Рішення № 77955320, 14.11.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2018
Номер справи
813/2755/18
Номер документу
77955320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №813/2755/18

14 листопада 2018 року

зал судових засідань №9

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лунь З.І.

секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_3) звернувся до суду з позовом до Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області (місцезнаходження: 81513, Львівська область, Городоцький район, с.Суховоля, вул.Огородня, 5), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_2), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення ІІ засідання ХІ сесії VІІ скликання №354 від 15.06.2017 «Про надання дозволу на розробку детального планування території місцезнаходження земельної ділянки гр.ОСОБА_4»;

-визнати протиправним та скасувати рішення ІІ засідання ХІ сесії VІІ скликання №351 від 15.06.2017 «Про надання дозволу на розробку детального планування території місцезнаходження земельної ділянки гр.ОСОБА_3»;

-визнати протиправним та скасувати рішення І засідання ХІІІ сесії VІІ скликання №454 «Про затвердження детального планування території земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд по АДРЕСА_4 гр.ОСОБА_3»;

-визнати протиправним та скасувати рішення ІІ засідання ХVІ сесії VІІ скликання №584 від 22.02.2018 «Про надання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва в с.Суховоля», яким позивачу відмовлено у наданні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва, що знаходиться в АДРЕСА_4;

- зобов'язати відповідача надати учаснику бойових дій (антитерористичної операції) позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_4 поруч адреси АДРЕСА_5 в межах норм встановлених ст.121 Земельного кодексу України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є учасником бойових дій, відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відтак має першочергове право на відведення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва та ін. Однак, всупереч вимогам п.14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Суховільська сільська рада Городоцького району Львівської області відмовила позивачу у наданні земельної ділянки, що знаходиться в АДРЕСА_4, а інші його заяви не розглянула. На думку позивача, рішення Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області №354, № 351 від 15.06.2017, №454 від 09.11.2017, №584 від 22.02.2018 є протиправними та підлягають скасуванню. Вважає, що такі винесені без належних повноважень, яким порушено принципи законності, юридичної визначеності, участі особи прийнятті такого рішення та п.14 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Крім того, вказує, що чинне законодавство України, а саме, Закон України «Про місцеві самоврядування в Україні», Конституція України, не передбачає можливості позбавлення особи права на земельну ділянку, так як учасникам бойових дій надаються пільги на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, тобто, відсутня правова підстава для такого рішення. Відтак просить суд скасувати оскаржувані рішення.

Відповідач у строк, встановлений судом, відзив на позовну заяву не надав.

Треті особи пояснень на позовну заяву суду не надали.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач, Суховільська сільська рада Городоцького району Львівської області, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечувала, хоча повідомлялась належним чином про час, дату і місце проведення судового засідання. Клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого його представника до суду не надходило.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, в судове засідання не з'явилися, хоча повідомлялися належним чином про час, дату і місце його проведення. Клопотання про розгляд справи без їхньої участі до суду не надходило.

Заслухавши вступне слово представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, з таких підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_2 проходив військову службу у ВЧ А0796 та в період з 21.10.2014 по 15.11.2015 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у складі сил та засобів, які залучалися та брали участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, надано статус учасника бойових дій.

09.12.2016 ОСОБА_2 звернувся до Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області із заявою про відведення йому земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва у відповідності до норм чинного законодавства, право на які йому належить на підставі п. 14 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішенням Х сесії VІІ скликання Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області №304 від 02.03.2017 ОСОБА_2 відмовлено у наданні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва, що знаходиться в АДРЕСА_4.

Не погоджуючись із даним рішенням, 04.05.2017 ОСОБА_2 звернувся до Городоцького районного суду Львівської області із вимогою про його скасування та зобов'язання Суховільської сільської ради Городоцького р-ну Львівської області повторно розглянути його заяву від 09.12.2016 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішенням ІІ засідання ХІ сесії VІІ скликання Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області №351 від 15.06.2017 надано дозвіл гр.ОСОБА_3 на розробку детального планування території місцезнаходження земельної ділянки площею 0,08га, для будівництва та городництва, що знаходиться в АДРЕСА_4.

Рішенням ІІ засідання ХІ сесії VІІ скликання Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області №354 від 15.06.2017 надано дозвіл гр.ОСОБА_4 на розробку детального планування території місцезнаходження земельної ділянки площею 0,10га, для будівництва та городництва, що знаходиться в АДРЕСА_4.

Рішенням І засідання ХІ сесії VІІ скликання Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області №454 від 09.11.2017 затверджено детальне планування території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_4, площею 0,880га гр.ОСОБА_3 та надано дозвіл на виготовлення проекту.

Водночас рішенням Городоцького районного суду Львівської області від 08.02.2018 у справі №441/564/14, яке набрало законної сили 18.04.2018, позов задоволено частково. Рішення Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області № 304 від 02.03.2017 «Про відмову ОСОБА_2 у наданні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва, що знаходиться в АДРЕСА_4» скасоване. Також суд зобов'язав Суховільську сільську раду Городоцького району Львівської області відповідно до вимог чинного законодавства України, повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 09.12.2016 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». В задоволенні вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_4» в межах норм, встановлених п.п. «б», «г» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України - відмовлено.

На виконання рішення Городоцького районного суду Львівської області від 08.02.2018 у справі 441/564/14 Суховільською сільською радою Городоцького району Львівської області повторно розглянуто заяву ОСОБА_2 від 09.12.2016 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою земельної ділянки, що знаходиться в АДРЕСА_4.

23.03.2017 ОСОБА_2 звернувся до Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області із заявами, зареєстровані за вх.№№88,89 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в порядку п.14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», долучивши до неї пакет усіх необхідних документів та викопіювання з кадастрової карти (плану) с.Суховоля із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки, вказавши її місцезнаходження. Згадані заяви відповідачем розглянуті не були.

Оцінюючи оскаржені рішення суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про задоволення позовних вимог частково, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Таким чином, законодавством передбачена можливість надання учасникам бойових дій першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному ст. 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами 11 резидента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно па пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських раз у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Надання земельних ділянок у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (ст. 123 ЗК України).

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що 09.12.2016 ОСОБА_2 звернувся до Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області із заявою про відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішенням Х сесії VІІ скликання Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області № 304 від 02.03.2017 ОСОБА_2 відмовлено у наданні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва.

Проте, рішенням Городоцького районного суду Львівської області від 08.02.2018 у справі №441/564/14, рішення Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області№ 304 від 02.03.2017 «Про відмову ОСОБА_2 у наданні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва, що знаходиться в АДРЕСА_4» скасовано та зобов'язно Суховільську сільську раду Городоцького району Львівської області відповідно до вимог чинного законодавства України, повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 09.12.2016 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Рішення суду набрало законної сили 18.04.2018.

На виконання рішення Городоцького районного суду Львівської області від 08.02.2018 у справі 441/564/14 Суховільською сільською радою Городоцького району Львівської області відповідно до вимог чинного законодавства України, повторно розглянуто заяву ОСОБА_2 від 09.12.2016 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішенням ІІ засідання ХVІ сесії VІІ скликання Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області № 584 від 22.02.2018 «Про надання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва в с.Суховоля» ОСОБА_2 відмовлено у наданні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва, що знаходиться в АДРЕСА_4.

Як видно з матеріалів справи, з 04.05.2017 по 18.04.2018 між позивачем та Сухівльською сільською радою тривав спір про визнання протиправним та скасування рішення Х сесії VІІ скликання Суховільської сільської ради Городоцького р-ну Львівської обл. № 304 від 02.03.2017 «Про відмову ОСОБА_2 у наданні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва, що знаходиться у в АДРЕСА_4» та зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 09.12.2016.

Однак, всупереч зазначеному, Суховільською сільською радою, котрій відомо було про існування зазначеного вище спору, було розглянуто заяви гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4 про виділення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку в с.Суховоля за місцем розташування, вказаним ОСОБА_2 у його заяві про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою від 09.12.2106, про що прийнято рішення №354 від 15.06.2017 «Про надання дозволу на розробку детального планування території місцезнаходження земельної ділянки гр.ОСОБА_4»; №351 від 15.06.2017 «Про надання дозволу на розробку детального планування території місцезнаходження земельної ділянки гр.ОСОБА_3»; №454 «Про затвердження детального планування території земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд по АДРЕСА_4 гр.ОСОБА_3»;

Виходячи із зазначеного, суд вважає дії відповідача такими, що спричинили прийняття передчасних рішень, відтак такі є протиправними та підлягають скасуванню.

Суд також додатково зазначає, що законодавством, яке регулює земельні відносини не встановлено вимог до форми висновків уповноважених органів за результатами розгляду клопотань осіб, зацікавлених в одержанні у власність земельної ділянки за проектом землеустрою щодо її відведення, зокрема відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Єдина вимога до такої відмови, передбачена Земельним кодексом України, - це її належна мотивація. Однак, відповідачем не надано жодної оцінки статусу позивача як учасника бойових дій та пільг, котрі такий має для безкоштовного отримання земельної ділянки у власність.

Судом також встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області із заявами від 23.03.2018 №88 та від 23.03.2018 №89 про відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та сільськогосподарського призначення в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Однак, всупереч ч.3 ст.123 ЗК України, зазначені вище заяви розглянуті не були. Доказів протилежного сторони суду не надали.

Відтак, в цій частині спору, відповідачем вчинено бездіяльність.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області надати позивачу як учаснику бойових дій (антитерористичної операції) дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_4 поруч адреси АДРЕСА_5 в межах норм встановлених ст.121 ЗК України, то в цій частині необхідно відмовити, оскільки суд не наділений правом перебирати на себе повноваження органу місцевого самоврядування як колегіального органу.

Абзацом 2 ч. 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи вищенаведене та з метою захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області щодо розгляду заяв ОСОБА_2 від 23.03.2017 вх.№88 та від 23.03.2017 вх.№89 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов'язати Суховільську сільську раду Городоцького району Львівської області відповідно до вимог чинного законодавства України, розглянути заяву ОСОБА_2 від 23.03.2017 вх.№88 та від 23.03.2017 вх.№89 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області ІІ засідання ХІ сесії VІІ скликання №354 від 15.06.2017 «Про надання дозволу на розробку детального планування території місцезнаходження земельної ділянки гр.ОСОБА_4».

Визнати протиправним та скасувати рішення Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області ІІ засідання ХІ сесії VІІ скликання №351 від 15.06.2017 «Про надання дозволу на розробку детального планування території місцезнаходження земельної ділянки гр.ОСОБА_3».

Визнати протиправним та скасувати рішення Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області І засідання ХІІІ сесії VІІ скликання №454 «Про затвердження детального планування території земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд по АДРЕСА_4 гр.ОСОБА_3».

Визнати протиправним та скасувати рішення ІІ засідання ХVІ сесії VІІ скликання №584 від 22.02.2018 «Про надання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва в с.Суховоля», яким ОСОБА_2 відмовлено у наданні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та городництва, що знаходиться в АДРЕСА_4.

Визнати протиправною бездіяльність Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області щодо розгляду заяв ОСОБА_2 від 23.03.2017 вх.№88 та від 23.03.2017 вх.№89 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Зобов'язати Суховільську сільську раду Городоцького району Львівської області відповідно до вимог чинного законодавства України, розглянути заяву ОСОБА_2 від 23.03.2017 вх.№88 та від 23.03.2017 вх.№89 «Про відведення земельних ділянок в порядку п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з у рахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог-відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 20.11.2018.

Суддя Лунь З.І.