
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2111/18
19 листопада 2018 рокум.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловський Ю.Б.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна марка" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна марка" звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України в якому просило скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 03.08.2018 №869465/41045336 та зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №616 від 14.11.2017 подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Західна марка".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що підприємством, 30.11.2017 року направлено для реєстрації податкову накладну від 14.11.2017 року №616 на суму 90519,00 грн. Квитанцією від 30.11.2017 року, направленої ДФС України, позивача повідомлено про те, що реєстрація документа була зупинена. Однак, в порушення норми п.п.201.16.1. п. 201.16 ст. 201 ПК України, відповідач не вказав конкретного виду критерію оцінки ступеню ризику та переліку документів для підтвердження відображених у податкових накладних показників. Позивач надав пояснення та копії документів по податковій накладній, реєстрацію якої зупинено. ДФС України відмовив у реєстрації податкових накладних з підстави "ненадання платником податку копій документів; Зокрема, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт-послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні". Однак, позивач вказує, що всі документи були надані, а відтак вважає, що відповідач неправомірно відмовив у реєстрації податкової накладної від 14.11.2017 року №616.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі та визначено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 07 листопада 2018 року.
Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), в судовому засіданні 07 листопада 2018 року розгляд справи було відкладено до 13 листопада 2018 року.
Ухвалою суду від 13 листопада 2018 року розгляд справи відкладено до 19 листопада 2018 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що викладені в позовній заяві та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог та надала пояснення аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов від 19.11.2018.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна марка" зареєстроване органами державної реєстрації як юридична особа та з 01.02.2017 є платником податку на додану вартість.
03 квітня 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Західна марка" (далі – Постачальник) та Державним підприємством "Зарубинський спиртовий завод" (далі – Покупець) укладено Договір поставки №304/17, у відповідності до п.1.1, якого зазначено, що постачальник зобов’язується поставляти та передати у власність Покупця сільськогосподарську продукцію, а саме – зерно кукурудзи, кукурудзяні зерновідходи І категорії (кукурудза подріблена), жито, пшениця (надалі іменується "Продукція"), а Покупець прийняти та оплатити Продукцію в асортименті, кількості та за цінами, визначеними даним Договором.
Позивач, 30 листопада 2017 року направив для реєстрації податкову накладну від 14.11.2017 року №616 на суму 90519,00 грн.
Квитанцією від 30.11.2017 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація документа була зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України, оскільки ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567.
Зі змісту Квитанцій від 30.11.2017 випливає, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1005. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН.
Позивачем, 26 липня 2018 року надано пояснення №33 та копії документів, а саме: Договір поставки від 11.11.2017 року №11/11-17-П від ПФГ "Колос" на TOB "Західна марка"; Договір поставки від 03.04.2017 №304/17 від TOB "Західна марка" на ДП "Зарубинський спиртовий завод"; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства за період 2111.2017 по 21.11.2017; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства за період 23.11.2017 по 23.11.2017; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства "Західна марка" за період 07.12.2017 по 07.12.2017; податкова накладна від 14.11.2017 №6 виписана ПФГ "Колос" на TOB "Західна марка"; платіжне доручення від 21.11.2017 №47699 про сплату суми коштів товариством "Західна марка" на ПФГ "Колос"; оспорювана податкова накладна від 14.11.2017 №616 виписана TOB "Західна марка"; видаткова накладна №626 від 14.11.2017 виписана TOB "Західна марка" на ДП "Зарубинський спиртовий завод"; видаткова накладна виписана ПФГ «Колос» на TOB «Західна марка» від 14.11.2017 №156; рахунок від ПФГ "Колос" на TOB "Західна марка" від 14.11.2017; договір оренди товариством "Західна марка" офісного приміщення №908/2 від 01.04.2017 №19; квитанція №1 від 30.11.2017 про зупинення реєстрації ПН №616; повідомлення про подання документів на одній сторінці №33 від 26.07.2018; платіжне доручення від 23.11.2017 №1279 про сплату суми коштів ДП "Зарубинський спиртовий завод" на TOB "Західна марка" на ПФГ "Колос"; товарно-транспортна накладна від 12.11.2017 №431.
За наслідками розгляду повідомлення, пояснень та документів наданих товариством, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято рішення №860620/37625037 про реєстрацію податкової накладної №616, яке направлено до комісії центрального рівня.
Комісією Державної фіскальної служби України прийнято інше рішення, а саме рішення №869465/41045336 від 03.08.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №616 від 14.11.2017.
Не погоджуючись з таким рішенням суб’єкта владних повноважень, TOB "Західна марка" звернулось до суду з даною позовною заявою.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
У відповідності до пп. “а” п.185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, у відповідності до п. 187.1 ст. 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі – Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Згідно із п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до пп. 201.16-201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (стаття 201.16 тут і далі, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту74.2 статті 74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.17р. №567 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.6. зазначеного Критерію моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Цим же наказом затверджений Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. № 567:
- для критерію, зазначеного у пп.1 п.6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
- для критерію, зазначеного в пп.2 п.6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
З системного аналізу наведених вище положень вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.18р. №117 затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок №117).
Відповідно до п.15 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до п.21 Порядку №117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено;
ненадання платником податку документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до п. 19 Порядку №117, комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Пунктом 23 Порядку №117 встановлено, що рішення щодо реєстрації накладної приймається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше ЗО млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Згідно п. 24 Порядку №117, комісія центрального рівня протягом семи робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів відповідно до пункту 15 цього Порядку, але не раніше отриманого рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі комісії регіонального рівня, може прийняти інше рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Прийняте комісією центрального рівня рішення реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу, а рішення Комісії регіонального рівня скасовується.
Згідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1,4 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно до ст.76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно до п.п.1,3 ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Підприємством було подано до Державної фіскальної служби України для реєстрації податкову накладну від 14.11.2017 року №616 на суму 90519,00 грн.
Вказану накладну було прийнято податковим органом, реєстрацію зупинено. Також запропоновано надати письмові пояснення та/або копії документів.
Позивачем, 26 липня 2018 року надано пояснення №33 та копії документів, а саме: Договір поставки від 11.11.2017 року №11/11-17-П від ПФГ "Колос" на TOB "Західна марка"; Договір поставки від 03.04.2017 №304/17 від TOB "Західна марка" на ДП "Зарубинський спиртовий завод"; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства за період 2111.2017 по 21.11.2017; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства за період 23.11.2017 по 23.11.2017; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства "Західна марка" за період 07.12.2017 по 07.12.2017; податкова накладна від 14.11.2017 №6 виписана ПФГ "Колос" на TOB "Західна марка"; платіжне доручення від 21.11.2017 №47699 про сплату суми коштів товариством "Західна марка" на ПФГ "Колос"; оспорювана податкова накладна від 14.11.2017 №616 виписана TOB "Західна марка"; видаткова накладна №626 від 14.11.2017 виписана TOB "Західна марка" на ДП "Зарубинський спиртовий завод"; видаткова накладна виписана ПФГ «Колос» на TOB «Західна марка» від 14.11.2017 №156; рахунок від ПФГ "Колос" на TOB "Західна марка" від 14.11.2017; договір оренди товариством "Західна марка" офісного приміщення №908/2 від 01.04.2017 №19; квитанція №1 від 30.11.2017 про зупинення реєстрації ПН №616; повідомлення про подання документів на одній сторінці №33 від 26.07.2018; платіжне доручення від 23.11.2017 №1279 про сплату суми коштів ДП "Зарубинський спиртовий завод" на TOB "Західна марка" на ПФГ "Колос"; товарно-транспортна накладна від 12.11.2017 №431.
За наслідками розгляду повідомлення, пояснень та документів наданих товариством, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято рішення №860620/37625037 про реєстрацію податкової накладної №616, яке направлено до комісії центрального рівня.
Комісією Державної фіскальної служби України прийнято інше рішення, а саме рішення №869465/41045336 від 03.08.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №616 від 14.11.2017.
У спірному рішенні податковий орган як підставу відмови у реєстрації податкової накладної визначив - "Ненадання платником податку копій документів". Зокрема, у рішенні вказано, що підприємством не надано первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Разом з тим, суд не погоджується з таким рішенням, оскільки, як вже зазначалось, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків, що відповідачем в даному випадку не було зроблено.
