 відмовився від підпису у присутності двох свідків.
15.05.2018 р. державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області, провідним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.м. Івано-Франківську та Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_3 на підставі вказаних Протоколів про адміністративні правопорушення від 17.04.2018р. № 354/0/92-18-ДК/0033П/07/01/-18 та № 354/0/92-18-ДК/0034П/07/01/-18 винесено «Постанови про накладення адміністративного стягнення» про визнання ПФГ «Геліос» в особі керівника ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення» та накладення адміністративних стягнень у вигляді штрафу в розмірі по 340 грн.:
- № 354/0/92-18-ДК/82/По/08/01/-18 за самовільне зайняття земельної ділянки кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054 площею 1,8266 га, яка знаходиться на території Стрільченської сільської ради: в урочищі «Копанки» за межами населеного пункту с. Стрільче Городенківського району Івано-Франківської області;
- № 354/0/92-18-ДК/83/По/08/01/-18 за самовільне зайняття земельної ділянки кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144 площею 0,2082 га, яка знаходиться на території Стрільченської сільської ради в урочищі «Кізія» за межами населеного пункту с. Стрільче Городенківського району Івано-Франківської області.
Відповідно до вимог ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно вимог статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 53-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення встановлена відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки у вигляді накладення штрафу на громадян від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
На підставі п. «б» частини 1 ст. 211 Земельного кодексу України за самовільне зайняття земельних ділянок громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
Разом з цим, стаття 251 КУпАП визначає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З метою забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, індивідуалізації її відповідальності та реалізації вимог статті 245 КУпАП щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її у відповідності з законом уповноважений орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При накладенні стягнення необхідно враховувати характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність (частина друга статті 33 КУпАП). Висновки про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення мають бути зроблені на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів.
Згідно ч.1 ст.76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Стаття 283 КУпАП містить вимоги до змісту постанови по справі про адміністративне правопорушення. Крім інших обов’язкових реквізитів, постанова повинна містити опис обставин, установлених під час розгляду справи.
Незважаючи на те, що в обґрунтування правомірності використання земельних ділянок позивач надавав інспектору копії договорів оренди земельних ділянок на території Стрільченської сільської ради за межами с. Стрільче від 10.04.2007 року, укладені між гр. ОСОБА_6 та ПФГ «Геліос» строком на 15 років, зареєстровані в Городенківському Ц ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинені відповідні записи: площею 1,8266 га в урочищі «Копанки» (державний акт серія ЯД 865503), площею 0,2082 га в урочищі «Кізія» (державний акт серія ЯД 865857) про зазначені обставини в постановах не згадано, проігноровано наявність договорів оренди, та їх реєстрацію в державному реєстрі земель.
Посилання відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні на те, що при вирішенні справ про адмінправопорушення ним були враховані доводи керівника ПФГ «Геліос» ОСОБА_1 та документи про власника земельної ділянки ОСОБА_5 не знайшли підтвердження в наданих суду письмових доказах: акті перевірки від 17.04.2018р., Актах обстежень земельних ділянок від 17.04.2018, протоколах про адміністративні правопорушення від 17.04.2018р. № 354/0/92-18-ДК/0033П/07/01/-18 та № 354/0/92-18-ДК/0034П/07/01/-18, постановах про накладення адміністративних стягнень від 15.05.2018р. № 354/0/92-18-ДК/82/По/08/01/-18 та № 354/0/92-18-ДК/83/По/08/01/-18.
Жоден із названих документів не містить посилання на те, на якій підставі і з якого часу ОСОБА_5 став власником земельних ділянок, що знаходяться на території Стрільченської сільської ради за межами населеного пункту с. Стрільче Городенківського району Івано-Франківської області: кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054 площею 1,8266 га в урочищі «Копанки», кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144 площею 0,2082 га. Не надана оцінка тому, що орендну плату за користування земельними ділянками ОСОБА_5 в ПФГ «Геліос» щорічно отримував.
Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідчені 03.08.2016 р. в.о. державного нотаріуса Городенківської районної державної нотаріальної контори, зареєстровані в реєстрі за № 640, 639 (спадкова справа № 1016/2007) свідчать, що на підставі заповіту від 06 квітня 2004 р. спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_6, яка померла 18.06.2007 р., є ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1; зазначені свідоцтва видані на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: площею 1,8266 га (кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054), що розташована в урочищі «Копанки» на території Стрільченської сільської ради,яка зареєстрована за померлою на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 865503); площею 0,2082 га (кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144), що розташована в урочищі «Кізія» на території Стрільченської сільської ради,яка зареєстрована за померлою на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД 865857. Згадані Свідоцтва та витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на ці земельні ділянки подані до суду ОСОБА_5, як додаток до заяви про його вступ у справу як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, в задоволенні якої було відмовлено Ухвалою суду від 12.11.2018р.
