
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2018 року справа № 2340/3942/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням першого судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
27.09.2018 до суду з позовною заявою звернулася ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області (20650, Черкаська область, Шполянський район, с. Лип'янка), в якій, з урахуванням збільшення позовних вимог, просить:
-визнати протиправною бездіяльність Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 26323522) у невиплаті ОСОБА_1, середньої заробітної плати, одержуваної на посаді секретаря Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області, за період з 18 липня 2018 року по 18 жовтня 2018 року;
-стягнути з Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 26323522) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) суму середньої заробітної плати у розмірі 41430, 29грн. за період з 18 липня 2018 року по 18 жовтня 2018 року, як відшкодування шкоди заподіяної протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
06.11.2018 перейдено до розгляду справи в письмовому провадженні.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 01 березня 2004 року позивач обіймала посаду бухгалтера Лип'янської дільничної лікарні, з якої 04 червня 2004 року була звільнена за п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України в зв'язку з переходом на виборну посаду. Позивач наголосила, що з 2004 по 2018 рік постійно обиралася депутатом сільської ради, однак рішенням Лип'янської сільської ради № 33-1/VІІ від 07 травня 2018 року, її звільнено за згодою сторін з посади секретаря Лип'янської сільської ради починаючи із 17 липня 2018 року, а повноваження депутата достроково припинені у відповідності до підпункту 4 пункту 1 статті 26 та частини 5 статті 50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Проте, у зв'язку з реорганізацією Лип'янської дільничної лікарні в сільську лікарську амбулаторію з дільницею загальної практики сімейної медицини рішенням Лип'янської сільської ради № 2-1/VI від 29.11.2010, посаду яку обіймала позивач до переходу на виборну посаду - скорочено. Позивач стверджує, що у зв'язку зі скорочення посади за попереднім місцем роботи та в зв'язку із відсутністю будь-яких пропозицій від відповідача щодо надання іншої рівноцінної роботи на тому самому або другому підприємстві, відповідач повинен згідно ст. 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виплатити їй середній заробіток, який вона одержувала на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. Однак, при зверненні до ради 07.08.2018 їй було відмовлено у збереженні середньої заробітної плати на період працевлаштування, у зв'язку з ненаданням відповіді. Таким чином, позивач вважає, що її позовні вимоги підлягають до задоволення.
В судовому засідання позивач позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача заперечуючи проти позову, надав до суду відзив, в якому послався на те, що фактично звільнення ОСОБА_1 відбулося за угодою сторін, а згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено виплату секретарю сільської ради середньої заробітної плати після її звільнення з посади «за сімейними обставинами» та за угодою сторін. Представник вказує, що згідно з ч. 1 та 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар обирається з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Повноваження секретаря можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. При цьому, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено виплату секретарю сільської ради середньої заробітної плати після її звільнення з посади «за сімейними обставинами» та за угодою сторін. Крім того, у відповідності до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на яку посилається у своєму позові ОСОБА_1, передбачено: депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з місцевого бюджету. У даному випадку у ОСОБА_1 не закінчилися повноваження депутата сільської ради, повноваження секретаря сільської ради вона також припинила добровільно, з власної ініціативи, подавши відповідну заяву, тому застосовувати вказану норму закону до правовідносин, які склалися між сторонами немає підстав, а так само і немає підстав стягувати з Лип'янської сільської ради середню заробітну плату на період її працевлаштування.
В судовому засіданні представник відповідача заперечення підтримав повністю.
Заслухавши пояснення та доводи сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Згідно результатів виборів від 25.10.2015 ОСОБА_1 обрана депутатом Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області.
У відповідності до відомостей трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 з 30.10.2015 остання обіймала посаду секретаря Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області (рішення сесії ради від 30.10.2015 № 1-2/VII).
07.05.2018 ОСОБА_1 подано заяву про звільнення її з посади секретаря сільської ради за згодою сторін з 17.07.2018.
На підставі даної заяви Лип'янською сільською радою Шполянського району Черкаської області прийнято рішення № 33-1/VІІ від 07 травня 2018 року про дострокове припинення повноваження секретаря Лип'янської сільської ради ОСОБА_1, датою звільнення вважати 17 липня 2018 року (останній день профвідпустки) та виключено ОСОБА_1 із складу виконавчого комітету Лип'янської сільської ради.
Судом з'ясовано також, що у відповідності до рішення Лип'янської сільської ради від 29.11.2010 за № 2-1/VI, вирішено реорганізувати Лип'янську дільничну лікарню в сільську лікарську амбулаторію з дільницею загальної практики сімейної медицини з 15.02.2011 та скоротити зокрема посаду бухгалтера дільничної лікарні, яку обіймала позивач з 01.03.2004 по 04.06.2004 (відомості трудової книжки).
07.08.2018 ОСОБА_1 подано сільському голові заяви про надання рівнозначної посади у зв'язку зі звільненням з виборної посади секретаря сільської ради та про виплату вихідної допомоги на період працевлаштування.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради визначено Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».
Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», передбачено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
У відповідності ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі:
-його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку;
-припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;
-обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень;
-обрання його депутатом іншої місцевої ради;
-визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
-набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
-його смерті.
Повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку:
-з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі;
-з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень;
-з несплатою аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Як встановлено судом, Лип'янською сільською радою Шполянського району Черкаської області прийнято рішення № 33-1/VІІ від 07 травня 2018 року лише про дострокове припинення повноваження секретаря Лип'янської сільської ради ОСОБА_1.
Отже, ОСОБА_1 є депутатом Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області та перебуває на виборній посаді, оскільки рішення ради не стосувалося дострокового припинення повноваженнь депутата місцевої ради.
Частиною 1-2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.
З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов'язки на постійній основі.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.
Виходячи з аналізу законодавства та фактичних обставин справи, суд вважає, що у даному випадку у ОСОБА_1 не закінчилися повноваження депутата сільської ради, тому застосовувати норму закону до правовідносин, які склалися між сторонами немає підстав.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими та відповідно такими, що не підлягають до задоволення
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ст. 139 КАС України, судові витрати не підлягають до відшкодування.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар