Рішення № 77956478, 19.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
1540/3678/18
Номер документу
77956478
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/3678/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2018 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Харченко Ю.В.

При секретарі Савулій В.О.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства "ЛИДЕР" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання визнання протиправним та скасування Розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412, визнання протиправною та скасування Постанови щодо застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018р.,-

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "ЛИДЕР" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати Розрахунок Управління Укртрансбезпеки в Одеській області плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412, визнати протиправною та скасувати Постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018р.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилаються на те, що 28.04.2018р. о 16год. 50хв. працівниками Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на пункті габари тно-вагового контролю, розташованому на автомобільній дорозі Р-70 "Одеса - Білгород-Дністровський - Монаші" (65 км), проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля ДП "ЛИДЕР" КАМАЗ 6520, реєстраційний номер ВН1281НВ, що перевозив асфа льтобетонну суміш. Однак, жодних доказів на підтвердження правильності зважування автомобіля позивача, та визначення його маси відповідно до вимог чинного законодавства відповідачем - Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області не надано. Також, позивач наголошує, що передбачена п.п.2 п.2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. №879 методика для визначення фактичної маси та навантаження на осі транспортного засобу Підприємства позивача, Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області не застосовувалась, оскільки спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології не затверджувалась. Крім того, ДП "ЛИДЕР" стверджує, що Довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акта від 28.04.2018р. №0003412 фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено з чисельними порушеннями вимог чнного законодавства. Також, на думку позивача, відповідачем невірно здійснено арифметичний розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Відповідач - Управління Укртрансбезпеки в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 27.08.2018р. вхід.№ЕП/4699/18), наголошуючи, зокрема, що 28.04.2018р. інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на пункті габари тно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці ППГВК а/д Р-70, 65км. + 360м. здійснено перевірку вантажного транспортного засобу КАМАЗ, реєстраційний номер ВН1281НВ, що належить позивачу. За результатами проведеного зважування фахівцями контролюючого органу виявлено перевищення нормативно-вагових параметрів на здвоєну вісь на 11,73тон. Крім того, відповідач зазначає, що пункт 19 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. №879, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №671 від 30.08.2017р., виключено, у зв'язку з чим методика для визначення фактичної маси та навантаження на осі транспортного засобу не є обов'язковою. Також, відповідач стверджує, що чек (квитанція) зважувального засобу не є документом суворої звітності, підтверджує лише факт перевищення вагових параметрів, формується та видається автоматично, що унеможливлює втручання посадової особи в результати зважування. Окрім того, жодним нормативно-правовим актом виключення з ПДР при перевезенні подільних (в тому числі сипучих) вантажів не передбачено. До того ж, на думку відповідача, розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування здійснено вірно.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.07.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №1540/3678/18 за позовом Дочірнього підприємства "ЛИДЕР" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання визнання протиправним та скасування Розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412, визнання протиправною та скасування Постанови щодо застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018р.

Ухвалою суду від 20.09.2018р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.

Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 28.04.2018року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці а/д Р-70, 65км + 360м, згідно направлення на перевірку від 20.04.2018року №026264, здійснено перевірку вантажного транспортного засобу марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ, що належить ДП "ЛИДЕР".

За результатами проведення зважування вищеозначеного транспортного засобу марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ, що належить ДП "ЛИДЕР", інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0003412 від 28.04.2018р., у якому встановлено, що в транспортному засобі допущено перевищення вагових параметрів на здвоєну вісь.

28.04.2018р. Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, у якій зазначено про перевищення в транспортному засобі марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ нормативно вагових параметрів.

З матеріалів справи вбачається, що фахівцем Управління Укртрансбезпеки в Одеській області також складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0003412 від 28.04.2018р., яким ДП "ЛИДЕР" визначено суму плати за проїзд у розмірі 560,81євро.

Також, 28.04.2018року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №049628, в якому зазначено про порушення Підприємством позивача вимог абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме здійснення вантажного автомобільного перевезення без наявності документів, передбачених ст.48 цього Закону, а саме відсутній дозвіл на перевезення вантажу, що перевищує габаритно-вагові параметри.

За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Чекал М.П. винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018року, якою до ДП "ЛИДЕР" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700грн.

Вищеозначене послугувало підставою для звернення позивача - ДП "ЛИДЕР" до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги Дочірнього підприємства "ЛИДЕР" про визнання протиправним та скасування Розрахунку Управління Укртрансбезпеки в Одеській області плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412, визнання протиправною та скасування Постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018р., є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, транспортний засіб марки КАМАЗ, д/н ВН 1281 НВ на праві власності належить ДП «ЛИДЕР», що підтверджується наявною у матеріалах справи належним чином засвідченою копією Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії СХТ 989160.

Відповідно до наявної у матеріалах справи належним чином засвідченої копії накладної №07/23 від 28.04.2018р., транспортний засіб марки КАМАЗ, д/н ВН 1281 НВ 28.04.2018р. здійснював перевезення асфальтобетонної суміші за маршрутом асфальтобетонний завод (ст.Ксеньєво) - м.Білгород-Дністровський.

Спірні правовідносини щодо здійснення державного контролю на автомобільному транспорті виникли між позивачем - ДП «ЛИДЕР», який є суб'єктом господарювання, та суб'єктами владних повноважень - Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, яке є територіальним органом Укртрансбезпеки.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п.8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Підпунктом 15 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування;

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006року, відповідно до пунктів 3,4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006року встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.

Так, як встановлено судом, та зазначено вище, 28.04.2018року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці а/д Р-70, 65км + 360м, згідно направлення на перевірку від 20.04.2018року №026264, здійснено перевірку вантажного транспортного засобу марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ, що належить ДП "ЛИДЕР".

