
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2018 р. № 520/8975/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 протиправними; скасувати рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №497 від 10.04.2018 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах; зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 1 наступні періоди роботи: 14.11.1999 - 01.03.1901 шахта ОСОБА_2, проходчик 4го розряду підземним з повнім робочим днем пільговий стаж - 3 місяці 14 днів; 04.06.1991 -23.07.1991 шахта Первомайська, гірник з ремонту гірничих виробіток із повним робочим днем під землею; 24.07.1991 - 02.11.1992 майстер підземної ділянки ВТБ із повним робочим днем під землею; 03.11.1992 - 07.06.1994 - прохідник 5 розряду підземний із повним робочим днем під землею; 08.06.1994 - 15.09.1995 гірничий майстер підземний із повним робочім днем під землею - пільговий стаж 4 роки 1 місяць 11 днів; зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту а) частини 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня досягнення пенсійного віку - 12.03.2018.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 22.10.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача, у встановлений судом строк, відзив на позовну заяву до суду не надав.
Таким чином, відповідач, є належним чином повідомлений про наслідки неподання відзиву на позов, які визначені частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов, оскільки до суду відповідні документи у визначений судом строк не надходили.
Згідно п. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що 2 квітня 2018 року позивач звернувся до Зміївського об'єданого управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за місцем фактичного проживання, як це встановлено ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Разом із заявою позивачем до відповідача було надано всі необхідні документи, які підтверджують його пільговий стаж, у тому числі оригінал трудової книжки.
Відповідач рішенням №497 від 10.04.2018, яке позивач отримав у червні 2018, відмовив у призначенні пільгової пенсії, зазначивши, що згідно наданих документів та отриманих даних з реєстру загальний страховий стаж позивача складає 33 роки 04 місяці 25 днів, пільговий стаж складає 6 років 8 місяців 09 днів.
Позивачем у липні 2018 було подано додаткову заяву з проханням надати відповідь на вищезазначені питання.
ОСОБА_3 від 01.08.2018 №3751/02.1-01/50 до пільгового стажу було зараховано наступні періоди: Згідно записів трудової книжки: 06.07.1990 - 31.07.1990; 14.11.1990 - 01.03.1991; 04.06.1991 - 31.12.1991. Згідно уточнюючих довідок: 30.09.1995 - 07.02.1996; 11.02.1996 - 17.10.1996; 28.10 2009 - 03.11.2009; 04.11.2009 - 21.02.2010; 23.02.2010 - 18.04.2010; 24.05.2010 - 13.07.2010; 15.07.2010 - 14.04.2011; 16.04.2011 - 27.05.2012; 02.06.2012 - 06.08.2012; 10.08.2012 - 31.03.2012; 06.04.2013 - 20.08.2013; 24.08.2013 - 31.01.2014; 06.02.2014 - 23.02.2014; 01.03.2014 - 13.08.2014.
У відповідності до пункту, «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ (в редакції Закону, яка діяла на час звернення від 11.10.2017) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Суд зазначає, що до страхового стажу позивача не зараховано наступні періоди, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах та підтверджуються записами у трудовій книжці: 14.11.1990 - 01.03.1991 шахта ОСОБА_2, проходчик 4го розряду підземним з повний робочим днем пільговий стаж складає 3 місяці 14 днів; 04.06.1991 - 15.07.1995 шахта Первомайська, посади: гірник з ремонту гірничих виробок, майстер підземної ділянки ВТБ, прохідник 5 розряду підземний, гірничий майстер підземний. Всі посади із повним робочим днем під землею - пільговий стаж 4 роки 1 місяць 11 днів.
Всього не зараховано до пільгового стажу 4 роки 4 місяці 25 днів.
Проте згідно до записів у трудовій книжці позивача пільговий стаж роботи на момент звернення за призначенням пенсії на пільгових умовах складає 11 років 1 місяць 4 дні, що є достатнім для призначення пенсії на пільгових умовах.
