
Справа № 577/2733/17
Провадження № 2-а/577/2/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2018 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі:
головуючого-судді Гетьмана В.В.,
при секретарі Лиховоз Л.І.,
представник позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бочкун Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопа адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Конотопської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Конотопської міської ради 7 скликання від 20 квітня 2017 року "Про розпуск виконавчого комітету Конотопської міської ради", -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду із вищевказаним позовом та просить визнати незаконним і скасувати рішення Конотопської міської ради 7 скликання від 20.04. 2017 р. "Про розпуск виконавчого комітету Конотопської міської ради". Вимоги обґрунтовує тим, що 01.12.2015 р. рішенням Конотопської міськради "Про затвердження персонального складу виконкому міськради, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами виконкому" прийнятий на службу в органи місцевого самоврядування на посаду керуючого справами виконкому Конотопської міськради. 20.04.2017 р. на 2 пленарному засіданні 24 сесії Конотопської міськради 7 скликання прийнято рішення "Про розпуск виконкому Конотопської міськради". Вважає, що рішення незаконне та підлягає скасуванню, оскільки прийняте з порушенням ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 29-30 Регламенту Конотопської міськради та Статуту територіальної громади м. Конотоп Сумської обл. А саме не було оприлюднено в міських засобах масової інформації підстави його прийняття, проект рішення не був обговорений у відповідній постійній комісії міськради, фактично не обговорювався на пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу. Не надано доказів того, що мали місце виняткові випадки за яких рішення приймається, оскільки дане пленарне засідання скликалось з одного питання. Підстав розпуску виконкому Конотопської міськради в рішенні не зазначено, жодне його рішення скасовано не було, зауважень до його роботи не виникало, що і змусило звернутися до суду.
Представник позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_1 вимоги позову підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, фактично пославшись на вищевикладені обставини.
Представник відповідача Конотопської міської ради - Бочкун Ю.В. задоволенню позовних вимог заперечує. Вважає, що рішення Конотопської міськради 7 скликання від 20.04.2017 р. "Про розпуск виконавчого комітету Конотопської міської ради" відповідає чинному законодавству України та прийняте в межах повноважень ради.
Представники відповідача Конотопської міської ради Омельченко Т.П., Бібік В.В. в судове засідання не з"явилися, про день, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені.
Встановлено судом, що рішенням Конотопської міськради від 01.12.2015 р. "Про затвердження персонального складу виконкому міськради, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами виконкому" ОСОБА_3 затверджено на посаді керуючого справами виконкому Конотопської міськради (а.с.6-9, 11-13). Конотопською міськрадою 20.04.2017 р. прийнято рішення "Про розпуск виконавчого комітету Конотопської міської ради" (а.с. 10, 45-49).
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України (далі по тексту Конституції) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Згідно з ч.3 ст.140 Конституції місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
За приписом ст.144 Конституції органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Стаття 146 Конституції передбачає, що інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» (далі Закон) міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду та здійснює від її імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
У ст. 26 Закону визначена виключна компетенція міської ради, зокрема, на пленарних засіданнях вирішується питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Згідно ст. 3.5.4. Статуту територіальної громади м. Конотоп, затвердженого рішенням Конотопської міської ради від 24.03.2004 р., міська рада з власної ініціативи або з ініціативи жителів міста може прийняти рішення про внесення змін до складу виконавчого комітету та про його розпуск. Підстави, на яких приймається рішення про розпуск виконавчого комітету, підлягають оприлюдненню в міських засобах масової інформації (а.с.15-16, 92-108).
У ч.2 ст.59 закріплено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно ч.ч.1,4 ст.47 Закону постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Порядок підготовки і розгляду питань та прийняття рішень міською радою визначений у розділі 4 Регламенту Конотопської міської ради 7 скликання (а.с.109-135) (далі - Регламент). Зокрема, ст. 28 передбачено, що питання, які виносяться на розгляд міської ради, готуються їх ініціаторами. Підготовка питання включає розробку проектів рішень, складання довідок, інформацій тощо.
Відповідно до ст.29 Регламенту попередньо завізовані ініціатором, куруючим заступником міського голови, завідувачем сектору юридичної роботи міської ради, начальником фінансового управління Конотопської міської ради проекти рішень у необхідній кількості надаються до відділу організаційної та кадрової роботи міської ради за 14 днів до чергової сесії. Проекти рішень за 10 днів до чергової сесії надаються головам постійних комісій для попереднього ознайомлення, один примірник проектів рішень знаходиться у депутатській кімнаті. Проекти рішень за 10 днів до сесії надсилають на електронні адреси політичних партій, якими представлений депутатський корпус.
Відділ організаційної та кадрової роботи спільно з ініціаторами питань організує попередній їх розгляд в постійних комісіях.
Постійні комісії попередньо розглядають на своїх засіданнях проекти рішень з питань, які відносяться до їх компетенції. До проектів рішень у разі необхідності можуть надаватися пропозиції, виписки з протоколів постійних комісій за підписами голів комісій.
У разі, якщо сесія скликається за зверненнями депутатів, ініціатори сесії готують пропозиції, висновки та рекомендації до порядку денного, проекти рішень та необхідні матеріали, організовують їх попередній розгляд у постійних комісіях.
Необхідні для роботи під час чергової сесії документи надаються депутатам не пізніше, як за 5 днів до початку роботи сесії.
В разі проведення позачергових сесій вони можуть, як виняток, надаватись перед початком засідань.
