Рішення № 77990477, 07.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
0540/8225/18-а
Номер документу
77990477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2018 р. Справа№0540/8225/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенко Є.І., при секретарі Воліковій О.О. за участю представника відповідача Тернинко С.М., розглянувши в у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромінерал» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0016664203 від 08.08.2018 року,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Євромінерал» (далі - позивач) звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - відповідач) про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0016664203 від 08.08.2018 року в сумі 536 498 грн. зменшення бюджетного відшкодування та 268 249 грн. штрафу.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачем було проведено камеральну перевірку з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2018 року. За результатами перевірки складено акт № 312/05-99-42-03/39850038 від 18 липня 2018 року, згідно висновків якого встановлено порушення позивачем п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200, пп. б п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, пп.3, пп. 4 п. 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість. 08 серпня 2018 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення з № 0016664203 про зменшення суми бюджетного відшкодування на 536 498 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 268 249 грн. Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням та вважає, що висновки податкового органу у акті перевірки в межах оспорюваної суми не є правомірними, а податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

02 жовтня 2018 року через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов в якому відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі. Відповідач зазначає, що підставою для прийняття оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення стали висновки, що викладені в акті камеральної перевірки № 312/05-99-42-03/39850038 від 18 липня 2018 року. Встановлено, що позивачем невірно сформована сума податку на додану вартість, заявлена до відшкодування у декларації з ПДВ за звітний (податковий) період за травень 2018 року. А саме, в розрахунку суми бюджетного відшкодування позивач мав визначити суму заявлену до відшкодування із періодом виникнення квітень 2018 року у розмірі, що не перевищує суму від'ємного значення по операціям за поточний місяць, а саме 655573, 61 грн. тоді як завищення позивачем суми від'ємного значення у додатку 3 до декларації з ПДВ за травень 2018 року на 536498 грн. призвело до завищення ним суми, що підлягає відшкодуванню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче засідання по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 07 листопада 2018 року.

У судове засідання представник позивача, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи не з'явився, клопотань не надав.

У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти задоволення позову, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Євромінерал» (ідентифікаційний код 34850038), зареєстрований як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис, в стані припинення не перебуває, знаходиться на податковому обліку в Бахмутській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, є платником податку на додану вартість з 18.01.2007 р. Згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Головне управління державної фіскальної служби у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Євромінерал» подані податкові декларації з податку на додану вартість за березень 2018 року, відповідно до якої сума податкових зобов'язань становить 458 968 грн., сума податкового кредиту становить 7 428 823 грн., сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду становить 6 969 855 грн. Разом із декларацією були подані додатки, зокрема, Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Додаток Д1), Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Додаток Д2), Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток Д3), Заява про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток Д4), розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток Д5) Відповідно до поданої декларації за квітень 2018 року, сума податкових зобов'язань становить 657 743 грн., сума податкового кредиту становить 9 557 139 грн., сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду становить 4 427 864 грн. Разом із декларацією були подані додатки, зокрема, Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Додаток Д1), Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Додаток Д2), Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток Д3), Заява про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток Д4), розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток Д5). Відповідно до поданої декларації за травень 2018 року сума податкових зобов'язань становить 326 836 грн., сума податкового кредиту становить 9 909 344 грн., сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду становить 2 053 140 грн. Разом із декларацією були подані додатки, зокрема, Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Додаток Д1), Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Додаток Д2), Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток Д3), Заява про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток Д4), розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток Д5)

Фахівцями Бахмутського управління ГУ ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку показників декларації за травень 2018 року, про що складено акт від 18 липня 2018 року № 312/05-99-42-03/39850038, яким встановлено порушення ТОВ «Євромінерал» податкового законодавства шляхом зазначення суми від'ємного значення, заявленої до відшкодування у травні 2018 року у розмірі 7 529 368 грн., чим завищено суму бюджетного відшкодування на 536 498 грн.

За висновками акту перевірки було винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 08 серпня 2018 року № 0016664203 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 536 498 грн. та нарахування штрафних санкцій у сумі 268 249 грн.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI(в редакції, чинній на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення). Зокрема, порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, визначені статтею 200 Кодексу.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1ст.200Податкового кодексу).

