
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
16 листопада 2018 р. Справа № 0240/2965/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мультян М.Б.,
за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.
позивача: ОСОБА_1
представників сторін:
позивача: ОСОБА_2
відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: департаменту охорони здоров'я Вінницької обласної державної адміністрації
про: визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до департаменту охорони здоров'я Вінницької обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач, зазначив, що 23 та 24 травня 2018 року звернувся письмово до відповідача із заявою у якій просив організувати виїзний медичний огляд і консультування лікарем-офтальмологом ОСОБА_1.
Листом департамент охорони здоров'я від 04 червня 2018 року повідомив громадську організацію "Єнакіївська правозахисна група "ЄПГ", що звернення щодо обстеження засудженого відбуваючого покарання у державній установі "Вінницька установа виконання покарань (№1)" та повідомляє, що для обстеження засудженого необхідно клопотання адміністрації державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" з висновками медичної частини державної установи. Пропонуємо звернутись до державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" з метою звернення до департаменту.
У зв'язку із зазначеним позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
18 жовтня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. У якому зазначено, що у травні місяці 2018 року на адресу департаменту надійшли звернення від представника - помічника позивача ОСОБА_2 - "Про організування виїзного медичного огляду і консультування лікарем офтальмологом". Звернення від представника-помічника позивача ОСОБА_2 були розглянуті і в межах компетенції була надана відповідь на них, та було рекомендовано звернутись до адміністрації державної установи "Вінницька установа виконання покарань №1" з метою звернення до департаменту. Відповідно до наказу Міністерства юстиції України Міністерства охорони здоров'я України від 15.08.2014 року № 1348/5/572 "Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі", який визначає основні засади організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі та взаємодію закладів охорони здоров’я Державної кримінально - виконавчої служби України із закладами охорони здоров’я з питань надання медичної допомоги засудженим. Медична допомога засудженим у закладах охорони здоров’я Державної кримінально - виконавчої служби надається відповідно до системи стандартів у сфері охорони здоров’я, клінічних протоколів надання медичної допомоги в порядку, передбаченому законодавством. У разі звернення засудженого до лікаря закладу охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби з проханням про допуск обраного лікаря медичний працівник закладу охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби протягом однієї доби готує медичну довідку про стан здоров’я засудженого та запит до керівництва установи виконання покарань. Згідно вище зазначеного наказу керівництво установи виконання покарань забезпечує допуск лікаря до засудженого протягом трьох робочих днів після представлення обраним лікарем паспорта громадянина, документа про освіту та сертифіката спеціаліста. Оскільки, позивач перебуває у державній установі "Вінницька установа виконання покарань №1" у якій він відбуває покарання у вигляді довічного позбавлення волі за вироком суду та не було жодного клопотання від вищевказаної державної установи, департамент не вправі самостійно направляти відповідного спеціаліста для медичного огляду і консультування. Для обстеження засудженого необхідне клопотання державної установи "Вінницька установа виконання покарань №1" з висновками медичної частини державної установи.
Ухвалами Вінницького окружного адміністративного суду допущено участь засудженого до довічного позбавлення волі ОСОБА_1 у судових засіданнях в режимі відеоконференції.
У судовому засіданні позивач та представник позивача заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.
Зі зверненням від 23 травня 2018 року та доповненням до звернення від 24 травня 2018 року за підписом ОСОБА_2Г зверталась до департаменту охорони здоров'я Вінницька обласна державна адміністрація - громадська організація "Єнакіївська правозахисна група "ЄПГ". У яких просила організувати виїзний медичний огляд і консультування лікарем-офтальмологом ОСОБА_1.
Листом департамент охорони здоров'я від 04 червня 2018 року повідомив громадську організацію "Єнакіївська правозахисна група "ЄПГ", що для звернення щодо обстеження засудженого відбуваючого покарання у державній установі "Вінницька установа виконання покарань (№1)" необхідне клопотання адміністрації державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" з висновками медичної частини державної установи. Пропонуємо звернутись до державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" з метою звернення до департаменту.
Позивач вважаючи бездіяльність відповідача протиправною звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, завданнями кримінально-виконавчого законодавства України є визначення принципів виконання кримінальних покарань, правового статусу засуджених, гарантій захисту їхніх прав, законних інтересів та обов'язків; порядку застосування до них заходів впливу з метою виправлення і профілактики асоціальної поведінки; системи органів і установ виконання покарань, їх функцій та порядку діяльності; нагляду і контролю за виконанням кримінальних покарань, участі громадськості в цьому процесі; а також регламентація порядку і умов виконання та відбування кримінальних покарань; звільнення від відбування покарання, допомоги особам, звільненим від покарання, контролю і нагляду за ними.