Стосовно того, яким чином ПФГ «Геліос» 17.04.2018 р. самовільно використовує земельні ділянки в Постановах про накладення адміністративних стягнень від 15.05.2018 р. не зазначено, а згідно інших складених інспектором Гуменним О.І. документів встановлено суттєві розбіжності. Щодо земельної ділянки в урочищі «Копанки»: в протоколі про адмінправопорушення зазначено, що проведено дискування грунтового покриву, в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.04.2018 р. зазначено, що виорано грунтовий покрив. Щодо земельної ділянки в урочищі «Кизія»: в протоколі про адмінправопорушення зазначено, що здійснено посів озимої пшениці, в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.04.2018 р. зазначено, що здійснено дискування грунтового покриву). В той час як згідно пояснень відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні – захоплення земельних ділянок відбулось шляхом посіву ярої пшениці.
Стаття 31 ЗУ «Про оренду землі» визначає випадки, в яких припиняється договір оренди землі. Ця стаття не містить підстави припинення договору оренди землі в зв’язку з зміною її власника. В той час як ч.5 ст. 31 визначає, що особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов’язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України. Частиною 4 статті 32 цього Закону встановлено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях. Таке ж положення закріплено й у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Враховуючи вищенаведене, приходжу до переконання, що наявні у справі докази не є достатніми для встановлення факту самовільного зайняття земельної ділянок позивачем.
Позивач стверджує, що прийняття відповідачем постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності є протиправним через відсутність доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення у вигляді самовільного зайняття земельної ділянки, передбаченого ст.53-1 КУпАП, та відсутність у державного інспектора повноважень щодо проведення перевірки в Городенківському районі.
Стосовно повноважень на проведення перевірки, то такі повноваження надані інспектору Наказами Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 13.03.2018 № 297-ДК та від 03.04.2018 р. № 354-ДК.
Згідно ч. 2 ст. 188 Земельного кодексу України порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом, яким є Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» одним з основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України. Положеннями ст. 9 зазначеного Закону визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотримання вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюється, зокрема, шляхом проведення перевірок. Згідно статті 10 Закону до повноважень державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель належить право в тому числі: складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
За положеннями статті 244 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель і порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації (статті 52 - 53-4, 54 - 56, 104-1, 108 та 188-5). Від імені зазначеного органу розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: 1) головний державний інспектор сільського господарства України - штраф на громадян до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) головні державні інспектори сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, їх заступники - штраф на громадян до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 3) старші державні інспектори сільського господарства, державні інспектори сільського господарства - штраф на громадян до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно матеріалів справи, оскаржувані постанови про накладення адміністративних стягнень за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення винесені 15.05.2018 р. державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області, провідним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.м. Івано-Франківську та Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , посада якого не відноситься до визначених ст. 244 КУпАП уповноважених на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ст. 53-1 КУпАП осіб.
Постановою КМУ від 22 липня 2016 року № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, згідно яких визначено, що Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 910-р погоджено пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» функцій і повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Оскільки Кодекс України про адміністративні правопорушення має вищу юридичну силу по відношенню до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру та Положення про Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, а тому, виходячи з пріоритетності закону над підзаконним нормативним актом суд приходить до висновку про відсутність у головного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення за правопорушення, передбачене статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у Постанові від 11.04.2018 року по справі №591/2475/17.
Згідно з ч.3 ст.286 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду справ з приводу рішень суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності суд має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
П.1 ч.1 ст.247 КУпАП встановлено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності складу адміністративного правопорушення.
Отже, Постанови від 15.05.2018 № 354/0/92-18-ДК/83/По/08/01/-18 та № 354/0/92-18-ДК/82/По/08/01/-18 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП підлягають скасуванню як протиправні, а провадження по справах про адміністративні правопорушення підлягають закриттю у зв'язку з відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП.
Згідно ст. 139 КАС судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 286 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати винесені державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель, провідним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.м. Івано-Франківську та Тисмениці Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_3:
- № 354/0/92-18-ДК/83/По/08/01/-18 від 15.05.2018 р. про накладення на ПФГ «Геліос» в особі керівника ОСОБА_1 адміністративного стягнення за самовільне зайняття земельної ділянки кадастровий номер 262 168 5500 :08:002:0144 площею 0,2082 га, яка знаходиться на території Стрільченської сільської ради в урочищі «Кізія» за межами населеного пункту с. Стрільче Городенківського району Івано-Франківської області;
- № 354/0/92-18-ДК/82/По/08/01/-18 від 15.05.2018 р. про накладення на ПФГ «Геліос» в особі керівника ОСОБА_1 адміністративного стягнення за самовільне зайняття земельної ділянки кадастровий номер 262 168 5500:05:001:0054 площею 1,8266 га, яка знаходиться на території Стрільченської сільської ради: в урочищі «Копанки» за межами населеного пункту с. Стрільче Городенківського району Івано-Франківської області.
Закрити справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду (вул. Саксаганського, 13, м. Львів) або через Городенківський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня його складення.
Місце проживання позивача ОСОБА_1 – вул. Братів Окуневських, 32/39, м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Місцезнаходження відповідачів: державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель ОСОБА_3 та Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області - вул. Сахарова, 34, м. Івано-Франківськ.
Повне судове рішення складене 21.11.2018.
Суддя: Ничик Г. І.