
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 140/2389/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Мачульського В.В.,
суддів Дмитрука В.В., Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Масюк Г.С.,
за участю позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача Павленко Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, позивачі) звернулися з позовом до Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області (далі - Ківерцівська МВК, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови «Про утворення територіальних округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня» № 2 від 14.11.2018 та зобов'язання утворити територіальні виборчі округи відповідно до положень статті 17 Закону України «Про місцеві вибори».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами розділу 2 глави 11 «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове засідання призначено на 14:00 год. 21.11.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.11.2018 Ківерцівською МВК прийнято постанову № 2 «Про утворення територіальних округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня». Позивачі вважають вказану постанову такою, що порушує їх безпосередні права, як виборців, оскільки усіх членів комісії не було повідомлено про порядок денний засідання Ківерцівської МВК, крім того, у протоколі не відображений та не затверджений учасниками комісії належним чином порядок денний. Оскаржувана постанова прийнята відповідачем з порушенням законодавства про вибори, зокрема статті 17 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки при утворенні територіальних виборчих округів відповідачем не дотримано положень вказаного Закону щодо приблизно однакової кількості виборців у всіх територіальних виборчих округах.
З врахуванням наведеного просили позов задовольнити.
Відповідачем письмового відзиву на позовну заяву не подано.
У судовому засіданні позивачі уточнили позовну вимогу та просять суд визнати протиправною та скасувати постанову Ківерцівської МВК «Про утворення територіальних округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня» від 14.11.2018. Позовні вимоги з урахуванням уточнюючої позовної вимоги підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовних вимог не визнав та зазначив, що усіх членів комісії було повідомлено про проведення засідання та порядок денний засідання Ківерцівської МВК на 14.11.2018. На засіданні комісії були присутні 10 членів із шістнадцяти, а отже прийнята постанова відповідно до вимог Закону України «Про місцеві вибори». У протоколі засідання комісії чітко зазначений порядок денний. Крім того, оскаржувана постанова комісією прийнята з врахуванням кількості виборців та територіальних виборчих округів, які були утворені Центральною виборчою комісією. Вважає, що оскаржуваною постановою не було порушено прав та інтересів позивачів, оскільки вона ніяким чином не впливає на реалізацію ними свого виборчого права. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши доводи позивачів та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Постановою Центральної виборчої комісії № 156 від 12.10.2018 призначено на 23 грудня 2018 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1-22.
Постановою Центральної виборчої комісії від 19.10.2018 № 165 визначено кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються сільськими, селищними, міськими виборчими комісіями для організації виборів, зокрема визначено 26 виборчих округів по Ківерцівській міській раді об'єднаної територіальної громади.
Порядок організації роботи територіальної виборчої комісії, в тому числі скликання та проведення засідань, прийняття рішень, визначено статтею 27 Закону України «Про місцеві вибори» № 595-VІІІ (далі - Закон України № 595-VІІІ), та Порядком організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 № 228 (далі - Порядок № 228).
Частиною другою статті 27 Закону № 595-УІІІ, пунктами 2.1 та 3.1 Порядку № 228 від 05.09.2015 встановлено, що засідання виборчої комісії є основною формою її роботи та скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Відповідно до частини п'ятої статті 27 Закону України № 595-VIII та пункту 3.4 Порядку № 228 засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.
14.11.2018 о 15:00 год. відбулося засідання Ківерцівської МВК, на якому були присутні голова комісії, секретар виборчої комісії та вісім членів комісії, всього десять членів комісії з шістнадцяти, які прийняли оскаржувану постанову (а.с.21-22).
Таким чином, суд не приймає до уваги посилання позивачів на те, що усіх членів комісії не було повідомлено про порядок денний засідання Ківерцівської МВК.
З протоколу № 2 засідання Ківерцівської МВК від 14.11.2018 вбачається, що на порядок денний винесено два питання. Пунктом 1 - Про утворення багатомандатних виборчих округів з виборів депутатів міської ради. Пункт - 2 Різне. За дану постанову проголосували одноголосно всі членами виборчої комісії присутніх на засіданні. Дана постанова підписана, головуючим на засіданні Павленко Г.І. так і секретарем засідання Позняковською А.В. (а.с.21-22).
