
Справа № 2240/2889/18
РІШЕННЯ
іменем України
20 листопада 2018 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінхелпфарм" про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом №11/11-775 від 16.08.2018, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія "Фінхелпфарм» до Державного бюджету України штраф у сумі 5100,00 гривень.
Позивач вказує, що постановою від 21.05.2018 №220/241/15-2/9-П до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінхелпфарм" застосовано штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн. Самостійно штраф відповідачем не сплачений, тому покликаючись на вимоги Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 20.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Зазначена ухвала надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак до суду повернувся конверт з відміткою "вибув".
Відповідно до ч. 8 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Частиною 11 цієї ж статті визначено, що розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Встановивши фактичні обставини на які позивач покликається як на підставу своїх вимог, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з Витягом з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінхелпфарм" має код 40027358 і знаходиться ця юридична особа: вул. Зарічанська, 3/2, блок 5/2-1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000. Види діяльності: 64.92 Інші види кредитування, 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у. (арк. спр. 40-45).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 №2664-III (далі - Закон №2664-III), фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Частиною 1 ст. 14 Закону №2664-III визначено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону №2664-III, державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Антимонопольний комітет України та інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринків фінансових послуг та отримують від них інформацію у межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 28 Закону №2664-III, Нацкомфінпослуг у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону №2664-III, Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону №2664-III, Нацкомфінпослуг застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого указом Президента України від 23.11.2011 №1070/2011 визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону №2664-III, у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Посадовими особами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено Акт про правопорушення, вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінхелпфарм" на ринку фінансових послуг №241/15-2/9 від 13.04.2018 (далі - Акт №241/15-2/9 від 13.04.2018), яким встановлено, що станом на дату складання акта, Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінхелпфарм" не надано до Нацкомфінпослуг звітність за 2017 рік у паперовій та електронній формі (арк. спр. 37-38).
На підставі Акту №241/15-2/9 від 13.04.2018 позивачем винесено постанову від 21.05.2018 №220/241/15-2/9-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, згідно з якою застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінхелпфарм" штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн за порушення підприємством вимог законодавства у сфері фінансових послуг (арк. спр. 31-32).
Відповідно до п. 1.6 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012за № 2112/22424 (далі - Положення №2319), Нацкомфінпослуг, уповноважені та посадові особи Нацкомфінпослуг в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення порушення законодавства про фінансові послуги вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту такого порушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи про правопорушення, а також своєчасно прийняти рішення за справою про правопорушення та застосувати передбачені законодавством заходи впливу.
Згідно з п. 5.9 Положення №2319, рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання особами. У разі невиконання особами рішень про застосування заходів впливу Нацкомфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішень у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону №2664-III, штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Оскільки, відповідачем вчинено порушення Закону №2664-III і штрафна санкція, яка застосована постановою від 21.05.2018 №220/241/15-2/9-П, не сплачена, суд вважає вимоги позивача доведеними, що підтверджено доказами перевіреними судом, тому позов задовольняється.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України, і підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України, немає.
Керуючись Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", ст. 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов №11/11-775 від 16.08.2018 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінхелпфарм" штраф у розмірі 5100,00 (п'ять тисяч сто) гривень до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 листопада 2018 року
Позивач:Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (вул. Б. Грінченка, 3, м. Київ, 01001 , код ЄДРПОУ - 38062828) Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінхелпфарм" (вул. Зарічанська, 3/2, блок 5/2-1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 40027358) Головуючий суддя А.І. Петричкович