Ухвала суду № 77955413, 15.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2018
Номер справи
1540/3932/18
Номер документу
77955413
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/3932/18

УХВАЛА

15 листопада 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Соколенко О.М.

при секретарі судового засідання Любімовій О.Є.

розглянувши в підготовчому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:

- неврахування при перерахунку пенсії позивачу - ОСОБА_1 з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 10 процентів посадового окладу, надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 процентів посадового окладу та премії в розмірі 10 процентів посадового окладу;

- зменшення основного розміру пенсії з 74 процентів на 70 процентів грошового забезпечення;

- виплати пенсії з урахуванням лише 50 процентів суми підвищення пенсії.

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок позивачу - ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 74 процентів грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 10 процентів посадового окладу; надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 процентів посадового окладу, премії в розмірі 10 процентів посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 процентів суми підвищення пенсії.

14 листопада 2018 року за вх. №ЕП/6465/18 засобами електронної пошти від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі № 1540/3932/18 до набрання законної сили рішення по справі № 826/3783/18.

Вказане клопотання обґрунтоване представником відповідача тим, що підставою подання позовної заяви по справі № 1540/3932/18 є:

- не врахування при перерахунку з 01.01.2018 пенсії позивачу надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавки за кваліфікацію, надбавки за виконання особливо важливих завдань, та премії.

Як вказує відповідач у клопотанні про зупинення провадження у справі, станом на момент звернення до суду з відповідним адміністративним позовом у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебуває справа № 826/3783/18, предметом розгляду якої є визнання незаконними пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконними змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службиста деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103; про визнання незаконним Додатку № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Посилаючись на те, що у справі № 826/3783/18 предметом розгляду є визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, на підставі яких Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу, з яким він не погоджується, а також зважаючи на те, що судове рішення у справі № 826/3783/18 не лише вирішить спір між сторонами у даній справі, а й вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, Головне управління вважає, що справу № 1540/3932/18 об'єктивно неможливо розглядати до вирішення справи № 826/3783/18.

Таким чином, зважаючи на положення п.3 ч.1 ст.236 КАС України, відповідач просить суд зупинити провадження в адміністративній справі № 1540/3932/18 до набрання законної сили рішення по справі № 826/3783/18.

14 листопада 2018 року за вх. №34681/18 через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі № 1540/3932/18 до набрання законної сили рішення по справі № 1540/3794/18.

Вказане клопотання обґрунтовано представником позивача тим, що в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 1540/3974/18 як зразкової, зазначено, зокрема, що як видно з немалої кількості судових рішень, внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18.

Враховуючи, що у справі №1540/3932/18 за позовом ОСОБА_2 розглядаються дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії в порядку передбаченому Постановою №103 та Постановою №45, представник ОСОБА_2 просить суд на підставі п.3 ч.1 ст.236 КАС України, зупинити провадження у справі №154/3932/18 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №1540/3794/18.

У підготовче судове засідання 15.11.2018 року сторони не з'явились, про дату, час та місце проведення засідання повідомлені належним чином та своєчасно.

При цьому, представник позивача у клопотанні про зупинення провадження у справі просив провести судове засідання, яке призначене на 15.11.2018 року за відсутності позивача та його представника.

Водночас, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у клопотанні про зупинення провадження у справі просив суд здійснити розгляд даного клопотання за відсутності відповідача.

Зважаючи на вищевикладене, суд розглядав клопотання представника позивача та клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за їх відсутності.

Розглянувши клопотання представника відповідача та представника позивача про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі 1540/3932/18 до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в адміністративній у справі № 826/3783/18, та про відмову у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням по справі №1547/3794/18, виходячи з наступного.

Предметом розгляду у даній справі є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при перерахунку пенсії позивачу - ОСОБА_1 з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 10 процентів посадового окладу, надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 процентів посадового окладу та премії в розмірі 10 процентів посадового окладу; зменшення основного розміру пенсії з 74 процентів на 70 процентів грошового забезпечення; виплати пенсії з урахуванням лише 50 процентів суми підвищення пенсії та похідні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок позивачу - ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 74 процентів грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 10 процентів посадового окладу; надбавки за кваліфікацію в розмірі 5,5 процентів посадового окладу, премії в розмірі 10 процентів посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 процентів суми підвищення пенсії.

