
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
31 жовтня 2018 р. Справа № 0240/3043/18-а
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Медвідь І.О.,
позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
представника 3-ї особи: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат про визнання висновку протиправним та зобов’язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
05.09.2018 року ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Міністерства оборони України про визнання висновку протиправним та зобов’язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач вказав, що є учасником бойових дій, інвалідом війни III групи. Проходив військову службу у з 12.04.1985 року по 14.04.2018 року. У період проходження військової служби, брав участь у проведенні Антитерористичної операції з 06.04.2015 року по 02.06.2015 року, де отримав ряд травм та захворювань.
У вересні 2015 року за наслідками проведеної ВЛК та огляду Медико-соціальної експертної комісії позивачу встановлено ступінь втрати працездатності на рівні 20% та виплачено грошову допомогу у розмірі 19 292 гривні.
У березні 2018 року за наслідкам ВЛК та огляду Медико-соціальної експертної комісії позивачу первинно встановлено III групу інвалідності.
Бажаючи реалізувати своє право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням інвалідності, ОСОБА_2 звернувся до Міністерства оборони України з пакетом документів щодо призначення останньої.
Висновком оформленим у виді протоколу № 73 від 13.07.2018 року Комісії міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з спливом дворічного терміну з моменту встановлення втрати працездатності та групи інвалідності, на підставі ч.4 ст. 16- 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) та п. 8 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 (із змінами).
Такий висновок ОСОБА_2 вважає протиправними, з невірним тлумаченням норм чинного законодавства, оскільки, на його думку, законодавчо встановлено обмеження у вигляді певного відрізку часу (два роки) між первинним та вторинним встановленням групи інвалідності (її зміни) та первинним та вторинним встановленням ступеня втрати працездатності (його збільшення), разом з тим, у вересні 2015 року позивачу було встановлено ступінь втрати працездатності на рівні 20 %, а інвалідність (III група) первинно призначена тільки у травні 2018 року.
На підставі викладеного, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати висновок у формі протоколу № 73 від 13.07.2018 року Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги як військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов’язків військової служби та внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби;
- зобов’язати Міністерство оборони України, у місячний строк після набрання рішенням законної сили та з урахуванням зроблених судом висновків, повторно розглянути питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги як військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов’язків військової служби та внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби.
Ухвалою суду від 10.09.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26.09.2018 року.
25.09.2018 року до суду надійшов відзив відповідача на адміністративний позов (вх. № 41565), у якому вказали, що з вимогами адміністративного позову не погоджуються.
Зазначили, що у відповідності до ч.6 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», - одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також, органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Пункт 9 статті 16-3 Закону стверджує, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Так, Кабінет Міністрів України своєю Постановою №975 від 25.12.2013 року, визначив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі смерті, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
У п. 8 Порядку зазначається, - якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов’язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Виплата понад дворічний термін законодавством не передбачена.
Аналогічна правова позиція викладена в п. 4 ст. 16-3 Закону, у якій законодавець зазначає, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов’язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виточеної суми. У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв’язку із змінами, що відбулися не здійснюється.
Позивачу групу інвалідності встановлено понад двох річний термін після встановлення ступеня втрати працездатності. Допомога у зв’язку з встановленням 20% втрати працездатності виплачена в сумі 19292,00 грн. Таким чином, на думку відповідача, підстав для виплати одноразової грошової допомоги не має. Враховуючи викладене, позивач вважає, що рішення ним прийнято в межах повноважень та у спосіб визначений законом, підстави для його скасування відсутні.
Ухвалою суду від 26.09.2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат. Наступне судове засідання призначено на 16.10.2018 року.
16.10.2018 року адміністративну справу знято з розгляду та наступне судове засідання призначено на 23.10.2018 року.
Ухвалою суду із занесенням до протоколу судового засідання від 23.10.2018 року закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 31.10.2018 року.
30.10.2018 року до суду надійшли письмові пояснення третьої особи щодо позову (вх. №48746). Представник третьої особи пояснив, що 18.05.2018 року позивач звернувся до ОСОБА_1 об’єднаного міського військового комісаріату Вінницької області (далі – ОСОБА_1 ОВК) із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку із отриманням III групи інвалідності. За вихідним №12/1494, ОСОБА_1 ОВК направив висновок до Департаменту фінансів Міністерства оборони України з пакетом документів позивача. Комісія Міністерства оборони з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум під час засідання дійшла висновку про відмову позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги, про що зазначила у протоколі № 73.
ОСОБА_1 ОВК листом №12/2110 повідомив позивача про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, надіславши витяг з протоколу № 73. Відповідно до висновку Військово-лікарської комісії Центрального регіону по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 12.08.2015 року №209 травма, яку позивач отримав під час бойових дій в зоні АТО, – пов’язана із захистом Батьківщини.
Позивачу, 10.09.2015 року під час первинного огляду органами МСЕК було встановлено 20% втрати працездатності внаслідок травми, отриманої під час проходження військової служби та пов’язаної із виконанням обов’язків військової служи, внаслідок чого останній отримав одноразову грошову допомогу в сумі 19292,00 грн.
