Рішення № 77957159, 06.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
2040/5936/18
Номер документу
77957159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 листопада 2018 р. № 2040/5936/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіна Ю.В.

при секретарі судового засідання Пройдак С.М.

у присутності

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Технобазіс" (вул. Перемоги, буд. 1,м. Чугуїв, Харківська область,63503, код ЄДРПОУ38630430) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська буд. 46,Харків,61057, код ЄДРПОУ39599198) про скасування наказу, визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: скасувати наказ Головного управління ДФС у Харківській області на проведення документальної позапланової перевірки ПП “Технобазіс” від 18.07.2018 року №5132; визнати неправомірними дії Головного управління ДФС у Харківській області з проведення документальної позапланової перевірки ПП “Технобазіс”.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 року по справі № 752/21240/17, провадження № 1-кс/752/707/18, клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 1 ОСОБА_3 про призначення позапланової документальної виїзної перевірки ПП “Технобазіс” задоволено, призначено позапланову документальну виїзну перевірку на предмет дотримання вимог податкового законодавства, проведення перевірки у встановлені ПК України строки доручити співробітникам ГУ ДФС у Харківській області та ГУ в областях, де перебувають на обліку покупці вищезазначених СГД, надано співробітникам ГУ ДФС у Xарківській області та ГУ в областях, де перебувають на обліку покупці вищезазначених СГД можливість використати матеріали кримінального провадження № 12017100010008451 для проведення позапланової документальної виїзної перевірки.

ПП «Технобазіс» 31.05.2018 року подало апеляційну скаргу до Апеляційного суду м. Києва на ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24 січня 2018 року по справі № 752/21240/17 та станом на час подачі цього позову відповідна апеляційна скарга призначена до розгляду у Апеляційному суді м. Києва на 07.08.2018 року.

Окрім того у позові позивач зазначив, що на момент винесення наказу Головного управління ДФС у Харківській області № 5132 від 18.07.2018 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства «Технобазіс» (код за ЄДРПОУ 38630430) вищезазначена ухвала не набрала законної сили, а отже у відповідності до ч.3 ст. 532 КПК України у відповідача не має законних підстав для прийняття оскаржуваного наказу, а відтак просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача 13.08.2018 року надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов у якому зазначив, що податковий орган діяв в межах своїх повноважень керуючись чинним законодавством України, а саме п.78.1.11 п.78.1 ст.78 ПК України. Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 06.04.2018 року заявнику ПП «Технобазіс» відмовлено у відкриті провадження за апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 року, тобто зазначена ухвала, яка на момент винесення оскаржуваного наказу набрала законної сили, що стало фактичною підставою для призначення позапланової перевірки. З огляду на наведене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Приватне підприємство “Технобазіс” зареєстроване в порядку, визначеному чинним законодавством як юридична особа та перебуває на податковому обліку як платник податків.

Як вбачається з матеріалів справи, керівником ГУ ДФС у Харківській області прийнято наказ № 5132 від 18.07.2018 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства «Технобазіс» (код за ЄДРПОУ 38630430) відповідно до якого та на підставі п.п. 20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.41.1 ст. 41, п.61.1,п.61.2 ст. 61, п.п. 62.1.3 п.62.1 ст. 62, п.п. 75.І.2 п.75.1 ст. 75, п.75.1 ст. 75, п.п. 78.1.11 п.78.1 ст. 78, п.82.2 ст. 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ, у зв’язку з надходженням Ухвали слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 року за справою № 752/21240/17, в рамках кримінального провадження № 12017100010008451 наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку Приватного підприємства «Технобазіс» (код за ЄДРПОУ 38630430, за адресою: вул. Перемоги, буд. 1, м. Чугуїв, Харківська область, 63503) з 23.07.2018 року тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести за період з 01.01.2015 року по 01.01.2018 року з метою контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Порядок проведення перевірок платників податків з питань повноти та правильності обчислення податків (зборів) визначений ст.ст.75-78, 79 ПК України.

Так, відповідно до п. 75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно положень п.п.78.1.11 п.78.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону.