Судом встановлено, що 03.04.2018 року згідно довідки від 02.04.2018 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року (т.1 а.с.14,39).

Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії, дії щодо здійснення якого є предметом розгляду у даній справі, підставою для його здійснення є п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

Згідно змісту позовної заяви, вимоги позивача обґрунтовуються в тому числі тим, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу була перерахована пенсія з 01.01.2018 року з урахуванням лише розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення з військової служби, які були підвищені згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Як вказує позивач, види грошового забезпечення, які він отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження військової служби, і які до 01.01.2018 року ураховувались при перерахуванні пенсії з 01.01.2018 року не увійшли, а саме: надбавка за роботу з таємними документами, надбавка за кваліфікацію, надбавка за виконання особливо важливих завдань, та премія.

Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/3783/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Згідно подання Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2018 року у справі № 826/3783/18 із проханням прийняти до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення справу № 826/3783/18, ОСОБА_2 звернувся з позовом про визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 826/3783/18 відмовлено у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи № 826/3783/18 як зразкової. При цьому, у вказаній ухвалі Верховного Суду зазначено, зокрема, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Крім того, в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 1540/3974/18 як зразкової, зазначено, зокрема, що як видно з немалої кількості судових рішень, внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, зокрема, у справах №№ 0640/4526/18, 0640/4453/18, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18, щодо якої за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд як зразкової ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року відмовлено у відкритті провадження та зроблено висновок, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови КМУ № 103.

Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень станом на 15.11.2018 року рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 не прийнято.

При цьому суд зазначає, що предметом розгляду у справі №1540/3974/18 є дії відповідача щодо неврахування позивачу у цій справі при перерахунку пенсії з 01.01.2018 надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 55% посадового окладу; визначення в перерахунку пенсії від 26.04.2018 в розмірі 18398,40 грн. та попередньої суми пенсії в розмірі 7355,11 грн., суми підвищення в зв'язку з даним перерахунком пенсії в розмірі 6374,89 грн.; обмеження максимального розміру пенсії сумою 13730 грн.; виплати пенсії з урахуванням 50% суми підвищення пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, виходячи з основного розміру пенсії 92% грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу в розмірі 8600 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1480 грн.; процентної надбавки за вислугу років 50% в розмірі 5040 грн.; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за вкидання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 55% посадового окладу та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Враховуючи, що у справі №1540/3974/18 суд вирішує питання щодо правомірності дій при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року конкретній особі, зважаючи, що представником позивача не наведено, а судом не встановлено обставин, які створюють об'єктивну неможливість розгляду даної адміністративної справи до вирішення справи №1540/3974/18, суд дійшов висновку про відсутність підстав відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України для зупинення провадження у справі №1540/3932/18 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №1540/3974/18.

При цьому, як встановлено з матеріалів адміністративної справи №1540/3932/18, не включення відповідачем додаткових видів грошового забезпечення позивача при перерахунку пенсії здійснювалось у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, правомірність положень якої є предметом розгляду та оскарження в адміністративній справі №826/3783/18.

Відтак, прийняття рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 щодо відповідності закону встановленого порядку перерахунку пенсій може вплинути на подальший розгляд адміністративної справи №1540/3932/18 по суті.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав, визначених п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, для зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.

Керуючись ст.120, п.3 ч.1 ст.ст.236, 243, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі №1540/3932/18 до набрання законної сили рішення по справі № 1540/3794/18 - відмовити.

Клопотання представника відповідача - задовольнити.

Зупинити провадження в адміністративній справі №1540/3932/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішенням по справі №826/3783/18.

Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено та підписано суддею 19.11.2018 року.

Суддя О.М. Соколенко