Рішення № 78017187, 14.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2018
Номер справи
0540/7528/18-а
Номер документу
78017187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2018 р. Справа№0540/7528/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зеленова А.С.

секретаря Кононенко В.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представник відповідача не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дружківської міської ради про визнання відмови протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Виконавчого комітету Дружківської міської ради про визнання відмови протиправною, зобов’язання вчинити певні дії/а.с.4-5/.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на відключення від мережі централізованого опалення, однак листом від 13 липня 2018 року за вих.№30/1781/01 було відмовлено ОСОБА_1 у наданні відповідного дозволу, з огляду на те, що відповідне рішення вже приймалося за її завою 14 березня 2013 року. Вважає вказану відмову такою, що протирічить вимогам Законам України «Про звернення громадян» та «Про місцеве самоврядування в Україні».

У зв’язку із чим, просить суд: - визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Дружківської міської ради викладену в листі від 13 липня 2018 року за вих.№30/1781/01, щодо надання ОСОБА_1 дозволу на від’єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення; - зобов’язати Виконавчий комітет Дружківської міської ради видати ОСОБА_3 дозвіл на від’єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення /а.с.4-5/.

Відповідач із позовними вимоги не погодився, надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Оскільки системи опалення та гарячого водопостачання будинку є спільною власністю всіх власників приміщень у багатоквартирному будинку , то власник окремого приміщення не має права самовільно змінювати ці системи та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Крім того, відповідно до роз’яснень Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17 травня 2016 року №7/9-5816 прийняття рішень про надання дозволів на відключення від мереж централізованого теплопостачання окремих квартир, а також на відключення будинків без урахування оптимізованої схеми теплопостачання є порушенням вимог законодавства України. Просить суд відмовити у задоволенні позову /а.с.43/.

Ухвалою суду від 27 серпня 2018 року позовну заяву залишено без руху /а.с.14/.

04 вересня 2018 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви /а.с.18-19,21-24/.

Ухвалою суду від 07 вересня 2018 року відкрито провадження по справі та призначене підготовче судове засідання/а.с.1/.

02 жовтня 2018 року електронною поштою на адресу суду позивачем надіслано заяву про проведення підготовчого засідання без її участі /а.с.32/.

03 жовтня 2018 року електронною поштою на адресу суду позивачем надіслано заяву про проведення підготовчого засідання без її участі /а.с.32/.

Ухвалою суду від 03 жовтня 2018 року судом зобов’язано Виконавчий комітет Дружківської міської ради надати належним чином завірені матеріали розгляду звернення ОСОБА_1 від 02.07.2018 щодо дозволу на відключення від централізованої системи опалення, а також лист від 14.03.2013 №30-730-01, витяг із протоколу від 14.03.2013 №3 щодо відмови у дозволі ОСОБА_4 на відключення від централізованої системи опалення в строк до 22 жовтня 2018 року /а.с.34/.

Ухвалою суду від 03 жовтня 2018 року у зв’язку із витребуванням доказів, судом відкладено підготовче судове засідання на 24 жовтня 2018 року /а.с35/.

19 жовтня 2018 року електронною поштою, відповідачем надіслано відзив на позовну заяву /а.с.42-43/.

23 жовтня 2018 року засобами поштового зв’язку на адресу суду надійшов лист із додатками від відповідача на виконання ухвали суду від 03 жовтня 2018 року /а.с.46-49/.

24 жовтня 2018 року у судовому засіданні, відповідно до положень ст.59 Кодексу адміністративного судочинства України посвідчено доречність позивача на представництво її інтересів ОСОБА_2

Ухвалою суду від 24 жовтня 2018 року, постановленою без видалення до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник відповідача 30 жовтня 2018 року надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі/а.с. 66-67/.

Позивач, представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Крім того зазначили, що позивач проживає в квартирі, яка опалюється неналежним чином, разом із непрацездатним сином, інвалідом І групи, на якого негативно впливає низька температура помешкання. Відключення від централізованого опалення та використання індивідуального опалення дозволить забезпечити належний температурний режим. Просили суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач – ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, проживає за адресою : ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН 2455010794/а.с.8,22,56/.

Відповідач – Виконавчий комітет Дружківської міської ради, є юридичною особою, органом місцевого самоврядування, наділений владними повноваженнями відповідно до Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є суб’єктом владних повноважень.

02 липня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Виконавчого комітету Дружківської міської ради із заявою про надання дозволу на відключення від централізованої системи опалення /а.с.6/.

Листом від 13 липня 2018 року за вих.№30/1781/01 Виконавчим комітетом Дружківської міської ради було відмовлено ОСОБА_1 у наданні відповідного дозволу, з огляду на те, що відповідне рішення вже приймалося за її завою 14 березня 2013 року/а.с.7/.

Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, в зв’язку з чим позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Статтею 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Статтею 13 Конвенції визначено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» передбачено органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.

Відповідно до п.1.2 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4, зареєстрованого в Мін’юсті 09.12.2005 за №1478/11758 (далі – Порядок) для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1).

Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць.

Пунктом 2.1 Порядку визначено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

П.2.2 Порядку передбачено, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленному порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.

Надавши ОСОБА_1 відповідь на її звернення викладену у листі від 13 липня 2018 №30/1781/01, Виконавчий комітет Дружківської міської ради по суті зробив відписку посилаючись на своє попереднє рішення п'ятирічної давнини. Тобто звернення ОСОБА_1 від 02 липня 2018 року не розглянуто по суті у встановленому законодавством порядку, зокрема «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4, зареєстрованого в Мін’юсті 09.12.2005 за №1478/11758.

З огляду на що, суд, вважає бездіяльність Виконавчого комітету Дружківської міської ради щодо не розгляду у встановленому Порядку, звернення щодо надання ОСОБА_1 дозволу на від’єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення протиправною.

Щодо позовних вимог про зобов’язання Виконавчого комітету Дружківської міської ради видати ОСОБА_3 дозвіл на від’єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення суд зазначає наступне.

Враховуючи ту обставину, що Виконавчий комітет Дружківської міської ради по суті не вирішив питання щодо дозволу, суд вважає дану вимогу передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.(ст.71 КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач діяв не відповідно до наданих йому повноважень, поза межами та способу передбаченого законом та не довів правомірність рішення викладеного в листі від 13 липня 2018 року за вих.№30/1781/01.

Згідно ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Враховуючи вимоги процесуального Закону, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивачки, суд визнає протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Дружківської міської ради викладену щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 02 липня 2018 року про надання дозволу на від’єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення та зобов’язує Виконавчий комітет Дружківської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 липня 2018 року про надання дозволу на від’єднання від централізованої системи опалення відповідно вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4, зареєстрованого в Мін’юсті 09.12.2005 за №1478/11758.

Враховуючи наведене, керуючись Конституцією України, положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дружківської міської ради про визнання відмови протиправною, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Дружківської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 02 липня 2018 року про надання дозволу на від’єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення.

Зобов’язати Виконавчий комітет Дружківської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 липня 2018 року про надання дозволу на від’єднання від централізованої системи опалення відповідно до вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4, зареєстрованого в Мін’юсті 09.12.2005 за №1478/11758.

У задоволенні позовних вимог щодо зобов’язання Виконавчого комітету Дружківської міської ради видати ОСОБА_3 дозвіл на від’єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення - відмовити.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 14 листопада 2018 року.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 22 листопада 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Зеленов А.С.