Рішення № 78020165, 20.11.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2018
Номер справи
814/1567/18
Номер документу
78020165
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2018 р.

Справа № 814/1567/18

Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом:

Товариства з обмеженою відповідальністю "Крістал Капітал", пр. Миру, 4-А, м. Миколаїв, 54034

до відповідача:

Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001

про:

визнання незаконним та скасування рішення від 22.06.2018 року № 585,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Крістал Капітал» (далі – позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (далі – відповідач, Виконком) від 22.06.2018 року № 585 «Про демонтаж рекламних засобів в м. Миколаєві» в частині демонтажу рекламних засобів, що розташовані за адресою: Одеське шосе, на розділовій смузі (3 шт., розміром 6.0 х 3.0 м.).

Ухвалою від 09.07.2018 року суд відкрив провадження у справі та постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 08.08.2018 року суд постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

20.11.2018 року суд своєю ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування свого позову позивач зазначив, що в січні 2018 року ним були подані заяви на розміщення рекламних носіїв у м. Миколаєві до Центру надання адміністративних послуг. У зазначений законом термін дозвіл на розміщення рекламних носіїв, або відмова в їх одержанні, позивач не отримав. На підставі наведеного, з урахуванням ч. 6 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», позивач вважає, що він має право на застосовування принципу мовчазної згоди і через пряму вказівку в законі отримав дозвіл на розміщення рекламних носіїв та має право на здійснення вказаної господарської діяльності. За таких обставин, рішення Виконкому від 22.06.2018 року № 585 «Про демонтаж рекламних засобів в м. Миколаєві» в частині демонтажу рекламних засобів, що розташовані за адресою: Одеське шосе, на розділовій смузі (3 шт., розміром 6.0 х 3.0 м.) є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач, не дочекавшись рішення про надання дозволу, в порушення встановлених Правилами розміщення зовнішньої реклами в м. Миколаєві, затверджених рішенням Виконкому від 04.10.2011 року № 1015 (далі – Правила) вимог, самовільно встановив рекламні засоби. Оскільки у позивача відсутній дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, договір про надання місць для розміщення зовнішньої реклами з ним не укладено та відповідно плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності ним не справляється. Отже, від позивача неможливо отримувати плату за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, внаслідок цього місто позбавлено отримувати дохід. Враховуючи вказане, відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «Крістал Капітал».

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів – на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим – Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Правила розміщення зовнішньої реклами в м. Миколаєві затверджені рішенням Виконкому від 04.10.2011 року № 1015.

Згідно п. 5.32 Правил виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов’язаних з розташуванням рекламної конструкції.

Саме дозвіл (документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради) дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.

22.06.2018 року Виконкомом прийнято рішення № 585 «Про демонтаж рекламних засобів в м. Миколаєві».

Пунктом 1.1 вказаного рішення адміністраціям районів Миколаївської міської ради та департаменту внутрішнього фінансового Контролю, нагляду та протидії корупції Миколаївської міської ради доручено в 10-денний термін виконати всі необхідні роботи по демонтажу рекламних засобів відповідно до пп. «а» (власника яких встановити неможливо), «б» (самовільно розміщені рекламні засоби у разі відсутності дозволу) пп. 3.3 Порядку демонтажу рекламних засобів в м. Миколаєві, серед яких, зокрема, рекламні засоби, розташовані за адресою: Одеське шосе, на розділовій смузі (3 шт., розміром 6.0 х 3.0 м.).

Як зазначає позивач, ще у січні 2018 року він звернувся до міського дозвільного центру ним були подані відповідні заяви про надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами з додатками: погоджений дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.

Згідно ч. 1 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом. Документи дозвільного характеру видаються безоплатно, на необмежений строк, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», у разі якщо у встановлений законом строк суб’єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб’єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Відмітка в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про дату прийняття заяви є підтвердженням подання заяви та документів державному адміністратору або дозвільному органу.

Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом.

Позивач зазначає, що оскільки у встановлений законом 10-дений термін він не отримав ані дозвіл на розміщення рекламних носіїв у місті м. Миколаєві, ані відмову у наданні такого дозволу, то на підставі ч. 6 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» він має право на застосовування принципу «мовчазної згоди» та через пряму вказівку в законі отримав дозвіл на розміщення рекламних носіїв та має право на здійснення вказаної господарської діяльності.

Одночасно з цим, відповідно до п. 2 Порядку демонтажу рекламних засобів у м. Миколаєві, затвердженого рішенням Виконкому від 27.04.2012 року № 464 (далі – Порядок), рекламний засіб, встановлений без наявності виданого у встановленому законом порядку дозволу на розміщення зовнішньої реклами є самовільно встановленим рекламним засобом.

Згідно з п. 3.4 Порядку, у випадках, встановлених підпунктами б), в), г), ґ), д) п. 3.3 даного Порядку, демонтаж рекламних засобів повинен бути проведений розповсюджувачем зовнішньої реклами самостійно за власний рахунок та власними силами у термін, вказаний у приписі Робочого органу згідно з додатком 1.

Приписи про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами направляються Робочим органом розповсюджувачам зовнішньої реклами в письмовій формі поштою або вручаються уповноваженим представникам розповсюджувачів зовнішньої реклами особисто, під підпис. Копії приписів надсилаються в адміністрації районів Миколаївської міської ради для здійснення контролю за їх виконанням.

В друкованому виданні м. Миколаєва «Вечерний Николаев» від 17.05.2018 року було розміщено оголошення про те, що управлінням містобудування та архітектури Миколаївської міської ради, як робочим органом з питань розміщення зовнішньої реклами в місті Миколаєві проведено перевірку додержання вимог Правил розміщення зовнішньої реклами та виявлено рекламні засоби, які розташовані без відповідних дозвільних документів.

Суб’єктам господарювання, які розміщують рекламні засоби без дозволів на розміщення зовнішньої реклами, або такі, що закінчили термін своєї дії надано термін до 31.05.2018 року для усунення даних порушень шляхом демонтажу за власний рахунок і власними силами рекламні засоби та попереджено про те, що у разі невиконання даних вимог на засідання виконавчого комітету Миколаївської міської ради буде винесено питання щодо демонтажу даних рекламних конструкцій силами міських служб відповідно до Порядку.

Відповідно до п. 3.7 Порядку, у разі неможливості встановлення власника рекламного засобу чи невиконання у зазначений термін вимог припису Робочого органу про усунення порушень Правил розміщення зовнішньої реклами, Робочий орган готує висновки заступнику міського голови щодо факту встановлених порушень та надає пропозиції до проекту відповідного рішення виконкому міської ради, яким визначається перелік рекламних засобів, що підлягають демонтажу із зазначенням місця розташування, терміну проведення демонтажу та виконавця демонтажу. Виконкомом міської ради на черговому засіданні розглядається та приймається відповідне рішення про демонтаж рекламних засобів. На підставі рішення виконкому міської ради зазначені міські служби, організації та установи, на яких покладено даним рішенням повноваження, проводять демонтаж рекламних конструкцій (п. 3.8 Порядку).

Враховуючи те, що позивачем добровільно не було усунуто порушень Правил, відповідачем було прийнято рішення № 585 «Про демонтаж рекламних засобів в м. Миколаєві».

Як було зазначено раніше, позивач посилається на принцип «мовчазної згоди».

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», принцип мовчазної згоди – принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.

Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» є загальним щодо правовідносин, пов'язаних із видачею дозволів на розміщення зовнішньої реклами, а Закон України «Про рекламу» містить відсильні норми на нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України та акти місцевих органів влади, які містять спеціальні норми щодо спірних правовідносин, у зв'язку з чим застосуванню підлягають положення саме спеціального законодавства, яке прямо регулює порядок отримання відповідних дозволів на розміщення зовнішньої реклами.

Слід зазначити, що оскільки у позивача відсутній дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, і він це не заперечує, договір про надання місць для розміщення зовнішньої реклами з ним не укладено та відповідно плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності ним не справляється.

Згідно п 5.28 Правил, між виконкомом Миколаївської міської ради та розповсюджувачем реклами укладається договір про надання місць для розміщення зовнішньої реклами, який підписується міським головою (заступником міського голови). Договір укладається на строк дії дозволу.

Відповідно до п. 8.2 Правил плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних конструкцій, що перебувають у міській комунальній власності, здійснюється по договору за формою згідно з Додатком 4.

Плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, зараховується до міського бюджету.

Пункт 8.4 Правил передбачає, що з дати прийняття виконавчим комітетом Миколаївської міської ради рішення про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами розмір плати становить 100 відсотків згідно із затвердженими тарифами та справляється розповсюджувачем реклами у встановленому порядку. Підставою для нарахування та внесення розповсюджувачем реклами відповідної плати є укладений договір про надання місць для розміщення зовнішньої реклами.

Отже, фактично встановивши рекламні засоби за вказаними адресами, керуючись принципом «мовчазної згоди», проте без укладених договорів від позивача неможливо отримувати плату за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 04.07.2018 року було частково задоволено заяву позивача про забезпечення позову: зупинено дію п. 1.1 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради (ідентифікаційний код 04056612) від 22.06.2018 р. № 585 "Про демонтаж рекламних засобів в м. Миколаєві" в частині демонтажу рекламних засобів, що розташовані по Одеському шосе на розділовій смузі (3 шт., розміром 6,0 х 3,0 м), до набрання чинності рішенням суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 157 КАС України, у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Керуючись ст. 2, 19, 77, 139, 241 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову Товариство з обмеженою відповідальністю «Крістал Капітал» (пр. Миру, 4-А, м. Миколаїв, 54034, код ЄДРПОУ 38978698) до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 04056612) про визнання протиправним та скасування рішення від 22.06.2018 року № 585 «Про демонтаж рекламних засобів в м. Миколаєві» в частині демонтажу рекламних засобів, що розташовані за адресою: Одеське шосе, на розділовій смузі (3 шт., розміром 6.0 х 3.0 м.) – відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П’ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 20.11.2018 року.

Суддя Н. В. Лісовська