
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2018 р. Справа № 520/9050/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Шаталовій Н.В.,
за участі представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державного комітету телебачення і радіомовлення України про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_2, з адміністративним позовом до Державного комітету телебачення і радіомовлення України, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державного комітету телебачення і радіомовлення України № 19 від 8 жовтня 2018 року про накладання адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу», яким застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 адміністративно - господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 37 230,00 грн. з вилученням з обігу такої видавничої продукції: «Экстремальное материнство. Счастливая жизнь с трудным ребёнком», издательство «Никея», Москва 2017, автор ОСОБА_3 - 1 примірник; «Жрица Итфат», автор ОСОБА_4
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з оскаржуваним рішенням Державного комітету телебачення і радіомовлення України № 19 від 08.10.2018 року про застосування штрафних санкцій, оскільки: 1) згідно положень Закону України «Про видавничу справу» передумовою розгляду питання про накладання штрафу є звернення правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб. Ані з оскаржуваного рішення, ані з протоколу № 21 від 02.10.2018 року не вбачається, що до відповідача хтось звертався і на підставі його звернення прийняв таке рішення; 2) в оскаржуваному рішенні відповідачем не відображено та не встановлено способу розповсюдження видавничої продукції позивачем (шляхом її продажу, безоплатного розповсюдження чи обміну на договірних засадах) та не вказано до якого саме споживача було доведено видавничу продукцію. Рішення про накладення штрафних санкцій ґрунтується лише на факті вилучення посадовими особами відповідача певної продукції; 3) у протоколі про накладення адміністративно - господарського штрафу відповідачем зазначено порушену норму, проте не зазначено, в чому саме полягає порушення.
Таким чином, позивач вважає оскаржуване рішення необґрунтованим, безпідставним, та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце якого повідомлявся належним чином у відповідності до вимог КАС України. В наданому до суду відзиві на адміністративний позов від 12.11.2018 року (Вх. № 01-26/59604/18) (а.с. 21 - 36) проти задоволення позовних вимог заперечував зазначивши, що адміністративно-господарські санкції у формі накладення адміністративно-господарського штрафу за порушення вимог статті 281 Закону України "Про видавничу справу" застосовуються Держкомтелерадіо до розповсюджувачів видавничої продукції за вчинення порушень, передбачених частиною двадцять першою статті 281 Закону. Держкомтелерадіо було встановлено, що позивач не має дозволу на розповсюдження відповідної видавничої продукції («Экстремальное материнство. Счастливая жизнь с трудным ребёнком», издательство «Никея», Москва 2017, автор ОСОБА_5 - 1 примірник; «Жрица Итфат», автор ОСОБА_4 - 1 примірник), у зв'язку з чим оскаржуваним рішенням до нього як розповсюджувача видавничої продукції через Інтернет - магазин без отримання відповідного дозволу було застосовано штрафну санкцію у розмірі 37230,00 грн. з вилученням з обігу такої продукції. Також зазначив, що підставою для складання протоколу та винесення рішення про накладення на позивача штрафу стало звернення управління СБУ в Харківській області. Таким чином, відповідач у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 року було витребувано у відповідача копії всіх матеріалів, які стали підставою та були використані при прийнятті оскаржуваного рішення № 19 від 08.10.2018 року про накладення на позивача адміністративно - господарського штрафу.
На виконання ухвали суду представником відповідача разом з відзивом на позов було надано копії витребуваних документів (а.с. 21 - 36).
Матеріалами справи підтверджено, що уповноваженими особами Державного комітету телебачення і радіомовлення України в результаті проведеної перевірки встановлено, що ФО-П ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) вчинила правопорушення 02.10.2018 року об 14:30 год. в Інтернет - магазині "Гармонія" за адресою: м. Харків, вул. Отакара Яроша, 9а, а саме: розповсюджувала видавничу продукцію, що має походження (виготовлена) та/або ввезена з території держави - агресора, тимчасово окупованої території України без відповідного дозволу.
