
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/3237/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Д'якова В.І.,
за участю секретаря - Федорок К.М.,
представник позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - Астапенко О.В.,
- Бисикало О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - ГУ ДФС у Чернігівській області, відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Чернігівській області від 13.09.2018 № 00048281305.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що висновок фіскального органу щодо порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних та застосування до нього штрафних санкцій є безпідставним та необґрунтованим, не відповідає фактичним обставинам справи, тому оскаржуване податкове повідомлення - рішення є протиправним та має бути скасоване.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного від 12.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 08 листопада 2018 року о 10:00 год.
Ухвалою суду від 08.11.2018 без виходу до народної кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні 08.11.2018 представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові, відповіді на відзив з наданням додаткових пояснень.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили суд у їх задоволенні відмовити, з підстав викладених у відзиві на позов, пояснив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є законними та такими, що прийняті у відповідності до норм податкового законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_4 (код НОМЕР_1) зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального з 01.03.2016 року за №1645 та має зареєстрований пункт: «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1.
Працівниками Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на підставі наказу від 17.07.2018 № 1257, направлень на перевірку було проведено документальну планову виїзну перевірку фізичної особи підприємця ОСОБА_4 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загально на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. (а.с. 128, 129, 130).
За результатами перевірки складено акт від 27.08.2018 № 567/13/НОМЕР_1 (а.с. 12-52).
Перевіркою було зокрема встановлено, що ФОП ОСОБА_4 не зареєстрував акцизні накладні на загальний обсяг реалізації 39048,94 л., чим було порушено п. 231.1. п. 231.3. п. 231.6. ст. 231 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (із змінами та доповненнями).
За наслідками розгляду акту перевірки було, зокрема, з посиланням на п. 120 ст. 120 Податкового кодексу України було прийнято податкове повідомлення - рішення від 13.09.2018 № 00048281305 про застосування до ФОП ОСОБА_4 штрафних (фінансових) санкцій за платежем акцизний податок на пальне в розмірі 54303,94 грн.
Позивач вважаючи, що такий висновок фіскального органу є безпідставним та необґрунтованим, а тому й оскаржуване вказане вище податкове повідомлення - рішення є незаконним та має бути скасоване, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення. Абзацом 2 п. 75.1 ПК України регламентовано, що документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пункту 75.1 ст.75 ПК органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з пунктом 75.1.2 цієї статті документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням ДФС у Чернігівській області проведена планова виїзна документальна перевірка ФОП ОСОБА_4, за результатами якої складено акт від 27.08.2018 № 567/13/НОМЕР_1 та прийняті 13.09.2018 податкові повідомлення-рішення, в т.ч. № 00048281305 з акцизного податку на пальне на загальну суму 54303,94 грн.
Підпункт 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПК України визначено, що платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.
З матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_4 (код НОМЕР_1) зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального з 01.03.2016 року за №1645 та має зареєстрований пункт: «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1.
Відповідно до пункту 231.1 статті 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Пункт 231.2 статті 231 ПК України визначає, що форма та порядок заповнення акцизної накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
У відповідності до пункт 231.3 статті 231 ПК України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.
Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються.
У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.
Акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що втрачено.
Пункт 231.5-231.6 статті 231 ПК України передбачає, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної / розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну / розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Пункт 231.7 статті 231 ПК України Якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних: особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального; отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.
Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних таким платником податку.
Актом перевірки встановлено, що відповідно до виторгів РРО АІС «Податковий блок» в квітні-жовтні 2016 року АЗС, що належить ФОП ОСОБА_4 (код НОМЕР_1) працювала щоденно і реалізація ПММ відбувалась щодня, зведені данні наведено в таблиці на стр. 26-30 акту перевірки 27.08.2018 № 567/13/НОМЕР_1.
Згідно СЕАРП видані акцизні накладні ФОП ОСОБА_4 за період з 01.04.2016 по 30.09.2016 виписував підсумкові за місяць в розрізі кодів УКТ ЗЕД, а за період з 01.10.2016 по 11.10.2016 підсумково за 11 днів в розрізі кодів УКТ ЗЕД та подавав до органу податкової служби, зведені дані наведено в таблиці на стр. 30-31 акту перевірки.
Відповідно до п.п. 215.3.4. п. 215.3. ст. 215 Податкового кодексу зі змінами та доповненнями акциз справляється з пального та обчислюється за такими ставками:
Згідно п.п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України: «Для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків. Для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.»
Підпунктом 216.1. статті 216 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 цього Кодексу.
З доданих позивачем до матеріалів справи акцизних накладних, квитанцій про направлення та прийняття контролюючим органом вказаних накладних та розрахунків, вбачається, що висновки відповідача, викладені у акту перевірки від 27.08.2018 № 567/13/НОМЕР_1 є обґрунтованими, і порушення позивачем строків реєстрації акцизних накладних не спростовано останнім.
При цьому, обґрунтовуючи свою правову позицію, позивач стверджує, що застосування відповідачем штрафних санкцій з від'ємних обсягів пального не відповідає положенням статті 120-2 ПК України.
Відповідно до статті 120-2 ПК України, порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно СКАРП видані акцизні накладні ФОП ОСОБА_4 за період з 01.04.2016 по 30.09.2016 вписував підсумкові акцизні накладні за місяць в розрізі УКТ ЗЕД, а за період з 01.10.2016 по 11.10.2016 - підсумково за 11 днів в розрізі кодів УКТ ЗЕД, що підтверджується наявними в матеріалах справи видатковими акцизними накладними за вказані періоди (а.с. 53-105).
Враховуючи викладене вбачається, що ФОП ОСОБА_4 не зареєстрував акцизні накладні на загальний обсяг реалізіції палива 39048,94 л, чим порушено п. 231.1., п. 231.3., п. 231.6. ст. 231 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.1202.2 ст. 1202 Податкового кодексу України, яка передбачає, що відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних І розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну І розрахунок коригування, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, на які платник податку зобов'язаний скласти таку акцизну накладну І розрахунок коригування.
Оскільки в порушення вищезазначених нормативних актів позивач не здійснював щоденну реєстрацію акцизних накладних на обсяги реалізованого протягом дня підакцизного товару, податковим органом застосовані до позивача штрафні санкції.
Відповідно до п.1202.3. ст. 1202 Податкового кодексу України сума акцизного податку для цілей пунктів 1202.1 та 1202.2 цієї статті визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального.
Таким чином, податковим органом виходячи з даних поданих платником та зареєстрованих акцизних накладних, що наведені в таблиці на стр. 30-31 акту перевірки, зроблений розрахунок застосованого штрафу.
Таким чином, під час розгляду справи суд встановив наявність належних доказів та підстав, які підтверджують наявність порушень ФОП ОСОБА_4 встановлених актом документальної плановою виїзною перевірки від 27.08.2018, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення є обґрунтованим та винесеним на підставі та у відповідності до норм податкового законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність свого рішення.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно і всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін, суд дійшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 слід відмовити повністю.
У відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄРПОУ 39392183) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 19 листопада 2018 року.
Суддя В.І. Д'яков