Суд зазначає, що відповідно до положень п. 78.4 ст. 78 ПК України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 по справі №752/21240/17, клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 1 ОСОБА_3 про призначення позапланової документальної виїзної перевірки задоволено, призначено позапланову документальну виїзну перевірку ПП “Технобазіс” на предмет дотримання вимог податкового законодавства, проведення перевірки у встановлені ПК України строки доручити співробітникам ГУ ДФС у Харківській області та ГУ в областях, де перебуває на обліку покупці вищезазначених СГД, надано співробітникам ГУ ДФС у Xарківській області та ГУ в областях, де перебувають на обліку покупці вищезазначених СГД можливість використати матеріали кримінального провадження № 12017100010008451 для проведення позапланової документальної виїзної перевірки.

Згідно наданій відповідачем копії, на останній мається відмітка суду про те, що вказана ухвала набрала законної сили (а.с.38-43).

При цьому, суд зазначає, що на вказану ухвалу Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 по справі № 752/21240/17 позивачем подано апеляційну скаргу. На підтвердження подачі вказаної апеляційної скарги позивачем до матеріалів справи надано копію вказаної апеляційної скарги, на якій міститься штамп канцелярії Апеляційного суду м. Києва про прийняття апеляційної скарги 31.05.2018 року (а.с.8).

Як вбачається з роздруківки з офіційного сайту Апеляційного суду м. Києва, копія якої долучена до матеріалів справи, розгляд апеляційної скарги на вказану ухвалу слідчого судді було призначено на 07.06.2018 року. Надалі судове засідання було неодноразово перенесено, а саме на 26.06.2018 року, 19.07.2018 року, 07.08.2018 року, 03.10.2018 року 11.10.2018 року та на 20.11.2018 року.

Суд звертає увагу, що хвала Апеляційного суду м. Києва про відмову у відкритті провадження за апеляційною скаргою директора ПП "Технобазіс" на ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 року по справі № 752/21240/17 (судове провадження № 1-кс/752/707/18) на яку посилається у своєму відзиві на позов відповідач датується 06.04.2018 року, проте апеляційна скарга на ухвалу Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 по справі № 752/21240/17 ПП “Технобазіс” подана до Апеляційного суду м. Києва, відповідно до якої відкрито апеляційне провадження (реєстраційний номер судової справи 11-сс824/42/2018) та на яку посилається у позові позивач подана 31.05.2018 року, тобто ухвала Апеляційного суду м. Києва на яку посилається у відповіді на позов відповідач не є результатом розгляду апеляційної скарги на яку посилається у позові позивач.

У відповідності до ст. 532 КПК України, вирок або ухвала суду першої інстанції, ухвала слідчого судді, якщо інше не передбачено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Судові рішення суду апеляційної та касаційної інстанцій набирають законної сили з моменту їх проголошення.

Отже, виходячи зі змісту положень ст. 532 КПК України, з часу подачі апеляційної скарги ухвала слідчого судді, є такою, що не набрала законної сили.

Таким чином, станом на момент винесення відповідачем спірного наказу від 18.07.2018 року № 5132 ухвала слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 по справі №752/21240/17 була такою, що не набрала законної сили.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач протиправно видав наказ про призначення позапланової документальної перевірки від 18.07.2018 № 5132, на підставі п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПК України та оскаржуваний наказ не відповідає положенням ч. 2 ст. 2 КАС України

Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень субє’ктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Оскільки підстава для винесення наказу від 18.07.2018 року № 5132 є ухвала слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24.01.2018 по справі №752/21240/17 на момент винесення наказу не набрала законної сили, такий наказ порушив права позивача, а відтак належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними та скасування наказу від 18.07.2018 р. №5132.

Стосовно позовних вимог щодо визнання неправомірними дії Головного управління ДФС у Харківській області з проведення документальної позапланової перевірки ПП “Технобазіс”, то суд зазначає, що суб'єктом владних повноважень наразі не реалізовано своїх повноважень щодо проведення перевірки ПП “Технобазіс”, перевірка підприємства не проведена, а відтак прав та законних інтересів позивача не порушено, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про визнання неправомірними дії Головного управління ДФС у Харківській області з проведення документальної позапланової перевірки ПП “Технобазіс”.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати наказ Головного управління ДФС у Харківській області на проведення документальної позапланової перевірки ПП «Технобазіс» від 18.07.2018 року №5132

В іншій частині вимог адміністративний позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь ПП "Технобазіс" (код ЄДРПОУ 38630430) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у харківській області (код ЄДРПОУ39859805) судовий збір у розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн. 00 коп.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України.

У повному обсязі рішення виготовлено 19.11.2018 року.

Суддя Зоркіна Ю.В.