Рішення № 77984542, 06.11.2018, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
161/8690/18
Номер документу
77984542
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/8690/18

Провадження № 2/161/2651/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючої – судді Плахтій І.Б.

з участю секретаря судових засідань – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 міської ради про скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та скасування державної реєстрації земельної ділянки, --

В С Т А Н О В И В :

05 червня 2018 року позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до відповідачів про скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Вимоги позову мотивував тим, що 06 листопада 2018 року між ним та ОСОБА_3 було укладено договір дарування земельної ділянки площею 0,0744 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, що розташована за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13. 01.04.2004 року ОСОБА_4 міською радою, внаслідок поділу подарованої йому відповідачкою земельної ділянки, було видано два державні акти серії ВЛ №043030 та серії ВЛ №043029 на земельні ділянки, площею 0,0514 га (кадастровий номер 22:020:0012) та площею 0,0230 га (кадастровий номер 22:020:0016), що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13. В подальшому, 08.05.2007 року вказані земельні ділянки було передано ним в іпотеку АКБ «ТАС-Комерцбанк» в рахунок забезпечення зобов’язань по кредиту. Під час реалізації іпотечного майна в порядку прилюдних торгів, в березні 2018року було виявлено той факт, що належні йому земельні ділянки ще у 2005 році рішенням ОСОБА_4 міської ради було передано знову ж - ОСОБА_3, зокрема останній передано було земельну ділянку площею 500 кв.м. (0,0500 га) для обслуговування жилого будинку та земельну ділянку площею 242 кв.м. (0,242 га) для ведення садівництва, що знаходяться за адресою: м.Луцьк, вул. Ківерцівська, буд. 13, яка у в цей же рік провела реєстрацію однієї із земельних ділянок. В зв’язку з цим, протягом квітня - травня 2018 року скориставшись правничою допомогою ним було отримано копії документів на земельну ділянку, які слугували підставою для видачі державного акту та копію самого державного акту. Таким чином, ОСОБА_4 міська рада незаконно розпорядилася земельними ділянками, які перебували у його власності на підставі договору дарування укладеного з ОСОБА_3 ще у 2003 році.

А тому, просить суд визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_4 міської ради від 22.12.2005р. №26/2.7 «Про передачу у власність громадянам міста земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва та надання в оренду» в частині передачі безоплатно у власність ОСОБА_3 земельних ділянок площею 500 кв.м. (0,0500 га) для обслуговування жилого будинку та площею 242 кв.м. (0,242 га) для ведення садівництва, що знаходяться за адресою: м.Луцьк, вул. Ківерцівська, буд. 13, згідно додатку 1 до рішення ОСОБА_4 міської ради від 22.12.2005р. №26/2.7.; визнати недійсним державний акт на прав власності на земельну ділянку серії №646406 виданий 28 лютого 2006р на ім'я ОСОБА_3 на земельну ділянку та скасувати державну зеєстрацію земельної ділянки (кадастровий номер 0710100000:22:020:0016) проведену 17.02.2006 року площею 0.0500 га, що знаходиться за адресою: м.Луцьк, вул. Ківерцівська, буд. 13. Також просить суд стягнути понесені ним судові витрати.

Позивач та його представник подали заяву про розгляд справи у їхній відсутності, вказавши, що позовні вимоги підтримують, просять суд їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 міської ради та відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилися, будь-яких заяв чи клопотань подано не було.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 140 Конституції України та ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Судом встановлено, що 22 грудня 2005 року рішенням ОСОБА_4 міської ради №26/2.7 «Про передачу у власність громадянам міста земельних ділянок, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва та надання в оренду» було передано безоплатно у власність ОСОБА_3 земельні ділянки площею 500 кв.м. (0,0500 га) для обслуговування жилого будинку та площею 242 кв.м. (0,0242 га) для ведення садівництва, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13 (а.с.12).