А отже, суд вважає, безпідставними твердження позивачів про те, що у протоколі засідання Ківерцівської МВК не відображений та не затверджений належним чином порядок денний.
Судом не взято до уваги посилання позивача ОСОБА_2 на неправомочність Ківерцівської міської виборчої комісії з огляду на набрання законної сили рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/2332/18, яким скасовано протокол №3 засідання районної виборчої комісії по утворенню та формуванню складу Ківерцівської міської виборчої комісії та Тростянецької сільської виборчої комісії від 10.11.2018, оскільки на момент прийняття оскаржуваної постанови виборчої комісії від 14.11.2018, її склад був утворений правомірно, а відтак прийняті таким складом комісії рішення не можуть бути визнані протиправними виключно з таких підстав.
Постановою № 2 Ківерцівської МВК «Про утворення територіальних округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня» постановлено затвердити територіальні виборчі округи із зазначенням їх номерів, меж, орієнтовної кількості виборців у кожному виборчому окрузі згідно додатку №1. Рішення про утворення округів, відомості та перелік виборчих округів надіслати до Центральної Виборчої комісії на паперових носіях. Рішення про утворення виборчих округів та їх перелік із зазначенням номерів, меж, орієнтовної кількості виборців у кожному виборчому окрузі невідкладно передати на паперових носіях та в електронному вигляді органу ведення Державного реєстру виборців.
Так, згідно з додатком 1 до постанови Ківерцівської МВК №2 від 14.11.2018 (а.с.19-20) у територіальних виборчих округах, визначено орієнтовну кількість виборців, а саме:
№1 (м. Ківерці - вул. Незалежності, Киричука, Паркова: 1-6, Відродження), кількість виборців - 663;
№2 (м. Ківерці - вул. Ковельська, Сінкевича, Маяковського, Садова, Жовтнева, Паркова 7-33, пров. Київський 1, Київський2), кількість виборців - 572;
№3 (м. Ківерці - вул. Київська 1-65А, Міцкевича, Ковальова, пров. Квітковий, пров. Міцкевича), кількість виборців - 531;
№4 (м. Ківерці - вул. Дружби, Індустріальна, Наливайка, Озерна, Молодіжна, Заводська, пров. Індустріальний, пров. Т.Г.Шевченка, Чкалова 89, 89А, 89Б), кількість виборців - 544;
№5 (м. Ківерці - вул. Ак.Кравчука, пров. Кравчука, Промислова, Шевченка 24-89), кількість виборців - 540;
№6 (м. Ківерці - вул. Шевченка 1-23, Жукова), кількість виборців - 589;
№7 (м. Ківерці - вул. Чехова, Лісна, Паркова 34-83А, Дорошенка, Ціолковського 1-48, Гордіюк, Винниченка, пров. Дорошенка, пров. Винниченка, Деревообробників), кількість виборців - 766;
№8 (м. Ківерці - вул. Космонавтів, Чкалова 55-82, Миру, 9 Травня, Ломоносова, Свободи, пров. Миру, Ціолковського 49-93А, Робітнича, Довбуша), кількість виборців - 781;
№9 (м. Ківерці - вул. Січових стрільців, Літописна, Л.Толстого, 8 Березня, Матросова, Л.Українки, Кармелюка, пров. Л.Толстого), кількість виборців - 587;
№10 (м. Ківерці - вул. Холмська, І.Франка, пров. Холмський, Київська 66-101, Гагаріна, Комунальна, Чкалова 36-54), кількість виборців - 590;
№11 (м. Ківерці - вул. Чкалова 1-35, Б.Хмельницького, Лєрмонтова, Вишневецького, Рожищенська), кількість виборців - 529;
№12 (м. Ківерці - вул. Європейська, Зелена, Луцька, Медведєва, Мічуріна, Л.Чайкіної, пров. Л.Чацкіної, Залізнична), кількість виборців - 785;
№13 (м. Ківерці - вул. Козацька, Гаврилюка, Героїв Крут, Воровського, Костюшка, пров. Козацький, пров. Тихий, пров. Костюшка, Грушевського), кількість виборців - 780;
№14 (м. Ківерці - вул. Соборності 1-34, Воїнів-інтернаціоналістів, Горького, Ватутіна, Тиверців, Володимирська, Гоголя, Лисенка, пров. Механічний, пров. Захисників України, Базарна, Шопена), кількість виборців - 738;
№15 (м. Ківерці - вул. Лисенка, Кузнецова, Пушкіна, Квартальна, Філатова, пров. Маркіяна Бурака), кількість виборців - 787;
№16 (м. Ківерці - вул. Некрасова, Шкільна 2-26, Суворова, Львівська, Чернишевського, пров. Базарний, пров. Привокзальний), кількість виборців - 786;
№17 (м. Ківерці - вул. Вишнева, Богуна, Лугова, Ч.Хреста, Котляревського, Васільєва, Сагайдачного, Г.Запольської, Шкільна 28-34, Глінки), кількість виборців - 656;
№18 (м. Ківерці - вул. Соборності:36-58, Залізниця, Достоєвського, Шевельова, Куліша, Захисників України, Чайковського, Шопена, пров. Соборності), кількість виборців - 530;
№19 (м. Ківерці - вул. Прокопюка, Пруднівська, О.Кошового, Мазепи, В.Стуса, О.Кобилянської, Смолярня, Чубинського, Яворницького, 45 років Перемоги, Корольова, Будівельників, Прилісна, Д.Галицького), кількість виборців - 571;
№20 (с. Сокиричі - вул. Центральна, Шкільна, Набережна, Будівельна, Зелена, Козацька, Миру), кількість виборців - 338;
№21 (с. Сокиричі - вул. Степанова, Весняна, Лісова, Молодіжна, садове товариство «Мічурінець», с. Дідовичі), кількість виборців - 375;
№22 (с. Бодячів, с. Заброди, с. Конопелька), кількість виборців - 516;
№23 (с. Муравище), кількість виборців - 449;
№24 (с. Суськ, с. Славне), кількість виборців - 442;
№25 (с. Словатичі), кількість виборців - 230;
№26 (с. Звози) кількість виборців - 255.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Так, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України № 595-VIII право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.
Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на місцевих виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.
Виборці мають право на участь у роботі виборчих комісій як їх члени, проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів та в інших заходах, пов'язаних з організацією та проведенням виборів, що реалізується ними у порядку, визначеному цим та іншими законами України.
Будь-які прямі або непрямі привілеї чи обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом (частини третя - шоста статті 3 Закону України № 595-VIII).
Згідно з частиною третьою статті 11 Закону України № 595-VIII виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Відповідно до частин другої, третьої статті 16 Закону України № 595-VIII загальний склад (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради визначається відповідно до частин третьої та четвертої цієї статті залежно від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області. Зокрема, загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців від 1 тисячі до 3 тисяч виборців - 14 депутатів.
Частинами першою, шостою статті 17 Закону № 595-VIII визначено, що Центральна виборча комісія відповідно до статті 16 цього Закону та частин другої - восьмої, одинадцятої цієї статті на підставі відомостей Державного реєстру виборців визначає кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що мають бути утворені відповідними територіальними виборчими комісіями на територіях адміністративно-територіальних одиниць для організації виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, виборів депутатів усіх місцевих рад після призначення чергових, перших місцевих виборів, додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад, але не пізніш як за 50 днів до дня чергових, перших місцевих виборів, додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад, невідкладно розміщує ці відомості на своєму офіційному веб-сайті та забезпечує їх доведення до відома відповідних територіальних виборчих комісій.
Орієнтовна середня кількість виборців в одномандатних виборчих округах визначається територіальною виборчою комісією на підставі відомостей Державного реєстру виборців про кількість виборців, які проживають на території відповідної територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади в порядку, визначеному Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», що подаються органом ведення Державного реєстру виборців до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 40 днів до дня виборів.
Відповідно до частини дев'ятнадцятої статті 27 Закону України № 595-VIII рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.
Частиною першої статті 94 Закону України № 595-VIII визначено, що суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Статтею 12 Закону № 595-VIII встановлено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Виборцем вважається громадянин України, який має право голосу.
Особливість правового статусу виборця, як позивача у справах пов'язаних із виборчим процесом врегульована нормами частини другої статті 273 КАС України, в силу якої виборець (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
Аналіз зазначених норм свідчить, що виборець має право на звернення до суду у вказаному порядку лише в разі порушення його виборчих прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі особисто. Аналогічний висновок викладений у пункті 3.1.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №15 від 01.11.2013 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом».
Тому, суд зазначає, що при вирішенні виборчих спорів за позовом виборця необхідно надати оцінку не лише правомірності оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а й факту порушення ними прав або охоронюваних законом інтересів позивача. Відсутність такого порушення є підставою для відмови у задоволенні позову.
Оцінюючи можливість порушення прав та інтересів позивачів як виборців суд зазначає, що в позовній заяві позивачі не вказують та не обґрунтовують, яким чином оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують їх виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі.
Водночас, в позовній заяві позивачі зазначають, що відповідачем оскаржуваною постановою порушено принцип формування територіальних виборчих округів із приблизно рівною кількістю виборців.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України № 595-VIII, місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Принцип рівного виборчого права закріплено в статті 4 Закону України № 595-VIII.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України № 595-VIII місцеві вибори є рівними. Громадяни України беруть участь у відповідних місцевих виборах на рівних засадах.
Частиною 2 статті 4 вищевказаного Закону передбачено, що кожен виборець на відповідних місцевих виборах має один голос. Виборець на відповідних місцевих виборах може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці, на якій він включений до списку виборців.
Згідно з частиною 4 статті 4 Закону України № 595-VIII рівність прав і можливостей участі у виборчому процесі забезпечується:
1) забороною привілеїв чи обмежень для кандидатів за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом;
3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів, місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу;
4) забороною використання для фінансування передвиборної агітації інших коштів, ніж кошти, передбачені частиною шостою статті 54 цього Закону;
5) рівним та неупередженим ставленням інформаційних агентств, засобів масової інформації до кандидатів, місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу.
Відповідно до копії паспортів громадянина України, позивач ОСОБА_1, зареєстрована в АДРЕСА_1, та може реалізувати своє виборче право в територіальному виборчому окрузі № 11 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади. Позивач ОСОБА_2, зареєстрований в АДРЕСА_2 та може реалізувати своє виборче право в територіальному виборчому окрузі № 22 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади. Позивач ОСОБА_3, зареєстрований в АДРЕСА_3, та може реалізувати своє виборче право в територіальному виборчому окрузі № 5 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади.
Оцінюючи доводи позовної заяви щодо порушення прав позивачів на рівне волевиявлення у зв'язку з неоднаковою кількістю виборців згідно з утвореними територіальними виборчими округами, суд виходить з наступного
Згідно з реєстром виборців кількість виборців Ківерцівської об'єднаної територіальної громади становить 14930 осіб.
З матеріалів справи вбачається, що постановою ЦВК від 19 жовтня 2018 року № 165 утворено 26 територіальних виборчих округів. Середня кількість виборців Ківерцівській об'єднаній територіальній громаді становить 574 (14930 : 26 = 574) згідно додатку (а.с.16).
З додатку № 1 відомості про утворення територіальних виборчих округів з виборів депутатів від 14.11.2018 вбачається, що на територіальному виборчому окрузі № 5 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади виборцем якої є позивач ОСОБА_3 кількість виборців в окрузі складає 540, відхилення кількості виборців в даному окрузі від орієнтовної середньої кількості виборців 574 становить 5,93%. На територіальному виборчому окрузі № 11 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади виборцем якої є позивач ОСОБА_1 кількість виборців в окрузі складає 529, відхилення кількості виборців в даному окрузі від орієнтовної середньої кількості виборців 574 становить 7,84%. На територіальному виборчому окрузі № 22 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади виборцем якої є позивач ОСОБА_2 кількість виборців в окрузі складає 516, відхилення кількості виборців в даному окрузі від орієнтовної середньої кількості виборців 574 становить 10,1%.