Відповідно до довідки МСЕК від 14.05.2018 року, позивачу первинно була надана III група інвалідності, пов’язана із захистом Батьківщини, тобто, понад двохрічний термін після первинної втрати працездатності.
Відтак, на думку ОСОБА_1 ОВК, рішення комісії Міністерства оборони з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийняте протоколом від 13.07.2018 року № 73 про відмову позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги є правильним та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства України, а позовні вимоги ОСОБА_2 безпідставними та необґрунтованими.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини наведені у позовній заяві, просив задовольнити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_2, з підстав викладених у письмовому відзиві на позов, просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав доводи викладені у письмових поясненнях щодо позову, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив наступні фактичні обставини.
ОСОБА_2, згідно відомостей ОСОБА_3 з послужного списку особової справи, на військовій службі перебував з 12.04.1985 року по 14.04.2018 року.
ОСОБА_5 довідки командира військової частини А0201 від 05.06.2015 року, виданої старшому прапорщику медичної служби ОСОБА_2, він в період з 06.04.2015 року по 02.06.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення ї захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
ОСОБА_5 посвідчення учасника бойових дій серії АА №280223 виданого ОСОБА_2 18.06.2015 року, пред’явник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.
ОСОБА_5 з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Центрального регіону по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №209 від 12 серпня 2015 року, старший прапорщик ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 під час бойових дій в зоні АТО (підстава: довідка про удасть в АТО ЖЗ 50/154/1/455, видана 05.06.2015 року командиром в/ч А0201 та посвідчення ААЖ280223 ветерана війни-учасника бойових дій, видане 18.06.2015 року Управлінням особового складу штабу командування Повітряних Сил України) 12.05.2015 року отримав: «Закриту черепно-мозкову травму. Струс головного мозку. Осколкове поранення м’яких тканин лівої надбрівної дуги», - що підтверджено довідкою про обставини травми №196, виданою 08.07.2015 року командиром в/ч А0201, в подальшому призвело до: “Стану після закритої черепно-мозкової травми. Струсу головного мозку у вигляді астено-невротичного синдрому. Вторинної симптоматичної артеріальної гіпертензії, І стадія, ступінь 1, ризик 2”, - що підтверджено медичною документацією лікувально-профілактичних закладів МО України. Встановлено, що травма пов’язана із захистом Батьківщини.
ОСОБА_5 довідки ОСОБА_1 обласної МСЕК № 2 від 10.09.2015 року серії 10ААА №122338 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності, ОСОБА_2 визначено 20 % ступеню втрати працездатності (5% - травма, так пов’язана з виконанням обов’язків військової служби, 15% - травма, так пов’язана із захистом Батьківщини).
Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 07.04.2018 року №26-РС, відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» з урахуванням випадків, визначених частиною восьмою цієї самої статті цього самого закону, старшого прапорщика ОСОБА_2, офіцера медичної служби Командування Повітряних Сил звільнити з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я).
Наказом командира військової частини А0201 (по стройовій частині) від 14.04.2018 року № 73, старшого прапорщика ОСОБА_2, офіцера медичної служби, з 19.04.2018 року виключено з особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до ОСОБА_1 ОМВК м. Вінниці.
ОСОБА_5 довідки обласної медико-соціальної експертної комісії №2 до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААА №933882 від 14.05.2018 року, ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності, причина – травма пов’язана із захистом Батьківщини, на строк до 01.06.2019 року.
Позивач звернувся до Міністерства оборони України із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов’язаного із захистом Батьківщини.
ОСОБА_5 з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 13.07.2018 року № 73, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги старшому прапорщику в запасі ОСОБА_2 (ОСОБА_1 ОВК), якого 19.04.2018 року звільнено з військової служби та 10.09.2015 року під час первинного огляду органами МСЕК встановлено 20 % втрати працездатності внаслідок травми, пов’язаної із захистом Батьківщини (МСЕК серія 10 ААА № 122338 від 10.09.2015 року), а 14.05.2018 року, під час огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю III групи внаслідок цієї ж причини (довідка МСЕК серія 12 ААА № 933882 від 14.05.2018 року).
ОСОБА_5 з абзацом другим пункту 4 статті 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та пунктом 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв’язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.
ОСОБА_2 групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності. Допомога у зв’язку з установленням 20% втрати працездатності виплачена в сумі 19292,0 грн.
Листом від 01.08.2018 року № 1212110 ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат повідомив позивача, що згідно з протоколом № 73 від 13.07.2018 року комісією з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, прийняте рішення про відмову в призначенні йому одноразової грошової допомоги, в зв’язку з тим, що він 19.04.2018 року звільнений з військової служби та 10.09.2015 року під час первинного огляду органами МСЕК встановлено 20 % втрати працездатності внаслідок травми, пов’язаної із захистом Батьківщини (МСЕК серія 10 ААА № 122338 від 10.09.2015), а 14.05.2018 під час огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю III групи внаслідок цієї ж причини (довідка МСЕК серія 12 ААА № 933882 від 14.05.2018).