На підставі вищевказаного рішення 28 лютого 2006 року ОСОБА_3 на одну із спірних земельних ділянок площею 0,500 га (кадастровий номер 22:084:0009, згідно державного акту), що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13, було видано державний акт на право приватної власності серії ЯА №646406 (а.с.14).

Однак, суд вважає, що рішення міської ради та виданий в подальшому державний акт суперечать чинному законодавству, з огляду на наступне.

06 листопада 2003 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено договір дарування земельної ділянки площею 0,0744 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, що розташована за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13, і яка належала ОСОБА_3 на праві приватної власності на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку (кадастровий номер 22:020:005) серії ВЛ №096432, виданого 07.10.2003 року ОСОБА_4 міською радою в особі управління земельних ресурсів згідно рішення №9/4.3.2 від 20.06.2003 року (а.с.6-7).

01 квітня 2004 року ОСОБА_4 міською радою було проведено розподіл земельної ділянки площею 0,0744 га з кадастровим номером 22:020:005 на дві окремі ділянки та видано два державні акти на право власності: серії ВЛ №043029 на земельну ділянку, площею 0,0514 га (кадастровий номер 22:020:0012) та серії ВЛ №043030 площею 0,0230 га (кадастровий номер 22:020:0016), що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13.

08 травня 2007 року ОСОБА_2 уклав з АКБ «ТАС-Комерцбанк» Кредитний договір №0201/0507/88-314 від 08.05.2007 року, виконання умов якого було забезпечене укладанням іпотечного договору від 08.05.2007 (а.с.15-17).

Відповідно до умов договору, предметом іпотеки виступали вищевказані земельні ділянки площею 0,0514 га (кадастровий номер 22:020:0012) та площею 0,0230 га (кадастровий номер 22:020:0016), що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13 (а.с.15-17).

Відповідно до вимог ст. 13 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону.

За правилами ст. 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно вимог ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; Г) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Стаття 126 ЗК України (у редакції на дату видачі спірного державного акту) право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором,який реєструється відповідно до закону.

За правилами ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним. Збитки, завдані власникам земельних ділянок внаслідок видання зазначених актів, підлягають відшкодуванню в повному обсязі органом, який видав акт.

Відповідно до вимог ст. 158 Земельного кодексу України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За правилами ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно вимог ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до вимог ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно вимог ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до вимог ст. 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб’єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

У відповідності до ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі: 1) відчуження власником свого майна; 2) відмови власника від права власності; 3) припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі; 4) знищення майна; 5) викупу пам'яток культурної спадщини; 6) примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; 8) звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника; 9) реквізиції; 10) конфіскації; 11) припинення юридичної особи чи смерті власника. Право власності може бути припинене в інших випадках, встановлених законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 міська рада при прийнятті рішення про надання у власність ОСОБА_3 земельних ділянок площею 0,050 га та площею 0,042 га, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13 (а.с.15-17), розпорядилася землею, яка на той час перебувала і дотепер перебуває у приватній власності ОСОБА_2, і цей факт відповідачами спростований не був.

Той факт, що на момент прийняття спірного рішення у 2005 році ОСОБА_4 міська рада не володіла відомостями про те, що земельні ділянки знаходиться у приватній власності іншої особи, не може слугувати підставою для позбавлення власності на неї іншої особи, яка набула її на законній підставі.

Доказів позбавлення позивача ОСОБА_2 права власності на спірні ділянки суду надано не було.

За правилами ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органу державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

У відповідності до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч.4 ст.11 Цивільного кодексу України у випадках, установлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов’язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Отже, рішення суб’єктів владних повноважень, до яких належать, зокрема органи місцевого самоврядування, можуть бути підставами виникнення/припинення цивільних прав та обов’язків.

Згідно ст.16 Цивільного кодексу України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (пункт 10 частини другої). Також, ч.1.ст.21 Цивільного кодексу України закріплено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Статтею 5 Цивільного процесуального кодексу України закріплено положення про те, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення ОСОБА_4 міської ради від 22.12.2005 року в частині передачі у власність ОСОБА_3 земельних ділянок площею 500 кв.м. (0,0500 га) для обслуговування жилого будинку та площею 242 кв.м. (0,0242 га) для ведення садівництва, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13 є незаконним, таким, що не відповідає положенням Земельного кодексу України, оскільки відповідач вийшов за межі своїх повноважень передбачених ст. 118 Земельного кодексу України та не дотримався встановленого порядку, чим порушив засадничий принцип діяльності органу місцевого самоврядування, встановлений ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Прийнявши вказане рішення міська рада порушила право власності ОСОБА_2 на земельні ділянки, на які він ще у 2004 року набув на законних підставах право власності.

У постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2824цс15 зроблено висновок, що «оскільки державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, то у спорах, пов’язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки. Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, належним та окремим способом поновлення порушених прав в судовому порядку.

Щодо позовної вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 0,050 га, кадастровий номер НОМЕР_1: 22:020:0016, проведеної 17.02.2006 року Волинською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» на підставі рішення ОСОБА_4 міської ради від 22.12.2005 року, що знаходиться в м. Луцьку по вул. Ківерцівська, 13 на ім’я ОСОБА_3, слід зазначити наступне.

Оскільки рішення органу місцевого самоврядування, яке було підставою для державної реєстрації прав власності за ОСОБА_3 на земельні ділянки: площею 500 кв.м. (0,0500 га) для обслуговування жилого будинку та площею 242 кв.м. (0,0242 га) для ведення садівництва, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, 13, визнається судом незаконними, як і державний акт на право власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 500 кв.м. (0,0500 га) для обслуговування жилого будинку, що по вул. Ківерцівська, 13, м. Луцьк, то вимога позивача про скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 0,050 га, кадастровий номер НОМЕР_1: 22:020:0016, проведеної 17.02.2006 року Волинською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» на підставі рішення ОСОБА_4 міської ради від 22.12.2005 року, що знаходиться в м. Луцьку по вул. Ківерцівська, 13 на ім’я ОСОБА_3, слід задовольнити.

Підсумовуючи викладене, надавши правову оцінку представленим доказам у сукупності з фактичними обставинами справи, проаналізувавши характер правовідносин, що склалися між сторонами, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2, які спрямовані захист права власності, що було порушено в результаті незаконного набуття ОСОБА_3 права власності на спірну земельну ділянку.

У відповідності до ч. 1ст. 141 ЦПК України, на користь позивача підлягає стягненню з відповідачів сплачений ним судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 17, 77, 78, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, на підставі ст.ст. 15, 16, 21 ЦК України, ст.ст. 76, 80, 83, 112, 116, 118, 122, 152, 155 ЗК України, ст.ст. 26, 33, 34, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», суд,

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_4 міської ради від 22.12.2005 року №26/2.7 «Про передачу у власність громадянам міста земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва та надання в оренду» в частині передачі безоплатно у власність ОСОБА_3 земельних ділянок площею 500 кв.м. (0,0500 га) для обслуговування жилого будинку площею 242 кв.м. (0,242 га) для ведення садівництва, що знаходяться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, буд. 13, згідно Додатку 1 до рішення ОСОБА_4 міської ради від 22.12.2005р. №26/2.7.

Визнати недійсним державний акт на прав власності на земельну ділянку серії ЯА №646406 виданий 28 лютого 2006р на ім'я ОСОБА_3 на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1: 22:084:0009) площею 0.0500 га, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Ківерцівська, буд. 13.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,050 га, кадастровий номер 0710100000:22:020:0016, проведену 17.02.2006 року Волинською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» на підставі рішення ОСОБА_4 міської ради від 22.12.2005 року, що знаходиться в м. Луцьку по вул. Ківерцівська, 1 на ім’я ОСОБА_3.

Стягнути з ОСОБА_3, ОСОБА_4 міської ради в користь ОСОБА_2 по 352 (триста п’ятдесят дві) гривні 40 копійки з кожного, понесених і документально підтверджених судових витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 20.11.2018.

Суддя Луцького міськрайонного суду І.Б. Плахтій