Рішення № 78016680, 07.11.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
0240/3189/18-а
Номер документу
78016680
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 листопада 2018 р. Справа № 0240/3189/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Мультян М.Б.,

за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.

представників стрін:

позивача: ОСОБА_1

відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_3, ОСОБА_4

до: Головного управління Держгеокадастру у Вінницькі області

про: визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулись ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькі області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачі зазначили, що звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області з клопотанням про надання їм дозволів на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею по 2,0 га на кожного із них окремо з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Раківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області.

Листом 11034/0-3735/0/95-18 від 16 серпня 2018 року ОСОБА_5 управління Держгеокадастру повідомило, що земельна ділянка, частину якої Ви бажаєте отримати у власність для ведення особистого селянського господарства відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення, на яких проведена інвентаризація за кошти державного бюджету у 2013 році. Разом з тим, повідомляємо, що 18 позачерговою сесією 8 скликання Томашпільської селищної ради від 02 березня 2018 року прийнято рішення "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", яким передбачено розглядати питання щодо погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області права розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі їх у власність виключно з дозволу сесії Томашпільської селищної ради по кожному окремому випадку.

У зв'язку із зазначеним позивачі звернулися до суду з метою захисту своїх порушених прав.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

03 жовтня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. У якому зазначено, що позивачі звернулися з клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею по 2,0 га на території Раківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області. ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 16.08.2018 року № 11034/0-3735/0/95-18 повідомило позивачів, що рішенням Томашпільської селищної ради від 02.03.2018 року "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", яким передбачено розглядати питання щодо погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області права розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі їх у власність виключно з дозволу сесії Томашпільської селищної ради по кожному окремому випадку. Враховуючи зазначене, позивачам було повідомлено, що клопотання не може бути вирішене без відповідного погодження органу місцевого самоврядування.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 року № 60-р Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 року зобов’язано забезпечити, зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об’єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Оскільки клопотання позивачів було щодо надання дозволу на розроблення технічної документації, відповідно до зазначеного вище розпорядження, необхідно було погодження селищної ради.

Представник позивачів у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.

ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулись до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області з клопотанням про надання їм дозволів на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею по 2,0 га на кожного із них окремо з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Раківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області.

Листом № 11034/0-3735/0/95-18 від 16 серпня 2018 року ОСОБА_5 управління Держгеокадастру повідомило, що земельна ділянка, частину якої Ви бажаєте отримати у власність для ведення особистого селянського господарства відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення, на яких проведена інвентаризація за кошти державного бюджету у 2013 році. Разом з тим, повідомляємо, що 18 позачерговою сесією 8 скликання Томашпільської селищної ради від 02 березня 2018 року прийнято рішення "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", яким передбачено розглядати питання щодо погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області права розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі їх у власність виключно з дозволу сесії Томашпільської селищної ради по кожному окремому випадку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 ЗК України, зокрема частиною 6 цієї статті передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з частиною сьомою цієї статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідно до частини восьмої статті 118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Крім того, частиною четвертою статті 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14.01.2015 року (далі - Положення № 15), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з підпунктів 31, 50 пункту 4 Положення № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи; погоджує в межах повноважень, передбачених законом, документацію із землеустрою.

Пунктом 7 Положення № 15 передбачено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Разом із тим, як видно із листа Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 16 серпня 2018 року № 11034/0-3735/0/95-18 відмова у наданні позивачам дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки аргументована тим, що земельна ділянка, частину якої позивачі бажають отримати у власність для ведення особистого селянського господарства відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення, на яких проведена інвентаризація за кошти державного бюджету у 2013 році. Разом з тим, повідомляємо, що 18 позачерговою сесією 8 скликання Томашпільської селищної ради від 02 березня 2018 року прийнято рішення "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", яким передбачено розглядати питання щодо погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області права розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі їх у власність виключно з дозволу сесії Томашпільської селищної ради по кожному окремому випадку.

У судовому засіданні судом оглянуто рішення Томашпільського району Вінницької області № 604 18 позачергової сесії 8 скликання "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" у п. 2 якого визначено відмовити Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області у самостійному розпорядженні землями, які розташовані на території об'єднаної територіальної громади шляхом проведення аукціонів з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, укладення (поновлення) договорів оренди земельних ділянок, внесення змін до них та надання дозволів на розробку документації із землеустрою з метою передачі земельних ділянок у власність, користування, передачу їх у власність, користування до моменту передачі таких ділянок у комунальну власність Томашпільської об'єднаної територіальної громади. Пунктом 3 визначено тимчасово погодити Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області здійснювати розпорядження землями, які розташовані на території об'єднаної територіальної громади шляхом проведення аукціонів з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності укладення (поновлення) договорів оренди земельних ділянок, внесення змін до них та надання дозволів на розробку документації із землеустрою з метою передачі земельних ділянок у власність, користування, передачу їх у власність, користування до моменту передачі таких ділянок у комунальну власність Томашпільської об'єднаної територіальної громади виключно з дозволу сесії Томашпільської селищної ради по кожному окремому випадку.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 60-р від 31 січня 2018 року Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити: зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об’єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Оскільки клопотання позивачів було щодо надання дозволу на розроблення технічної документації, відповідно до зазначеного розпорядження необхідно було погодження селищної ради.

За таких обставин, суд погоджується з доводами відповідача про те, що оскільки клопотання позивачів було щодо надання дозволу на розроблення технічної документації необхідно погодження селищної ради.

Визначаючись щодо дотримання відповідачем вимог законодавства в частині дотримання форми викладення вказаної відмови, суд зазначає, що законодавством, яке регулює земельні відносини не встановлено вимог до форми висновків уповноважених органів за результатами розгляду клопотань осіб, зацікавлених в одержанні у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, зокрема відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Єдина вимога до такої відмови, передбачена Земельним кодексом України, це її належна мотивація.

Аналогічна правова позиція висловлена ОСОБА_6 Судом в постанові від 14 серпня 2018 року у справі № 826/1050/17.

Щодо позовної вимоги позивачів зобов'язати ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути клопотання про надання їм дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею по 2,0 га на кожного із них окремо з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Раківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами Томашпілсьькою селищною радою Томашпільського району Вінницької області винесено рішення № 604 18 позачергової сесії 8 скликання від 02 березня 2018 року "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність".

Разом з тим, відповідачем не надано суду акт приймання-передачі відповідно до якого ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Вінницькій області передає із державної власності, а Томашпільська об'єднана територіальна громада приймає у комунальну власність Томашпільської об'єднаної територіальної громади земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.

Відтак, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача зобов'язати ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3, ОСОБА_4 про надання їм дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею по 2,0 га на кожного із них окремо з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Раківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Відтак, враховуючи, що позов задоволено частково судові витрати понесені позивачами у даній справі підлягають частковому відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3, ОСОБА_4 про надання їм дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею по 2,0 га на кожного із них окремо з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Раківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

ОСОБА_4 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1);

ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Вінницькі області (місцезнаходження: 21027, м. Вінниця, вул. Келецька, 63, код ЄДРПОУ 39767547).

Суддя Мультян Марина Бондівна