ОСОБА_5 з абзацом другим пункту 4 статті 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та пунктом 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв’язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.
Групу інвалідності позивачу встановлено понад дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності. Допомога у зв’язку з установленням 20% втрати працездатності виплачена в сумі 19292,0 грн.
Не погодившись із рішення комісії Міністерства оборони з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийнятого протоколом від 13.07.2018 року № 73 про відмову позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
ОСОБА_5 ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що визначення основних засад державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни регулює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі – Закон №2011-ХІІ).
ОСОБА_5 п.1 ч. 1 ст.3 Закону № 2011-XII, дія даного Закону поширюється військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Частиною 1 ст. 16 Закону № 2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до ч. 4 ст. 16-3 Закону № 2011 –XII, якщо протягом двох рокіт військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинною встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми, а згідно абз. 2 ч. 4 ст. 16-3 Закону № 2011-XII у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв’язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.
Таким чином, законодавством встановлено обмеження у вигляді певного відрізку часу (два роки) між первинним та вторинним встановленням групи інвалідності (її зміна), а також між первинним та вторинним встановленням ступеня втрати працездатності (його збільшення).
Судом з’ясовано, що 10.09.2015 року під час первинного огляду органами МСЕК позивачу встановлено 20 % втрати працездатності внаслідок травми, пов’язаної із захистом Батьківщини (МСЕК серія 10 ААА № 122338 від 10.09.2015 року), а 14.05.2018 року, під час огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю III групи внаслідок з цієї ж причини (довідка МСЕК серія 12 ААА № 933882 від 14.05.2018 року).
Тобто, позивачу у вересні 2015 року встановлено ступінь втрати працездатності на рівні 20 %, а інвалідність (III група) первинно встановлена у травні 2018 року.
Відповідно до пп.2 п. 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року (далі – Порядок № 975), днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, серед іншого, є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
В свою чергу, відповідно до ч. 8 ст. 16-3 Закону № 2011 -XII особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Таким чином, днем виникнення у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги є 14.05.2018 року та, відповідно, з урахуванням положення ч.8 ст.16-3 Закону № 2011-XII протягом трьох років ОСОБА_2 може реалізувати своє права щодо її отримання.
Відповідно до ч. 9 ст.16-3 Закону № 2011-XII порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
ОСОБА_5 пп.1 п.7 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 (далі -Порядок № 975), у разі часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який встановлюється медико-соціальними експертними комісіями, у розмірі, що визначається у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво) під час виконання обов’язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності.
На момент встановлення позивачу ступеню втрати працездатності на рівні 20 % (10.09.2015 року) прожитковий мінімум для працездатних осіб становив 1378 грн., відповідно ОСОБА_2 була виплачена допомога у зв’язку з установленням 20% втрати працездатності в сумі 19292,00 грн.
В свою чергу, згідно пп. 3 п. 6 Порядку № 975 військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності III групи.
На момент встановлення ОСОБА_2 III групи інвалідності (14.05.2018 року) прожитковий мінімум для працездатних осіб становив 1762 грн., згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік.
При цьому згідно п. 19 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста є наслідком:
- вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
- вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння;
- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
- подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Перелік наведений у п. 19 Порядку №975 є вичерпним.
ОСОБА_5 п. 20 Порядку №975, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку черговості відповідно до дати подання документів.
На підставі викладеного враховуючи, що Порядок № 975 містить вичерпний перелік підстав, які виключають можливість призначення одноразової грошової допомоги, суд приходить до переконання, що висновок Комісії міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яким позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з спливом дворічного терміну з моменту встановлення втрати працездатності та групи інвалідності, оформлений у виді протоколу № 73 від 13.07.2018 року, на підставі ч.4 ст. 16- 3 Закону № 2011-XII та п. 8 Порядку № 975 є протиправним та підлягає скасуванню.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (див. рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (див. рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002).
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» (№ 25921/02) Європейський Суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі «Стреч проти Сполучного Королівства» (Stretch v. the United Kingdom № 44277/98).
У межах вироблених Європейським Судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського Суду з прав людини у справі Фон Мальтцан та інші проти Німеччини). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність (Maltzan (Freiherr Von) and others v/ Germany № 71916/01, № 71917/01 та № 10260/02).
З огляду на викладене, а також беручи до уваги обставини, встановленні в ході розгляду даної справи, з метою належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне також задовольнити позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача повторно розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги як військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов’язків військової служби та внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
ОСОБА_5 з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок у формі протоколу Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 73 від 13.07.2018 року, в частині відмови ОСОБА_2 у виплаті одноразової грошової допомоги як військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов’язків військової служби та внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби.
Зобов’язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги як військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов’язків військової служби та внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Відповідач: Міністерство оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, код ЄДРПОУ 00034022);
Третя особа: ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат (вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця).
Рішення у повному обсязі виготовлене 10.11.2018 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович