
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1796/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ у Волинській області), Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області (далі - відповідач 2) про визнання неправомірними дій ГУ ПФ України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських та зобов'язання ГУ ПФ України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області (з урахуванням 20% доплати за службу в умовах режимних обмежень) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 №497 починаючи з 01.01.2018; про визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо не включення до довідки №6 від 02.07.2018 надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20% та зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням 20% доплати за службу в умовах режимних обмежень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 09.08.1996 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При виході на пенсію у 1996 році позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% від сум грошового забезпечення, яку він отримував до листопада 2017 року.
У листопаді 2017 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у зв'язку з внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, зменшивши її основний розмір з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач категорично не погоджується з такими діями відповідача, оскільки ним порушено його законні права та інтереси. Відповідач при перерахунку неправомірно зменшив у процентному відношенні основний розмір його пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення, оскільки згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції чинній на час виходу позивача на пенсію) при виході на пенсію йому було встановлено 80% відповідних сум грошового забезпечення, відтак зменшення його розміру до 70 % є неправомірним.
Позивач 21.08.2018 звернувся до відповідача із заявою щодо обчислення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції чинній на час виходу позивача на пенсію) у розмірі 80% відповідної суми грошового забезпечення.
Ще 30.05.2018 відповідач листом за №777/в-01 повідомив позивача, що за чинною редакцією Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір його пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення.
Позивач вважає безпідставним посилання відповідача на постанову КМУ від 21.02.2018 №103, оскільки вказана постанова не поширюється на спірні правовідносини, оскільки на момент настання права на перерахунок пенсії 01.01.2018 року вказана постанова не діяла і зворотної дії в часі не має.
Позивач вважає, що таким рішенням суб'єкт владних повноважень протиправно порушив його конституційні права і інтереси на соціальний захист. Позивач також зазначає, що при перерахунку його пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 №497, Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області направила до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку від 02.07.2018 №6 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, які проходили службу в ОВС (міліції) мали спеціальне звання «внутрішньої служби», на підставі якої пенсійним органом зроблено перерахунок пенсії з 01.01.2018 по 01.09.2018 та проведено відповідні виплати.
15.08.2018 року при отриманні місячної пенсії позивачу стало відомо, що відповідач зробив перерахунок пенсії з урахуванням 70 %, а не 80 % від суми грошового забезпечення. Крім того, Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області при виготовленні нової довідки від 02.07.2018 №6 не включила до неї надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20%, хоча в раніше виданій довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 20.03.2018 №791 надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20% була включена.
Так, частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Тобто, вказана норма передбачає, що при перерахунку пенсії колишнім міліціонерам враховується лише розмір грошового забезпечення, встановленого для поліцейських, а не розмір пенсії у відсотках до відповідних сум грошового забезпечення, встановлений для останніх, оскільки здійснюється лише перерахунок пенсії, а не її перепризначення.
На думку позивача, Закон не надає відповідачу жодного права зменшувати розмір вже призначених пенсій щодо відсотків від відповідних сум грошового забезпечення під час їх перерахунку. Відповідач під час перерахунку його пенсії фактично застосував норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які регулюють умови призначення пенсій за вислугу років, тобто пенсій, які отримуються особою вперше.
Отже, як стверджує позивач, для перерахунку пенсії мають застосовуватись норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії.
Зменшення розміру грошового забезпечення раніше призначених пенсій з 80% до 70% і не включення за роботу в умовах режимних обмежень надбавки в розмірі 20% при перерахунку пенсії - це звуження змісту та обсягу досягнутих громадянами, в тому числі з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ (міліції), прав, свобод, соціальних гарантій.
За таких обставин дії, ГУ ПФ України у Волинській області щодо зміни основного розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 та дії Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо не включення до довідки №6 від 02.07.2018 надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20% є протиправними.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 18.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву від 25.09.2018 №7636/06-39 представник ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнав та зазначив, що ОСОБА_1 пенсія за вислугу років була призначена на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції чинній на час виходу позивача на пенсію) з 09.08.1996. Розмір пенсії за 30 років вислуги в пільговому обчисленні, при звільненні відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ з застосуванням обмеження склав 80% відповідних сум грошового забезпечення.
З часу призначення пенсії позивачу (з серпня 1996 року) неодноразово здійснювались перерахунки його пенсії з більшого грошового забезпечення, при цьому застосовувалась редакція статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (чинна на дату перерахунку).
Відповідно до чинної редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії так і при її перерахунку. Така норма введена Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166. На даний час вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов'язковими для застосування органами Пенсійного фонду України.
Відтак, відповідач вважає, що вимога позивача про перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення не підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача перерахувати його пенсію із включенням до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 02.07.2018 №6 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 20% зазначає, що відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться: з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Абзацом першим пункту 5 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Враховуючи вищенаведене, у довідці Ліквідаційної комісії правомірно відсутня надбавка за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 20%.
З наведених вище підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У відзиві на позовну заяву представник Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області позовних вимог не визнала та зазначила, що відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться: з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Абзацом першим пункту 5 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Разом з тим, пунктом 1 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким чином, до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 02.07.2018 №6 включені усі види грошового забезпечення, які передбачені особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби. З наведених вище підстав відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю.
У запереченнях на відзив Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області позивач підтримав вимоги заявлені у позові.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років (за хворобою) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується посвідченням від 19.05.2005 НОМЕР_2 (а.с.16). Пенсія позивачу за вислугу років призначена з серпня 1996 року.
Відповідно до висновку УВС Волинської області від 19.08.1996 про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" ОСОБА_1 перебував на посаді заступника начальника УМВС у Волинській області та наказом УМВС у Волинській області від 09.08.1996 №84 о/с звільнений з 09.08.1996 зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через хворобу згідно статті 64 "б" постанови Кабінету Міністрів УРСР "Про затвердження положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР" від 29.07.1991 №114. Як слідує з вищевказаного висновку пенсія ОСОБА_1 за вислугу років (30 років) призначена у розмірі 80% грошового забезпечення.
Як вбачається з повідомлення про перерахунок пенсії, станом на квітень 2018 року основний розмір пенсії ОСОБА_2 становив 80 % грошового забезпечення (вислуга років 30).
02.07.2018 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області видала довідку №6 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, від 21 лютого 2018 року №103 та від 20 червня 2018 року №497 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 за посадою заступник начальника УВС у Волинській області становить 15 547,50 грн. (з урахуванням посадового окладу у розмірі 8885,00 грн., окладу за спеціальним званням "полковник" у розмірі 1480,00 грн., надбавки за стаж служби (50%) у розмірі 5182,50,00 грн.) (а.с.22).
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у липні 2018 року ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 02.07.2018 №6. Загальний розмір перерахованої пенсії складає 10 010,40 грн. (а.с.14).
15.08.2018 при отриманні місячної пенсії позивачу стало відомо, що відповідач зробив перерахунок пенсії з урахуванням 70 %, а не 80 % від суми грошового забезпечення.
Позивач 21.08.2018 звернувся до відповідача із заявою про видачу копії грошового атестата та довідок, згідно яких зроблено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (а.с.18).
Листом від 27.08.2018 ГУ ПФУ у Волинській області надало позивачу запитувані документи, з яких позивач дізнався що у довідку Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 02.07.2018 №6 не включено надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20%.
Вважаючи дії відповідачів щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% та не включення надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20% протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 зазначив, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Даний висновок стосується практичного застосування положень частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому враховується судом під час розгляду даної справи.
Так, згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснюється в порядку та на умовах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Закон України №2262-ХІІ (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ.
Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Досліджуючи доводи позивача про протиправність дій відповідача за наслідками проведення перерахунку пенсії, суд виходить із таких нормативно-правових норм.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Частина друга статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазнавала змін в частині встановлення максимального розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд вважає, що при перерахунку пенсії особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 (провадження №К/9901/1786/18), від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), від 3 квітня 2018 року у справі №175/1665/17 (2-а/175/41/17; провадження №К/9901/9950/18), від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17 (провадження №К/9901/2058/17) і від 31 січня 2018 року у справі №523/4930/15-а (провадження №К/9901/1120/18).
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1, позивачу з серпня 1996 року було призначено пенсію за вислугу років, основний розмір якої становив 80% грошового забезпечення (вислуга років 30).
Разом з тим, у липні 2018 року відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 02.07.2018 року №6.
Таким чином, судом встановлено, що, здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 у липні 2018 року з 01.01.2018, ГУ ПФУ у Волинській області обмежило її розмір до 70% відповідної суми грошового забезпечення.
На думку суду, перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 мав бути проведений з розрахунку 80% грошового забезпечення, оскільки застосування ГУ ПФУ у Волинській області наведеної вище норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, чинній на дату проведення перерахунку, на переконання суду, є порушенням приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, при вирішені даного спору застосуванню підлягають також положення частини першої статті 6 КАС України, в якій зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зміни позивачу розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01 січня 2018 року, що проведений у липні 2018 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 02.07.2018 №6.
Щодо позовних вимог позивача про визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо не включення до довідки №6 від 02.07.2018 надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20% та зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням 20% доплати за службу в умовах режимних обмежень, то вони не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 20.03.2018 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області видала довідку №791 про розмір грошового забезпечення до складу якого була включена надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20%.
Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться: з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Абзацом першим пункту 5 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Разом з тим, пунктом 1 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
На виконання вищевказаних норм законодавства та у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 №497, Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області 02.07.2018 видано довідку №6, якою замінено довідку Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 20.03.2018 №791, а до нової довідки включені усі види грошового забезпечення, які передбачені особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби.
Відтак, Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області при складанні довідки від 02.07.2018 №6 діяла на підставі та в межах повноважень визначених законодавством України, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, ГУ ПФУ у Волинській області не довело, що зменшуючи у процентному відношенні розмір пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку, діяв відповідно до закону, обґрунтовано, добросовісно та розсудливо, пропорційно (зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія). Тому такі його дії є протиправними.
Виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, з метою належного способу захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 80 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивачу з 01.01.2018 року у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, що визначене у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 02.07.2018 року №6.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з цим позовом із позовними вимогами, які є пов'язаними між собою, позивач сплатив судовий збір у сумі 1409,60 грн. (а.с.2,39). Зважаючи на часткове задоволення позову, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь позивача слід присудити судовий збір пропорційно до задоволеної частини вимог в розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку у липні 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням виплачених сум), що визначене у довідці Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 02 липня 2018 року №6.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, буд. 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя Т.М. Димарчук