
УХВАЛА
про залишення позову без розгляду
м. Вінниця
15 листопада 2018 р. Справа № 0240/2494/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Комара П.А.,
за участю:
секретаря судового засідання: Шалагінової М.С.,
представників позивача: Бертман Р.П., Сінгаєвської О.М.
представника відповідача: Іскри С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області
до: Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В ході судового засідання судом поставлено на розгляд питання щодо залишення адміністративного позову без розгляду.
Представники позивача заперечували проти залишення позову без розгляду.
Представник відповідача не заперечувала та просила позов залишити без розгляду.
Визначаючись щодо питання залишення позову без розгляду суд виходить з наступного.
До суду надійшов позов управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, який підписано державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Бертман Русланою Павлівною. На підтвердження повноважень на підписання позовної заяви до позову долучено довіреність від 26.07.2018, якою Управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області доручено державному виконавцю представляти інтереси Управління в усіх судах та з усіма правами наданими позивачу.
Статтею 43 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено адміністративну процесуальну правосуб'єктність.
Так, частиною 1 зазначеної статті визначено, що здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (ч. 3 ст. 43).
Відповідно до Типового положення про управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 20 квітня 2016 року № 1183/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2016 року за № 617/28747, Управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі -Управління) є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, підпорядковується Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі -Департамент) та є структурним підрозділом головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне територіальне управління юстиції).
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 34939304 належить Головному територіальному управлінню юстиції у Вінницькій області структурним підрозділом якого є Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Із аналізу зазначено слідує, що оскільки юридичною особою є Головне територіальне управління юстиції у Вінницькій області, відтак підписантом та позивачем у даній справі має бути Головне територіальне управління юстиції у Вінницькій області.
У своїх поясненнях представник позивача послався на п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України де зазначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
З огляду на зазначене, представник позивача вважає, що Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, як суб'єкт владних повноважень є належним позивачем, а державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області вправі підписувати позовну заяву згідно довіреності.
Суд критично оцінює такі посилання представника позивача з огляду на те, що в контексті даного спору Управління не виступає суб'єктом владних повноважень, а навпаки звернулося до суду з даним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області, як до суб'єкта владних повноважень з питань виконання ними функцій розпорядника коштів.
Відтак, у даному випадку управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області звернулося до суду за захистом порушених прав як установа (юридична особа). Таким чином, оскільки Управління є структурним підрозділом Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, відтак належною особою, що має право підписати позов є повноважний представник саме Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області як юридичної особи, в той час позов підписано представником управління державної виконавчої служби.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
З урахуванням викладено, суд дійшов висновку про залишення позову без розгляду.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, що відповідно до ч. 4 ст. 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 46, 240, 248, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Позов управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович