Рішення № 77990698, 13.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
280/4335/18
Номер документу
77990698
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13 листопада 2018 року 10 год. 45 хв.Справа № 280/4335/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69095, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2б, код ЄДРПОУ 41248629) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1(далі - позивач) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком з 24.09.2018, відповідно до ст.ст. 26,40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показників середньої заробітної плати по Україні за 2015-2017 роки;

зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя нарахувати та виплачувати позивачу пенсію за віком у розмірі, обчисленому із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2015-2017 роки).

Обґрунтовуючи заявлений позов, ОСОБА_1 зазначає, що отримує пенсію, призначену на пільгових умовах за Списком №2 з 19.05.2013 у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 24 вересня 2018 року позивач набув право на пенсію за віком та звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно статтей 26, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІV). Проте, відповідачем відмовлено у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV з урахуванням показників середньої заробітної плати по Україні за 2015-2017 роки. Вважає дії відповідача неправомірними, посилаючись на те, що йому було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення", а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше лише 24.09.2018. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 17.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4335/18. Призначено судове засідання на 13 листопада 2018 року.

Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 02.11.2018. Зокрема, вказав, що позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.05.2013. Позивач, 24.09.2018 звернувся до відповідача із заявою довільної форми про перерахунок пенсії. Посилається на те, що чинне законодавство не передбачає призначення пенсії більше одного разу. Зазначає також, що позивачу було проведено осучаснення заробітної плати, з якої була обчислена пенсія із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за три попередні роки (2014-2016 роки - 3 764,40 грн. Відповідно до п. 4 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачуються страхові внески за 2016 та 2017 роки (5 378,09 грн.) тимчасово застосовується лише при первинному призначення пенсії у період з 01.01.2018 по 31.12.2018. Враховуючи викладене, вважає, що позивач безпідставно просить суд зобов'язати Управління призначити йому пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2015,2016,2017 роки, у зв'язку із тим, що такий показник Порядком визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування враховується для обчислення пенсії, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 № 4-4 не передбачено. З огляду на таке, стверджує, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.

Також, від представника відповідача 02.11.2018 надійшло клопотання про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з повідомленням сторін та участю представника Управління.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.11.2018 у задоволенні зазначеного клопотання відмовлено.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

07.06.2013 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Управління Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.

З 19.05.2013 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до норм Закону № 1058-VI, згідно протоколу № 828260 від 11.06.2013, розмір якої склав 2 535,85 грн.

24.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком.

Листом № 613/С-9 від 08 жовтня 2018 року позивачу повідомлено, що оскільки йому вже призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, знову призначити пенсію за віком за нормами ст. 26 з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-VI немає законних підстав.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду із вказаним позовом за захистом своїх прав.

Пільги дострокового виходу на пенсію за віком (Список № 2) визначаються статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції станом на момент призначення пенсії позивачу), а саме: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до пункту 2 розділу Прикінцевих положень Закону № 1058-VI пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Отже, призначення та виплата пенсії позивачу у травні 2013 року здійснювалися у відповідності до Закону № № 1058-VI.

Крім того, судом встановлено, що попередній перерахунок пенсії позивачу був здійснений відповідачем 01.10.2017, що підтверджується копією розпорядження, долученого до відзиву. Тобто, з часу попереднього перерахунку пенсії минуло менше 24 місяців.

Положеннями частини першої статті 9 Закону № № 1058-VI закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону № № 1058-VI для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною другою статті 40 Закону № № 1058-VI передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У випадку призначення пенсії на підставі Закону № № 1058-VI, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Разом з тим, відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-VI особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Приписи частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV визначають, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-VI.

Вказане відповідає позиції, викладеній Верховним Судом України у постанові від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14 та Верховним Судом в постанові від 20 березня 2018 року по справі №336/368/16-а(2-а/336/59/16).

Водночас, позивач в позовній заяві стверджує, що він набув право на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням (із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за останні три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) у відповідності до приписів статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки за таким призначенням він звернувся вперше.

Вказані доводи суд вважає необґрунтованими з огляду на те, що статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови надання пенсій за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку. Втім вид пенсії та порядок її призначення відповідає умовам, що визначені Законом № 1058-VI. Оскільки заява позивача до відповідача фактично стосувалась призначення йому того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була призначена в 2013 році, то вона не може бути призначена повторно на підставі положень статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2015, 2016 та 2017 роки.

Вказаний висновок підтверджується правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 20 березня 2018 року по справі №336/368/16-а.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У даному випадку Центральним ОУПФУ м. Запоріжжя доведено правомірність відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до його заяви від 24.09.2018, оскільки підстави для такого перерахунку відсутні.

Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

В зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, відповідно до вимог ст.139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69095, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2б, код ЄДРПОУ 41248629) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 19.11.2018.

Суддя Л.Я. Максименко