
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2018 р. Справа№0540/8149/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької (ЄДРПОУ: 42169323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13) про скасування рішення про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший, визнання дій суб`єкту владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якій просив: визнати дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької протиправними; скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №174077 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший; зобов`язати повторно розглянути заяву від 02.07.2018 року №3291.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 02.07.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перехід з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком.
09.08.2018 року позивач отримав від відповідача рішення №174077 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший, через недостатність пільгового стажу для призначення пенсії за віком.
Позивач вважає, що відповідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має право на призначення пенсії за віком.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.09.2018 року дану позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення виявлених судом недоліків шляхом надання до суду заяви позивача від 02.07.2018 року №3291 про перехід з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якою він звертався до відповідача та підтвердження того, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та таких самих підстав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.09.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач проти задоволення заявленого позову заперечував, надав до суду відзив на позов. За змістом наданого відзиву вбачається, що при зверненні позивача до управління від 02.07.2018 року його страховий стаж станом на 01.07.2018 року складає 24 роки 6 місяців 27 днів, в тому числі: військова служба - 1 рік 6 місяців 1 день; стаття 117 (провідні професії) - 13 років 1 місяць 23 дні; стаття 114 (підземна робота) - 6 років 6 місяців 17 днів; знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 2 роки 0 місяців 22 дні.
Тобто, в даному випадку при розрахунку стажу позивача неможливо зарахувати на провідні професії за 1 відпрацьований рік - 3 місяці додатково. В даному випадку необхідно складати: 13 років 1 місяць 23 дні + 6 років 6 місяців 17 днів + 2 роки 0 місяців 22 дні, що дорівнює 21 рік 9 місяців 2 дні, що недостатньо для призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - необхідно 25 років на підземних роботах повний робочий день.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: 85323, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Позивач є пенсіонером, отримує пенсію по інвалідності у зв'язку з нещасним випадком, що стався з ним 20.10.2015 року.
02.07.2018 року позивач звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою №3291 про перехід з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`зкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 174077 ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Перевіривши доводи, викладені в адміністративному позові, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Пунктом 6 ст. 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України №1058-IV), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Як свідчить спірне рішення, відповідач відмовив ОСОБА_1 у переведенні пенсії на пенсію за віком зазначивши, що ОСОБА_1 фактично має 21 рік 9 місяців 2 дні пільгового стажу роботи, що недостатньо для призначення пенсії за віком. Відповідно рішення відповідача стаж роботи ОСОБА_1 складається з 19 років 08 місяців 10 днів - безпосередньо зайнятий робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля та 2 років 22 днів знаходження на інвалідності від трудового каліцтва.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 (далі Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
При розрахунку права на пенсію позивача відповідно статті 114 (провідні професії) відповідачем зараховано 13 років 1 місяць 23 дні та (підземна робота) 6 років 6 місяців 17 днів, що не є спірним в даній справі.
При цьому зарахування часу перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання передбачено ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, час перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами праці, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Статтею 38 Закону України "Про професійно-технічну освіту" встановлено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівника, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Відповідачем не зараховано до пільгового стажу період навчання позивача з 01.09.1993 року по 28.06.1994 року в ПТУ №94 з професії електрослюсар підземний - 9 місяців 28 днів та військову службу - 1 рік 6 місяців 1 день.
Судом зазначено, що позивач навчався за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, та займав посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Тому, ці періоди повинні зараховуватись до пільгового стажу.
В підтвердження цього, трудова книжка позивача містить належним чином здійснені записи щодо навчання позивача у вищевказаний період.
Згідно статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Проте згідно розрахунку права на пенсію позивача при його зверненні до управління від 02.07.2018 року відповідачем зараховано страховий стаж ОСОБА_1, який складає 24 роки 6 місяців 27 днів, в тому числі: військова служба - 1 рік 6 місяців 1 день; ст. 114 (провідні професії) - 13 років 1 місяць 23 дні; ст. 114 (підземна робота) - 6 років 6 місяців 17 днів, знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 2 роки 0 місяців 22 дні.
На підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу зараховано періоди: список 1 (шахтарі) - 19 років 8 місяців 9 днів; знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку - 2 роки 0 місяців 22 дні, що недостатньо для призначення пенсії.
Пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-Х1І «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Згідно пункту 6 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-XII, Міністерство соціального забезпечення України видало роз'яснення від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Згідно цього роз'яснення, працівникам, які працювали на підземних роботах (працівники провідних професій - робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин) більше 10 років, зараховували при розрахунку стажу додатково 3 місяці за кожний відпрацьований рік на провідній професії.
Відповідно до діючого законодавства України, згідно розділу 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 17.11.2005 року № 3108-1У, абзац 5 і 6 пункту 2 та пункт 5 постанови Верховної Ради від 06.12.1991 року № 1931 -XII визначено таким, що втратило чинність». З урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-УШ право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Тобто, в даному випадку при розрахунку стажу позивачу неможливо зараховувати на провідні професії за 1 відпрацьований рік - 3 місяці додатково.
Виходячи з вищевикладеного, загальний стаж позивача, який дає право на пенсію згідно вимог ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 9 місяців 28 днів (навчання), 1 рік 6 місяців 1 день (військова служба), 13 років 1 місяць 23 дні (провідні професії), 6 років 6 місяців 17 днів (підземні роботи), 2 роки 0 місяців 22 дні (знаходження на інвалідності внаслідок нещасного випадку). Тобто станом на час звернення позивача до пенсійного органу він не мав визначеного законом стажу 25 років.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 139, 242, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької (ЄДРПОУ: 42169323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13) про скасування рішення щодо відмови в переведенні з одного виду пенсії на інший, визнання дій суб`єкту владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаш Г.П.