За результатами проведення зважування вищеозначеного транспортного засобу марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ, що належить ДП "ЛИДЕР", інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0003412 від 28.04.2018р., у якому встановлено, що в транспортному засобі допущено перевищення вагових параметрів на здвоєну вісь.

28.04.2018р. Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, у якій зазначено про перевищення в транспортному засобі марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ нормативно вагових параметрів.

З матеріалів справи вбачається, що фахівцем Управління Укртрансбезпеки в Одеській області також складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0003412 від 28.04.2018р., яким ДП "ЛИДЕР" визначено суму плати за проїзд у розмірі 560,81євро.

Також, 28.04.2018року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №049628, в якому зазначено про порушення Підприємством позивача вимог абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме здійснення вантажного автомобільного перевезення без наявності документів, передбачених ст.48 цього Закону, а саме відсутній дозвіл на перевезення вантажу, що перевищує габаритно-вагові параметри.

За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Чекал М.П. винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018року, якою до ДП "ЛИДЕР" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700грн.

Відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді адміністративно-господарських штрафів встановлено ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідно до якої за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підпунктом 15 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, визначено повноваження Укртрансбезпеки, яка відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879, відповідно до п.п.4 п.2 якого габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.

Згідно з п.28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року).

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001року за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 тонн або фактичною масою понад 24 тонн автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Пунктом 21 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування.

Так, судом встановлено, що відповідно до наявної у матеріалах справи належним чином засвідченої копії Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії СХТ №989160, маса без навантаження автомобіля КАМАЗ 6520 становить 12950 кг.

Згідно з накладною №07/23 від 28.04.2018року ТОВ "ФОРТУНА" транспортний засіб марки КАМАЗ, д/н ВН 1281 НВ 28.04.2018р. здійснював перевезення асфальтобетонної суміші, загальною масою 22,39 тонни.

Таким чином, судом встановлено, що повна маса транспортного засобу марки КАМАЗ, д/н ВН 1281 НВ мала становити 35340 кг. ((22,39т. х 1000) + 12950кг.).

Водночас, судом встановлено, що в Довідці про результати габаритно-вагового контролю від 28.04.2018р. зазначено, що повна маса транспортного засобу становила 36,48тонн (36480кг.).

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації.

Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.

Відповідно до п.12 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Натомість, зі складених фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, та наявними у матеріалах справи Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0003412 від 28.04.2018р., Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 28.04.2018р. неможливо встановити на яких вагах (якої марки, моделі, з якими характеристиками, можливими чи допустимими похибками) проводилося зважування транспортного засобу марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ.

Крім того, згідно з Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0003412 від 28.04.2018р., Довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 28.04.2018р. ДП «ЛИДЕР» допущено перевищення вагових параметрів на здвоєну вісь, замість допустимих 16 тонн(+-2% похибки) навантаження становило 36480 кг, тобто перевищуючи дозволені нормативи.

Згідно з п.9 Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від №255 від 28.07.2016 року, вагове обладнання повинно забезпечувати поосьове зважування у русі і визначати повну масу вантажного транспортного засобу з похибкою не більше ніж 2 % та дискретністю вимірювання в межах технічних характеристик вагового обладнання, визначених виробником.

Таким чином, зазначеним нормативним положенням чітко визначено, що вагове обладнання повинно забезпечувати саме поосьове зважування у русі транспортного засобу, та в жодному разі не у спосіб здійснений інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області.

Між тим, відповідно до п.п.2 п.2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Водночас, станом на момент проведення відповідного зважування транспортного засобу марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ така методика не затверджена.

Також, суд вважає за доцільне наголосити, що у випадку, якщо рух великогабаритного транспорту здійснюється без отримання спеціального дозволу або внесення плати, то уповноваженими органами складається розрахунок такої плати за наслідками проведення перевірки, який є обов'язковим для власника транспортного засобу, оскільки пунктом 30-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 визначено обов'язок перевізника внести плату, визначену у розрахунку та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Отже, з урахуванням наведеного, судом з'ясовано, що спірний Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412 має для перевізника обов'язковий характер, та впливає на права, свободи, та охоронювані законом інтереси ДП «ЛИДЕР».

Відтак, з урахуванням вищеозначеного, судом встановлено, що відповідачем - Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, не доведено достовірність та правильність результатів вимірювань при здійсненні зважування транспортного засобу марки КАМАЗ, д/н ВН 1261 НВ при визначенні навантажень на осі, та його загальної ваги, у зв'язку з чим спірні Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412, та Постанова щодо застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018р. є необґрунтованими, та такими, що складені Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області всупереч вимогам чинного законодавства.

Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Дочірнього підприємства "ЛИДЕР" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання визнання протиправним та скасування Розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412, визнання протиправною та скасування Постанови щодо застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018р., підлягають задоволенню, з вищенаведених підстав.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Дочірнього підприємства "ЛИДЕР" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання визнання протиправним та скасування Розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412, визнання протиправною та скасування Постанови щодо застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018р., задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Розрахунок Управління Укртрансбезпеки в Одеській області плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 28.04.2018р. №0003412.

3. Визнати протиправною та скасувати Постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо застосування адміністративно-господарського штрафу №060448 від 25.06.2018р.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, просп.Перемоги,14, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Дочірнього підприємства "ЛИДЕР" (65496, Одеська область, Овідіопольський район, Таїровська сільська рада, вул.Академіка Вільямса,93, код ЄДРПОУ 34168990) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 1762(одна тисяча сімсот шістдесят дві)грн.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.