
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2018 р. № 2040/6374/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
представник позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Науково-виробнича фірма “Українська вагова компанія” до Харківської міської ради в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, третя особа Приватне підприємство “Конструкторське бюро вагобудівництва” про визнання протиправними дії, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство “Науково-виробнича фірма “Українська вагова компанія” звернулось до Харківської міської ради в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, третя особа Приватне підприємство “Конструкторське бюро вагобудівництва”, в якому, з підстав протиправності дій, просить суд визнати протиправними дії Харківської міської ради в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради в частині визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки за адресою м. Харків вул. Транспортна колона, 2 при здійсненні заходів самоврядного контролю 19.03.2018 року за відсутності у Харківської міської ради в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради відповідних повноважень.
Згідно з ч. 2 ст.223 Кодексу адміністративного судочинства України якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
05.11.2018 року в судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про надання часу для підготовки заяви щодо відшкодування судових витрат. Клопотання було задоволено протокольною ухвалою суду та оголошено перерву у судовому засіданні до 12.11.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що дії відповідача в частині визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки, на думку позивача, є протиправними.
Відповідач, Харківська міська рада в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, проти позову заперечувала. В обґрунтування заперечень зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Третя особа, Приватне підприємство “Конструкторське бюро вагобудівництва”, надала до суду пояснення, в яких зазначила, що позовні вимоги Приватного підприємства “Науково-виробнича фірма “Українська вагова компанія” є обгрунтованими.
В судове засідання представник позивача прибула, позов підтримала та просила його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судове засідання представник третьої особи не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19.03.2018 року головним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням земель Департаменту територіального контролю Харківської міської ради ОСОБА_3, в порядку ст. 12, 189 Земельного кодексу України, здійснено заходи самоврядного контролю щодо дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, яка розташована за адресою вул. Транспортна колона, 2 у м. Харкові, а саме здійснено обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки, за результатами якого складено акт від 19.03.2018 року.
Позивач не погоджуючись з діями відповідача в частині визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки, звернувся з даним позовом до суду.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст, належать, зокрема, повноваження щодо розпорядження землями територіальних громад, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства (п.п. а, є ст. 12).
Частиною 1 статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних повноважень міської ради у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належать, зокрема, справляння плати за землю, а серед делегованих - здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Частиною 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Статтею 189 ЗК України визначено, що самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Таким чином, виключно з підстав та на виконання наданих Харківській міській раді, як органу місцевого самоврядування повноважень, на сесії міської ради прийняте рішення № 7/15 від 20.11.2015 року, яким затверджені положення виконавчих органів міської ради 7 скликання.
Так, додатком 13 до вказаного рішення затверджене Положення про Департамент територіального контролю Харківської міської ради (далі - Положення), відповідно до п. 2.2. якого основним завданням Департаменту є здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного законодавства України, забезпечення виконання повноважень з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Пунктом 3.1.1. Положення визначено, що Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює самоврядний контролю за використанням та охороною земель комунальної власності територіальної громади міста Харкова, а також за додержанням юридичними та фізичними особами земельного законодавства.
Пункт 3.1.5. встановлює, що Департамент здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України при використанні земель комунальної власності фізичними та юридичними особами, виявляє та фіксує факти неодержання доходів за період тимчасового невикористання земельної ділянки (самовільного зайняття), використання земельної ділянки без документа, що посвідчує право на земельну ділянку, неодержання доходів унаслідок порушення умов договору оренди землі (нецільове використання), невідповідність розміру орендної плати за договором оренди землі вимогам чинного законодавства.
Для виконання покладених на Департамент функцій і завдань Департамент розраховує розмір збитків, заподіяних територіальній громаді міста Харкова порушенням вимог земельного законодавства, у випадках, визначених Земельним кодексом України; розмір коштів, які підлягають відшкодуванню Харківській міській раді в результаті набуття, зберігання майна (земельних ділянок) територіальної громади м. Харкова без достатніх правових підстав (у розмірі орендної плати за землю); плату за землю як податок (у формі орендної плати або земельного податку); отримує розрахунковим методом із застосуванням програмних комплексів з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. (п. 3.1.9. Положення).
При цьому, працівники Департаменту за дорученням міського голови представляють інтереси Харківської міської ради в судах з питань стягнення коштів, які підлягають відшкодуванню Харківській міській раді в результаті набуття, зберігання майна (земельних ділянок) територіальної громади міста Харкова без достатніх правових підстав, плати за землю як податку (п. 3.1.16.).
Відповідно до п.п. 3.2.1.-3.2.5 Положення Департамент має право:
- обстежувати будь-які земельні ділянки в межах міста Харкова з метою здійснення контролю за дотриманням порядку їх використання та охорони, а також при підготовці рішень про передачу у власність та користування, при оформленні угод щодо оренди землі, актів прийому-передачі земельних ділянок, за вмотивованими запитами виконавчих органів Харківської міської ради та в інших випадках, які необхідні для виконання покладених на Департамент повноважень;
- складати акти обстеження земельних ділянок та дотримання умов їх використання. Виносити приписи про усунення порушень у сфері благоустрою;
- отримувати у встановленому законом порядку від фізичних та юридичних осіб інформацію, документи та відомості, необхідні для виконання покладених на Департамент завдань;
- здійснювати фото - та відеозйомку, застосовувати інші технічні засоби фіксування фактів порушення земельного законодавства та інтересів територіальної громади міста Харкова;
- самостійно, виходячи із покладених на Департамент функцій та завдань, актуальності, результатів проведеного аналізу стану та моніторингу забудови, визначати напрямки своєї діяльності, черговість вжиття необхідних заходів, здійснювати поточне та перспективне планування діяльності Департаменту.
Відповідно до вимог ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення Харківської міської ради № 7/15 від 20.11.2015 року є загальнообов’язковим до виконання всіма суб’єктами на території міста Харкова.
Крім того, директором Департаменту територіального контролю Харківської міської ради 20.02.2017 року затверджена Посадова інструкція головного спеціаліста відділу самоврядного контролю за використанням земель Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, відповідно Розділу 3 якої «Права» передбачено, що головний спеціаліст відділу має право:
- обстежувати будь-які земельні ділянки в межах міста Харкова метою здійснення контролю за дотриманням порядку їх використання охорони (п.3.2);
- здійснювати фото- та відеозйомку, застосовувати інші технічні засоби фіксування фактів порушення земельного законодавства та інтересів територіальної громади міста (п.3.6).
Відповідно до Положення Департамент територіального контролю здійснює два види обстежень, направлених на різну мету:
- обстеження земельних ділянок при підготовці рішень про передачу у власність та користування, при оформленні угод щодо оренди землі, актів прийому-передачі земельних ділянок, за вмотивованими запитами виконавчих органів Харківської міської ради та в інших випадках, які необхідні для виконання покладених на Департамент повноважень (п. 3.2.1. Положення)
- обстеження земельних ділянок з метою здійснення контролю за дотриманням порядку їх використання та охорони (п. 3.2.1.)
Отже, із викладеного вбачається, що Департамент здійснює обстеження земельних ділянок комунальної власності, як за запитами інших виконавчих органів міської ради для подальшого вчинення щодо такої земельної ділянки, зокрема, підготовки проекту рішення сесії міської ради щодо передачі земельної ділянки у власність або надання у користування, так і у межах здійснення контролю за дотриманням порядку використання земельних ділянок комунальної власності.
Так, Харківська міська рада здійснювала обстеження земельної ділянки у спірних відносинах саме у межах та у порядку вжиття заходів контролю, а не для вчинення щодо такої земельної ділянки інших дій.
Результатом обох наведених заходів є складення документа - акту обстеження земельної ділянки, що відповідає повноваженням, покладеним на працівників Департаменту.
У спірних правовідносинах даний акт називається «акт обстеження земельної ділянки, визначення її меж, площі та конфігурації», оскільки він розроблюється виключно для забезпечення способу захисту порушених землекористувачем прав та інтересів Харківської міської ради.
З огляду на вищевикладене, Харківська міська рада має повноваження щодо здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності територіальної громади міста Харкова.
