
Справа № 1540/3931/18
УХВАЛА
15 листопада 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соколенко О.М.
при секретарі судового засідання Любімовій О.Є.
розглянувши в підготовчому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:
- неврахування при перерахунку пенсії позивачу - ОСОБА_1 з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 процентів посадового окладу, надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 процентів посадового окладу та премії в розмірі 10 процентів посадового окладу;
- виплати пенсії з урахуванням лише 50 процентів суми підвищення пенсії.
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок позивачу - ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 56 процентів грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадовою окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 процентів посадового окладу; надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 процентів посадового окладу, премії в розмірі 10 процентів посадового окладу та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 процентів суми підвищення пенсії.
09 листопада 2018 року за вх. №34051/18 через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі № 1540/3931/18 до набрання законної сили рішення по справі № 826/3783/18.
Вказане клопотання обґрунтоване представником відповідача тим, що підставою подання позовної заяви по справі № 1540/3931/18 є:
- не врахування при перерахунку з 01.01.2018 пенсії позивачу надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними документами та премії;
- виплата пенсії з урахуванням лише 50 % суми підвищення пенсії.
Як вказує відповідач у клопотанні про зупинення провадження у справі, станом на момент звернення до суду з відповідним адміністративним позовом у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебуває справа № 826/3783/18, предметом розгляду якої є визнання незаконними пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконними змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службиста деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103; про визнання незаконним Додатку № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Посилаючись на те, що у справі № 826/3783/18 предметом розгляду є визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, на підставі яких Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу, з яким він не погоджується, а також зважаючи на те, що судове рішення у справі № 826/3783/18 не лише вирішить спір між сторонами у даній справі, а й вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, Головне управління вважає, що справу № 1540/3931/18 об'єктивно неможливо розглядати до вирішення справи № 826/3783/18.
Таким чином, зважаючи на положення п.3 ч.1 ст.236 КАС України, відповідач просить суд зупинити провадження в адміністративній справі № 1540/3931/18 до набрання законної сили рішення по справі № 826/3783/18.
14 листопада 2018 року за вх. №34682/18 через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі № 1540/3931/18 до набрання законної сили рішення по справі № 1540/3794/18.
Вказане клопотання обґрунтовано представником позивача тим, що в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 1540/3974/18 як зразкової, зазначено, зокрема, що з немалої кількості судових рішень, внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, вбачається, що зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18.
Враховуючи, що у справі №1540/3931/18 за позовом ОСОБА_1 розглядаються дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії в порядку, передбаченому Постановою №103 та Постановою №45, представник ОСОБА_1 просить суд на підставі п.3 ч.1 ст.236 КАС України зупинити провадження у справі №154/3931/18 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №1540/3794/18.
У підготовче судове засідання 15.11.2018 року сторони не з'явились, про дату, час та місце проведення засідання повідомлені належним чином та своєчасно.
При цьому, представник позивача у клопотанні про зупинення провадження у справі просив провести судове засідання, яке призначене на 15.11.2018 року за відсутності позивача та його представника.
Водночас, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у клопотанні про зупинення провадження у справі просив суд здійснити розгляд даного клопотання за відсутності відповідача.
Зважаючи на вищевикладене, суд розглядав клопотання представника відповідача та клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі за відсутності учасників справи.
Розглянувши клопотання представника відповідача та представника позивача про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі 1540/3931/18 до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в адміністративній у справі № 826/3783/18, та про відмову у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням по справі №1547/3794/18, виходячи з наступного.
Предметом розгляду у даній справі є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при перерахунку пенсії позивачу - ОСОБА_1 з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 процентів посадового окладу, надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 процентів посадового окладу та премії в розмірі 10 процентів посадового окладу та виплати пенсії з урахуванням лише 50 процентів суми підвищення пенсії і похідні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок позивачу - ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 56 процентів грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадовою окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 процентів посадового окладу; надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 процентів посадового окладу, премії в розмірі 10 процентів посадового окладу та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 процентів суми підвищення пенсії.
Судом встановлено, що 26.03.2018 року згідно довідки від 21.03.2018 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року (т.1 а.с.25, 55).
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії, дії щодо здійснення якого є предметом розгляду у даній справі, підставою для його здійснення є п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
Згідно змісту позовної заяви, вимоги позивача обґрунтовуються в тому числі тим, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу була перерахована пенсія з 01.01.2018 року з урахуванням лише розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення з військової служби, які були підвищені згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців. осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Як вказує позивач, додаткові види грошового забезпечення, премії, які він отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження військової служби, і які до 01.01.2018 року ураховувались, при перерахуванні пенсії з 01.01.2018 року не увійшли.
Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/3783/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Згідно подання Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2018 року у справі № 826/3783/18 із проханням прийняти до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення справу № 826/3783/18, ОСОБА_2 звернувся з позовом про визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 826/3783/18 відмовлено у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи № 826/3783/18 як зразкової. При цьому, у вказаній ухвалі Верховного Суду зазначено, зокрема, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Крім того, в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 1540/3974/18 як зразкової, зазначено, зокрема, що як видно з немалої кількості судових рішень, внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, зокрема, у справах №№ 0640/4526/18, 0640/4453/18, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18, щодо якої за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд як зразкової ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року відмовлено у відкритті провадження та зроблено висновок, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови КМУ № 103.
Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень станом на 15.11.2018 року рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 не прийнято.
При цьому суд зазначає, що предметом розгляду у справі №1540/3974/18 є дії відповідача щодо неврахування позивачу у цій справі при перерахунку пенсії з 01.01.2018 надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 55% посадового окладу; визначення в перерахунку пенсії від 26.04.2018 в розмірі 18398,40 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 7355,11 грн., суми підвищення в зв'язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 6374,89 грн.; обмеження максимального розміру пенсії сумою 13730 грн.; виплати пенсії з урахуванням 50% суми підвищення пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 92% грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу в розмірі 8600 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1480 грн.; процентної надбавки за вислугу років 50% в розмірі 5040 грн.; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за вкидання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 55% посадового окладу та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Враховуючи, що у справі №1540/3974/18 суд вирішує питання щодо правомірності дій при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року конкретній особі, зважаючи, що представником позивача не наведено, а судом не встановлено обставин, які створюють об'єктивну неможливість розгляду даної адміністративної справи до вирішення справи №1540/3974/18, суд дійшов висновку про відсутність підстав відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України для зупинення провадження у справі №1540/3931/18 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №1540/3974/18.
При цьому, як встановлено з матеріалів адміністративної справи №1540/3931/18, не включення відповідачем додаткових видів грошового забезпечення позивача при перерахунку пенсії здійснювалось у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, правомірність положень якої є предметом розгляду та оскарження в адміністративній справі №826/3783/18.
Відтак, прийняття рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 щодо відповідності закону встановленого порядку перерахунку пенсій може вплинути на подальший розгляд адміністративної справи №1540/3931/18 по суті.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав, визначених п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, для зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.
Керуючись ст.120, п.3 ч.1 ст.ст.236, 243, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі №1540/3931/18 до набрання законної сили рішення по справі № 1540/3794/18 - відмовити.
Клопотання представника відповідача - задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі №1540/3931/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішенням по справі №826/3783/18.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 19.11.2018 року.
Суддя О.М. Соколенко