І тільки у виняткових випадках, як то передбачено ст.30 Регламенту, питання можуть вноситись безпосередньо на сесії і включатися в порядок денний сесії без попереднього обговорення в постійних комісіях.
Аналіз вищеперерахованих нормативних актів дає підстави зробити висновок, що формування порядку денного сесії та підготовка проектів рішень ради складаються з певних стадій.
Так, пропозиції стосовно питань на розгляд ради можуть вносити голова ради, постійні комісії, депутатські групи (фракції), депутати, голова обласної державної адміністрації.
Питання вносяться на розгляд ради за наявності проекту рішення та необхідних інформаційно-довідкових матеріалів. Останні повинні містити: подання відповідних органів або осіб, які вносять проект рішення; пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності прийняття рішення; довідку про погодження (аркуш погодження) відповідного проекту рішення в установленому порядку.
В окремих випадках питання до порядку денного сесії можуть бути включені безпосередньо на пленарному засіданні ради (депутатські запити, процедурні питання тощо).
Усі матеріали з питань, що вносяться на розгляд ради, повинні бути попередньо завізовані відповідною посадовою особою і надаються до відділу організаційної та кадрової роботи міської ради за 14 днів до чергової сесії. Проекти рішень за 10 днів до чергової сесії надаються головам постійних комісій для попереднього ознайомлення.
Відділ організаційної та кадрової роботи спільно з ініціаторами питань організує попередній їх розгляд в постійних комісіях.
Постійні комісії попередньо розглядають на своїх засіданнях проекти рішень з питань, які відносяться до їх компетенції. До проектів рішень у разі необхідності можуть надаватися пропозиції, виписки з протоколів постійних комісій за підписами голів комісії.
Після розгляду в комісіях проекти рішень обговорюються на загальних зборах депутатів.
Матеріали до питань порядку денного сесії роздаються депутатам для вивчення і підготовки до обговорення не пізніш як за пять днів до початку роботи сесії.
Протоколи сесій міської ради, прийняті нею рішення підписуються міським головою, а у разі його відсутності відповідно секретарем міської ради.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
У той же час рішення Конотопської міської ради від 20.04.2017 р. про розпуск виконкому Конотопської міськради (а.с.10) було прийнято без врахування вимог зазначених вище нормативних актів та порядку прийняття рішень міською радою.
Так, проект цього рішення не був предметом обговорення у відповідній постійній комісії міської ради і, як вбачається з протоколу 24 сесії міської ради 7 скликання від 20.04.2017 р. (а.с.45-47), не обговорювався на пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу.
На переконання суду посилання представника відповідача на ст. 30 Регламента, яка передбачає, що у виняткових випадках питання можуть вноситись безпосередньо на сесії і включатися в порядок денний сесії без попереднього обговорення в постійних комісіях не може виправдовувати прийняття оскаржуваного рішення без попереднього обговорення в постійних комісіях, оскільки не доведені обставини, які обумовили таку винятковість.
Свідок ОСОБА_7 пояснив, що працює міським головою м.Конотопа. 20.04.2017 р. був головуючим на сесії Конотопської міськради і питання щодо розпуску міськвиконкому ставив на голосування під примусом частини депутатів. Оскаржуване рішення прийнято з порушенням Регламенту і повинно бути скасоване як незаконне, підписав його під тиском. Проект даного рішення не розглядався на засіданнях відповідної комісії, у ЗМІ не оприлюднювався, не оговорювався більшістю депутатів міськради. Рішення про визнання роботи виконкому незадовільною не приймалося.
Крім того, суд звертає увагу також на ту обставину, що рішенням Конотопської міськради від 26.01.2017 р., тобто за 3 міс. до винесення оскаржуваного рішення, звіт керуючого справами виконкому ОСОБА_3 взято до відома. Тобто, зауважень у депутатського корпусу м.Конотопа до роботи останнього не надходило, незадовільною вона не визнавалася.
У судовому засіданні представником відповідача не надано будь-яких доказів підтверджуючих винятковість обставин прийняття оскаржуваного рішення20.04.2017 р. суду взагалі не надано.
Також суд звертає увагу на ту обставину, що підстави прийняття спірного рішення, в порушення вимог Статуту територіальної громади м.Конотопа, не були оприлюднені в міських ЗМІ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Конотопської міської ради від 20.04.2017 р. «Про розпуск виконавчого комітету Конотопської міської ради» було прийнято з порушенням вимог зазначених вище нормативних актів та порядку прийняття рішень міською радою, тому позовна заява підлягає задоволенню (Правова позиція Вищого адміністративного суду України викладена у справі №577/2683/13а).
На підставі ст. 139 КАС України, стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати у виді сплати судового збору в розмірі 1600 грн.
Керуючись ст.ст. 221, 223, 226, 231 КАС України,-
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати незаконним та скасування рішення Конотопської міської ради Сумської області 7 скликання від 20 квітня 2017 року "Про розпуск виконавчого комітету Конотопської міської ради".
Стягнути з Конотопської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 1600 (одну тисячу шістсот) грн.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, І/Н: НОМЕР_1, мешканець АДРЕСА_1.
Представник позивача ОСОБА_1, юридична адреса АДРЕСА_2
Відповідач Конотопська міська рада, юридична адреса АДРЕСА_3, код ЄДРПОУ 24006881.
Представник відповідача Конотопської міської ради Бочкун Юлія Володимирівна, юридична адреса АДРЕСА_3.
Повне рішення суду буде складено 20 листопада 2018 року.
Суддя Гетьман В. В.