Рішення № 77956443, 19.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
1540/3340/18
Номер документу
77956443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А0456
Державний герб України

Справа № 1540/3340/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2018 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Савулій В.О.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України про визнання незаконними дій щодо накладення дисциплінарного стягнення, та зобов’язання скасувати Наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 18.07.2018р. вхід.№20835/18), просить суд визнати незаконними дії Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України щодо накладення дисциплінарного стягнення, та зобов’язати Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України скасувати Наказ Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 06.04.2018р. до військової частини А1113 надійшов інформаційний запит ОСОБА_2 від 05.04.2018р., у якому заявником викладено прохання надати йому копії табелів обліку робочого часу та довідки про виплату заробітної плати працівникам ЗС України науково-організаційного відділення військової частини А1113 ОСОБА_3, ОСОБА_4 за 2017рік з складовими заробітної плати. Позивач стверджує, що запитувана ОСОБА_2 інформація не відноситься до публічної, розпорядником якої відповідно до п.2 ч.1 ст.13 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, є військова частина А1113, у зв’язку з чим відповідь на інформаційний запит ОСОБА_2 від 05.04.2018р. надано з урахуванням статті 11 Закону України “Про інформацію”, та строки, встановлені Законом України “Про звернення громадян”. Однак, при проведенні Командуванням службової перевірки щодо порушення Закону України “Про доступ до публічної інформації” у військовій частині А1113 дані факти і обставини враховані не були.

Відповідач – Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 05.06.2018р. вхід.№15850/18), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення спірного Наказу “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94, оскільки відповідь на інформаційний запит ОСОБА_2 командиром військової частини А1113 ОСОБА_1 надана листом від 24.04.2018р., з порушенням строків встановлених статтею 20 Закону V країни “Про доступ до публічної інформації”. Крім того, відповідач стверджує, що у відповіді на інформаційний запит ОСОБА_2 військова частина А1113 посилається саме на норми Закону України “Про доступ до публічної інформації“. Також, на думку відповідача, якщо позивач вважав, що інформаційний запит ОСОБА_2 є звичайним зверненням, і повинен розглядатися в порядку встановленому Законом України “Про звернення громадян”, військова частина А1113 зобов’язана була в п’ятиденний термін повідомити ОСОБА_2 про відмову в наданні інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», та здійснення подальшого розгляду в порядку Закону України “Про звернення громадян”. Окрім того, відповідь на інформаційний запит ОСОБА_2 командиром військової частини А1113 ОСОБА_1 надано з порушенням вимог статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині щодо зазначення порядку оскарження відмови в задоволенні запиту. Також, відповідач наголошує, що нормативно-правовими актами не визначено форму розпорядчого документу про призначення службової перевірки. Крім того, як вбачається з Розпорядження про призначення службової перевірки від 18.06.2018р. №163, службова перевірка проводилась не за зверненням ОСОБА_2, а з метою перевірки інформації про факт правопорушення, про який зазначено в Поданні Південного територіального управління Військової служби правопорядку від 05.06.2018р. №2869/1.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.07.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №1540/3340/18 за позовом ОСОБА_1 до Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України про визнання незаконними дій щодо накладення дисциплінарного стягнення, та зобов’язання скасувати Наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94.

Ухвалою суду від 02.10.2018р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.

Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 26.06.2018р. Командуванням Військово-Морських Сил Збройних Сил України винесено Наказ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» №94, яким за порушення вимог статей 20, 22 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 1 розділу IV Інструкції із забезпечення доступу до публічної інформації в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оброни України від 13 червня 2017року №319, на командира військової частини А1113 полковника ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення - “догана”.