Робота на вказаних посадах та підприємствах не менше 10 років, при наявності загального страхового стажу роботи не менше 25 років, після досягнення 50 років надала позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. Крім того, відповідно до п. 20 цього Порядку в цих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників; у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операцій спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до п. 17 указаного Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, було прийнято саме з метою створення юридичних механізмів підтвердження трудового стажу працівників з метою належної реалізації ними права на пенсійне забезпечення, у зв’язку з чим Порядком передбачено кілька альтернативних способів підтвердження трудового стажу, які можуть бути застосовані в різних ситуація (на підставі інших, ніж трудова книжка, документів або на підставі показань свідків).
Відповідачем не було застосовано жодних з указаних вище правових процедур підтвердження пільгового стажу, передбачених Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, та не врахував, що доступ до трудових архівів відповідних підприємств є неможливим внаслідок воєнних дій та тимчасової окупації частини території Донецької та Луганської областей.
У трудовій книжці позивача є всі записи про займані посади і періоди виконуваної роботи. Також, під час подання заяви було надано всі наявні підтверджуючи документи - довідки про підтвердження наявного трудового стажу, довідки про заробітну плату та інше.
Суд зазначає, що посилання відповідача на відсутність архівних довідок, та як наслідок не зарахування цих періодів до пільгового стажу не може позбавляти позивача права на отримання пенсії на пільгових умовах.
Як зазначив ЄСПЛ у справі «Аndrejevav. Latvia» (п. 77 рішення Великої палати ЄСПЛ від 18.02.2009) стаття 1 Протоколу №1 до Конвенції не накладає ніяких обмежень на свободу держави, що ратифікувала Конвенцію, приймати рішення про те, чи створювати якусь схему соціального забезпечення, або обирати тип або розмір виплат, які надаються відповідно до будь-якої такої схеми. Однак, якщо в державі існують чинні законодавчі норми, що передбачають такі виплати на основі права на соціальну підтримку - незалежно від того, чи обумовлені вони попередньою сплатою внесків - ці норми слід вважати такими, що створюють майновий інтерес, що потрапляє в сферу дії статті 1 Протоколу №1 до Конвенції.
У справі «Будченко проти України» (рішення від 24 квітня 2014 року, заява №38677/06) ЄСПЛ зазначено, що якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким виплату коштів передбачено як право на соціальні виплати (обумовлені чи не обумовлені попередньою сплатою внесків), таке законодавство має вважатися таким, що передбачав майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, відносно осіб, які відповідають її вимогам.
Отже, враховуючи те, що майновий інтерес позивача ґрунтується на положеннях чинною законодавства, зокрема, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», стандарти ЄСПЛ можуть і повинні бути застосовані до цього випадку.
Згідно частин 1 та 2 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Балаклія, Балаклійський район, Харківська область, 64200, РНОКПП НОМЕР_1) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, буд. 15, м. Зміїв, Харківська область, 63404, ЄДРПОУ 41248550) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 протиправними.
Скасувати рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №497 від 10.04.2018 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 1 наступні періоди роботи: 14.11.1999 - 01.03.1901 шахта ОСОБА_2, проходчик 4го розряду підземним з повнім робочим днем пільговий стаж - 3 місяці 14 днів; 04.06.1991 -23.07.1991 шахта Первомайська, гірник з ремонту гірничих виробіток із повним робочим днем під землею; 24.07.1991 - 02.11.1992 майстер підземної ділянки ВТБ із повним робочим днем під землею; 03.11.1992 - 07.06.1994 - прохідник 5 розряду підземний із повним робочим днем під землею; 08.06.1994 - 15.09.1995 гірничий майстер підземний із повним робочім днем під землею - пільговий стаж 4 роки 1 місяць 11 днів.
Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту а) частини 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня досягнення пенсійного віку - 12.03.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 704(сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (ЄДРПОУ 41248550).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов