
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
21 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 140/2397/18
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ковальчук В.Д., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, Служби у справах дітей Луцької міської ради про скасування висновку та рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, Служби у справах дітей Луцької міської ради про скасування висновку Служби у справах дітей Луцької міської ради від 12 вересня 2018 року №216 «Про участь ОСОБА_1 у вихованні дитини» та рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 19 вересня 2018 року «Про визначення способу участі ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з дитиною».
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, у зв'язку з чим у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити на підставі пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) з огляду на таке.
Як встановлено статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Надаючи тлумачення аналогічним положенням КАС України (в редакції Закону України 06.07.2005 №2747-IV з наступними змінами та доповненнями): пунктам 1, 7 статті 3, частині другій статті 4, пункту 1 частини другої статті 17 в подібних правовідносинах, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 04.07.2018 справа № 496/4271/16-а (К/9901/29090/18) номер в реєстрі - 75241940 висловила правову позицію, за якою під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Вирішуючи питання щодо предметної юрисдикції спору про оскарження рішення виконавчого комітету ради про позбавлення батьківських прав, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що оскільки спір між учасниками справи виник з приводу оспорювання сімейних прав та захисту інтересів позивача, це виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства.
Предметом розгляду даної справи є висновок Служби у справах дітей Луцької міської ради від 12 вересня 2018 року №216 «Про участь ОСОБА_1 у вихованні дитини» та рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 19 вересня 2018 року «Про визначення способу участі ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з дитиною», якими встановлено спосіб участі батька - ОСОБА_1 у вихованні малолітньої дитини та спілкування з нею.
Відповідно стаття 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Пунктом 8 частини другої статті 18 Сімейного кодексу України встановлено, що способами захисту сімейних прав та інтересів зокрема є визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Статтями 151, 153 Сімейного кодексу України передбачено право батьків щодо виховання дитини, права батьків та дитини на спілкування.
За такого правового регулювання та встановлених обставин, враховуючи наведені висновки Великої Палати Верховного Суду, слід дійти висновку, що позов подано на захист особистих немайнових прав позивача, зокрема, прав на виховання та спілкування з дитиною, відповідно спір не є публічно-правовим та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Подібна правова позиція висловлювалась в постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 №3 "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" (пункт 29).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Оскільки суд дійшов висновку, що даний позов підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, слід відмовити у відкритті провадження у даній справі.
Керуючись пунктом 1 частини першої, частиною п'ятою статті 170, статтями 248, 295 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, Служби у справах дітей Луцької міської ради про скасування висновку та рішення.
Копію ухвали надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддею.
Суддя В.Д. Ковальчук