Постанова № 78022378, 14.11.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2018
Номер справи
820/4762/18
Номер документу
78022378
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4762/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Любчич Л.В.

суддів: Спаскіна О.А. , Сіренко О.І.

за участю секретаря судового засідання Моісеєвої К.Ю.

представника позивача - ОСОБА_1

позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Шефель В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Харківського окружного адміністративного суду, від 23.07.2018, суддя Зоркіна Ю.В., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004 повний текст складено 23.07.18 по справі № 820/4762/18

за позовом ОСОБА_2

до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернулася до суду з адміністративним позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (далі - відповідач, Шевченківське ОУПФУ м. Харкова), в якому просила суд скасувати рішення Шевченківського ОУПФУ м. Харкова №12 від 23.03.2018 року; зобов'язати зарахувати до спеціального стажу роботи за вислугу років періоди роботи у КП «Харківському академічному російському драматичному театрі ім. О.С.Пушкіна» на посаді артиста з 01.08.1991 по 30.10.2016 з 01.11.2016 по 31.10.2017 та з 13.12.2017 по 20.03.2018 та призначити і виплачувати пенсію за вислугу років з моменту її звернення з 21 березня 2018 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2018 залишено без задоволення позовні вимоги.

Не погодившись з даним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач послався на п. «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 4 ст. 114 Закону України «Харківський інститут соціального прогресу» та зазначив, що відповідно до п. 1.1 Статуту комунального закладу «Харківський академічний російський драматичний театр імені О.С. Пушкіна», в якому працював позивач, є театрально-видовищним закладом. Оскільки позивач є артистом драми, а чинним законодавством передбачено, що артисти драми грають лише в драматичних театрах, а не в театрі опери та балету, позивач має право на призначення пільгової пенсії, при цьому послався на наказ Міністерства культури і мистецтв України від 04.02.2000 № 32, яким затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлені наступні обставини, які не оспорені сторонами.

ОСОБА_2 у період з 01.08.1991 по 30.10.2016, з 01.11.2016 по 31.10.2017 та з 13.12.2017 по 20.03.2018 працювала артистом Харківського академічного російського драматичного театру імені О.С. Пушкіна.

21 березня 2018 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до положень п. «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначення (перерахунку) пенсій Шевченківського ОУПФУ м. Харкова від 23.03.2018 № 12 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах з тих підстав, що посада артиста драми, яку обіймав позивач у зазначених вище періодах не відноситься до Переліку посад артистів театрально - концертних та інших видовищних закладів, які дають право на пенсію за вислугою років.

Залишаючи без задоволення позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для їх задоволення.

Суд апеляційної інстанції з даним висновком суду не погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Колегія суддів зазначає, що основним спірним питанням в даній справі, з огляду на підстави відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах, є визначення права артиста драматичного театру на призначення пенсії згідно п. «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, п. «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів при стажі творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, але не раніше досягнення 55 років.

Відповідно до п. 1.1 Статуту комунального закладу «Харківський академічний російський драматичний театр імені О.С. Пушкіна» в якому працював позивач, є театрально-видовищним закладом &?р;…&gн;. (а.с. 13)

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацом першим цього пункту; 1971 року народження і старші за наявності стажу творчої діяльності, передбаченого абзацом першим цього пункту, та після досягнення ними віку, встановленого абзацами тринадцятим - двадцять п'ятим пункту "е" цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 №583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення» затверджено Перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку (далі - Перелік).

Відповідно до пп. а п. 4 Переліку право на пенсію за вислугу років мають творчі працівники (крім перелічених у пунктах 1-3 цього Переліку) театрів опери і балету, музичних театрів: артисти драми, артисти оркестру, які грають на духових інструментах, за наявності стажу творчої роботи на сцені на посадах, зазначених у цьому підпункті, не менше 25 років.

Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 04.02.2000 № 32 затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, згідно з п. 8 якого до драматичних артистів віднесено: АРТИСТ (ТЕАТРУ ДРАМИ, ЮНОГО ГЛЯДАЧА).

