
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2018 року м. Харків Справа № 913/405/18
Провадження №14/913/405/18
Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,
за участю секретаря судового засідання Рвачова О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури, м. Сєвєродонецьк Луганської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Демакс – Медстрой», смт.Сентянівка Слов’яносербського району Луганської області,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача – Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), м. Київ
про стягнення 12275 грн. 69 коп.
У засіданні брали участь:
від органу прокуратури - ОСОБА_1, прокурор відділу прокуратури Харківської області, службове посвідчення №042342 від 29.03.2016;
від відповідача - представник не прибув;
від третьої особи - представник не прибув.
в с т а н о в и в:
Керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Демакс – Медстрой» плату за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 12275 грн. 69 коп.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що 07.06.2018 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на 207 км автомобільної дороги М-03 «Київ-Харків-Довжанський» під час проведення документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу (автопоїзд: автомобіль НОМЕР_1, НОМЕР_2), що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Демакс-Медстрой», встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, без відповідного дозволу або документа про внесення плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
За результатами перевірки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 07.06.2018 та проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 07.06.2018 на загальну суму 398,82 євро, що станом на 07.06.2018 еквівалентно 12275 грн. 69 коп.
18.06.2018 Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області листом № 1856/32-18 направило відповідачу «Повідомлення про необхідність внесення плати за проїзд». Визначена плата Товариством з обмеженою відповідальністю «Демакс-Медстрой» за проїзд неоскаржена та до теперішнього часу несплачена перевізником-власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки. За таких обставин нарахована відповідачу плата за проїзд набула статусу заборгованості перед Державним бюджетом України.
Враховуючи те, що несплата відповідачем плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом спричинить недоотримання коштів до Державного бюджету України, а також те, що у Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) відсутні повноваження на звернення до суду з позовом, Керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури на виконання доручення прокуратури Луганської області №05/1-238вих-18 від 27.06.2018, у відповідності до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 31.08.2018 відкрито провадження у справі №913/405/18. Суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 26.09.2018 о 10 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 20.09.2018 виправлено описку в п. 3 резолютивної частини ухвали Господарського суду Луганської області від 31.08.2018 у справі №913/405/18, та викладено її в наступній редакції: «Підготовче засідання призначити на 01.10.2018 о 15 год. 00 хв.».
Ухвалою суду від 01.10.2018 у справі №913/405/18 підготовче засідання відкладено на 22.10.2018 об 11 год. 20 хв. та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державну служба України з безпеки на транспорті (Укртрнасбезпека).
Ухвалою суду 22.10.2018 закрито підготовче провадження у справі №913/405/18 та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.11.2018 о 10 год. 00 хв.
Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) правом на участь в судових засіданнях свого повноважного представника не забезпечила, проте, в письмових поясненнях б/н від 19.10.2018 зазначила, що підтримує позов Сєвєродонецької місцевої прокуратури в повному обсязі.
Відповідач правом на участь в судових засіданнях свого повноваженого представника не забезпечив, відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
У зв’язку з тим, що відповідач у справі знаходиться на території проведення АТО інформація про час і місце судового засідання була розміщена на сторінці господарського суду Луганської області (у розділі «Повідомлення для сторін, які знаходяться у зоні проведення антитерористичної операції») офіційного веб-порталу «Судова влада в України» в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/), про що свідчать роздруковані сторінки з мережі Інтернет.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оцінивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 07.06.2018 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на 207 км автомобільної дороги М-03 «Київ-Харків-Довжанський» під час проведення документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу (МАН р/н НОМЕР_3, FAYMONVILLE р/н НОМЕР_4), що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Демакс-Медстрой», встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу або документа про внесення плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
За результатами проведеної перевірки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів №0002441 від 07.06.2018, в якому зазначено, що допустима ширина транспортного засобу – 2,6 м, проте фактична складає - 2,75 м, а також складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0015009 від 07.06.2018, в якому зазначено, що допустима маса транспортного засобу – 40 т, тоді як фактична складає – 46,5 т. Крім того складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0004429 від 07.06.2018.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов’язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий, компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постанов Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об’єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно з п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 (далі - Порядок габаритно-вагового контролю).
