Рішення № 78018186, 14.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2018
Номер справи
2040/6595/18
Номер документу
78018186
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2018 р. № 2040/6595/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Панова М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,

представники позивача, відповідача та третьої особи - не прибули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області до Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, третя особа - Старовірівський навчально-виховний комплекс (загальноосвітня школа І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Перший заступник керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Старовірівську сільську раду Нововодолазького району Харківської області розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до Старовірівського НВК (загальноосвітня школа І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області території.

Представники сторін в судове засідання не прибули. Про час, дату та місце судового засідання були повідомлені своєчасно та належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно інформації Нововодолазької ВП ГУНП в Харківській області №3058/119-87/01/20-2018 від 22.06.2018 про проведення обстеження прилеглої дороги до Старовірівського навчально-виховного комплексу (загальноосвітня школа І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області виявлено ряд недоліків, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху, а саме: прилегла до Старовірівського НВК (загальноосвітня школа І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області територія, що розташована за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, с. Старовірівка, вул.Полтавський Шлях, 6, не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», з однієї сторони 1.33 «Діти».

Позивач у позові вказав, що бездіяльність Старовірівської сільської ради з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до території навчального закладу в с. 3-а Старовірівка ставить під загрозу закріплені ст.ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух».

Так, Первомайською місцевою прокуратурою було розглянуто інформацію Нововодолазького ВП Первомайського ВП ГУНП в Харківській області №3058/119-87/01/20-2018 від 22.06.2018 про проведення обстеження прилеглої дороги до Старовірівського НВК (загальноосвітня школа І-І1 ступенів дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області, виявлено ряд недоліків, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху.

В ході обстеження дорожніх умов території, прилеглої до Старовірівського НВК (загальноосвітня школа І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області 11.06.2018 виявлено ряд недоліків, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху, а саме: прилегла до Старовірівського НВК (загальноосвітня школа 1-І І ступенів дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області територія, що розташована за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, с. Старовірівка, вул.Полтавський Шлях, 6, не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», з однієї сторони 1.33 «Діти».

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 16 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Крім того, ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що одним із повноважень сільської ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту шляхів місцевого значення.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об’єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Відповідно до п. 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх об’єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо- експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо - експлуатаційними організаціями.

Відповідно до п. 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №54 від 14.02.2012, дорожні знаки - вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.

Відповідно до пп. 3.29 п. 3 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.5.25 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні, Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» повинен застосовуватись, щоб заборонити рух всіх транспортних засобів з більшою швидкістю, ніж зазначено на знаку, у разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці.

На дорогах мінімальна межа обмеження швидкості не повинна бути нижче ніж 40 км/год, крім випадків, коли обмеження вводиться на ділянках із слизьким покриттям (ожеледиця, сніговий накат).

У разі обмеження швидкості руху на небезпечних ділянках дороги (населені пункти, небезпечні повороти, ділянки з обмеженою видимістю, місця звуження дороги тощо) зона дії знака повинна визначатись довжиною небезпечної ділянки.

Оскільки зона дії знаку 3.29 поширюється до перехрестя, то в разі потреби обмежити швидкість руху на небезпечній ділянці за перехрестям, треба повторно встановити знак 3.29.

Якщо обмеження максимальної швидкості, що його вводять на даній ділянці дороги, більш ніж на 20 км/год змінює її значення проти дозволеної швидкості руху на попередній ділянці, то треба використовувати ступінчасте обмеження швидкості з кроком не більше ніж 20 км/год послідовним встановленням знаків 3.29, розміщених один від одного на відстані від 100 до 150 м.

Ступінчасте обмеження швидкості не повинно застосовуватись перед населеними пунктами, позначеними знаком 5.45, якщо видимість знаку становить більше 150 м.

Знак 3.29 слід установлювати з табличкою 7.4.4, що зазначає час його дії, якщо обмеження вводять на визначені години, наприклад, біля шкіл, заводських прохідних і т. ін.

Відповідно до п.п. 1.33 п. 1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» повинен установлюватися перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.

Суд зазначає, що на виконання протокольної ухвали суду від 30.10.2018, відповідачем, Старовірівською сільською радою Нововодолазького району Харківської області, надано до суду докази у вигляді фототаблиці, щодо усунення виявлених порушень, а саме, встановлення відповідних дорожніх знаків, що забезпечують безпечні умови руху транспортних засобів та пішоходів на прилеглій до Старовірівського навчально-виховного комплексу території.

Вивчивши надані докази, суд зазначає, що порушення зазначені в адміністративному позові - усунено в повному обсязі.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог Першого заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Першого заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області (вул. Соборна, буд. 20, м. Первомайський, Харківська область, 64100) до Старовірівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області (вул. Центральна, буд. 60, с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, 63250), третя особа - Старовірівський навчально-виховний комплекс (загальноосвітня школа І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад) Нововодолазької районної ради Харківської області (вул. Полтавський шлях, буд. 6, с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, 63250) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 22 листопада 2018.

Суддя М.М.Панов