Рішення № 77957791, 19.11.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
560/3514/18
Номер документу
77957791
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/3514/18

РІШЕННЯ

іменем України

19 листопада 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Кам'янець-Подільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області , Дунаєвецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Кам'янець-Подільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, Дунаєвецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати Дунаєвецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження № 8 від 14.06.1954 року, складеного виконавчим комітетом Старогутянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 виправити національність батька ОСОБА_3 з «українець» на «поляк» та свідоцтві про шлюб № 7 складеного 25.05.1976 року у виконавчому комітеті Рудської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_4 національність чоловіка (нареченого) з «українець» на «поляк».

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся із заявою до відповідача про внесення змін до актового запису про народження № 8 від 14.06.1954 року, складеного виконавчим комітетом Старогутянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 виправити національність батька ОСОБА_3 з «українець» на «поляк»; свідоцтва про шлюб № 7 складеного 25.05.1976 року у виконавчому комітеті Рудської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_4 національність чоловіка (нареченого) з «українець» на «поляк».

Висновком № 219/15.8.5.6-81 про внесення змін до актового запису цивільного стану встановлено за неможливе задовольнити внести зміни до актового запису про народження № 8 від 14.06.1954 року, складеного виконавчим комітетом Старогутянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 виправити національність батька ОСОБА_3 з «українець» на «поляк» та свідоцтва про шлюб № 7 складений 25.05.1976 року у виконавчому комітеті Рудської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_4 національність чоловіка з «українець» на «поляк».

З таким висновком позивач не погоджується, а тому звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача - Кам'янець-Подільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень. Надіслав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити без участі представника Кам'янець-Подільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області. Також направив до суду відзив на позов, в якому зазначив, що заперечує проти заявлених позовних вимог, оскільки позивачу відмовлено щодо внесення змін до: актового запису про народження №8 від 14.06.1954 року, актового запису про шлюб №7 складеного 25.05.1976 року, за відсутності підстав.

Представник відповідача - Дунаєвецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Ухвалою від 29.10.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що позивач звернувся до Кам'янець-Подільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 8 від 14.06.1954 року, складеного виконавчим комітетом Старогутянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2, а саме змінити національність батька ОСОБА_3 з «українець» на «поляк»; свідоцтва про шлюб № 7 складеного 25.05.1976 року у виконавчому комітеті Рудської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_4, а саме змінити національність чоловіка (нареченого) з «українець» на «поляк».

У відповідь на своє звернення позивач отримав висновок відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану № 219/15.8.5.6-81, у якому відмовлено у внесенні змін до вищевказаних актових записів, у зв'язку з відсутністю підстав для внесення змін до актових записів цивільного стану.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з положеннями ст.ст. 1 та 3 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25 червня 1992 року (з наступними змінами та доповненнями) № 2494-XII (надалі Закон № 2494-XII) Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення.

Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах.

При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини.

До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Відповідно до ст. 4 даного Закону відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов'язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України.

Згідно норм ст. 11 Закону № 2494-XII громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.

Частиною 2 ст. 300 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України від 01.07.2010 № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі Закон № 2398-VI) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх, формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд, здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Приписами статті 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

За приписами п. 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Згідно з п. 2.13.3 та п. 2.15.9 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України. Висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається зокрема, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Відповідно до п.п. 2.13.2 та 2.16.7 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Водночас, суд звертає увагу на те, що для встановлення обґрунтованості прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною 1 статті 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану". Таким чином, подані заявником документи, що були предметом розгляду органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору.

Дослідивши оскаржуваний висновок, суд погоджується з обґрунтованістю його доводів та вважає його таким, що прийнятий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з огляду на таке.

Відповідно до свідоцтва про народження серії ІІ - АВ № 665800 виданого 31.03.1971 року, батьками позивача є ОСОБА_5 та ОСОБА_3. В графі національність матері зазначено "українка", в графі національність батька "українець".

Крім того, в актовому записі про народження №8 від 14.06.1954 року складеному виконавчим комітетом Старогутянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 національність батька "українець", в повному витязі з ДРАЦСГ №20933842 сформованому 06.09.2018 у Кам'янець- Подільському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо актового запису про народження ОСОБА_2 №8 складеного 14.06.1954 року виконавчим комітетом Старогутянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 національність батька "українець", національність матері "українка", в актовому записі про шлюб №7 складеного 25.05.1976 року у виконавчому комітеті Рудської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_4 національність нареченого "українець", в повному витязі з ДРАЦСГ №20933845 сформованому 06.09.2018 у Кам'янець-Подільському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо актового запису про шлюб №7 складеного 25.05.1976 року у виконавчому комітеті Рудської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_4, національність нареченого "українець".

Тобто, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які б слугували підставою для внесення змін до актового запису про народження № 8 від 14.06.1954 року, складеного виконавчим комітетом Старогутянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 щодо зміни національності батька ОСОБА_3 з «українець» на «поляк» та до актового запису про шлюб № 7 складеного 25.05.1976 року у виконавчому комітеті Рудської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_4 щодо зміни національності чоловіка (нареченого) з «українець» на «поляк».

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Враховуючи вищевикладене, позивачем не доведено, а судом не здобуто належних та допустимих доказів на підтвердження протиправності відмови відповідача у внесенні змін до актового запису про народження № 8 від 14.06.1954 року, складеного виконавчим комітетом Старогутянської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 щодо зміни національності батька ОСОБА_3 з «українець» на «поляк» та до актового запису про шлюб № 7 складеного 25.05.1976 року у виконавчому комітеті Рудської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області на ОСОБА_2 та ОСОБА_4 щодо зміни національності чоловіка (нареченого) з «українець» на «поляк». Тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову судовий збір у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Кам'янець-Подільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, Дунаєвецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 листопада 2018 року

Позивач:ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,32313 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Кам'янець-Подільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Гунська, 10, м.Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 21322570) Дунаєвецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Шевченка, 71, м.Дунаївці, Дунаєвецький район, Хмельницька область,32400 , код ЄДРПОУ - 21323763)

Головуючий суддя ОСОБА_6