Відповідно до п.200.4ст.200 Податкового Кодексу при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Процедура заповнення податкових декларацій з податку на додану вартість визначається Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 зі змінами та доповненнями (далі Порядок № 21).

Підпунктом 5 п. 5 розд. V вказаного Порядку визначено, що сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 податкової декларації з ПДВ (далі - декларація)), відображається у рядку 21 декларації та переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду.

У складі податкової декларації з ПДВ подаються передбачені Порядком № 21 додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації) (п. 9 розд. ІІІ Порядку № 21).

Відповідно до підпункту 4 п. 5 Розділу V Порядку №21 (зі змінами та доповненнями), платники податку, які відповідно до ст.200 розділу V ПК України мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації додаток 3 (Д3) та додаток 4 (Д4).

Згідно ст. 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1ст.193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

У разі якщо за результатами звітного (податкового) періоду податковий кредит платника перевищує його податкові зобов'язання, у платника формується від'ємне значення податку на додану вартість звітного (податкового) періоду, яке відповідно до пункту 200.4 статті 200 Кодексу може бути зараховане до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно Порядку № 21 сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, відображається у Додатку 2 до податкової декларації з ПДВ «Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)».

Так, згідно Порядку, сума від'ємного значення порядку № 21 повинна дорівнювати показникам Додатка 2 по рядку «Усього».

Згідно п. 200.7, п. 200.8 ст.200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.

Судом встановлено, що позивачем подано до Бахмутської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (Бахмутський р-н) податкову декларацію з ПДВ за травень 2018 року із Додатками №1, №2, №3, №4 та №5.

З поданої Декларації вбачається, що у рядку 20.2 (сума від'ємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 20.2.1 рядок 20.2.2) (рядок 3 Д3)) вказана Позивачем сума становить 7 529 368. У рядку 20.2.1 (сума від'ємного значення, що підлягає сплаті на рахунок платника у банку) Декларації з ПДВ вказана Позивачем сума становить 7 529 368 грн.

При цьому у таблиці 1 Додатка 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» сума податку, фактично сплачена у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету вказана також у розмірі 7 529 368 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, актом перевірки підтверджено, що сума від'ємного значення податку, яка заявлена позивачем до відшкодування, фактично сплачена у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам до Державного бюджету України. Сума податку, заявлена до відшкодування, не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації.

З матеріалів справи вбачається, заявлена позивачем до відшкодування сума податку на додану вартість, сформована у відповідності до вимог п. 200.1, 200.4 ст. 200 Кодексу.

Пунктом 102.5 ст.102 Податкового Кодексу України визначено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Таким чином, платник податку самостійно приймає рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, про що подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Однак право на заявлення такої суми до бюджетного відшкодування обмежено строком давності у 1095 днів, що настають за днем отримання права на таке відшкодування. При цьому такий строк не поширюється на правовідносини, що виникли з приводу формування платником суми від'ємного значення з податку на додану вартість, яке може бути заявлено до бюджетного відшкодування за визначених Кодексом умов.

Суд зазначає, що положення податкового законодавства, не містять будь-яких обмежень щодо строків перенесення залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду та можуть бути заявлені до відшкодування із Державного бюджету.

У відповідності до положень Листа ДФС від 22.07.2016 №24830/7/99-99-15-03-02-17 "Про внесення змін до форми податкової декларації з податку на додану вартість", податкові органи зобов'язані забезпечити його врахування під час прийняття звітності, проведення масово-роз'яснювальної та контрольно-перевірочної роботи і адміністративного оскарження.

З огляду на викладене, суд не погоджується із правомірністю прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в № 0016664203 від 08.08.2018 року в сумі 536 498 грн. зменшення бюджетного відшкодування та 268 249 грн. штрафу.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, спірне повідомлення рішення підлягає визнанню неправомірним і скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.

Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромінерал» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0016664203 від 08.08.2018 року - задовольнити повністю.

Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0016664203 від 08.08.2018 року в сумі 536 498 грн. зменшення бюджетного відшкодування та 268 249 грн. штрафу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області ( код ЄДРПОУ 39406028) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромінерал» ( код ЄДРПОУ 34850038) судовий збір у розмірі 12 071 ( дванадцять тисяч сімдесят одну) гривню 21 копійку.

Повний текст рішення складено 16 листопада 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Грищенко Є.І.