Рішення № 77991151, 19.11.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
814/1453/18
Номер документу
77991151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 листопада 2018 р. № 814/1453/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1,57508 до за участю: позивача: ОСОБА_1, представника позивача: ОСОБА_2 представників відповідачів: Шевченко М.В., Саламатін О.В. Міністерства оборони України, Повітрофлотський пр-т, 6,м.Київ,03168 Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних сил України, Повітрофлотський проспект ,6,Київ 168,03168 провизнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України та Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України з вимогами визнати протиправним рішення Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України про відмову в прийнятті його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу і призначення на посаду начальника медичної служби 7 окремого полку зв'язку оперативного командування «Південь» Сухопутних військ Збройних Сил України, зобов'язати Міністерство оборони України розглянути кандидатуру ОСОБА_1, підполковника медичної служби запасу, щодо прийняття його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 09.09.2016 він звернувся за місцем проживання до Очаківського районного військового комісаріату із заявою про прийняття на військову службу за контрактом. До цього склав всі іспити та отримав відповідні позитивні клопотання щодо прийняття його на військову службу за контрактом офіцерського складу до кінця особливого періоду на вакантну посаду начальника медичної служби 7 окремого полку зв'язку оперативного командування «Південь» Сухопутних військ Збройних Сил України. 27.06.2017 він отримав відповідь, з якої дізнався, що йому відмовлено у укладанні контракту, оскільки контракт про проходження служби не може бути укладено, а громадянин не може бути прийнятий на військову службу за контрактом у разі, коли особа під час проходження військової служби була звільнена у запас у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Позивач зазначив, що він не був засуджений за вчинення злочину, а був звільнений зі Збройних Сил України з інших підстав, а тому вважає зазначену відмову протиправною.

Відповідач Міністерство оборони України позов не визнало, просило в його задоволенні відмовити. По суті спору відповідачем надано відзив, в якому позицію викладено наступним чином. Так, дійсно ОСОБА_1 не був засуджений вироком суду за вчинення злочину, і під час виготовлення відповіді на його звернення про укладання контракту було допущено технічну помилку. Разом з тим, позивача свого часу було звільнено у зв'язку з набрання законної сили судовим рішенням, відповідно якого військовослужбовця притягнуто до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, що також відповідно до п.2.16 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, також унеможливлює його прийняття на військову службу.

Відповідач: Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, також позов не визнало, просило в його задоволенні відмовити. Свою позицію виклав у відзиві. Відповідач визнав допущену технічну помилку у підставах відмови прийняття позивача на військову службу, але зазначив, що це не впливає на його правильність по суті, оскільки позивач свого часу був притягнутий до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення, що також є підставою для відмови у укладанні контракту.

Під час судових засідань, представники сторін підтримали свої позиції, викладені у процесуальних заявах по суті справи.

Суд розглянув справу 19.11.2018 в порядку загального провадження в судовому засіданні з викликом сторін. 19.11.2018 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення складено 20.11.18.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 1983 по 2012 роки проходив військову службу в Збройних Силах України (Радянській Армії), має військове звання підполковника медичної служби.

02.11.2012 постановою Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.172-7 КУпАП - конфлікт інтересів.

29.12.2012 наказом першого заступника Міністра оборони України, підполковника медичної служби ОСОБА_1 було звільнено з військової служби у зв'язку з набранням законної сили судовим рішення, відповідно до якого військовослужбовця притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення.

09.09.2016 ОСОБА_1 звернувся до Очаківського районного військового комісаріату щодо укладання з ним контракту на проходження військової служби на посаді начальника медичної служби 7 окремого полу зв'язку оперативного командування «Південь» Збройних Сил України.

06.12.2016 рішенням начальника управління кадрового забезпечення офіцерським складом - заступника начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України відмовлено у прийняття на військову службу ОСОБА_1, оскільки громадянин не може бути прийнятий на військову службу за контрактом у разі, коли особа під час проходження військової служби була звільнена з військової служби у запас у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.

Відповідно до п.2.16 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, яка затверджена наказом Міністерства оборони України №170 від 10.04.09, не призначаються на посади (не приймаються на військову службу за контрактом) особи, стосовно яких з'ясовано про: винесення обвинувального вироку суду за кримінальним провадженням;

Таким чином, законодавством дійсно передбачено таку підставу для відмови у укладанні контракту, як винесення обвинувального вироку суду за кримінальним провадження, на що послався відповідач під час розгляду заяви позивача.

Натомість, позивач не був засуджений вироком суду за кримінальне провадження, що підтверджується наданою представником позивача довідкою МВС України. До того, ж підстава звільнення позивача з військової служби також була пов'язана не з вироком суду у порядку кримінального судочинства, а притягненням до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення.

За таких обставин правові підстави відмови відповідача у прийняття позивача на військову службу не відповідають фактичним обставинами справи, така відмова є протиправною, а позов належить задовольнити у повному обсязі.

Щодо пояснень представників відповідача стосовно того, що п.2.16 також передбачає і іншу підставу для відмови у укладення контракту, а саме: притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності за корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, то суд не має можливості надавати оцінку зазначеним обставинами, оскільки ними не було обґрунтовано рішення, яке є предметом спору по цій справі.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Також суд враховує пояснення позивача та представників відповідачів, що з 2016 року змінився порядок укладання контрактів на військову службу, і в теперішній час це є повноваженням не Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил, а Командувача Сухопутних військ.

З врахування цього, суд вважає за необхідним зобов'язати відповідача: Міністерство оборони України доручити відповідному підпорядкованому органу чи підрозділу повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про прийняття його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

Суд звертає увагу відповідачів, що відповідно до вимог ч.4 ст.245 КАС України, у разі прийняття рішення, яким суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень повторно розглянути питання, щодо якого звернувся позивач, вони повинні його вирішити з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Позов задовольнити у повному обсязі.

Судові витрати відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 АДРЕСА_1,57508 НОМЕР_1) до Міністерства оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6,м.Київ,03168 ) Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних сил України (Повітрофлотський проспект ,6,Київ 168,03168 ) задовольнити.

2. Визнати протиправним рішення Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України про відмову прийняти ОСОБА_1 на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу і призначення на посаду начальника медичної служби 7 окремого полку зв'язку оперативного командування "Південь" Сухопутних військ Збройних Сил України.

3. Зобов'язати Міністерства оборони України доручити відповідному компетентному підпорядкованому органу повторно розглянути звернення ОСОБА_1, підполковника медичної служби запасу, щодо прийняття його на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Повний текст рішення складено 20.11.18