Ухвала суду № 77988243, 20.11.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2018
Номер справи
0340/1803/18
Номер документу
77988243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

20 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1803/18 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Шопік М.М.,

за участю представника позивача Ємчика Р.І.,

представника відповідачів Кушнір Ю.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центуріон-Дістрібюшин" до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Центуріон-Дістрібюшин" звернулося з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень комісії ДФС України від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714, від 26.03.2018 №617003/41048714 та від 03.05.2018 №676660/41048714 про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

14.11.2018 від представника Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог, яке мотивоване тим, що оскільки позивач скористався правом досудового порядку вирішення спору та подав скарги на рішення комісії ДФС, то відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Крім того, враховуючи посилання позивача на той факт, що ним не отримано рішень за результатами розгляду скарг, відповідно до ч.4 ст.122 КАС України для звернення до суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою. З матеріалів справи вбачається, що скарги на рішення комісії ДФС від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714 датовані 19.01.2018, в той час як з позовом ТОВ "Центуріон-Дістрібюшин" звернулося лише 05.09.2018, тобто з порушенням шестимісячного строку на їх оскарження в судовому порядку, а тому просить в цій частині залишити позов без розгляду.

16.11.2018 від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких представник позивача вказував на відсутність пропуску строку звернення до суду, оскільки відповідно до пункту 56.18 статті 56, пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України (далі - ПК України) строк оскарження рішення контролюючого органу становить 1095 днів.

В підготовчому засіданні представник позивача заперечив проти залишення позову без розгляду в частині про визнання протиправними та скасування рішень комісії ДФС України від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714 з підстав викладених додаткових поясненнях.

Представник відповідачів підтримала заявлене клопотання з підстав, наведених у ньому.

Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про залишення без розгляду позовної заяви в частині позовних вимог з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Часиною 2 статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Тобто, право особи на звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів передбачено конкретно визначеним строком. Це, насамперед, викликано специфікою спорів, що розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Відповідно до пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

Таким чином, при застосуванні процедури адміністративного оскарження (досудового порядку врегулювання спору), застосуванню підлягають положення частини четвертої статті 122 КАС України, якою передбачено строк звернення до суду, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем були складені податкові накладні №324, №325, №326, №327, №557 від 30.11.2017 та №136 від 15.11.2017.

Рішенням комісії ДФС України від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714 відмовлено у реєстрації зазначених податкових накладних.

При цьому до суду позивач звернувся лише 05.09.2018, тобто з пропуском передбаченого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку на оскарження рішень комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи ТОВ "Центуріон-Дістрібюшин" ні в позовній заяві, ні в додаткових поясненнях не вказано причин пропуску вказаного строку, що, відповідно, позбавляє суд можливості надати оцінку поважності причин його пропуску, адже лише наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації права на оскарження рішення може бути підставою для висновку про пропуск строку звернення до суду з поважних причин.

Представник позивача в підготовчому засіданні посилався на ту обставину, що за результатами адміністративного оскарження рішень ДФС України від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714, позивачем не отримано рішень комісії за результатами розгляду скарг, у зв'язку з чим позивачу було невідомо чи задоволені відповідачем такі скарги чи відхилені.

В свою чергу суд не вважає зазначену обставину такою, що обґрунтовує поважність причин пропуску строку звернення до суду, оскільки саме по собі адміністративне оскарження рішень ДФС України від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714 не зупиняє строк звернення до суду і не може слугувати додатковою підставою для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду.

Крім того, статтею 102 ПК України врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів. Пунктом 56.18 статті 56 ПК України встановлено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.

Тобто, зі змісту даної норми випливає, що платник податків може звернутися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення.

Разом з тим, рішення про відмову у реєстрації податкової накладної товариства не є рішенням про нарахування грошового зобов'язання в розумінні статей 56, 102 ПК України, а тому для оскарження такого рішення застосовується загальний строк звернення до суду - шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а у випадку застосування процедури адміністративного оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, строк звернення до суду, передбачений КАС України, складає три місяці.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовну заяву в частині визнання протиправними та скасування рішень від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714 та зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №324, №325, №326, №327, слід залишити без розгляду.

Згідно ч.1 п.8 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Частиною 4 ст.123 КАС України визначено, що якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Керуючись статтями 122, 123, 240, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, задовольнити.

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Волинській області в частині визнання протиправними та скасування рішень від 12.01.2018 №556212/41048714, №556213/41048714, №556214/41048714, №556211/41048714 та зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №324, №325, №326, №327, залишити без розгляду.

Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Ю.Ю. Сорока