Суд додатково зазначає, що у матеріалах справи наявні документи, які підтверджують реальність здійснення спірної господарської операції.
Реальність здійснення операції по податковій накладній, у реєстрації якої було відмовлено, підтверджують наявні у матеріалах справи Договір поставки від 03.04.2017 №304/17 від TOB "Західна марка" на ДП "Зарубинський спиртовий завод"; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства за період 2111.2017 по 21.11.2017; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства за період 23.11.2017 по 23.11.2017; виписка по рахунку №2600.6.01.0476874 товариства "Західна марка" за період 07.12.2017 по 07.12.2017; податкова накладна від 14.11.2017 №616 виписана TOB "Західна марка"; видаткова накладна №626 від 14.11.2017 виписана TOB "Західна марка" на ДП "Зарубинський спиртовий завод"; видаткова накладна виписана ПФГ «Колос» на TOB «Західна марка» від 14.11.2017 №156; рахунок від ПФГ "Колос" на TOB "Західна марка" від 14.11.2017; договір оренди товариством "Західна марка" офісного приміщення №908/2 від 01.04.2017 №19; платіжне доручення від 23.11.2017 №1279 про сплату суми коштів ДП "Зарубинський спиртовий завод" на TOB "Західна марка" на ПФГ "Колос".
Також, в матеріалах справи наявні документи, відповідно до яких продукція, що поставлялась ДП "Зарубинський спиртовий завод" на умовах Договору поставки №304/17 від 03.04.2017 була в наявності у TOB "Західна марка".
Так, між ТОВ "Західна марка" та ПФГ "Колос" 11 листопада 2017 року укладено Договір поставки №11/11-17-П. Предмет договору – поставка сільськогосподарської продукції – зерна кукурудзи. 14 листопада 2017 року, Постачальником (ПФГ "Колос") поставлено Покупцю (TOB "Західна Марка") зерно кукурудзи у кількості 27,43 тон, про що складена видаткова накладна від 14.11.17 №156 на загальну суму 90519,00 грн. Транспортування здійснювалось перевізником ПП Загуруйко (транспортний засіб DAF, номерний знак НОМЕР_1), що підтверджується товарно-транспортною накладною від 12.11.17 №431. Оплата за товар проведена 21.11 2017, що підтверджується платіжним дорученням від 21.11 17 №47699 та випискою з банківського рахунку за 21.11.2017. Як наслідок постачальником складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна від 14.11.17р. №6, яка зареєстрована контролюючим органом без жодних зауважень.
Додатково суд зазначає, що ГУ ДФС у Тернопільській області прийнято рішення від 27.07.2018 №860620/37625037 про реєстрацію податкової накладної №616, що також підтверджує надання позивачем достатньої кількості документів, за яких управління дійшло висновку про реальність здійснення господарської операції.
Суд критично відноситься до покликань представника відповідача про те, що ряд документів, які надані позивачем містять недоліки, оскільки у спірному рішенні комісії Державної фіскальної служби України №869465/41045336 від 03.08.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №616 від 14.11.2017, підставою для відмови зазначено – не надання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Однак, як встановлено в ході судового розгляду справи, позивачем виконано усі вимоги, які передбачені податковим законодавством при зупиненні податкової накладної №616 від 14.11.2017, та подано Повідомлення №33 від 26.07.2018 з поясненнями та копіями первинних документів.
Таким чином, рішення Державної фіскальної служби України не відповідають вимогам п.п.1,3 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесені відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством, але не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна марка" є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, а відтак судові витрати в розмірі 3524 грн. підлягають стягненню на користь позивача з Державної фіскальної служби України за рахунок її бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити. Рішення комісії Державної фіскальної служби України (Львівська пл., 8, м. Київ, МСП 04655, код ЄДРПОУ 39292197) від 03.08.2018 р. №869465/41045336 про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - скасувати.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська пл., 8, м. Київ, МСП 04655, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 14.11.17 р. №616 подану на реєстрацію товариством з обмеженою відповідальністю "Західна Марка" (вул. Крушельницької 18 оф. 908, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 41045336).
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Західна Марка" (вул. Крушельницької 18 оф. 908, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 41045336) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська пл., 8, м. Київ, МСП 04655, код ЄДРПОУ 39292197).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22 листопада 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.