За результатами встановленого порушення Держкомтелерадіо складено протокол № 21 від 02.10.2018 року про накладення на ФО-П ОСОБА_2 адміністративно - господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави - агресора, тимчасово окупованої території України без відповідного дозволу, передбаченого статтею 281 Закону України "Про видавничу справу" (а.с. 10, 36).
Також в протоколі здійснено опис видавничої продукції, яка підлягає вилученню у позивача, а саме: 1) «Экстремальное материнство. Счастливая жизнь с трудным ребёнком», издательство «Никея», Москва 2017, автор ОСОБА_5 - 1 примірник; 2) «Жрица Итфат», автор ОСОБА_4 - 1 примірник.
З зазначеним протоколом позивач ознайомився поставивши в ньому свій підпис. В поясненнях до протоколу також зазначив, що не був обізнаний про необхідність отримання відповідного дозволу (а.с. 10, 36 зворотній бік).
Як свідчать матеріали справи, підставою для складання протоколу та винесення рішення про накладення на позивача штрафу слугувало звернення управління Служби безпеки України у Харківській області № 70/5-11610 від 23.08.2018 року та № 70/5-12536 від 17.09.2018 року, в яких зазначено про встановлення фактів розповсюдження заборонених а також незаконно ввезених з території РФ друкованих видань в книжковому Інтернет - магазині "Гармонія" (м. Харків, вул. Отакара Яроша, 9а) який знаходиться на сайті https://harmonie.com.ua (а.с. 32 - 33).
У зв'язку із здійсненням розповсюдження позивачем на території України зазначеної вище видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави - агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного на ввезення/розповсюдження дозволу, керуючись положеннями ст. 281 Закону України "Про видавничу справу" Державним комітетом телебачення і радіомовлення України було винесено рішення № 19 від 08.10.2018 року про застосування до ФО-П ОСОБА_2 адміністративно - господарської санкції у вигляді штрафу в розмірі 37 230,00 грн. з вилученням відповідної продукції (а.с. 9, 35).
Позивач не погодився з вказаним рішення та за захистом своїх прав звернувся до суду.
Згідно п.1 Положення про Державний комітет телебачення і радіомовлення України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 р. № 341 (в редакції від 24.05.2017 року) (далі - Положення № 341), Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держкомтелерадіо є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері.
Держкомтелерадіо відповідно до покладених на нього завдань:
вживає разом з іншими органами державної влади заходів до обмеження доступу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, згідно із законодавством;
видає (відмовляє у видачі, анулює) дозвіл на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України;
приймає на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб рішення про накладення штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без наявності відповідного дозволу;
вилучає з обігу видавничу продукцію, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу
веде реєстр видавничої продукції держави-агресора, дозволеної до ввезення та розповсюдження на території України, забезпечує його розміщення на своєму офіційному веб-сайті та єдиному державному веб-порталі відкритих даних;
веде Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції (пп.12,12-1-3, 12-5, 22 п.4 Положення № 341).
Відповідно до положень ст. 28-1 до Закону України "Про видавничу справу" від 05 червня 1997 року №318/97-ВР (а редакції від 06.09.2018 року) (далі - Закон № 318/97-ВР), видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, може бути ввезена на митну територію України та розповсюджена на її території за умови наявності відповідного дозволу, крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, забезпечує реалізацію цього Закону шляхом видачі (відмови у видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання) дозволу на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, на митну територію України (далі - дозвіл). Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до законів України "Про адміністративні послуги", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Для отримання дозволу суб'єкт господарювання подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері документи. Дозвіл видається на строк дії угоди, укладеної власником прав на видання, що підтверджує право на розповсюдження видавничої продукції на території України, але не більше п'яти років.
Згідно п.2 Порядку видачі (відмови у видачі, анулювання) дозволу на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 р. № 262 (в редакції від 21.05.2017 року) (далі - Порядок № 262), ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України (далі - видавнича продукція), здійснюється на дозвільній основі. Видача (відмова у видачі, анулювання) дозволу здійснюється Держкомтелерадіо.
