Рішення № 77990246, 06.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
0540/7815/18-а
Номер документу
77990246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2018 р. Справа№0540/7815/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І. розглянувши в у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, Управління) про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку призначеної пенсії позивача з 01.01.2016 року обчисленої з розмірі 70 відсотків суми грошового забезпечення ОСОБА_1 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років із розрахунку підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2016 року виходячи із 77 відсоткового грошового пенсійного забезпечення ОСОБА_1.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та пенсіонером довічно за вислугою років. Перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію у розмірі 77% суми грошового забезпечення відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач листом від 23.04.2018 року повідомив позивача, що на виконання постанови Кабінету міністрів України № 103, здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ліквідаційною комісією головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та призначено пенсію у розмірі 70 % грошового забезпечення.

Позивач вважає такі, дії відповідача протиправними та такими, що протирічать чинному законодавству, та зазначає що приписами ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» міститься норма про заборону зменшення розміру пенсії після її перерахунку.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України № 2262, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 проведено перерахунок раніше призначених пенсій. Відповідач зазначає, що Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VIII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 13 Закону України № 2262 максимальний розмір пенсії, що призначаються за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь якої із підстав зазначеною в статті 63 Закону № 2262. У зв'язку з цим збільшилося грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яке складалося з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та змінився процент відповідних сум грошового забезпечення, та на даний час складає 70 % від грошового забезпечення. Відповідач зазначає, що вищезазначені зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки призвели до її збільшення, що унеможливлює порушення прав позивача.

Враховуючи вищенаведене відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представником позивача надано до суду відповідь на відзив, відповідно у якому зазначалось, що позивач не погоджується з доводами позивача викладеними у відзиві, та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2018 року призначено розгляд адміністративної справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18 жовтня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 06 листопада 2018 року об 13 год. 15 хв.

Позивач та представник відповідача, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, до суду не з'явились.

Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України ( паспорт НОМЕР_2), є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_2

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за вислугу років.

Відповідно до повідомлення Управління про призначення пенсії, пенсія складалась з: посадового окладу 870 грн., оклад за військовим званням 125 грн., надбавка за вислугу років 35% - 348,25 грн.,середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі: надбавка за особливо важливі завдання 70% та премія 100% - 1941, 53 грн., основний розмір пенсії (77% грошового забезпечення) 2529.28 грн., надбавка на утриманців у розмірі 482 грн., всього призначено 3011.28 грн.

У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та відповідно до вимог статті 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до цього Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області позивачу здійснено перерахунок виплати пенсії.

Листом Управління від 23.04.2018 року № 5365/03-2 позивача повідомлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 пенсію перераховано з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, виданої ліквідаційною комісією головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, яке становить 7088, 76 грн., основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення у розмірі 4962,13 грн.

Не погоджуючись із таким розрахунком пенсії та розміром її виплати, позивач звернувся до суду та просив визнати протиправними дії щодо перерахунку призначеної пенсії позивача з 01.01.2016 року обчисленої з розміру 70 % суми грошового забезпечення, зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років із розрахунку підвищення до пенсії відповідно до Постанови КМУ №103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2016 року виходячи із 77 відсоткового грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту Закон № 2262).

Закон № 2262 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 13 Закону України № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною 1статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Тобто, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Суд звертає увагу на те, що процедури призначення пенсії та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17) та від 19.06.2018 у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 77% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправними, а позовні вимоги в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років із розрахунку підвищення до пенсії відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення зі відповідною посадою станом на 01 січня 2016 року виходячи з 77% грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із наступного.

Позивач просить покласти всі судові витрати, включаючи витрати на правову допомогу, на відповідача.

Види судових витрат визначені ст.132 КАС України, ч.1 якої встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Відповідно до п. 1 ч. 3 зазначеної статті до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу. Згідно п. 1 ч. 9 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує чи пов'язані ці витрати з розглядом справи. Положеннями ч. 4 ст. 134 КАС України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Як вбачається зі змісту договору про надання правової допомоги № 1/2012 від 22.08.2018 року що був укладені між адвокатом Рябко Тетяною Олексіївною та ОСОБА_1, предметом якого є надання адвокатом усних консультацій, роз'яснень з приводу оскарження в порядку адміністративного судочинства дій органів ПФУ, складання адміністративного позову про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, представництво інтересів Клієнта у Донецькому окружному адміністративному суді з правами та обов'язками передбаченими ст. 44 КАС України.

Відповідно акту №1 від 22.08.2018 року про прийняття-передачі наданих послуг, адвокат надав Клієнту професійну правничу допомогу відповідно до Договору, а замовник прийняв надані послуги, а саме: надання усних консультацій, роз'яснень з приводу оскарження в порядку адміністративного судочинства дій органів ПФУ ( 1 година); складання адміністративного позову про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію (3 години) вартість послуг становить 200,0 грн., за одну годину,всього до сплати 800,0 грн.

Разом з цим, в порушення вимог ч. 4 ст.134 КАС України позивачем не наданий опис здійснених витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Враховуючи викладене та те, що позивачем не надані належні докази витрат на професійну правничу допомогу (платіжних доручень, чеків, тощо), суд не вбачає підстав для відшкодування зазначених витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку призначеної пенсії позивача з 01.01.2016 року обчисленої з розміру 70 відсотків суми грошового забезпечення ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років із розрахунку підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 « Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2016 року виходячи із 77% грошового забезпечення ОСОБА_1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа, Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір за розгляд справи у суді в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Повний текст рішення складено 16 листопада 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Грищенко Є.І.