Рішення № 77994364, 20.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2018
Номер справи
1840/3349/18
Номер документу
77994364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2018 р. Справа № 1840/3349/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, мотивуючи вимоги тим, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 08 вересня 2016 року вона звільнена з посади судді Роменського міськрайонного суду Сумської області у зв'язку з виходом у відставку. На час звільнення стаж роботи, що давав право на відставку, складав 25 років 8 днів.

З 15.09.2016 р. позивач отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 86% суддівської винагороди, призначене рішенням Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 2495 від 20.09.2016 р.

Позивач зазначає, що відповідачем невірно визначений розмір довічного утримання 86%, оскільки Роменський міськрайонний суд Сумської області для визначення розміру довічного грошового утримання видав довідку, в якій вказав стаж роботи ОСОБА_1, що дає право на відставку, - 23 роки 1 місяць 13 днів. Так, до стажу роботи не було включено половину строку навчання у вищому навчальному закладі - Харківському юридичному інституті.

03.07.2018 р. позивач отримала новий розрахунок стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якому зазначено, що стаж роботи, що дає право на відставку, станом на день звільнення становить 25 років 8 днів. Відповідно, розмір належного позивачу щомісячного довічного грошового утримання має складати 90%.

Розпорядженням № 143862 від 09.07.2018 р. відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідно до пункту 25 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 р. розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2% за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років, відтак розмір належного позивачу щомісячного довічного грошового утримання має складати 90%.

Призначаючи щомісячне довічне грошове утримання, відповідач протиправно не врахував до стажу роботи позивача половину строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі. Такі дії пенсійного органу суперечать п. 11 Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у редакції від 25.03.2015 р., відповідно до якого судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

Крім того, Указом Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів" від 10 липня 1995 року N 584/95 було передбачено, що до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах. Норма аналогічного змісту закріплена і в постанові Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 р. N 865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів ".

За таких обставин позивач просить суд зобов'язати відповідача зарахувати до стажу її роботи, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, половину періоду навчання в Харківському юридичному інституті - 01 рік 10 місяців 28 днів, та здійснити перерахунок та виплату щомісячного грошового утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, починаючи з 15 вересня 2016 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці був визначений позивачу відповідно до вимог ч. 1 ст. 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у редакції, чинній на час виходу позивача у відставку (15.09.2016 р.), відповідно до якої до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді:

1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України;

2) члена Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

3) судді у судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

Відповідно, половина строку навчання за денною формою у вищому юридичному навчальному закладі не враховується до стажу роботи на посаді судді, а тому її зарахування до стажу роботи, який дає право на призначення щомісячного довічного грошового утримання, є безпідставним.

Також відповідач зазначив, що з огляду на те, що позивач стверджує про порушення своїх прав з 15.09.2016 р., ним пропущено строк звернення до суду. При цьому позивач не звернувся до суду з заявою про поновлення цього строку. Відтак вимога про здійснення перерахунку з 15.09.2016 р. є безпідставною. Просив у задоволенні позву відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 08 вересня 2016 року ОСОБА_1 звільнена з посади судді Роменського міськрайонного суду Сумської області у зв'язку з виходом у відставку (а.с.13-14).

Наказом в.о. голови Роменського міськрайонного суду Сумської області від 14.09.2016 р. № 5-К, позивач звільнена та відрахована зі штату суду з 14 вересня 2016 року (а.с.15).

Відповідно до розрахунку стажу судді, яких дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом 03.07.2018 р., такий стаж становить 25 років 8 днів і включає періоди роботи на посаді судді Роменського міського суду Сумської області - 10 років 07 місяців 23 дні, судді Роменського міськрайонного суду Сумської області (у період з 23.10.2009 р. по 26.11.2013 р. - заступник голови суду, з 27.11.2013 р. по 11.04.2014 р. - голова суду) - 12 років 05 місяців 17 днів, половину навчання в Харківському юридичному інституті - 01 рік 10 місяців 28 днів (а.с.17). Зазначене підтверджується також і записами в трудовій книжці позивача (а.с.9-10).

Із повідомлення Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та розпорядження від 09.07.2018 року (а.с.16,18) вбачається, що відповідачем щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці ОСОБА_1 обчислене із розрахунку 86% суддівської винагороди, з урахуванням стажу роботи лише на посаді судді 23 роки 1 місяць 13 днів, та призначене з 15.09.2016 р. на підставі заяви від 09.07.2018 р.

Суд вважає, що відповідачем протиправно не враховано до стажу роботи, який дає право на отримання грошового довічного грошового утримання судді у відставці половину періоду навчання в Харківському юридичному інституті - 01 рік 10 місяців 28 днів, що призвело до невірного розрахунку розміру такого забезпечення.

Так, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 126 Конституції України закріплено положення, згідно з яким незалежність і недоторканність судді гарантуються Конституцією і законами України.

Відповідно до п. 25 Прикінцевих і перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року N 1402-VIII (далі - Закон 1402-VIII), який набрав чинності 30.09.2016 р., право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., NN 41 - 45, ст. 529; 2015 р., NN 18 - 20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону (далі - Закон 2453-VI).

За змістом ч. 1 ст. 120 Закону 2453-VI суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 135 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

Відповідно до ч. 2 ст. 141 Закону 2453-VI суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 135 Закону 2453-VI до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді:

1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України;

2) члена Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

3) судді у судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

Частиною третьою статті 141 Закону 2453-VI (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 8 червня 2016 року N 4-рп/2016 у справі N 1-8/2016) визначено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання

Позивач з 03.08.1993 р. призначена на посаду судді Роменського міського суду Сумської області вперше.