Суд зазначає, що важливу роль у розробці норм, що регулюють проведення виборів, відіграє Європейська комісія «За демократію через право» (Венеційська комісія). Так, 19.10.2002 Венеційською комісією прийнято Кодекс належної практики у виборчих справах, який Резолюцією Парламентської асамблеї Ради Європи 1320 (2003) від 30.01.2003 року «Про Кодекс належної практики у виборчих справах» визнано «еталонним документом Ради Європи».
У Кодексі належної практики серед іншого визначено визначальні засади виборчого права, зокрема такою є рівність. Одним із аспектів рівності виборців Кодекс належної практики у виборчих справах називає «рівноправність голосів» або «матеріальна рівність виборців».
Так, відповідно п. 1.2.2 Кодексу належної практики у виборчих справах вказано, що місця в виборному органі мають рівномірно розподілятися між виборчими округами.
Відповідно до Кодексу належної практики у виборчих справах принцип рівності виборців повинен забезпечуватися приблизною кількістю виборців у виборчих округах з незначним відхиленням від норми. Так, відповідно до пункту 15 рекомендацій Венеціанської комісії, максимально припустиме відхилення від норми не мало б перевищувати 10 відсотків, але в жодному разі не може перевищувати 15 відсотків, за винятком особливих обставин (захист інтересів компактно розселеної меншини, адміністративна одиниця з низькою густотою населення).
Отже, приблизну рівність кількість виборців у виборчих округах слід розуміти, як кількість виборців, що максимально наближена до ідеальної рівної кількості, а межі відхилення від неї за загальновизначеними правилами є незначними та не перевищують 10, а у виняткових випадках 15 відсотків.
Згідно із статтею 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що таке утворення територіальних виборчих округів не позбавляє позивачів можливості реалізувати своє виборче право на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
В той же час, Закон України «Про місцеві вибори» не містить методики визначення орієнтовної середньої кількості виборців в виборчих округах, а також максимально допустимого відхилення середньої кількості виборців.
Таким чином, утворення виборчих округів з приблизно рівною кількістю виборців є оціночним та має відбуватись з урахуванням прав виборців та географічних особливостей щодо місця розташування виборчих округів, з метою створення умов для максимальної явки виборців для голосування.
Крім того, при визначенні принципу формування виборчих округів слід також враховувати географічний критерій та межі адміністративного поділу.
Як встановлено судом, при формуванні територіальних виборчих округів відповідачем враховувались межі розташування звичайних виборчих дільниць, нерозривність виборчих округів, цілісність малих вулиць, густота заселення адміністративно-територіальних одиниць.
Зважаючи на вказане, суд дійшов висновку, що права позивачів як виборців не порушені оскаржуваним рішенням відповідача, оскільки в інших 23 округах право позивачів не може бути порушено фактично, оскільки вони є виборцями лише по 5, 11 та 22 округу, а відступ комісією від принципу приблизної рівності кількості виборців у різних територіальних округах, не тягне за собою порушення засад рівності впливу виборців на результати голосування, оскільки вага кожного голосу є рівнозначною, а формування виборчих округів проведене за максимально вигідною територіальною приналежністю кожного виборця.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши письмові докази на підтвердження правомірності прийнятого відповідачем рішення, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для задоволення позову, а відтак в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до частини 9 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 2 частини 7 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Ставки судового збору за подання позовної заяви визначені Законом України «Про судовий збір».
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2018 року становить 1762,00 грн.
Адміністративний позов в даній справі містить вимоги немайнового характеру.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, розмір судового збору який підлягав сплаті при поданні позовної заяви кожним з позивачем становить 704,80 грн., на загальну суму 2114,40 грн.
Враховуючи те, що позивачами при поданні позовної заяви кожним не сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., а їх позовні вимоги залишені без задоволення, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України судового збору в розмірі 704,80 грн., з кожного.
Керуючись статтями 243-246, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області «Про утворення територіальних округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня» від 14 листопада 2018 року та зобов'язання утворити територіальні виборчі округи відповідно до положень статті 17 Закону України «Про місцеві вибори» відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_2), ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_3) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі по 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) з кожного.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається у дводенний строк з дня його проголошення.
Головуючий
суддя В.В. Мачульський
Судді В.В. Дмитрук
В.Д. Ковальчук