
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2018 року м.Київ № 810/2318/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та просить суд:
зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, зарахувавши до стажу роботи періоди роботи в зоні відчуження з 01.01.2004 по 30.01.2017 в півторакратному розмірі з урахуванням виплачених сум, починаючи з 25.02.2017, тобто, з дати призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у грудні 2017 року звернулась до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії із зарахуванням до стажу роботи для обчислення пенсії періоду роботи в зоні відчуження з 01.01.2004 до 30.01.2017 відповідно до довідки ф. 122 від 30.01.2014 № 14 в півторакратному розмірі із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, та виплати різниці в розмірі пенсії, починаючи з 25.02.2017, тобто, з дати призначення пенсії, однак відповідач повідомив, що 01.10.2017 було здійснено осучаснення заробітної плати (враховано показник середньої заробітної плати у розмірі 3764,40 грн) та враховано новий розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність
(1 452,00 грн). При цьому, величина оцінки одного року страхового стажу була переглянута з 1,35% до 1 %.
На думку позивача таке рішення є неправомірним та таким, що порушує права та законні інтереси.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).
Засобами поштового зв'язку 06.06.2018 надійшов відзив на позов, відповідно до якого позивач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до відповіді на відзив, яка надійшла засобами поштового зв'язку 18.06.2018, позивач вважає, що доводи пенсійного органу не відповідають законодавчим приписам та не спростовують підстав та вимог адміністративного позову.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Харківським РУ ГУ МВС України в м. Києві 03.06.1998, зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та з 25.02.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Списку № 1 за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
11 грудня 2017 року позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії із зарахуванням до стажу роботи для обчислення пенсії періоду роботи в зоні відчуження з 01.01.2004 до 30.01.2017 (в Державному спеціалізованому підприємстві «Чорнобильський спецкомбінат») відповідно до довідки ф.122 від 30.01.2017 № 14 в півторакратному розмірі, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, та виплати різниці в розмірі пенсії, починаючи з 25.02.2017, тобто, з дати призначення пенсії.
Відповідач листом від 27.12.2017 № 12901/03 повідомив, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 проведено перерахунок пенсій.
При проведенні такого перерахунку було здійснено осучаснення заробітної плати (враховано показник середньої заробітної плати у розмірі 3 764,40 грн.) та враховано новий розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1 452,00 грн). При цьому, величина оцінки одного року страхового стажу булла переглянута з 1,35 % до 1 %.
Відповідач також зазначив, що пенсію обчислено при страховому стажі 55 років
9 місяців 24 дні, коефіцієнт страхового стажу становить 0,55750.
Заробітна плата за період роботи з 01.07.2000 по 31.01.2007 становить 5 557,57 грн.
(3 764,40 грн. х 1,47635 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Після перерахунку розмір пенсії з 01.10.2017 становить 4 494,54 грн., з яких:
3 098,35 грн. - розмір пенсії за віком (5 557,57 грн. х 0,55750);
311,75 грн. - доплата за понаднормативний стаж 25 років (1 247,00 х 25 %);
1 088,44 грн. - доплата до старого розміру пенсії.
Позивач вважає, що зміни в законодавстві були застосовані відповідачем під час проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 та призвели до неправомірного зменшення величини оцінки страхового стажу з 1,35 % до 1% та часткового зменшення нового розміру пенсії внаслідок застосування зменшеного індивідуального коефіцієнту страхового стажу.
Не погоджуючись з даним рішенням пенсійного органу, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
У ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.03.2003 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, законами України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, які є чинними на час виникнення спірних відносин.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи мають право працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними, зокрема, 46 років - з 01.10.1970 по 31.03.1971.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 01.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема, з 01.04.2016 по 31.03.2017 - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок.
Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб»: до 01.01.1988 - у потрійному, а з 01.01.1993 - у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1 з 01.01.1993 та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 250, № 223 від 29.01.2003 № 137, від 27.04.2006 № 571, від 10.09.2008 № 831 (з наступними змінами), прийнятими відповідно до ст.ст. 39 і 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено, зокрема, що з 01.01.1996 по 01.01.2015 особам, які працюють на Чорнобильській АЕС і у зоні відчуження час роботи зараховується до загального трудового стажу та стажу, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 1, в полуторному розмірі.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 831 від 10.09.2008 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36).
Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу, копії яких долучені до матеріалів справи.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно записів у трудовій книжці трудовий стаж позивача, зокрема, у зоні відчуження, розпочато 26.10.1994 на НПО «Прип'ять» ЖКУ на посаді прибиральника виробничих приміщень.
Крім того, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 28 від 30.01.2017 передбачено, що позивач працювала повний робочий день на ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» і за період з 01.01.2010 по 28.02.2011 на ДП «Чорнобильсервіс» та з 01.03.2011 по 02.08.2016 на ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» виконувала роботи в зоні відчуження за посадами: покоївка, прибиральник службових та виробничих приміщень житлово-експлуатаційного цеху житлово-комунального комплексу ДП «Чорнобильсервіс», прибиральник службових та виробничих приміщень, прибиральник виробничих приміщень житлово-експлуатаційного цеху комплексу житлово-комунального господарства, прибиральник виробничих приміщень житлово - експлуатаційного цеху відділення житлово-комунального господарства ДСП «Чорнобильський спец комбінат», що передбачено Списком № 1, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.
Довідка від 30.01.2017 № 14 підтверджує, що з 26.10.1994 по 30.01.2017 позивач була безпосередньо зайнята на роботах, передбачених постановою Ради Міністрів СРСР ВЦРПС від 05.06.1986 за № 665-195 і постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС 29.12.1987 за № 1497-378, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком № 1.
Оскільки, позивач безпосередньо була зайнятою на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці в зоні відчуження в період з 26.10.1994 по 30.01.2017, то період роботи позивача з 01.01.2004 по 30.01.2017 підлягає зарахуванню у пільговому обчисленні.
За умови пільгового обчислення стажу роботи позивача в зоні відчуження, такий стаж має складати 41 рік 03 місяці 24 дні та додатково 21 рік - за Списком № 1, що дає позивачу право на призначення пенсії відповідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи вищезазначене, суд прийшов до висновку, що відповідачем не було застосоване пільгове обчислення стажу до вказаних періодів, внаслідок чого стаж, що враховано для обчислення пенсії є неповним, що, в свою чергу, призвело до зниження розміру пенсії позивача, а тому вимога про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, зарахувавши до стажу роботи періоди роботи в зоні відчуження з 01.01.2004 по 30.01.2017 в півторакратному розмірі з урахуванням виплачених сум, починаючи з 25.02.2017, тобто, з дати призначення пенсії.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем при подані даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн (квитанція № ПН25881 від 15.02.2018), суд вважає за необхідне стягнути дану суму на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 37838060) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, зарахувавши до стажу роботи періоди роботи в зоні відчуження з 01.01.2004 по 30.01.2017 в півторакратному розмірі з урахуванням виплачених сум, починаючи з 25.02.2017, тобто, з дати призначення пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн вісімдесят коп) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 37838060).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.