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Наказом КЗ «Харківського академічного російського драматичного театру імені О.С. Пушкіна» від 19.02.2018 № 17/К «Про внесення змін до наказу № 144 від 27.05.1991 та до трудової книжки ОСОБА_2.» позивачу внесено зміни до трудової книжки та зазначено, що у зв'язку з виявленою невідповідністю назви професії в наказі № 144 від 17.05.1991 штатному розписові на 1990-1991 р.р. та «Класифікатору професій 1 86 016», затвердженого постановою Держкомпраці СРСР від 27.08.1986 № 016, наказано замінити назву професії «актриса» на «артист» та внести відповідний запис до трудової книжки ОСОБА_2

Згідно записів в трудовій книжці ОСОБА_2, остання працювала артистом Харківського академічного російського драматичного театру імені О.С. Пушкіна з 01.08.1991 по 30.10.2016, з 01.11.2016 по 31.10.2017 та з 13.12.2017 по 20.03.2018, а всього - 26 років 6 місяців 5 днів.

Згідно ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.&l ;…&?з; Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Враховуючи те, що ОСОБА_2 працювала артистом в драматичному театрі, тобто є артистом драми, колегія суддів прийшла до висновку про те, що стаж роботи артистом драми за вищезазначені періоди підлягає зарахуванню до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно п. «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Посилання відповідача на те, що артисти драматичного театру не передбачені в Переліку посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств, і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку колегія суддів вважає необгрунтованими, оскільки згідно Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого Наказом міністерства культури і мистецтв України № 32 від 04.02.2000 (далі - Наказ №32) до драматичних артистів віднесено артисти театру драми.

Відповідно до Вступної частини Наказу № 32 кваліфікаційні характеристики використовуються як нормативні документи для цілей визначених пунктами 4, 5 та 6 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, які вміщені у випуску 1 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Тобто, професія артист драми передбачена в театрах драми та юного глядача.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Шевченківського ОУПФУ м. Харкова призначити і виплачувати пенсію за вислугу років з моменту звернення позивача - з 21.03.2018, колегія суддів зазначає.

Системний аналіз положень ст. 2 КАС України в кореспонденції з приписами статті 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, дає можливість дійти висновку, що суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.

Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України &?г;…&?П; у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зі змісту рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R/80/2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Слід зазначити, що з приписів норм діючого права є неприпустимим підміна судом суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за відповідними критеріями.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що ключовим завданням суду є здійснення правосуддя, тобто контроль за легітимністю прийняття рішення суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України &?і;…&?е; суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Шевченківського ОУПФУ м. Харкова розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з моменту її звернення із заявою, а саме з 21.03.2018.

З огляду на вищезазначене та враховуючи положення ст. 317 КАС України, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про часткове задоволення вимог апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції в цій частині.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.&?о;…&?н;

Відповідно до ч.3 та 6 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню, то судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського ОУПФУ м. Харкова в сумі 1762 грн. 00 коп., з яких за подачу позовної заяви в сумі 704 грн. 80 коп., згідно квитанції № 0827095301 від 20.06.2018 та за подачу апеляційної скарги в сумі 1057 грн. 20 коп., згідно квитанції 0.0.1105058626.1 від 10.08.2018, а всього 1762 грн. 00 коп.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково .

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року по справі № 820/4762/18 скасувати.

Прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Скасувати рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №12 від 23 березня 2018.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова зарахувати ОСОБА_2 до спеціального стажу роботи за вислугу років періоди роботи у Комунальному підприємстві "Харківському академічному російському драматичному театрі імені О.С.Пушкіна" на посаді артиста з 01.08.1991 по 30.10.2016, з 01.11.2016 по 31.10.2017 та з 13.12.2017 по 20.03.2018

Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_2 пенсії за вислугу років з моменту її звернення із заявою, а саме з 21.03.2018.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору за подачу позовної заяви в сумі 704 грн.80 коп. та за подачу апеляційної скарги в сумі 1057 грн.20коп., а всього 1762 грн.00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)Л.В. ЛюбчичСудді(підпис) (підпис) О.А. Спаскін О.І. Сіренко Повний текст постанови складено 21.11.2018.