Згідно із ч. 3 ст. 63 Конституції України засуджений користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, які визначені законом і встановлені вироком суду.
Відповідно до ст. 1 Кримінально-виконавчого кодексу України (КВК України) кримінально-виконавче законодавство України регламентує порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави шляхом створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, а також запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню із засудженими.
Згідно із ст. 2 КВК України кримінально-виконавче законодавство України складається з цього Кодексу, інших актів законодавства, а також чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Так, правовий статус засуджених визначається законами України, а також цим Кодексом, виходячи із порядку і умов виконання та відбування конкретного виду покарання. (ч. 1, 2, 4 ст. 7 КВК України).
До засуджених, які відбувають покарання на території України, застосовується кримінально-виконавче законодавство України (ст. 3 КВК України).
Порядок і умови виконання та відбування покарань визначаються та забезпечуються відповідно до законодавства, яке діє на час виконання та відбування кримінального покарання.
Держава поважає і охороняє права, свободи і законні інтереси засуджених, забезпечує необхідні умови для їх виправлення і ресоціалізації, соціальну і правову захищеність та їх особисту безпеку.
Засуджені користуються всіма правами людини та громадянина, передбаченими Конституцією України, за винятком обмежень, визначених цим Кодексом, законами України і встановлених вироком суду.
Згідно ч. 1 КВК України засуджені, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, мають право в порядку, встановленому цим Кодексом і нормативно-правовими актами і нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України отримувати медичну допомогу і лікування, у тому числі платні медичні послуги за рахунок особистих грошових коштів чи коштів рідних та близьких в закладах охорони здоров'я, які мають ліцензію Міністерства охорони здоров'я України та не віднесені до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань.
Статтею 116 КВК України визначено, що порядок надання особам, які позбавлені волі, медичної допомоги, організації і проведення санітарного нагляду, використання лікувально-профілактичних і санітарно-профілактичних установ охорони здоров'я і залучення з цією метою їхнього медичного персоналу визначається нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Засуджений має право звертатися за консультацією і лікуванням до закладів охорони здоров'я, що мають ліцензію Міністерства охорони здоров'я України, які надають платні медичні послуги та не віднесені до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань. Оплата таких послуг і придбання необхідних ліків здійснюється засудженим або його рідними та близькими за рахунок власних коштів. Консультування та амбулаторне лікування в таких випадках здійснюються в медичних частинах колоній за місцем відбування покарання під наглядом персоналу медичної частини. У разі необхідності лікування в умовах стаціонару засуджений має право отримувати медичну допомогу і лікування, в тому числі платні медичні послуги за рахунок особистих грошових коштів чи коштів рідних та близьких, у зазначених закладах охорони здоров'я. Підставою для надання такої медичної допомоги є медичний висновок. Режим перебування засуджених на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, не віднесених до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, визначається законодавством.
Порядок перебування, умови тримання та охорони засуджених у закладах охорони здоров'я, не віднесених до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, визначаються Міністерством юстиції України.
Порядок організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі затверджений наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров'я № 1348/5/572 від 15.08.2014 року.
Цей Порядок визначає основні засади організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі та взаємодію закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - заклади охорони здоров'я ДКВС) із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги засудженим.
Так, медична частина установи виконання покарань - заклад охорони здоров'я ДКВС, який здійснює діяльність у сфері охорони здоров'я, контроль за станом здоров'я засуджених шляхом проведення медичних оглядів, обстежень, здійснення диспансерного нагляду, надання первинної медичної допомоги, екстреної медичної допомоги, амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги відповідно до Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (далі - медична частина).
До консультування, обстеження та лікування хворих засуджених можуть залучатися лікарі закладів охорони здоров'я.
Орієнтовний перелік закладів охорони здоров'я для надання медичної допомоги засудженим (далі - орієнтовний перелік) визначається Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннями (головними управліннями) охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та міжрегіональними управліннями з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції з урахуванням спеціалізації закладів охорони здоров'я та наявності умов, які дозволяють забезпечити ізоляцію засуджених.
Засуджений має право на вільний вибір лікаря.
У разі звернення засудженого до лікаря закладу охорони здоров'я ДКВС з проханням про допуск обраного лікаря медичний працівник закладу охорони здоров'я ДКВС протягом однієї доби готує медичну довідку про стан здоров'я засудженого та запит до керівництва установи виконання покарань (далі - УВП).
Керівництво УВП забезпечує допуск лікаря до засудженого протягом трьох робочих днів після представлення обраним лікарем паспорта громадянина, документа про освіту та сертифіката спеціаліста.
Висновок медичного обстеження, консультації та дані щодо проведеного лікування лікарем в обов'язковому порядку включаються до медичної карти № 025/о або медичної карти № 003/о.
Відшкодування витрат, пов'язаних із наданням обраним засудженим лікарем медичної допомоги, здійснюється за рахунок власних коштів засудженого або його родичів.
Консультування, обстеження і лікування обраним засудженим лікарем здійснюються в умовах закладу охорони здоров'я ДКВС у присутності медичного персоналу.
У разі потреби в додаткових обстеженнях, які не можуть бути здійснені в закладах охорони здоров'я ДКВС (наявним обладнанням, лабораторіями та обсягом медико-санітарної допомоги не передбачено проведення цих обстежень), їх проведення здійснюється на базі закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку, де таке обстеження може бути проведено.
Про необхідність проведення обстеження, яке потребує вивезення засудженого до закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку, медичний працівник закладу охорони здоров'я ДКВС готує медичну довідку про стан здоров'я такого засудженого, в якій визначає строк, протягом якого керівництво УВП має направити засудженого для проведення такого обстеження, та запит до керівництва УВП.
Керівництво УВП не пізніше строку, визначеного лікарем у медичній довідці, забезпечує направлення засудженого на обстеження до закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Якщо за результатами огляду чи обстеження засудженого встановлено, що він потребує надання медичної допомоги в закладі охорони здоров'я з орієнтовного переліку, лікар закладу охорони здоров'я ДКВС готує медичну довідку про стан здоров'я засудженого та звертається із запитом до керівництва УВП.
Керівництво УВП не пізніше строку, визначеного лікарем у медичній довідці, забезпечує перевезення засудженого до такого закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Керівництво УВП організовує та забезпечує цілодобову охорону засудженого під час лікування у закладі охорони здоров'я з орієнтовного переліку відповідно до вимог законодавства.
При направленні хворого у заклад охорони здоров'я обов'язково надається форма первинної облікової документації № 027/о "Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого" (далі - виписка з медичної карти № 027/о), затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.02.2012 року № 110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.04.2012 року за № 661/20974.
Усі висновки медичних обстежень, консультацій та дані щодо проведеного лікування в обов'язковому порядку вносяться до медичної карти № 025/о або медичної карти № 003/о.
Як випливає із матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні зі зверненнями зверталась за підписом ОСОБА_2 до департаменту охорони здоров'я Вінницька обласна державна адміністрація - громадська організація "Єнакіївська правозахисна група "ЄПГ". У яких просила організувати виїзний медичний огляд і консультування лікарем-офтальмологом ОСОБА_1.
Разом з тим, відповідно до Кримінально-виконавчого кодексу України та Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі засуджений має право на вільний вибір лікаря. У разі звернення засудженого до лікаря закладу охорони здоров'я ДКВС з проханням про допуск обраного лікаря медичний працівник закладу охорони здоров'я ДКВС протягом однієї доби готує медичну довідку про стан здоров'я засудженого та запит до керівництва установи виконання покарань (далі - УВП).
Як встановлено у судовому засіданні та не заперечувалось позивачем ні він, ні його представник не зверталися до адміністрації державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" з проханням про залучення іншого лікаря для огляду ОСОБА_4
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_4 перебуває у державній установі "Вінницька установа виконання покарань №1", у якій відбуває покарання у вигляді довічного позбавлення волі за вироком суду, з проханням про залучення іншого лікаря для огляду він не звертався, та не було клопотання від вищевказаної державної установи, департамент не вправі самостійно направляти відповідного спеціаліста для медичного огляду і консультування. Для обстеження засудженого необхідно клопотання державної установи "Вінницька установа виконання покарань №1" з висновками медичної частини державної установи.
Дослідження матеріалів справи, а також аналіз положень чинного законодавства дає суду підстави дійти висновку, що відповідачем надано позивачеві відповідь на його звернення, а тому з боку останнього відсутня протиправна бездіяльність.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (місце перебування: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 2, державна установа "Вінницька установа виконання покарань (№1)");
Департамент охорони здоров'я Вінницької обласної державної адміністрації (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 40196748).
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 22.11.2018
Суддя Мультян Марина Бондівна