Не погодившись із Наказом Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 26.06.2018р. №94 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконними дій Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України щодо накладення дисциплінарного стягнення, та зобов’язання Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України скасувати Наказ Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94, є неправомірними, безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 06.04.2018р. начальник науково-організаційного відділення військової частини А1113 полковник ОСОБА_2 звернувся до командира військової частини А1113 з Інформаційним запитом від 05.04.2018р. (вхід. в/ч А1113 №346) про надання, з урахуванням ст.34 Конституції України, ст.ст.3,4,5,19,20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст.ст.5,9,28,29,32,33 Закону України «Про інформацію», інформації щодо врегулювання законності виплати заробітної плати працюючим у 2017 році ОСОБА_3, ОСОБА_4, а саме: належним чином засвідчених копій табелів обліку робочого часу ОСОБА_3, ОСОБА_4 за 2017 рік, довідки про виплату заробітної плати ОСОБА_3, ОСОБА_4 за 2017 рік, зі складовими заробітної плати, наказів, хто в який період виконував обов’язки начальника науково-організаційного відділення в/ч А1113 за 2017 рік.

За результатами розгляду вищеозначеного Інформаційного запиту ОСОБА_2 від 05.04.2018р. (вхід. в/ч А1113 №346 від 06.04.2018р.), командиром військової частини А1113 полковником ОСОБА_5 на ім’я ОСОБА_2 надіслано Лист-відповідь від 24.04.2018р. №387, яким адресату відмовлено в наданні засвідчених копій табелів обліку робочого часу ОСОБА_6, ОСОБА_4 за 2017 рік, довідки про виплату заробітної плати ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за 2017 рік, наказів про призначення тимчасово виконуючих обов’язки начальника науково-організаційного відділення військової частини А1113 за 2017 рік, оскільки запитувана інформація не відноситься до інформації, що стосується особисто ОСОБА_2, та військова частина не є розпорядником інформації в даній частині.

У зв’язку з чим, 29.05.2018р. голова Одеської міської організації Всеукраїнської громадської організації спілка офіцерів України полковник юстиції ОСОБА_2 надіслав на ім’я Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України віце-адмірала ОСОБА_7 ОСОБА_4 №147/33 щодо проведення перевірки правомірності розгляду командиром військової частини А1113 полковником ОСОБА_5 запитів на отримання публічної інформації ОСОБА_2

Судом з’ясовано, що Відділом запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень Південного територіального управління Військової служби правопорядку проведено перевірку щодо порушень законодавства під час ненадання громадянину ОСОБА_2 відповіді на інформаційний запит від 05квітня 2018р., та притягнення до відповідальності командира військової частини А1113 полковника ОСОБА_1, в ході якої встановлено, що командир військової частини А1113 полковник ОСОБА_1 систематично порушує Закон України "Про доступ до публічної інформації", тобто ігнорує запит ОСОБА_2 до командира військової частини А1113 від 06.04.2018р. №346, який зареєстровано у книжці вхідної кореспонденції військової частини А1113, та станом на 05.06.2018р. відповідь на даний запит у військовій частині не відпрацьовано.

Вищеозначене послугувало підставою для внесення т.в.о. начальника Південного територіального управління Військової служби правопорядку полковником ОСОБА_8 в порядку п.17 ст.7 Закону України «Про військову службу правопорядку у Збройних Силах України» Командувачу Військово-Морських Сил Збройних Сил України Подання від 05.06.2018р. №2869/1 щодо усунення порушень вимог Закону України ""Про доступ до публічної інформації", причин та умов, що цьому сприяли, у якому, серед іншого, викладено прохання призначити службову перевірку (службове розслідування) за порушення Законів України "Про доступ до публічної інформації", стосовно командира військової частини А1113 полковника ОСОБА_1, та, у разі підтвердження систематичних порушень вчинених командиром військової частини А1113 полковником ОСОБА_1, направити матеріали на адресу Південного територіального управління Військової служби правопорядку для притягнення його до адміністративної відповідальності.

За наслідками розгляду вищеозначеного Подання т.в.о. начальника Південного територіального управління Військової служби правопорядку полковником ОСОБА_8 від 05.06.2018р. №2869/1, Командуванням Військово-Морських Сил Збройних Сил України винесено Розпорядження «Про призначення службової перевірки» від 18.06.2018р. №163, яким призначено службову перевірку, проведення якої доручено комісії в складі: голови комісії - капітана 2 рангу ОСОБА_9, тимчасово виконуючого обов’язки начальника воєнно-наукового відділу штабу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України; члена комісії: підполковника юстиції ОСОБА_10, заступника начальник юридичної служби Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Судом з’ясовано, що на виконання вимог Розпорядження ВМС ЗС України від 18.06.2018р. №163 «Про призначення службової перевірки» комісією у складі: голови комісії - капітана 2 рангу ОСОБА_9, тимчасово виконуючого обов’язки начальника воєнно-наукового відділу штабу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України; члена комісії: підполковника юстиції ОСОБА_10, заступника начальник юридичної служби Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України проведено службову перевірку, за результатами якої складено ОСОБА_5 службової перевірки щодо порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації» у військовій частині А1113, котрий 23.06.2018р. затверджено Командувачем Військово-Морських Сил Збройних Сил України віце-адміралом ОСОБА_7

Зокрема, під час проведення службової перевірки комісією встановлено, що відповідь на інформаційний запит ОСОБА_2 надано листом від 24.04.2018р. №387 з порушенням строків встановлених статтею 20 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, а саме через 14 робочих днів. Крім того, відповідь на інформаційний запит ОСОБА_2 від 24.04.2018р. №387 підготовлено з порушенням вимог статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо зазначення порядку оскарження відмови в задоволенні запиту.

Таким чином, за порушення вимог статей 20, 22 Закону України “Про доступ до публічної інформації” щодо термінів розгляду запиту на інформацію, та не зазначення порядку оскарження відмови в наданні інформації, статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо зобов'язання кожного військовослужбовця виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, пункту 1 розділу IV Інструкції із забезпечення доступу до публічної інформації в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оброни України від 13.06.2017р. №319 щодо нездійснення контролю за відпрацюванням проекту відповіді на запит на інформацію під час розгляду запиту на інформацію ОСОБА_2 від 05.04.2018р., Комісією запропоновано накласти на командира військової частини А1113 полковника ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011року №2939-VI (зі змінами та доповненнями) відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1 якого публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про доступ до публічної інформації», метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Відповідно до ч.4 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до частин 1 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що відповідь на запит на інформацію розпорядник інформації має надати не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Між тим, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, начальник науково-організаційного відділення військової частини А1113 полковник ОСОБА_2 з Інформаційним запитом від 05.04.2018р. до командира військової частини А1113 звернувся, зокрема 06.04.2018р. (вхід. в/ч А1113 №346), за результатами розгляду якого командиром військової частини А1113 полковником ОСОБА_5 надано відповідь лише 24.04.2018р. (ОСОБА_4 командира військової частини А1113 полковника ОСОБА_5 від 24.04.2018р. №387).

Отже, з урахуванням наведеного, судом з’ясовано, що під час розгляду Інформаційного запиту ОСОБА_2 від 05.04.2018р. (вхід. в/ч А1113 №346 від 06.04.2018р.) командиром військової частини А1113 полковником ОСОБА_5 порушено, визначені частиною 1 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», строки його розгляду.

Водночас, судом відхиляються, та не приймаються до уваги, як на підставу для задоволення позовних вимог, посилання позивача - ОСОБА_1 на те, що Інформаційний запит ОСОБА_2 від 05.04.2018р. (вхід. в/ч А1113 №346 від 06.04.2018р.) повинен розглядатися у строки, встановлені Законом України “Про звернення громадян”, оскільки одержавши запит на інформацію, який подано згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», проте який за своїм змістом є зверненням громадянина відповідно до Закону України «Про звернення громадян», розпорядник інформації повинен відмовити у задоволенні такого запиту через невідповідність його предмета вимогам закону (пункт 2 частини п’ятої статті 19, пункт 4 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації»), та з урахуванням принципів добросовісності і розсудливості розглянути запит за Законом України «Про звернення громадян». При цьому, запитувача повинно бути повідомлено у п’ятиденний строк про те, що його запит на інформацію буде розглядатися як звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Згідно з п.4 ч.4 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» у відмові в задоволенні запиту на інформацію, у тому числі, має бути зазначено порядок оскарження відмови.

Натомість, судом встановлено, що у порушення приписів п.4 ч.4 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», у ОСОБА_4 командира військової частини А1113 полковника ОСОБА_5 від 24.04.2018р. №387 не зазначено порядок оскарження відмови.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: 1) ненадання відповіді на запит; 2) ненадання інформації на запит; 3) безпідставна відмова у задоволенні запиту на інформацію; 4) неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону; 5) надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації; 6) несвоєчасне надання інформації; 7) необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом; 8) нездійснення реєстрації документів; 9) навмисне приховування або знищення інформації чи документів.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначено Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999року №551-XIV (зі змінами та доповненнями) відповідно до п.п.1-5 якого військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Військова дисципліна грунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів; формування правової культури військовослужбовців; умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу; зразкового виконання командирами військового обов'язку, їх справедливого ставлення до підлеглих; підтримання у військових з'єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку; своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення; чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.

Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Відповідно до п.45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Згідно з п.68 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження в посаді; е) пониження військового звання на один ступінь; є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; ж) позбавлення військового звання.

Пунктом 83 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України передбачено, що на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Відповідно до п.86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Згідно з п.97 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України про накладені дисциплінарні стягнення військовослужбовцям може бути оголошено особисто, у письмовому наказі (розпорядженні), на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, який вчинив правопорушення.

Відповідно до п.2 Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017року №608, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017р. за №1503/31371 (зі змінами та доповненнями) службова перевірка - комплекс заходів, які здійснюються відповідно до цього Порядку, з метою перевірки інформації про вчинення дисциплінарного правопорушення, з'ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни.

Згідно з пунктами 1-5 розділу VII Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України з метою перевірки інформації про факт правопорушення, з'ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни, а також якщо особу правопорушника не встановлено, але виявлено факт правопорушення, проводиться службова перевірка.

Під час службової перевірки встановлюються: особа, яка вчинила дисциплінарне правопорушення або порушення виконавської дисципліни; обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) правопорушення або порушення виконавської дисципліни; не виконані або неналежно виконані військовослужбовцем розпорядження, доручення, вказівки начальників, службові обов'язки.

У разі необхідності уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення, за фактом якого проведено службову перевірку, та ступеня вини військовослужбовця за результатами службової перевірки може бути проведено службове розслідування.

Службова перевірка проводиться за рішенням відповідного командира (начальника).

У разі вчинення військовослужбовцем правопорушення та невжиття заходів відповідним командиром (начальником) з будь-яких причин (крім військової частини А0515 та підпорядкованих їй військових частин) військовослужбовці Військової служби правопорядку за письмовим розпорядженням начальника органу управління Військової служби правопорядку згідно із завданнями та функціями, визначеними статутами Збройних Сил, Законом України "Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України" та іншими нормативно-правовими актами, проводять службову перевірку.

Про призначення службової перевірки видається розпорядження, у якому зазначається інформація про службових осіб, яким доручається проведення перевірки, мету перевірки та дату її завершення.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що оскаржуваний позивачем - ОСОБА_1 Наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94 Командуванням Військово-Морських Сил Збройних Сил України винесено на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачений положеннями чинного законодавства України, а відтак, суд не вбачає законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконними дій Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України щодо накладення дисциплінарного стягнення, та зобов’язання Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України скасувати Наказ Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94.

Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві, та письмовій відповіді на відзив.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України про визнання незаконними дій щодо накладення дисциплінарного стягнення, та зобов’язання скасувати Наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.72-76, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (65009, м.Одеса, Фонтанська дорога,10, д.2 кім.520, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (65012, м.Одеса, пров. Штабний,1, код ЄДРПОУ 26613823) про визнання незаконними дій щодо накладення дисциплінарного стягнення, та зобов’язання скасувати Наказ “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” від 26.06.2018р. №94, відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.