Згідно з пп. 2 п. 2 Порядку габаритно-вагового контролю, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
У відповідності до пп. 3 п. 2 Порядку габаритно-вагового контролю, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 28 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Зокрема, встановлено, що плата за проїзд для великовагових транспортних засобів (за загальну масу) від 44 до 52 тон включно - за ставкою 0,2 євро за кожен кілометр відстані. Крім того, для великогабаритних транспортних засобів з перевищенням установленої ширини, висоти, довжини за кожний параметр – за ставкою 0,03 євро за кожен кілометр відстані.
Відповідно до п. 30 Порядку габаритно-вагового контролю, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п’ятикратному розмірі (п. 311 Порядку габаритно-вагового контролю).
Пунктом 3 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Як вже було зазначено, 07.06.2018 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на 207 км автомобільної дороги М-03 «Київ-Харків-Довжанський» під час проведення документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу (МАН р/н НОМЕР_3, FAYMONVILLE р/н НОМЕР_4), що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Демакс-Медстрой», встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами загального користування.
Вказаний факт підтверджується актом про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів №0002441 від 07.06.2018, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0015009 від 07.06.2018 та довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0004429 від 07.06.2018.
За результатами проведеної перевірки проведено розрахунок №0015009/0002441 від 07.06.2018 плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 398,82 євро, що за офіційним курсом Національного банку України станом на 07.06.2018 становить 12275 грн. 69 коп. (офіційний курс євро до гривні станом на 07.06.2018 складав 3078,0024 грн. за 100 євро).
У відповідності до пункту 26 Порядку габаритно-вагового контролю передбачено, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Відповідно до п. 311 Порядку габаритно-вагового контролю, перевізник зобов’язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Листом №1856/32-18 від 18.06.2018 Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Демакс-Медстрой» про необхідність внесення плати за проїзд в розмірі 398,82 євро, у зв’язку з порушенням порядку проїзду великовагових/великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. До листа було надано копію розрахунку.
Згідно п. 41 Порядку габаритно-вагового контролю, дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Відповідач у встановлений законом строк плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплатив, дії Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області не оскаржив.
Чинним законодавством не передбачено право звернення Укртрансбезпеки та її територіальних органів із позовами про стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
В даному випадку, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області звернулось до прокурора Луганської області з інформацією про те, що наявна заборгованість із плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, а Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області не має процесуальної дієздатності для подання відповідного позову, а відтак не має можливості стягнути з перевізника кошти до Державного бюджету України (лист №1933/32-18 від 21.06.2018).
У зв'язку з відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з позовом про примусове стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, на виконання доручення прокуратури Луганської області №05/1-238вих-18 від 27.06.2018, дана позовна заява подана керівником Сєвєродонецької місцевої прокуратури відповідно до статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
З огляду на те, що відповідач не сплатив у строк, визначений п. 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю, плату за проїзд великоваговими транспортними засобами в сумі 12275 грн. 69 коп. і вона набула статусу заборгованості перед Державним бюджетом України, суд вважає позов прокурора обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов Керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури до Товариства з обмеженою відповідальністю «Демакс - Медстрой» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача – Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про стягнення 12275 грн. 69 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Демакс - Медстрой» (код ЄДРПОУ 33649489, юридична адреса: 93720, Луганська область, Слов’яносербський район, смт. Сентянівка, вул. Енгельса, буд. 1) в дохід Державного бюджету України (одержувач: Управління казначейства у м. Полтава, р/р 31215216016002, банк Казначейство України, МФО 899998, код ЄДРПОУ 38019510, код бюджетної класифікації: 22160100 – плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 12275 грн. 69 коп. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Демакс - Медстрой» (код ЄДРПОУ 33649489, юридична адреса: 93720, Луганська область, Слов’яносербський район, смт. Сентянівка, вул. Енгельса, буд. 1) на користь Прокуратури Луганської області (код ЄДРПОУ 02909921, юридична адреса: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вулиця Богдана Ліщини, 27, р/р 35211068000839, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код класифікації доходів бюджету – 2800) витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 грн. 00 коп. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано – 22 листопада 2018 року.
Суддя Є.А. Лісовицький