На час призначення позивача на вказану посаду був чинний Закон України від "Про статус суддів" від 15 грудня 1992 року N 2862-XII (далі - Закон 2862-XII), положення ст. 43 якого передбачали, що кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, має право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов'язків за власним бажанням або у зв'язку з закінченням строку повноважень. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.

За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді.

До стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Згідно з абзацом 2 пункту 3-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 р. N 865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів", доповненим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2008 р. N 545, до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

Зазначена позиція висловлена у Рішенні Конституційного Суду України N 8-рп/2005.

Також, відповідно до Указів Президента України від 10 липня 1995 року N 584/95 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів" та від 25 листопада 2002 року N 1061 "Про внесення зміни до Указу Президента України від 10 липня 1995 року N 584" до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та період проходження строкової військової служби.

Пункт 11 Перехідних положень Закону 2453-VI (редакція до 25.03.2015 р.) передбачає, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

Тобто, законодавством, яке діяло на момент набрання чинності Законом 2453-VI, було передбачено право зарахування до стажу, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання судді, за умови роботи на посаді судді не менше як 10 років, половини строку навчання на юридичному факультеті вищого навчального закладу.

Станом на час дії указаних нормативно-правових актів позивач вже мав стаж роботи на посаді судді більше 10 років.

Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 48 Закону 2453-VI незалежність судді забезпечується належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності судді (ч. 6 ст. 48 Закону).

Конституційний Суд України в рішенні від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у Рішенні від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005, згідно з яким "конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними". Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно раніше закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій громадян, зокрема суддів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або прийняттям нових законодавчих актів.

Частинами 1-3 статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і протоколів до неї та практику Суду як джерело права.

Зокрема, статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичній особі гарантоване право мирно володіти своїм майном. При цьому зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

В пунктах 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" від 01.06.2006 р. Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S. A. v. Belgium, рішення від 20 листопада 1995 року, серія А, N 332, с 21, п. 31).

Отже, в розумінні статті 1 Першого Протоколу до Конвенції, позивач, працюючи суддею, мав законні сподівання на зарахування половини строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі до стажу роботи, що дає право на призначення та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді, і які в подальшому були звужені.

Внесенням змін у Закон 2453-VI шляхом викладення його у новій редакції Законом України від 12 лютого 2015 року N 192-VIII "Про забезпечення права на справедливий суд" (набрав чинності 29.03.2015 р.) було виключено пункт 11 розділу XIII "Перехідні положення" Закону 2453-VI, який передбачав визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом. На момент набрання чинності Закону N 192-VIII у позивача вже був у наявності стаж, який давав право на призначення щомісячного довічного грошового утримання.

Втрата чинності постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 р. N 865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" та Указів Президента України від 10 липня 1995 року N 584/95 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів" та від 25 листопада 2002 року N 1061 "Про внесення зміни до Указу Президента України від 10 липня 1995 року N 584" стосується неможливості зарахування до стажу роботи судді тих періодів, які виникли в трудовій діяльності осіб після втрати чинності пункту 11 розділу XIII "Перехідні положення" Закону 2453-VI та вказаних вище нормативно-правових актів.

Крім того, Верховна Рада України звільнила позивача з посади судді саме у зв'язку з поданням заяви про відставку, а не з інших підстав, тим самим уповноважений орган держави не заперечував наявність у позивача стажу роботи судді більше 20 років, необхідного для виходу у відставку.

На підставі викладеного, суд вважає, що до стажу роботи позивача на посаді судді, який дає право на відставку та на обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, слід врахувати половину строку навчання в Харківському юридичному інституті з 01.09.1980 р. по 27.06.1984 р.

Таким чином, оскільки станом на 14.09.2016 року стаж роботи позивача на посаді судді становив понад 25 років, позивач мав право на отримання щомісячного грошового утримання в розмірі 90% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді судді, тому позовна заява підлягає задоволенню в повному обсязі.

В частині визначення дати, з якої повинен проводитися перерахунок пенсії, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV (далі - Закон 1058-IV) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п. 1.2 Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 січня 2008 року N 3-1 (у редакції, чинній до 20 березня 2017 року) щомісячне довічне утримання призначається з дня, наступного після відрахування судді зі штату суду згідно з наказом, виданим на підставі акта Верховної Ради України або Президента України про звільнення у зв'язку з поданням заяви про відставку, у тому числі у відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків, та припинення виплати щомісячного грошового утримання працюючому судді, якщо звернення за призначенням щомісячного довічного утримання відбулося не пізніше трьох місяців з дня відрахування судді зі штату суду. У разі звернення пізніше трьох місяців з дня відрахування судді зі штату суду щомісячне довічне утримання призначається з дня звернення.

Як вже встановлено судом вище, звільнення позивача з посади та відрахування зі штату Роменського міськрайонного суду Сумської області відбулося 14 вересня 2016 року (а.с.15), до Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області позивач звернулася 15.09.2016 р., відповідно, призначення щомісячного довічного грошового утримання має бути з 15.09.2016 р.

Частиною 1 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи зазначене, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 704,80 грн (а.с.3) слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (42000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Гетьмана Мазепи, 3, ідентифікаційний код 37431010) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати дії Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо незарахування ОСОБА_1 при визначенні розміру довічного грошового утримання судді у відставці до стажу роботи на посаді судді половини періоду навчання за денною формою у вищому юридичному навчальному закладі неправомірними.

Зобов'язати Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, половину періоду навчання в Харківському юридичному інституті - 01 рік 10 місяців 28 днів.

Зобов'язати Роменське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 15 вересня 2016 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 704,80 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах