Рішення № 77956295, 19.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2018
Номер справи
1540/4008/18
Номер документу
77956295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4008/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

09 серпня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі викладені в листі від 02.07.2018р. №192/м-5 щодо зміни базового місяця індексації пенсії з травня 2011 року та лютий 2017 року та невиплати фіксованої суми індексації пенсії при здійсненні перерахунку пенсії за рішенням суду; зобов'язати Суворовське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату сум фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком – травень 2011 року та повернути з 01.02.2017 року невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1, з 04.05.2011 року перебуває на обліку в Суворовському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримую пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати. 17 квітня 2018 року Одеським апеляційним адміністративним судом по справі № 523/10187/17 за позовом ОСОБА_1 до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити певні дії було винесено постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Відповідно до резолютивної частини вищевказаної постанови визнано протиправним та скасовано рішення Суворовського об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №25 від 02.02.2017 року «Про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з 01 лютого 2017 року у розмірі 90% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань,індексації згідно з довідкою, яка видана Головним Управлінням ДФС в Одеській області від 03.01.2017 року №1/МУ15-32-05-02-09. Позивач зазначила, що 19 червня 2018 року вона звернулась до відповідача із заявою про виплату фіксованої суми індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком на виконання рішення суду. Проте, у липні 2018 року, отримала листа Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 02.07.2018 р. № 192/м-5 яким повідомлено, що у зв’язку з виконанням рішення суду та проведення перерахунку пенсії з 01.02.2017 базовий місяць визначено на лютий 2017 року, підстав для збереження фіксованої індексації немає. Посилаючись на положення ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п. 10.-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року, позивач вважає висновок територіального органу Пенсійного фонду України протиправним та таким, що порушує її конституційні права.

Ухвалою суду від 13.08.2018 року відкрито провадження у даній справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 263 КАС України.

07 вересня 2018 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№26182/18), в якому обґрунтовуючи заперечення проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, представник відповідача, посилаючись на ст.ст. 2, 4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року №1078, вказує на правомірність дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та відсутності, законодавчо визначених, підстав для збереження фіксованої індексації за травень 2011 року. Також представник відповідача зазначив, що саме у зв’язку з виконанням Постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року по справі №523/10187/17, якою зобов’язано Управління здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з 01.02.2017 року було змінено базовий місяць – лютий 2017 року, оскільки внаслідок перерахунку пенсії позивача відбулось підвищення її розміру, що на думку представника відповідача є підставою для зміни базового місяця для обчислення індексації грошових доходів населення.

Ухвалою суду від 19.09.2018 року, з урахуванням необхідності отримання від відповідача додаткових доказів та пояснень по справі на підтвердження доводів викладених у відзиві на позовну заяву, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено перше судове засідання на 15.10.2018 року. Також ухвалою суду зобов’язано Суворовське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 у строк до 12.10.2018 року.

28 вересня 2018 року від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без її участі (вх.№28713/18). Також у клопотанні позивач зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

11 жовтня 2018 року від представника відповідача до суду надійшла заява на виконання ухвали суду від 19.09.2018 року з додатками (вх.№30237/18).

Судове засідання, призначене на 15.10.2018 року, не проводилось у зв’язку з тим, що є офіційним вихідним днем та було перенесено на 15.11.2018 року.

У судове засідання, призначене на 15.11.2018 року учасники справи не з’явились, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином та своєчасно.

Таким чином, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також з урахуванням заяв учасників справи про розгляд справи без їх участі, судом вирішено розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження відповідно до ч.3 ст.194 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04.05.2011 року перебуває на обліку в Суворовському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Одеси та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати.

03 травня 2018 року, на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року по справі №523/10187/17 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2017 року у розмірі 90% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації згідно з довідкою Головного управління ДФС в Одеській області від 03.01.2017 року №1/М/15-32-05-02-09.

Загальний розмір пенсії встановлено на рівні 5203,34 грн.

19 червня 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою (вх.№192/м-5 від 19.06.2018 року), в якій, посилаючись на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року (справа №523/11087/17) просила виплачувати їй фіксовану суму індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.

Однак, листом від 02.07.2017 року №192/М-5 відповідач повідомив ОСОБА_1, зокрема, про те, що на виконання рішення суду розпорядженням управління від 03.05.2018 року її пенсію перераховано при страховому стажі 30 років 03 місяці, в тому числі 27 років 10 місяців на посаді державного службовця та середньомісячній заробітній платі 5781,49 грн., при цьому розмір пенсійної виплати з 01.02.2017 року встановлено на рівні 5203,34 грн., у зв’язку з чим базовий місяць визначено на лютий 2017 року, тому підстав для збереження фіксованої індексації немає.

Не погоджуючись з такою позицією пенсійного органу, вважаючи протиправними дії відповідача щодо зміни базового місяці індексації пенсії з травня 2011 року на лютий 2017 року та не виплати фіксованої суми індексації пенсії при здійсненні перерахунку пенсії, позивачка звернулася до суду з позовом.

Вирішуючи дану справу по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України “Про недержавне пенсійне забезпечення”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Так, 17 квітня 2018 року Одеським апеляційним адміністративним судом ухвалено постанову по справі №523/10187/17, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 17 січня 2018 р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити певні дії задоволено частково. Постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 17 січня 2018 року скасовано та, зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Суворовського об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №25 від 02.02.2017 року «Про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов’язано Суворовське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з 01 лютого 2017 року у розмірі 90% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань,індексації згідно з довідкою, яка видана Головним Управлінням ДФС в Одеській області від 03.01.2017 року №1/М/15-32-05-02-09. Як вбачається з вищевказаної постанови, відмовляючи в задоволенні проведення перерахунку без зміни базового місяця, колегія суддів дійшла висновку щодо їх передчасносі, у зв’язку з відсутністю підстав вважати, що при перерахунку позивачу пенсії органом Пенсійного фонду України буде змінено базовий місяць, адже такий перерахунок здійснюватиметься не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а у відповідності до рішення суду.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 03.05.2018 року на виконання вищевказаного судового рішення, відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2017 року, та встановлено базовий місяць обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення - лютий 2017 року, обґрунтовуючи це тим, що у зв’язку з перерахунком відбулось підвищення розміру пенсії позивача.

З огляду на зазначене, на думку відповідача, в даному випадку відсутні підстави для збереження фіксованої індексації за травень 2011 року.

Суд не погоджується з такими висновками пенсійного органу з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1283-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ст. 2 Закону №1283-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв'язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат.

Підтримка купівельної спроможності соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, здійснюється шляхом перегляду їх розміру у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму відповідно до законодавства.

Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з ст. 4 Закону країни "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 встановлено правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Пункт 2 порядку 1078 кореспондується з положеннями ст. 2 Закону №1283-ХІІ та передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі; допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей.

Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Індексація страхових виплат від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Сума індексації пенсій та щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей у разі підвищення їх розмірів розраховується як різниця між сумою індексації, визначеною до 11 жовтня 2017 р., та сумою підвищення цих виплат до повного погашення суми індексації відповідно до пункту 5цього Порядку.

Відповідно до п. 3 Порядку №1078 до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: доходи громадян від здачі в оренду майна, від акцій та інших цінних паперів, ведення селянського (фермерського) і особистого підсобного господарства, підприємницької діяльності, яка є для громадян джерелом грошових доходів від власності; виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати; одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога у зв'язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на поховання; цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо; соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; мінімальний розмір допомоги по безробіттю; державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд; тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату; щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею; компенсаційна виплата, що призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами); державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, допомога на дітей одиноким матерям.

Отже, згідно вищезазначених приписів нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, вбачається, що законодавством чітко встановлено підстави проведення індексації та розмір грошового доходу, який підлягає індексації.

Пунктом 5 Пордяку №1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв’язку з індексацією враховується рівень такого підвищення. Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом. У разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, Кабінет Міністрів України приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам бюджетної сфери, органам державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення. Працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та положень цього Порядку.

Таким чином, з аналізу вищезазначеного суд дійшов висновку, що підвищення пенсії в розумінні п. 5 Порядку 1078 це збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 року по справі № 464/1211/16-а, від 20.02.2018 року по справі № 576/1724/17, від 07.03.2018 року по справі № 727/5413/17.

Відповідно до п. 10-1 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата відповідна виплата.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 20.05.2011 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати.

Отже, базовим місяцем для визначення права на індексацію пенсії є травень 2011 року та у відповідача не було підстав для його зміни.

Суд критично оцінює доводи представника відповідача щодо правомірності дій Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі по зміні базового місяцю з травня 2011 на лютий 2017 року з підстав підвищення пенсії позивача відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року, оскільки такі висновки суперечать чинному законодавству України.

Відповідно до ст. 16 Порядку №1078 спори, що виникають з питань індексації грошових доходів населення, вирішуються у судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зміни базового місяця індексації пенсії та не виплати фіксованої суми індексації при здійсненні перерахунку є протиправними.

Відповідно, вимога про зобов’язання відповідача здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату сум фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком з травня 2011 року та повернення з 01.02.2017 року невиплаченої суми індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не надав суду доказів на підтвердження доводів, викладених у відзиві на позовну заяву, які спростовуються наявними матеріалами справи та висновками суду в ході розгляду справи.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши наявні в матеріалах докази, встановивши їх належність, допустимість та достовірність, їх достатність і взаємопов’язаність, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, на підставі чинного законодавства, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 260-262, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі щодо зміни базового місяця індексації пенсії ОСОБА_2 з травня 2011 року на лютий 2017 року та невиплати фіксованої суми індексації пенсії при здійсненні перерахунку пенсії за рішенням суду;

Зобов'язати Суворовське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату сум фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком – травень 2011 року та повернути з 01.02.2017 року невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян

.