Дозвіл видається на кожну назву видання, що ввозиться на митну територію України, на строк дії угоди, укладеної з власником прав на видання, що підтверджує право на розповсюдження видавничої продукції на території України, але не більше п'яти років. У разі завершення зазначеного строку суб'єкт господарювання у разі потреби повторно подає Держкомтелерадіо документи згідно з переліком, визначеним у пункті 4 цього Порядку (п.14 вказаного Порядку № 262).
Таким чином, видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, ввозиться особою на територію України лише за наявності відповідного дозволу, який видається Держкомтелерадіо, яке також підтверджує право на розповсюдження видавничої продукції на території України. При цьому, дозвіл видається на кожну назву видання, що ввозиться на митну територію України.
Як підтверджено матеріалами справи та не спростовано представником позивача, ФО-П ОСОБА_2 через Інтернет - магазин "Гармонія" (м. Харків, вул. Отакара Яроша, 9а) який знаходиться на сайті https://harmonie.com.ua, здійснювала розповсюдження ввезених з території Російської Федерації друкованих видань, а саме: 1) «Экстремальное материнство. Счастливая жизнь с трудным ребёнком», издательство «Никея», Москва 2017, автор ОСОБА_5; 2) «Жрица Итфат», автор ОСОБА_4
Даний Інтернет - сайт https://harmonie.com.ua належить позивачу, про що свідчить скріншот сторінки вказаного сайту, на якому зазначено: друковане видання, його ціна, характеристика видання та контактні телефони суб'єкта господарювання, ін. (а.с. 34).
При цьому, дозволу Держкомтелерадіо на ввезення з РФ на митну територію України на кожну назву зазначених вище друкованих видань, який також дає право на розповсюдження видавничої продукції на території України (в даному випадку, в Інтернет - магазині на сайті https://harmonie.com.ua), позивач до суду не надав.
Доказів того, що позивач звертався до Держкомтелерадіо з метою отримання відповідного дозволу на ввезення друкованих видань на митну територію України або надавав необхідні для його отримання документи, матеріали справи також не містять, представником позивача таких не надано.
Окрім того, як підтверджено матеріалами справи та зазначалося судом раніше, в поясненнях до протоколу Державного комітету телебачення і радіомовлення України № 21 від 02.10.2018 року позивач зазначив, що не був обізнаний про необхідність отримання відповідного дозволу (а.с. 10, 36 зворотній бік).
Положеннями ст. 28-1 Закону № 318/97-ВР також передбачено, що розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без наявності відповідного дозволу, передбаченого цією статтею, тягне за собою застосування до розповсюджувачів такої продукції адміністративно-господарських санкцій у формі накладення адміністративно-господарського штрафу в розмірі десяти мінімальних заробітних плат за кожен випадок такого розповсюдження, вчиненого вперше, та у розмірі п'ятдесяти мінімальних заробітних плат за кожен наступний випадок такого розповсюдження.
Рішення про накладення штрафу, передбаченого частиною двадцять першою цієї статті, приймає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб. Мотиви та обґрунтування щодо визначення розміру адміністративно-господарського штрафу мають міститися в рішенні про накладення штрафу.
Відповідно до п.2-3 Порядку накладення Державним комітетом телебачення і радіомовлення України адміністративно-господарських штрафів, затвердженого наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України 17 жовтня 2017 року № 384 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 листопада 2017 року за № 1367/31235 (в редакції від 15.12.2017 року) (далі - Порядок № 384), адміністративно-господарські санкції у формі накладення адміністративно-господарського штрафу (далі - штраф) за порушення вимог статті 28 1 Закону застосовуються Держкомтелерадіо до розповсюджувачів видавничої продукції за вчинення порушень, передбачених частиною двадцять першою статті 28-1 Закону. Рішення про накладення штрафу приймаються уповноваженими посадовими особами Держкомтелерадіо в межах, визначених статтею 28-1 Закону, на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб. У таких зверненнях можуть міститься докази щодо розповсюдження видавничої продукції без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28 1 Закону.
Уповноважені посадові особи Держкомтелерадіо зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати такі звернення, перевіряти викладені в них факти та виїжджати на місця для перевірки викладених у зверненнях обставин.
Як зазначалося судом раніше та підтверджено матеріалами справи, підставою для складання Держкомтелерадіо протоколу та винесення рішення про накладення на позивача штрафу слугувало звернення управління СБУ у Харківській області листами № 70/5-11610 від 23.08.2018 року та № 70/5-12536 від 17.09.2018 року, в яких зазначено про встановлення фактів розповсюдження заборонених а також незаконно ввезених з території РФ друкованих видань в книжковому Інтернет - магазині "Гармонія" (сайт https://harmonie.com.ua) (а.с. 32 - 33), що спростовує твердження представника позивача в цій частині.
При цьому, положення ст. 28-1 Закону № 318/97-ВР не вимагають зазначення державними органами в рішенні про накладення штрафу про звернення правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб, на підставі яких таке рішення було прийняте.
Відповідно до положень ст. 28-1 Закону № 318/97-ВР, видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу, передбаченого цією статтею, вилучається з обігу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.3-6 Порядку вилучення з обігу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 р. № 235 (в редакції від 15.05.2017 року) (далі - Порядок № 235), Видавнича продукція, що розповсюджується на території України без відповідного дозволу, підлягає обов'язковому вилученню з обігу з метою недопущення можливості її реалізації. Вилучення видавничої продукції здійснюється Держкомтелерадіо. Уповноважені посадові особи Держкомтелерадіо (далі - уповноважені особи), перелік яких визначається наказом Держкомтелерадіо, вилучають видавничу продукцію з обігу за місцем фактичного провадження суб'єктом господарювання своєї діяльності, розташування його господарських або інших об'єктів. Під час вилучення з обігу видавничої продукції складається відповідно до порядку, визначеного Держкомтелерадіо, протокол про накладення адміністративно-господарського штрафу, в якому робиться позначка про вилучення видавничої продукції.
Оскільки зазначені вище друковані видання розповсюджувалися позивачем шляхом продажу через Інтернет - магазин "Гармонія" (м. Харків, вул. Отакара Яроша, 9а) який знаходиться на сайті https://harmonie.com.ua, без отримання відповідного дозволу, на підставі Закону № 318/97-ВР та Порядку № 235, Держкомтелерадіо було вилучено вказані видання, про що також зазначено в протоколі про накладення штрафу та здійснено опис вилучених видань.
Суд не погоджується з твердженнями представника позивача про те, що ФО-П ОСОБА_2 не здійснювала розповсюдження та не доводила до споживача зазначених друкованих видань шляхом продажу через Інтернет - магазин "Гармонія", з огляду на наступне.
Відповідно до положень п.13 ст.1 та ч.2 ст. 25 Закону № 318/97-ВР, розповсюдження видавничої продукції - доведення видавничої продукції до споживача через торговельну мережу або в інший спосіб. Розповсюдження видавничої продукції може здійснюватися шляхом її реалізації (продажу) в роздрібній та оптовій торгівлі, безоплатного розповсюдження чи обміну на договірних засадах.
Суд зазначає, що пропозиція придбати через інтернет-магазин зазначені друковані видання є в розумінні положень Закону №318/97-ВР розповсюдженням відповідної видавничої продукції, а отже спростовує твердження представника позивача в цій частині.
Таким чином, суд погоджується з рішенням Державного комітету телебачення і радіомовлення України № 19 від 8 жовтня 2018 року про накладання адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу», яким застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 адміністративно - господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 37 230,00 грн.
Відповідно до положень ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення про застосування до позивача штрафу відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, є правомірним, а позовні вимоги позивача є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
Розподілення судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 257-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 61204, АДРЕСА_1) до Державного комітету телебачення і радіомовлення України (код ЄДРПОУ 00013936, адреса: 01001, м. Київ, вул. Прорізна, буд. 2) про визнання протиправним та скасування рішення – залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 19 листопада 2018 року.
Суддя Шевченко О.В.