Як зазначено відповідачем, працівники Департаменту у межах здійснення покладених на них повноважень щодо здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, виявляють та фіксують факти порушення земельного законодавства при використанні вказаних земельних ділянок, яке умовно можна зобразити наступним алгоритмом:
1) виявлення факту реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (доступ до якого мають уповноважені працівники Департамент) права власності на будівлі, споруди за відповідною юридичною або фізичною особою;
2) направлення запитів до відповідних уповноважених виконавчих органів міської ради, які є розпорядниками інформації щодо наявності правовстановлюючого документа на відповідну земельну ділянку (договору купівлі-продажу, договору оренди, договору на право тимчасового користування, державного акту), а також щодо наявності зареєстрованого речового права на вказану земельну ділянку;
3) у випадку встановлення відсутності правовстановлюючих документів та зареєстрованого речового права на земельну ділянку направляється запит до територіальних органів ДФС України у Харківській області, з метою отримання інформації щодо перебування на обліку та сплати відповідною особою земельного податку;
4) у випадку встановлення факту несплати фактичним землекористувачем плати за землю у вигляді земельного податку, Харківською міською радою визначається орієнтовний розмір безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за відповідними формулами та із застосуванням коефіцієнтів, значення яких затверджені у нормативно- правових актах центральних органів виконавчої влади та нормативних актах Харківської міської ради із урахуванням вартості одного квадратного метра земель міста Харкова;
5) для здійснення такого розрахунку Харківській міській раді необхідно встановити площу земельної ділянки щодо меж її фактичного використання, оскільки площа є одним із значень, яке підлягає множенню з іншими значеннями у формулі, яка затверджена Наказом Мінагрополітики № 489 від 25.11.2016 року, для отримання розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки і, як наслідок, визначення розміру безпідставно збережених недобросовісним землекористувачем коштів за використання земельної ділянки без здійснення плати за неї;
6) для встановлення площі земельної ділянки міською радою на тендерних засадах залучається інженерно-землевпорядна організація, яка проводить топографо-геодезичну зйомку відповідної земельної ділянки із залученням уповноважених осіб - інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, які мають зареєстроване та офіційне обладнання для визначення точок координат земельної ділянки та встановлення геодезичним шляхом фактичних меж її використання;
7) на підставі цього, після встановлення факту використання земельної ділянки за відсутності правовстановлюючих документів на неї та без здійснення плати за неї, після визначення фактичної площі земельної ділянки, розрахунку розміру безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, уповноважені особи Харківської міської ради з метою захисту інтересів та прав Харківської міської ради, яка є представницьким органом територіальної громади міста Харкова, звертаються із позовними заявами до суду із вимогою про стягнення з недобросовісних землекористувачів безпідставно збережених ними коштів у розмірі орендної плати у встановленій сумі, обґрунтовуючи свої вимоги ст. ст. 1212-1214 ЦК України.
Отже, обстеження земельної ділянки є одним із етапів вжиття заходів самоврядного контролю, проходження якого необхідно для захисту прав власника земельної ділянки комунальної власності в особі Харківської міської ради з метою подальшого вжиття заходів правового реагування.
Так, головним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використання земель Департаменту територіального контролю Харківської міської ради ОСОБА_3 в порядку та на підставі ст. ст. 12, 189 ЗК України, у межах своїх повноважень, здійснені заходи самоврядного контролю щодо законності використання земельної ділянки по вул. Транспортна Колона, 2 у м. Харкові шляхом здійснення обстеження вказаної земельної ділянки.
При цьому обстеження на місцевості здійснювалося за участі інженера-геодезиста ОСОБА_4 та інженера-землевпорядника ОСОБА_5
За результатами вивчення наявних матеріалів та проведеного обстеження були визначені площі земельних ділянок, які використовуються ПП «НВФ «Українська вагова компанія» для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель.
Судом встановлено, що Харківська міська рада має повноваження щодо здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності м. Харкова та має право здійснювати самоврядний контроль за використанням та охороною земель комунальної власності.
При цьому, Департамент територіального контролю Харківської міської ради має повноваження на проведення обстеження земельних ділянок комунальної власності, на виявлення порушень земельного законодавства та складання акту обстеження земельної ділянки.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача в частині визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки за адресою м. Харків вул. Транспортна колона, 2 при здійсненні заходів самоврядного контролю 19.03.2018 року, є правомірними.
Щодо посилання позивача на те, що обстеження здійснювалося на вже сформованій земельній ділянці з визначеними межами, суд зазначає наступне.
Харківською міською радою визначення площі земельної ділянки здійснювалося у межах вжиття заходів самоврядного контролю, для подальшого вжиття заходів щодо стягнення безпідставно збережених коштів, а не з метою формування вказаної земельної ділянки, що відноситься до повноважень інших виконавчих органів міської ради, а тому посилання позивача на норми, які регулюють формування земельної ділянки та технічну документацію із землеустрою є безпідставними.
Щодо посилання позивача на приписи Закону України «Про державний контролю за використанням та охороною земель», Закону України «Про землеустрій» та посилання на незапрошення ПП «НВФ «Українська вагова компанія» та ПП «КБ Вагобудівництва» для проведення заходів контролю, суд зазначає наступне.
Діяльність Харківської міської ради не зводиться виключно до питання надання або ненадання земельних ділянок у власність або користування, а міська рада як власник земельних ділянок, розташованих в межах міста, повинна реагувати на порушення свого права та забезпечувати його захист у судовому порядку.
Харківська міська рада є органом місцевого самоврядування та нею здійснюється не державний контроль за використанням та охороною земель, а самоврядний, який відповідно до ст. 189 ЗК України здійснюється міськими радами.
Таким чином, суд вважає безпідставними вищевказані посилання позивача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства “Науково-виробнича фірма “Українська вагова компанія” (61108, АДРЕСА_1) до Харківської міської ради в особі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (61003, м. Харків майдан Конституції, 7), третя особа Приватне підприємство “Конструкторське бюро вагобудівництва” (61108, АДРЕСА_2) про визнання протиправними дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 20.11.2018 року.